שתף

גוף ונפש בטיפולי פוריות / ענת מסינג

01.04.09

לפני מספר שבועות השתתפתי ביום עיון שערכה היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית של מרכז רפואי כרמל בחיפה. כפי הנראה, זהו אחד המרכזים המובילים בארץ את התפיסה ההוליסטיטת ומציאת הקשר בין גוף ונפש, לשם הצלחת טיפולי הפוריות. אשמח לשתף אתכם בחלק מן הדברים שלמדתי שם ושסוכמו בחוברת שליוותה את יום העיון.

טיפולי פוריות חושפים את המטופלים למצבי לחץ קשים הנמשכים לאורך זמן. העיסוק בנושא והטיפול משתלטים על החיים, ואישה הנמצאת בתהליך כזה בעצם צריכה להעמיד בראש סדר העדיפויות שלה את הטיפולים ולארגן את שאר המרכיבים בחייה (עבודה, משפחה, סקס, לימודים, בילויים), אשר עד לא מזמן היוו את העיקר, ברווחים, בין הזרקה להזרעה, בין שאיבה להחזרה.

לחץ אמנם לא מזוהה כגורם לאי פוריות כי נשים הנתונות ללחצים הרי נכנסות להריון, אולם מחקרים מראים כי לירידה בלחץ יש השפעה משמעותית על הצלחת טיפולי הפוריות. יש תלות כמובן בדרך בה מגדירים את המילה לחץ. אם מגדירים לחץ כמצב חרדה, אין כל הוכחה משכנעת להשפעת החרדה על מצב הפוריות אם כי יש מעט מחקרים שמוכיחים איזשהו קשר. אולם אם מגדירים לחץ כמצב של דיכאון הרי שכאן יש הוכחה מוצקה כי דיכאון פוגע בפוריות. נשים שעברו אפיזודה של דיכאון בעבר נמצאו כבעלות נטיה לבעיות פריון פי שתים מנשים אחרות. כמו כן, נשים נוטות לחוות דיכאון במהלך טיפולי הפוריות והשיא מגיע כשנתיים-שלוש לאחר תחילת הטיפולים. דיכאון יכול להפריע ליצירת ההורמון LH החיוני להתפתחות הביצית.

הטיפול המקובל מתמקד בגוף ומתייחס אליו כאל מכונה הורמונלית תוך כדי התעלמות מן הגורמים הרגשיים, הנפשיים והתזונתיים שיכולים להשפיע על המערכת ההורמונלית ועל הגוף כולו.

נשים הסובלות מבעיות פריון מדווחות על דרגות דיכאון וחרדה המקבילות לדיווחים מפי חולי לב, סרטן ואיידס. רובן, מציינות כי זהו המשבר הקשה ביותר בחייהן.


מטרת התוכנית "גוף ונפש" שמפעיל מרכז רפואי כרמל לצייד את המטופלת בידע ובמיומנויות שיאפשרו לה לבחור באמצעי שיגרום לה להרגיש טוב יותר, גופנית ונפשית. התוכנית מבוססת על תוכניות מובילות ומצליחות בעולם, על מחקר ארוך טווח ביחידה של בית החולים עם התאמה לצרכים בישראל, ולרמת המתח הנהוגה פה.

בית חולים כרמל מונה מספר סוגים של טיפולי גוף נפש:
1. טיפול אישי - שיכול להינתן על ידי מגוון של מטפלים. על כל פנים, מוטב לפנות למטפל שיש לו ניסיון עם טיפולי פוריות, מכיר את המושגים ומעורה בפרוצדורות הרפואיות על מנת לחסוך זמן יקר על הסברים. מומלץ לברר עם המטפל מראש באילו שיטות עבודה הוא נוקט ולהגדיר מספר פגישות ידוע מראש.

2. קבוצות תמיכה - נמצאו כיעילות ביותר, בין אם מדובר בקבוצת תמיכה ממשית ובין אם וירטואלית (פורומים באינטרנט). בהקשר זה חשוב רק לזכור כי אין מקרה אחד דומה לשני ולכן אין להזדרז ולהסיק מסקנות על סמך מקרים של אחרים. חשוב גם לזכור כי המידע הרפואי המועבר ברשת איננו מדוייק.

