שתף

מפגש אישי ביום אביב / נגה סיני

06.06.10

זה היה אחד השבועות הלוהטים של תחילת האביב. אחד הרגעים בהם הקיץ מתפרץ לפתע לתוך האקלים הקריר של סוף החורף בסנוור עז. בתוכי הבשילה הבנה- אנחנו בחילופי עונות.

 

כרגע מזג האוויר לא יהיה יציב כלל והאנשים שיבואו לפגוש אותי ולשאול שאלות, יביאו איתם את הצמתים והמורכבויות שמטרידים אותם כדי לשפוך אור מחודש ולנוע קדימה אל תוך האביב המלבלב. זמן מצוין לשאלות בנושא פרויקטים חדשים, מיזמים רעננים ושינויים.

 

אף פעם איני יודעת איזה שאלה תפרוץ מהאדם שלפניי, זוהי הפתעה גם עבורו. אנחנו משוחחים זמן מה, ואז בעצימת עיניים מתגלה לפתע השאלה האמיתית שנחה מוכנה ומקופלת בתוך האדם, מחכה שיסכים סוף סוף לפגוש אותה. "מעניין איזו שאלה תהיה זאת היום"? חשבתי לעצמי כשפתחתי את הדלת ולחדר נכנס גבר גבה קומה, צנח אל תוך הכיסא והפטיר- "אני בבעיה, אני בבעיה גדולה, אני לא יודע מה לעשות".


על אף לבושו האביבי וגילו הצעיר יחסית, הוא נראה מותש ורחוק מאד מפריחה מבושמת של התחדשות וצמיחה. קולו היה רציני וכבד והקמטים הדקים שעל מצחו נעו באי שקט. הקשבתי לו בריכוז, מאזינה לאותו סבך מוכר של רעיונות סותרים וטורדניים שמילאו את ראשו; אוסף התלבטויות שקיים בכל אחד מאיתנו בקשר לכל נושא או החלטה אותה עלינו לקבל. הגבר הצעיר סיפר לי על כל הסיבות ההגיוניות והראויות להקמת העסק החדש שלו ובאותה נשימה על כל הקשיים שעשויים ללוות מהלך כזה. הוא פרש בפניי את השיקולים בצורה רהוטה, אינטליגנטית והגיונית. הגיונית מדי.


עולם המחשבה יודע תמיד להישמע משכנע בדקות הראשונות, אבל אחרי זמן מה הוא מתגלה כמלא התנגשויות וסתירות פנימיות. כעת אנחנו רק בתחילת הפגישה, לב העניין טרם נחשף בפנינו. חשתי שעל האיש שמולי להשקיע עוד זמן בלרוקן את ליבו ולפנות את מוחו בטרם יוכל לפגוש משהו חדש ומועיל בקשר לבעיה שמטרידה אותו. בינתיים כל מה שאמר היה מוכר לו עד זרא. נדמה היה שמוחו הינו חדר עמוס לעייפה ברעיונות שונים שאגר בתוכו. איך יגלה משהו חדש, אם כולו מלא בידע ישן?


"זהו", אמר לפתע כמו גל שהתרוקן בבת אחת, "זה כל מה שאני יודע ביחס לנושא הזה". ישיבתו המתוחה רמזה לי שהוא טרם סיים באמת לפרוש את שלל המחשבות, הרעיונות וההתניות שיש לו בקשר למיזם החדש. כמי שמתלבט בנושא כבר למעלה משלושה חודשים, ידעתי שהוא צבר בתוכו עתודות של ידע מוקדם שהיו בשבילו דווקא מכשול בדרך לבהירות ולקבלת החלטות אינטליגנטית ויעילה.


"בוא תמשיך", אמרתי לו, "לפרוש עוד ועוד מחשבות רגשות ותחושות עד שתגיע לתחושה כאילו המוח שלך לא יכול לזוז יותר ואזלו לו הפתרונות והתשובות מן העבר." חשתי שלחצתי על מתג נסתר, כי הוא החל לדבר שוב בשטף, מרחיב ומספר על הרגשות הקשים שמלווים אותו מאז שהפך לעצמאי, על הפחדים שלו מפני מצב בו לא יוכל לעמוד בתשלומי המשכנתא על הדירה היוקרתית, הציפיות שמלוות אותו מאז ילדותו, שיהיה איש עסקים מוצלח ופורה וילך בדרכו של אביו הכריזמטי שהקים עסק מצליח במו ידיו.


כתבתי את דבריו בקפידה והדפים התמלאו ברגשות סותרים, במחשבות והיפוכן ובתחושות שקיננו בגופו בזמן שתיאר לי את המצב מכל כיוון. כשביקשתי ממנו להרפות מרעיונותיו המוקדמים ולהסכים לפגוש את הלא ידוע, אור חדש החל לנצנץ בעיניו, כמו חש לרגע את הקלילות והשמחה של הסרת הנטל מעל כתפיו.


