שתף

חשיבה מקדמת כחלק מהשינוי- דרך NLP / עינב לוי

15.05.10

אחד האתגרים הגדולים שאני נתקלת בהם כחלק מעבודתי כמנחה, הוא היכולת שלנו להגדיר את מטרותינו בצורה חיובית. כשאני אומרת צורה חיובית, אני לא מדברת רק על האספקט של "תזמן והיקום ישלח לך". אני מדברת על אופן חשיבה תבניתי שרובנו כבני אדם לא תורגלנו בו... למרבית בני האדם קשה לחשוב מה הם רוצים להשיג ויותר קל להם לומר מה הם רוצים להפסיק להיות, או מה הם לא רוצים: אני רוצה להפסיק לבקר את עצמי, אני לא רוצה לקחת ללב, אני חייבת להפסיק לאכול שטויות ועוד.....

אפשר לקרוא לזה "חשיבה בבעיות" – התמקדות במה שלא בסדר, בבעיה עצמה. ההתמקדות הזו גורמת לאור הזרקורים להיות מכוון על העבר או מקסימום על ההווה, אבל בטח לא על העתיד. שאלות כמו: "מה לא בסדר?", "מתי זה התחיל?", "מה הבעיה?", רק גורמות לנו להיתקע במקום ולא לצעוד לכיוון הנכסף של התוצאה- "מה אני רוצה להשיג?" לדוגמא: אם אני רוצה להפסיק לבקר את עצמי ואני אומר לעצמי את זה מדי יום, אני אתקע עם הביקורת העצמית והנבירה בתוך הבעיה. לעומת זאת, אם אני יהפוך את המשפט לחשיבה בצורה חיובית, מקדמת, אני אקבל: אני רוצה להתחיל לקבל את עצמי כפי שאני. ואז, כשאני רוצה להתחיל במשהו, הרבה יותר קל לי לעשות זאת. על ידי הצבת תוצאה, אנחנו בעצם נעשים מודעים להבדל בין מה שיש לנו לבין מה שאנחנו רוצים. אנחנו יכולים לתכנן את המסע ממצב אחד לשני. אנחנו לוקחים אחריות על הבעיה, הופכים לפרודוקטיביים ונעים לכיוון הפתרון.


לחשוב חיובי משמעו: "לכוון לקראת משהו שאני רוצה" ולא "להתרחק ממשהו שממנו ברצוני להימנע". לכן, תחילתו של כל מסע שינוי הוא קודם כל בהבנת החשיבות המאוד גדולה בהגדרה של המטרה, של מה רוצים להשיג – "חשיבה תוצאתית". ה- NLP מחשיב מאוד את הגדרת המטרה. אני כמנחה, לא אוכל להתחיל להתערב בתהליכים שונים עד שהמטרה לא הוגדרה באופן חיובי ומקדם. לשם כך, אשאל שאלות כמו: "מה אתה רוצה להשיג?", "על מה אתה רוצה לעבוד?" עם דגש על הגדרה חיובית ומקדמת, כאמור.

איך יעזור לנו ה- NLP בהשגת המטרה?
ה- NLP הינו מכלול טכניקות שמסייעות לאדם בתקשורת עם עצמו ועם אחרים ומסתמכות על מבנה ותפקוד המוח האנושי. ה- NLP פותח לפני כשלושים שנה ע"י ריצ'רד בנדלר, פסיכותרפיסט ומתמטיקאי, וג'ון גרינדר, דוקטור, סופר ובלשן. יתרונו הטיפולי של ה-NLP, בכך שהוא מאפשר לאדם להגיע לגמישות התנהגותית ומחשבתית, ובעקבות כך גם להסתגל ביתר קלות למצבים רגשיים.

כל אדם קולט את העולם בחושיו, כל אדם מארגן את מה שקלט בתבניות וסדר ייחודיים לו, לכל אדם ניסיון חיים, ומערכות של ערכים ואמונות, ואלו מעצבים את דרכו. ה-NLP משתמש בכל הידע הזה שקיים בתוכנו, וממנו יוצר כלים לשינוי. מתוך ההבנה הפנימית הזו, אנחנו יכולים להשיג כל מטרה שנציב לעצמנו הנמצאת בשליטתנו.

אני מזמינה אתכם לבדוק לרגע עם עצמכם האם אתם מכירים את אופן החשיבה הזה גם בעצמכם? האם גם אתם אומרים לעצמכם לעיתים קרובות: "אני חייב/ת להפסיק......" "אני לא רוצה...", בואו תבדקו האם האמירות האלה, המחשבות האלה מקדמות אתכם או תוקעות אתכם. האם הן גורמות לכם לתזוזה, או משאירות אתכם במקומכם?

מהאטמה גנדי אמר פעם: "שים לב למחשבותיך; הן הופכות למילותיך; הן הופכות למעשיך. שים לב ושפוט את מעשיך; מעשים הופכים להרגלים. הייה מודע להרגליך; הם הופכים לערכים שלך. הבן וקבל את הערכים שלך; הם הופכים לגורלך".

כל דבר ששייך לדיבור הפנימי שלנו עם עצמנו הופך להיות חלק בלתי נפרד מאיתנו, מההתנהלות שלנו בחיי היומיום ומהאקטיביות או הפאסיביות שלנו בהם. אותם הרגלים, ערכים, מילים, הופכים להיות הגורל שלנו ויש בידינו את כל המשאבים לשנות אותם!

אז כצעד ראשון לקראת השינוי, עשו רשימה של מה שאתם רוצים להשיג (ושימו לב שאתם לא רושמים: אני רוצה להפסיק....., אני רוצה להימנע..., אלא: אני רוצה ל...., אני שואף ל....). שימו לב לתחושה הפנימית שלכם כשאתם אומרים לעצמכם: אני חייבת להפסיק לאכול שטויות... מה זה עושה לכם בפנים? האם זה גורם לקבלה, לאנטי, לעצבים, לדווקא? ומה קורה כשאתם אומרים לעצמכם: אני רוצה להתחיל לאכול בריא. מה אז קורה בפנים? איך אתם מקבלים את המשפט הזה? מה יקדם אתכם יותר למטרה? זכרו שהגדרה חיובית, מובילה לשינוי!!!

שם הכותב: עינב לוי
אודות הכותב: מנחת תהליכי שינוי והשגת מטרות דרך NLP ודמיון מודרך. מנהלת קליניקה בעין עירון וכן בת"א. מעבירה סדנאות, הרצאות וערבי נשים בתחום.
אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©