שתף

גוף ונפש בטיפולי פוריות 3 / ענת מסינג

01.04.09

(שיטת היוגה הנשית ויוגה לנשים עם בעיות פריון פותחה בארץ על ידי מירה ארצי פדן ופועלת כעת, במסגרת ניסוי, במחלקה להפרייה חוץ גופית בבית חולים כרמל על ידי תלמידותיה של ארצי פדן. החומר המובא להלן לקוח מהרצאתה של ארצי פדן ביום השתלמות בנושא זה.)

אישה שאינה חווה הריון ספונטני מאוכזבת מאוד מגופה וככל שנמשכים טיפולי הפוריות האכזבה גדלה. האכזבה שטומנת בחובה כאב גדול וצער מביאה למצב של סטרס תמידי בגוף, וזה כמו בומרנג, משפיע לרעה על הגוף וגם על הנפש. הורמוני סטרס המושפעים על יד מערכת העצבים הסימפטתית מעכבים כניסה להריון הרצוי.


אישה שלומדת לתרגל יוגה שמתאימה ותומכת בגוף בתקופת הטיפולים יכולה להפחית את רמת המתח בגוף. תרגול היוגה הנשית מתמקד בעבודה על רצפת האגן, בקשר שבין תנועת הנשימה לרצפת האגן ובהשפעת שרירי רצפת האגן ומערכת השרירים העמוקים על היציבה והאיזון בחיי האישה. כמו כן, משלבת היוגה הנשית תנוחות יוגה מוכרות מעולם היוגה בהתאם למחזוריות של הגוף. העבודה מתמקדת על חיזוק מתאים של שרירי הבטן, עמוד השדרה והבנה עמוקה של תנועה, של נשימה ושל המרווחים שבין לבין. רווח הוא פסק זמן קצרצר בין הנשיפה לשאיפה הבאה והזדמנות למרחב קצר של שקט, מקום להתבוננות ומחשבה.

ד"ר פאול שכצ'ב, מומחה לפוריות ולאנדוקרינולוגיה מבית הספר לרפואה ע"ש רוברט ווד ג'ונסון בניו ג'רסי, מאמין כי יוגה יכולה להוות כלי מועיל להפגת מתח הקשור לבעיות פריון, עד כדי כך שלפעמים הרפייה של המתח היא זאת שתשפר את המצב. מבין הזוגות שהשתתפו בתוכנית שפותחה במרכז לגוף ונפש בבוסטון על ידי החוקר הרברט בנסון, והתבססה על הפגת מתח באמצעות תרגול של יוגה ו מדיטציה כולל תמיכה נפשית וטיפול תזונתי, הרו תוך שנה מתום התוכנית 50% מן המשתתפים. אחד ההסברים לאי פוריות יכול להיות קשור לנטיה של ההרומון אפינפרין, הגורם לכיווץ של כלי דם, לעלות בשעת מתח. ד"ר שכצ'ב הציע כי כיווץ מסוג זה יכול להתרחש גם ברחם ולהפריע לקליטת הריון.

על פי היוגה ניתן לומר כי האפנה (Apana) הידועה כאנרגיה הנשית מרוכזת באזור האגן וחייבת לזרום שם באופן חופשי. התרגול המוצע ושיטות הרפייה שונות מאפשרים זרימה חופשית של האנרגיה כמו גם של הדם במערכת הרבייה.

חשוב לדעת שהתרגול נושא אופי שונה במהלך ימי הווסת, בימים שלאחר מכן, בימי הטיפול ואם וכאשר נקלט הריון אזי התרגול מתאים עצמו לקליטת ההריון.

תרגול מעמיק מחייב פנייה למורה שמתמחה בתרגול יוגה נשית אבל הנה טעימה קטנה:


1. נשימה - חשוב לתרגל נשימות על בסיס קבוע ואפילו בשעה קבועה בבוקר או בערב. אפשר להתחיל מחמש דקות תרגול ולעלות את משך התרגול בהדרגה.

לשבת או לשכב בנוחות, כאשר הכתפיים, השכמות והלסתות רפויות. לשים לב למשך הנשיפה ולאפשר לה להתארך ללא מאמץ. לשים לב גם למירווח שבקצה הנשיפה, רגע לפני השאיפה הבאה, כך גם ניתן יהיה בהדרגה להאריך ולהעמיק את תהליך הנשימה. השאיפה צריכה להיות מתונה ולא עמוסה מדי.