3. קבוצות גוף-נפש - נועדו ללמד את המטופלות שיטות הרפייה כאסטרטגיה לשליטה בלחץ ובשינויי אורח החיים. מחקרים שבדקו את יעילות השיטות הללו הראו שיפור ניכר במגוון רחב של סימפטומים גופניים ופסיכולוגיים כמו הפרעות שינה, כאבי ראש, כאבי גב, כאבי בטן, סימני דיכאון, חרדה, כעס ותשישות.


במחקר שפורסם לאחרונה, נבדקו 184 נשים אשר ניסו להרות במשך שנה עד שנתיים. הן חולקו ל- 3 קבוצות אקראיות: 1. קבוצת גוף-נפש. 2. קבוצת תמיכה. 3. טיפולי הפרייה חוץ גופית שגרתיים. כל הנשים המשיכו לקבל טיפול רפואי סטנדרטי והמעקב אחריהם נמשך במשך שנה. התוצאות הראו כי נשים שהשתתפו באחת משתי הקבוצות הראשונות היו בעלות סיכויים גבוהים יותר להרות. בקבוצת גוף-נפש הרו 55% מן הנשים במהלך שנת המעקב. בקבוצת התמיכה הרו 54% מן הנשים ובקבוצה השלישית הרו 20% מן הנשים. בנוסף, בקבוצת גוף-נפש הודגם השיפור המשמעותי ביותר במצב הפסיכולוגי.

הקשר בין גוף ונפש נידון בתרבויות עתיקות ובשנים האחרונות מחקרים מדעיים אישרו את הקשר הזה. הוכח כי מחשבות, רגשות ותחושות יוצרות תגובה בגופינו בכל רגע נתון. בעבר הניחו החוקרים כי הנפש קשורה למוח בלבד אולם היום גוברת המגמה כי הנפש משפיעה על תהליכים כימיים ופיזקאליים בכל תא ותא מגופינו. הדיאלוג המתמשך בין מחשבות ותחושות גורם לתגובה בגופינו המובילה לשינויים כימיים, הורמונליים ונוירולוגיים. תגובה זו יכולה לשבש את האיזון ההורמונלי העדין הנחוץ לתפקוד נכון של מערכת הרבייה.

גישת גוף-נפש לנושא פריון מבוססת על ההנחה כי ידע מעניק עוצמה וכי שינוי בתפיסה, המבוסס על מידע חדש, יכול להיות חזק דיו על מנת לחולל שינויים במערכת ההורמונלית, במערכת החיסון ובמערכת העצבית. הדבר הראשון הנחוץ בתחום זה הוא להשתמש בשפה חדשה. התווית "לא פורה" או "לא פוריה" פוגעת בלב ליבה של התפיסה העצמית וההערכה העצמית של האדם ויוצרת שיח פנימי המתאפיין בתחושות של אשמה, בושה וענישה עצמית. עדיף, בכל מקרה, לאמץ אמירות כמו "אני יצור חושני, מיני, פורה שיש בו אהבה להעניק לאחרים ורצון לקבל בעצמו".


שיטת טיפול גוף-נפש איננה פיתרון פלא הגורם לנשים להרות. יחד עם זה, מדובר בדרך מצויינת ואפקטיבית לסייע לאישה להשיג שליטה מחודשת בחייה ולהתמודד עם בעיית הפריון בדרך חיובית.

במאמר או במאמרים הבאים אסקור את תרומתה של התזונה להצלחת טיפולי הפוריות, תרגילי הרפייה קצרים, שיטת הרפייה שרירית מתקדמת והקשר בין יוגה ופוריות. 

בעניין המאמר משבוע שעבר -
מיכל, מורה לפילאטיס, העירה את תשומת ליבי לכך ששיטת פילאטיס, כמו גם שיטת פאולה, שמות דגש מיוחד על איסוף שרירי קרקעית האגן בזמן התרגול, וכך מונעות דחיקה של האברים הפנימיים מטה. אני מודה למיכל על ההערה ועל ההארה ומתנצלת על ההשוואה הלא מכובדת שעשיתי במאמר שפורסם בשבוע שעבר, בנושא קרקעית האגן. אני מאמינה בפלורליזם ובכלל זה בקיומן של שיטות תרגול, שונות ומשונות, זו לצד זו, וגם במיזוגים ובשילובים מעניינים שלהן. אם פגעתי במישהו אז סליחה.

ענת מסינג, בעלת סטודיו צלול, רח' רש"י 44 א', ת"א, ושיכון וותיקים, ר"ג. מלמדת יוגה ומספקת שירותי כתיבה.   [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©