שתף

יוגה והפרעת קשב וריכוז / ענת מסינג

01.04.09

בילדותי, בשנות השבעים, היו ילדים שלמדו בכיתה טיפולית, היו גם בתי ספר לחינוך מיוחד אולם אינני זוכרת כי המינוח הפרעת קשב וריכוז היה פופולרי במחוזותינו. יתכן, שחלק מאותם ילדים שנדרשו ללמוד במסגרות אלו באמת סבלו מהפרעה מסוג זה אולם ההיקף היה מצומצם יותר מזה המקובל היום.

כתבות ומאמרים רבים בתחום מצביעים על כך כי היום ההפרעה הפכה להיות מזוהה דווקא עם השכבות הגבוהות באוכלוסיה.

במקום להציב יותר גבולות לילדים, במקום להתעמת עימם בנקודות המחלוקת, במקום לדרוש מהם יותר - רבים מן ההורים, בעלי האמצעים יש לציין, פשוט מעדיפים לשלוח את ילדיהם לאבחון, ובעבור חופן לא מבוטל של שקלים לזכות בהגדרה שהפכה להיות כמעט מבוקשת, מעין סמל סטטוס: "הילדה המקסימה והנבונה שלי סובלת מהפרעת קשב וריכוז". הגדרות שמקנות אוטומטית הקלות בבית ובבית ספר, במבחן הפסיכומטרי ואפילו בבחינות סוף סימסטר באוניברסיטה.

במאמר שמפרסם ד"ר אפי הרנוי, דוקטור לחינוך, מורה לחינוך גופני ומטפל בספורט טיפולי, באתר www.Articles.co.i הוא מסביר כי הפרעת קשב וריכוז (Attention Deficit Disorder) היא הפרעה עצבית המתבטאת בהתנהגות האדם ומאופיינת בחוסר יכולת לשמור על ריכוז, קשב ותשומת לב בדבר אחד לאורך זמן, בחוסר מנוחה ובפעלתנות יתר. מאפייני הלקות מתגלים כבר בילדות המוקדמת, וכוללים התנהגות אימפולסיבית, כישורים תקשורתיים-חברתיים לקויים והישגים ירודים בלימודים. התנהגויות הנלוות להפרעה כוללות: קושי במילוי אחר הוראות, דיבור או מעשה מבלי להפעיל חשיבה קודם לכן, מיומנויות ארגון חלשות, חוסר מנוח וסבלנות, שכחנות, דימוי עצמי נמוך ועוד. למצב זה עשויה להתלוות גם היפר אקטיביות (Attention Deficit Hyperactivity Disorder ) המעצימה את בעיית הריכוז והשליטה על דחפים. תסמיני הפרעה זו באים לידי ביטוי בהתנהגות הילד כבר בשלבי הילדות המוקדמים. ילדים אלה מתקשים להאט, אפילו כאשר הם רוצים בכך, לעיתים קרובות הם ממהרים כל כך עד שהם נראים מגושמים וחסרי קואורדינציה.

לדעת מומחים, ADHD נגרמת עקב חוסר איזון כימיקלי במוח. ילדים הלוקים ב-ADHD, בדרך-כלל אינם מגיעים להישגים גבוהים בבית הספר וזאת למרות העובדה שלמרביתם רמת אינטליגנציה ממוצעת ואף מעל הממוצע. שכיחות ה-ADHD נעה בין 3% ל- 15% מהאוכלוסייה בשכבת הגיל הרך וגיל בית הספר בעולם. כיום, חיים בארצות-הברית יותר מ- 4 מיליון ילדים שאובחנו כלוקים ב- ADD/ADHD ובישראל כל ילד עשירי הוא היפראקטיבי. מותר לציין כי חוליי המאה שלנו כגון: חשיפה מוגברת לטלוויזיה ולמחשב, תזונה לקויה, עומס יתר חושי, זיהום אוויר ותא משפחתי חסר יציבות או מפורק מגבירים את הסימפטומים של ההפרעה 

לדברי ד"ר הרנוי היוגה מציעה כלים רבים המאפשרים טיפול בלקויות רבות בהן גם ADD/ADHD ושיפור מצב הלוקים בהן. הטכניקות העיקריות המיושמות כיום בטיפול בילדי ADD/ADHD במסגרות השונות הן:

1. תרגילי נשימה (פראנימה).
2. תרגול פיזי של תנוחות גוף (אסאנות).
3. לימוד טכניקות להשגת רגיעה והרפיה, במטרה להביא לשליטה מוגברת במערכת העצבים המרכזית, שתסייע בהשגת רוגע ושלווה.

היוגה תורמת למתרגלים אותה ובכללם גם ילדים ובני נוער עם ADHD, להתחבר לגופם באופן רגוע. הפן הרוחני והרגשי של היוגה מסייעים בידי הילדים לחוות שקט, שלווה והתחברות למודעות הפנימית שלהם, דברים הנוגדים את חיי היום יום הקצביים והתחרותיים.

ילדי ADD/ADHD מתקשים להגיע להישגים גבוהים בלימודים מאחר ודעתם מוסחת בקלות. המטפל ביוגה, בדרך כלל יכול באמצעות תרגילי פראנימה ואסאנות להביא את הילד לרגיעה ואיזון וזאת מבלי שהילד למד לבצע תרגול יוגה באורך מלא. בשלב השני, לאחר שהושגו הרגיעה והאיזון והונחלו לילד היסודות להשגתם, הילד ילמד כיצד לתרגל אימון יוגה באורך מלא.


נשימה ורגשות קשורים זה בזה קשר הדוק והיות שכך הרי שתרגילי נשימה מהווים יסוד איתן להתחלת הטיפול בילדי ADD/ADHD. תרגילי הנשימה מביאים להמרצת תפקודם של אזורים חיוניים במוח ומערכת העצבים המרכזית ושילובם עם תנוחות הגוף השונות של היוגה. כל אלו בשילוב תרגול של הרפיה עמוקה, יגבירו את יעילות השפעת הטיפול על הילד בצורה משמעותית.

כמו בן שמטפל שמתחיל לטפל בילד צריך בראש וראשונה לבנות קשר חיובי עמו, בכדי לזכות באמונו ובתשומת הלב שלו ורק לאחר שאלו הושגו, המטפל יחל בלימוד תרגילי היוגה. תרגול עקבי של יוגה עשוי לתרום לילדי ADD/ADHD בפיתוח והעלאה של המודעות לגוף, בהשגת איזון רגשי ונפשי וכמובן, בהשגת ריכוז טוב יותר. אלו יתרמו לשיפור הדימוי העצמי של הילד ולחיזוק בטחונו העצמי ויסייעו בפיתוח יכולות הלמידה של הילד ושאר היכולות הטמונות בו.

ענת מסינג, בעלת סטודיו צלול במרכז ת"א, מלמדת יוגה ומספקת שירותי כתיבה. [email protected] 

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©