שתף

כשהמוח והדמיון נפגשים / נטע גולן

20.06.10

NLP ניתוב לשוני פיזיולוגי. מדבר על שינוי בנתיבי העיצבוב של המוח על מנת שנוכל לראות ולמשוך אלינו מציאות אחרת. או בעברית : הNLP ,דרך השינוי בעצבוב המוחי, מאפשר לאדם להתבונן על המציאות מזויות נוספות, כך שמתאפשרת בחירה .וכשנפתחים נתיבים חדשים, מזדמנת מציאות חדשה.


שרה נשואה ואם לילדה בת 8, צורחת על ילדתה ללא הפסק. כשבדקנו מה גורם לשרה לצעוק על הילדה הקטנה, גילינו כי שרה חווה עלבון גדול בכל פעם שבתה ממרה את פיה. שרה הופכת תוקפנית ואגרסיבית. זה כמעט בלתי נשלט היא טענה.

 

עד היום ספרה שרה עד 10 בכל פעם שהתעצבנה, וזה דרש ממנה כוחות נפש אדירים ולעיתים רבות היה חסר תועלת. כוחו ויחודו של הNLP הוא בשינוי החוויה הרגשית . יצאנו מנקודת הנחה שאם שרה תיעלב פחות מבתה ,כך גם התגובה שלה כלפי הילדה תשתנה. ל NLPישנם תהליכים רבים לעבודה על רגש, הNLP משתמש בדמיון ככלי מרכזי בתהליכים השונים, מתוך הנחה שהגוף הפיזי מגיב לדמיון כאילו היתה זו המציאות. דמיינו לרגע חצי לימון , ועכשיו הזליפו מעט מהמיץ על השפתיים. מרגישים את טעם החמיצות. אולי אפילו עיוותתם את פרצופכם.


בעזרת הדמיון חזרנו עם שרה לגיל 4 , שם ציירה ציור שהיה מקסים לדעתה, היא קישטה קיר שלם בבית החדש בציורים מרהיבים וכמובן שחטפה מהוריה נזיפות קשות ועונש. עוצמת ההפתעה ,והעלבון היו חזקים מנשוא ועד היום כשמישהו לא מסכים עם רצונה היא נזכרת בתחושת העלבון הצורב מגיל 4, שם רצתה לעשות טוב וחטפה על הראש. ובדמיון שהשתנה שרה הקטנה מציירת ציורים מקסימים על בלוק ציור, ואת הציורים תולה ביחד עם אמא בכל קירות הבית, ומרגישה אהובה מוכשרת ובטוחה.


היום שרה כמעט ואינה נעלבת, היא מרגישה אהובה ובטוחה, התהליך שיפר את יחסיה עם בן זוגה, את התקשורת שלה במקום העבודה וכמובן חיזק מאוד את הקשר עם בתה והיא יכולה להרגיש אליה אהבה רבה גם שזאת ממרה את פיה, ולהגיב במתינות רבה יותר כשהיא מחוברת לאהבה במקום לעלבון. כשאנחנו חווים רגש קשה שחוזר על עצמו כגון, עצב , בדידות, תיסכול, דיכאון, חרדה, צער, רגש נחיתות וקיפוח , עוצמת הרגש בדרך כלל אינה פרופורציונאלית לחווייה במציאות. ברב המקרים התגובה שלנו חובקת בתוכה עלבונות רבים שצברנו במשך השנים ובעיקר חוויות שהוטבעו בילדות, ועל כן נקיון של העבר מביא לתגובה התואמת יותר את האירוע הספציפי , ללא משקעים רגשיים.


לעיתים עולים חששות מהמונחים ("מטופלים ") , בעיקר כאלה שעברו ילדות קשה במיוחד, נטישה של אחד ההורים, אלימות מילולית או פיסית, או חוסר הכלה רגשית .שינוי החוויה בדמיון דורש תהליך של סליחה פנימית כלפי ההורה, אלא שאינם מוכנים לסלוח על ההתנהגות הקשה של ההורה, יחושו התנגדות לתהליכים, לאלה אני מסבירה כי המציאות לא באמת השתנתה, העבר נשאר,יחד עם זה אנחנו משנים את ההפנמה של החוויה בתוך הלא מודע, על מנת לבנות עבורנו עתיד טוב יותר , משחררים את ה"הטבעה" על מנת שנוכל להתנהל באופו חופשי וגמיש יותר במציאות, נקיים ממשקעים.


