שתף
יוגה ומדיטציה לימודים וקורסים

תרפיה בצחוק 1על 1-מפגש אישי בהומורדרמה

31/10/2019 - 14/08/2019
 "The Patient should be instructed not just to accept his fear, but also to laugh at it. This requires a courage to be ridiculous" (Viktor Frankl)

האם מדובר על צחוק מזויף?

בתראפיה בצחוק 1 על 1 אנו לא מזייפים צחוק...בטח לא כאשר יש עצב, כאב או רגש אחר שרוצה מקום. זיוף הצחוק וזיוף כל רגש אחר הוא אי הבנה מהותית של הריפוי בצחוק....מתוך ההבנה שכל הרגשות הן ברי חלוף במיוחד כאשר הם מוצאים מקום לביטוי, הצחוק מתאפשר....בוודאי לא רק דרך תרגיל זה או אחר אלא דרך היכולת לקבל את אי השלמות, החולשות , הפחדים ולשחק איתם על הבמה....מורתי הגדולה לאימון בצחוק דר אנט גודהרט (השתלמתי אצלה בקופנהגן במאי 2007) תמיד נהגה לצטט את צ'רלי צ'פלין שאמר
To truly laugh, you must be able to take your pain, and play with it
במפגשים האישיים אנו אף פעם לא מזייפים, אנו בוחרים, לעתים בבכי ולעתים בצחוק ואנו מעלים נרטיב מחיי המתאמן ומשחקים איתם. העבודה חייבת להיות עמוקה יותר ולא רק על פני השטח.

מדובר פה על המקום המרפא ו"הרציני" של ההשתטות והצחוק- אנו חייבים לתרגל כל יום , בבחירה וברצון (כי זה אפשרי)- גם מבלי תלות בקבוצה ובנסיבות חיים. אם אני מתרגל זה הופך להרגל. רק במצבים מסוימים שהאדם לא בטראומה, דכאון, עצב כרוני, כאב מהותי- ניתן "לזייף" קצת כדי להניע ולהתניע...מתאפשרת בחירה (הדברים הוכחו במחקרים קליניים)...ואז הגוף לא יודע להבדיל בין צחוק או רגש אחר - אמיתיים או יזומים...אם האדם ב"דכאון" אנו קודם כל נותנים מקום...

למי זה מתאים?
בעיקר לאלו שנמצאים על סף משבר בחייהם או בתוך "מחלה". למי שמחפש את העומק של המונח "צחוק" גם מעבר לפן האירובי שלו. וגם לאלו שמסיבה כלשהי מתביישים להגיע לקבוצה. כל מי שמרגיש שהוא רוצה לחזק את הכוחות הבונים, המע האימונולוגית והכוחות הבונים ולהתחייב לתרגול.
לאנשים הרוצים לעזוב את הדרך ההיגיונית -לינארית בחיים ולהסתמך רק עליה, ולנסות משהו חדש- לא הגיוני.

ההבדל בין קבוצה קבועה ל 1 על 1:
ישנו דגש ייחודי לפונה. מוניטורינג \ליווי אישי ותרגול ביחד. הסשן מתמקד לא רק בצחוק אירובי אלא גם בשיפור מימיקה של פנים, שפת גוף, הצהרות חיוביות כלפי הסביבה ואיך לייצר אופטימיות וצחוק מתוך בחירה. אנו גם לומדים איך לצחוק לא כתלות בקבוצה (או נסיבות חיים אחרות המאפשרות "נוחות"). בסשן ניתנים כלים לתרגול עצמאי כל יום למשך 40 יום. אח"כ התרגול הופך להיות Built In

על מה מבוסס הסשן טכנית?
במפגשים הראשונים אנו מתבססים על טכניקת יוגה צחוק אותה הבאתי לארץ ופתחתי אותה יחד עם דר אוטה לימנט ב2004 אך גם על גישות מעמיקות יותר של ד"ר אנט גודהרט, אך אנו גם משלבים משחקי חברה ותרגילי ג'יבריש אימפרוביזציה. לקחתי גם אלמנטים מקינסיולוגיה ופסיכולוגיה חיובית כמובן שהיא חלק מהרובד הרוחני-קוגניטיבי של הצחוק.
במפגשים המתקדמים אנו משלבים התערבויות פרדוקסליות, וטכניקות העוזרות לאדם לקבל את חולשותיו, פחדיו, חוסר שלמותו ולהתחיל "לשחק" עם זה בצורה הומוריסטית, לעזור לאדם לצחוק על עצמו - כלומר לקחת צעד אל מחוץ לבעיה במקום להזדהות איתה.