"הכל כתוב כאן", הצבעתי על אגודת הדפים, "תמיד תוכל לחזור לרעיונות הישנים שלך, אבל למשך השעה הקרובה, בוא השאר אותם מאחור וצא למסע לעבר הלא ידוע. זה אמנם יסכן את מה שאתה כבר יודע... אבל יאפשר לך לתת הזדמנות לאושר גדול בהרבה להופיע בחייך, מה דעתך?" חיוך נבוך של הפתעה עלה על פניו שנראו לרגע צעירות ורעננות. "יכול להיות", שאל, "שמה שנראה לי כבעיה גדולה יכול להיפתר בתוכי?"


חייכתי. בוא נראה, אמרתי וצללנו פנימה אל תוך הלא ידוע, ממתינים לשאלה שתופיע מתוכו ותביא סדר ואור אל הבלבול הפנימי שלו. אף בעיה לא יכולה להיפתר באותה צורת המחשבה שיצרה אותה, אמר אלברט איינשטיין וכמו בדברים אחרים שטען הגאון, צדק לחלוטין. הדפים המלאים שלפניי היו הוכחה ניצחת- הפיתרון לא יבוא מהם ומכל מה שנע במעגל סגור במוחו של הגבר הצעיר.


את האמת עמד כעת איש העסקים לגלות בכוחות עצמו. המצב איתו הוא התעמת אינו בעיה ואינו יכול להיות בעיה. החיים אינם בעיה גם אם הם מאתגרים ודורשים התמודדות והתייחסות. הדבר היחיד שעשוי להיות בעייתי זוהי צורת המחשבה שלנו שמקשה עלינו לראות בבהירות את העניין כולו ועסוקה בפחדים ובניסיון לשלוט במציאות. רק מתוך התרחבות של המוח ויכולתו לראות את המצב ממעוף הציפור ולא מתוך פרספקטיבה מוכתבת מראש, תגיע חכמה ואיתה פתרונות יצירתיים.

כשהופיעה השאלה מתוכו, הופתענו שנינו. זאת לא היתה שאלה עסקית כלל ועם זאת התגלתה כמדויקת לחלוטין. חכמתו הפנימית של האיש בחרה לשאול: "מי אני"? זאת אותה שאלה ותיקה שהביאה את המורה הרוחני הגדול רהמנה מהרשי היישר אל תוך מרחבי ההארה.

 

לא היה לי ספק שהגבר לא שמע מעולם על רהמנה מהרשי ועל כוחה של שאלה להביא אותו אל אור ושחרור מכבלי המחשבה. אבל ככל שהתקדמה הפגישה והוא העמיק לחקור ולשאול אל תוך השאלה "מי אני"? התברר לשנינו מדוע דווקא שאלה זו נבחרה מתוך מעמקי תודעתו. האזנתי מוקסמת לתובנות ולרעיונות שנבעו מתוכו לאורך המפגש בסבבים השונים של שאלת השאלה- הסתבר שלפני שיוכל האיש להתמסר לפרויקט אותו רצה להקים, היה עליו לגלות דבר מה על טבעו האמיתי ולפגוש את עצמו כפי שטרם עשה זאת עד כה.

 

הוא הסביר שמה שהוא באמת צריך בנקודה הנוכחית זה לייסד למשך תקופה של מספר חודשים סדר חדש בחייו. היה עליו לטפל בפחדיו, להשקיע זמן במערכות היחסים שלו וליצור אורח חיים בריא, יציב ומזין עבורו. במהלך התקופה הזו, ללא הלחצים של קבלת ההחלטה המיידית, הוא יוכל להקדיש מדי יום זמן להגות בחזון שלו, לפתח ולעצב אותו, לדייק אותו ולהתאהב בו.


מתוך הבהירות אותה הוא פגש בחוסר מאמץ, הוא הצליח להכתיב לעצמו סדרי עדיפויות חדשים, ולוחות זמנים שתאמו באמת את צרכי הפרויקט ואת צרכיו שלו. ללא אותה מערכת ציפיות ופחדים שגרמה לו כל כך הרבה סבל ושאותה ביטא בתחילת הפגישה, הסתבר לו ולי שהוא יודע בדיוק מה נכון לעשות ומתי.

"השאלה הזאת", אמר לי כשפקח את עיניו, "היא כל כך הפתיעה אותי. באמת לא הבנתי איך היא מגיעה ומה זה קשור לעסק. אבל עכשיו אני מבין. אני רואה שבלי להחזיר אותי הביתה אל עצמי, אני לא יכול להקים שום דבר שיהיה באמת טוב ושיעשה לי טוב. שכחתי את זה. שכחתי את עצמי. שכחתי שאני באמת יכול ליהנות מהיצירה של העסק החדש. שאני אמור ליהנות ממנה". התבוננתי בו מתמתח לפני שיצא אל השמש העליזה של תחילת האביב. מוחו ער וחד וסקרנות מבורכת מפעמת בו. "אין כמו סימן שאלה כדי להקים אנשים לתחייה" חשבתי, ונזכרתי באמירה המפורסמת של רוברט פרוסט- "הפתרון הטוב ביותר לבעיה, תמיד עובר דרכה".


שם הכותב: נגה סיני
אודות הכותב: מנחה לטכניקת השאלה, מפגשים אישיים, ייעוץ לארגונים, הנחיית קבוצות וסדנאות, הכשרת מנחים. מוסמכת על ידי שי טובלי, מייסד ומפתח הטכניקה.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©