הפנמת ההורים כדמויות לא מודעות בתוכנו, האבא הפנימי והאמא הפנימית משפיעים מאוד על התנהלותנו אל מול המציאות. סיפורים מעניינים הם סיפוריהן של אפרת סטודנטית בת 25 ולינה עולה חדשה מרוסיה בת 31.


אפרת בת 24 הגיעה עם תלונות על השמנת יתר חשיבה טורדנית הקשורה לאוכל, ועיסוק מתמיד באוכל ובאכילה. לינה הגיעה עם עבר של אנורקסיה, והתעסקות בלתי פוסקת באוכל ובמשקל. אחד העקרונות החשובים ביותר בNLP היא הגדרת מטרה מדוייקת , גם אצל לינה וגם אצל אפרת התברר כי המטרה האמיתית שלהן היא להיות בזוגיות ולהימנע מבדידות. מכיוון שתחושת הבדידות שלהם כל כך חזקה ומבהילה הן עסוקות באוכל , באכילה ובחשיבה טורדנית שקשורה לאוכל, העיסוק המתמיד בחשיבה על אוכל,מרגיע את המחשבות המפחידות באמת על הבדידות.


אחד התהליכים המשמעותיים עבורן, היה "שיחה עם אבא". האב המופנם של שתיהן היה אב נוטש, אצל אפרת האב הופנם כאב קשוח מאוד, כעסן ומפחיד, אב שלא נוכח במציאות הילדית של אפרת,אב שהיתה נבהלת למשמע הצעדים שלו במסדרון הבית, ואילו אצל לינה האב עזב את הבת כשהייתה בת 5 והיא גודלה על ידי אב חורג שנהג בה באלימות מילולית.דמות הגבר הפנימית המופנמת היא אב לא נוכח, מבהיל ומתעלל, כך שהבחירות שלהן היו ברב רובם של המקרים או גברים שאינם מחויבים,מנותקים רגשית, או גברים שעוזבים מהר מאוד, שכבר מגיע גבר שרוצה אותן, הן אינן מוכנות להישאר איתו מכל מיני סיבות שונות ומשונות. כשבדקנו את הדיאלוג הפנימי שלהן הוא היה דומה. אני לא ראויה , אני ננטשת, לא רואים אותי, וכמובן שהתסריט הפנימי התרחש גם במציאות.


המפנה בעבודה עם שתי הבנות האלה היתה שיחה דמיונית עם האב, בה תכנתו בתת מודע שלהן אב אוהב מכיל ורך שנשאר, מקשיב לרצונן, מחבק ואוהב. לינה יוצאת היום עם גבר מקסים ורגיש ומנהלת איתו מערכת יחסים מודעת ורגישה. ואילו אפרת שינתה את בחירותיה והיא יוצאת עם בחור שרוצה אותה מאוד ונשארת איתו (להפתעתה) .
אצל שרונה , נקודת המפנה בטיפול היתה דווקא שיחה עם האם. שרונה היא דמות בכירה בעולם השיווק , גרושה +2, חזקה ואסרטיבית , סבלה מדיכאון לפרקים .

 

שרונה הפנימה דמות אם ביקורתית מאוד שמיררה את חייה, היום האם כבר אינה בחיים, אך עדיין האם הפנימית של שרונה עצמה ממשיכה לבקר לשפוט ולהלקות את שרונה וכך מכניסה את עצמה לפרק נוסף של דיכאון, בדמיון ראתה שרונה את אימה כאם אוהבת מכילה מעריצה ומפנקת, מה ששיפר מאוד את איכות חייה של שרונה. החוויות שעברנו במשך חיינו מעצבות ומשפיעות מאוד על חיינו, אם אלה ההורים , דמויות משמעותיות שחווינו , אמונות וערכים שמשפיעים על חיינו, בעזרת תהליכים קצרים, חווייתיים ומלאי תובנות, ניתן לגשת את הלא מודע ולשנותו. בהמשך על אמונות והשפעתן על חיינו.

 

שם הכותב: נטע גולן
אודות הכותב: NLP Master Practitioner דיאטנית קלינית בוגרת האוניברסיטה העברית מנחה בכירה בדמיון מודרך ו NLP מטעם אוניברסיטת חיפה ומכללת רטר Time Line Therapy מנחה בכירה. מנחה סדנאות הרצאות ותהליכים אישיים ב-NLP ודמיון מודרך בעלת קליניקה פרטית בתל אביב ובנס ציונה

אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
21/06/10 12:50
26/06/10 01:40
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©