2. תנוחת האישה - לשכב על הגב ולהצמיד את כפות הרגלים זו לזו, לאפשר לברכיים ליפול הצידה בצורה חופשית ורפויה. לתמיכה ניתן להניח כריות ברווח שבין הברך לרצפה. המותנית משוחררת ומעט מקושתת. ניתן לשכב כך זמן ממושך כל עוד לא חשים בהצטברות של מתח.

במהלך השהייה בתנוחה כדאי לקחת נשימות עמוקות ולכוון אותן באופן מודע אל הבטן התחתונה והאגן לשם הרפיית אברי האגן הפנימיים. מומלץ לתרגל את התנוחה בסוף היום, על המיטה לפני השינה.

התנוחה מאזנת, מרגיעה וטובה לאברי האגן ולמפרקי הירכיים.

3. חתול - לרכון לעמידת שש, להניח כפות ידיים מתחת לכתפיים וברכיים מתחת לאגן, המותנית משוחררת. בזמן הנשיפה שרירי קרקעית האגן נאספים מעט והגב מתקמר, ובשאיפה מרפים את שרירי קרעית האגן והגב מתקער.

תנוחה זו משחררת מתח מהמותנית מהגב התחתון והאגן והיא מתאימה לתרגול בשעות הבוקר.

4. פיסוק - לשבת על כרית קטנה ולפרוש רגלים לשני צדדים. להניח כיסא או כרית לפני הגוף ובהדרגה להטות את פלג הגוף העליון לפנים ולהישען על הכיסא/הכרית. התנוחה משחררת מתח מהרגלים וממפרקי הירכיים ומאריכה את הגב התחתון.

במהלך השהייה בתנוחה להקפיד על נשימות מלאות.

5. פרפר - לשבת על כרית קטנה ולהצמיד כפות רגליים זו לזו, הברכיים מתקרבות לרצפה. בהדרגה להטות את הגוף לפנים. להקפיד על נשימות מלאות והרפייה של פלג הגוף העליון. במהלך השהייה בתנוחה לאפשר לגוף להתמסר להטייה ללא מתח.

התנוחה מתאימה לתרגול בשעות הבוקר.

6. הנפת רגליים - לשכב ליד הקיר, הישבן צמוד אל הקיר והרגלים מתארכות למעלה. להניח כרית קטנה מתחת לאגן ולישבנים. העקבים מקבילים לתקרה. תנוחה זו משפרת את החזר הדם הוורידי ורצוי לשהות בה פרק זמן ממושך יחסית. אפשר לפסק רגליים על הקיר על מנת לרווח את מפרקי הירכיים.

התנוחה מתאימה לתרגול בשעות הערב.

7. הרמת האגן - בימים שלאחר הווסת ניתן לקחת את התנוחה הקודמת הלאה. להניח כפות רגליים על הקיר, לטפס איתן הבדרגה כלפי מעלה וכך לנתק את האגן מן הרצפה ומן הקיר. יש להקפיד על איסוף של שרירי קרקעית האגן. ניתן להגיע למצב של עמידת כתפים כל עוד העקבים מונחים על הקיר ותומכים במתרגלת. להקפיד על נשימות עמוקות.

אין לתרגל תנוחה זו בימי הווסת ולאחר טיפול.

לסיכום, ניתן לומר כי התרגול הנשי מעניק הזדמנות לאישה להכיר ולחוות באופן שונה אברים ואזורים בגוף כמו רצפת האגן, הקשר העמוק שבין תנועת הנשימה לרצפת האגן, השפעת שרירי רצפת האגן ומערכת השרירים העמוקים על היציבה, הפיזית וגם המנטאלית. איזון האגן בזמן עמידה, ישיבה ושכיבה. עבודה נכונה ותומכת עם שרירי הבטן. עבודה מעמיקה ושילוב בין תנועה לנשימה. הקשר בין הנשימה למצבים שונים בחיים. הבנה לגבי רגישות במפרקים בהתאם לשינויים הורמונלים. היכרות עמוקה עם ההרומונים המשפיעים על חיינו ועוד.

על פי תפיסה זו של גוף ונפש, שיפור בריאותו הכוללת של האדם משפרת את רמת הפוריות שלו, לכן, כמו שנכתב בכתבות הקודמות בסדרה, יש להקפיד גם על תזונה, תנאי סביבה, שעות שינה וכדומה.

ענת מסינג, בעלת סטודיו צלול, רח' רש"י 44 א', ת"א, ושיכון וותיקים, ר"ג. מלמדת יוגה ומספקת שירותי כתיבה.

 www.metaplim.co.il/tzalul 

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©