האם זה תחליף למועדוני צחוק?
ממש לא. מועדונים מאפשרים את המקום החברתי הסוציאלי של הצחוק. השילוב בין הצחוק במועדונים\קבוצות לבין צחוק לבד הוא מושלם. אך יש להבין שיוגה צחוק הינה רק "שער" לעולם מלא ומעמיק העוסק ב"צחוק" על כל רבדיו והמעבר מהגישה ההגיונית-לינארית-שכלית בעולם לגישה הומוריסטית, לא לינארית בה אמיתות רבות, אמונות שונות שלנו אותם רכשנו מהילדות אינם תקפות עוד.

יש טענה שלא ניתן לצחוק רק עם אדם אחד:
לא נכון בכלל. מה שחשוב זה הרצון Willingness והבחירה הקוגנטיבית לצאת מגנטיקה של קרבן ועצב לגנטיקה של שמחה או האפיגנטיקה. אם מדברים על קשר עין שהוא חשוב מאוד- די בעוד זוג עיניים אחד כדי לגרום לצחוק המאולץ להיהפך למידבק. הנסיון הראשוני שלי עם תראפיה בצחוק לפני מעל 10 שנים היה עם נשאי וגוססי איידס- הייתי עובר ממיטה למיטה בהודו ובאתיופיה ועובד איתם, בישראל למשל הייתי תראפיסט הצחוק בביהח בילינסון בעמדות הכימותראפיה...זה עובד ובאחריות מלאה.
עם זאת, על מנת לצחוק יש לדעת לתת מקום לכאב, בכי וכל ספקטרום הרגשות. גם הכעס הוא רגש חיוני מאוד, בביטוי קצר שלו.

עוד פרטים ותיאום ציפיות: אלכס סטרניק, מאמן בינלאומי לתראפיה בצחוק ומומחה לאמנות הנונסנס. תזונאי קליני
המפגשים מתקיימים בזכרון יעקב . אפשרי באנגלית

היכרות עם העבודה בארץ ובעולם:
שימוש בכלים פרדוקסליים ליצירת משמעות ותכלית בחיים : ראיון רדיו על עבודתי עם סוואמי ביונדאננדה- סטיב בהרמן סטיריקן יהודי-אמריקאי ועיתונאי פוליטי-ראיון מצוין - לחוות משמעות מתוך חוסר המשמעות. סוואמי ביונדאננדה כתב את הספר "אבולוציה ספונטנית" עם דר ברוס ליפטון.
https://www.youtube.com/watch?v=mDQAJrtMAxo
איטליה יולי-2014- חלק תאורטי בקורס ההכשרה באמנות הנונסנס-תרגום לאיטלקית
https://www.youtube.com/watch?v=YTUI0hcGFLY&t=977s
אוקטובר 2014-- סדנא לשגרירות ישראל באתיופיה ומאמר על עבודתי בכלל וארגון יום הצחוק הלאומי האתיופי

אלכס מקבל את ה GOLDEN LAUGHTER AWARD לשנת 2014 מטעם ביהס הצרפתי לשמחה ותראפיה בצחוק -4.5.2014 יום הצחוק הבינל-דרום צרפת על עבודתו ב10 השנים האחרונות בהפצת הנונסנס והשמחה בישראל ובעולם ועל גישור בין ישראלים לערבים דרך הצחוק
מנחה: אלכס סטרניק
איפה: זכרון יעקב
כמה: 220-450
אימייל: [email protected]
טלפון: 0777570135
סלולרי: 0524343964
איש קשר: אלכס סטרניק
קישור: לחץ כאן
שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©