שתף

מרפא סיני / רונלי פלד

01.08.10

אסף פלדמן, מרפא סיני, סיים את הכשרתו לפני כחמש שנים במכללה הבינלאומית לרפואה משלימה "רידמן", ונסע לסטאז' בסין, כדי להתמחות ולהעמיק כחלק מלימודיו.

 

השנים הראשונות, הוא מספר, היו שנות טיפול בקליניקה, ככל מטפל אחר, במפגשים פרטניים של מטפל ומטופל. פלדמן, איש צנוע ובהיר מחשבה, אומר, "הרעיון של רפואה קהילתית התבשל והתחיל להתהוות. בתחילה הייתי מטפל במקביל, יום ברפואה קהילתית ויום ברפואה פרטית, אך הבנתי שאי אפשר לעשות איפה ואיפה, ואיך אסביר למטופל שכל פעם הגישה היא אחרת. אני מאמין שזו הגישה הנכונה לי ביותר לטיפול ואיני מתיימר להגיד שזו השיטה הטובה ביותר שיש."

אסף פלדמן מעיד על עצמו כי גדל ללא זיקה מיוחדת לרפואה טבעית, מלבד ההתנסות האישית (לא ברפואה סינית, אגב) והחיבה. כשנתקל בספרו של ד"ר נאדר בוטו, "רפואה והחוש השביעי", הוא מעיד כי משהו בו הכיר את רוח הדברים, והוא נמשך לברר על הרפואה הטבעית ומצא את הרפואה הסינית כמתאימה ביותר.

פלדמן לאורך כל היכרותנו מקפיד להדגיש שאין בזה מבחינתו פן רוחני יוצא דופן, ואני מצידי מסתכלת על התמונה בכללותה ומשכנעת אותו כי לטעמי זו רוחניות בהתגלמותה, היכולת למשוך רוח אל תוך החומר, ולהטביע את ה"אני מאמין" והערכים שלך בדרך מתממשת, ולרפא אנשים באמצעותה, שהרי לשם כך התכנסנו כאן בעולם הזה יחד, להיות ולהוות האחד בשביל השני.

פלדמן מספר כי כשהרפואה הסינית הגיעה לארץ בשנות השבעים, הי קבלה מיתוג איזוטרי ששם דגש על הצד הרוחני. כך זה נתפס, מבחינת התפאורה המעומעמת והמיסטית, מפגש מאוד מחייב בין מטפל למטופל ותמחור בהתאם. המודל שהלבישו על הרפואה הסינית היה דומה למודלים של הכירופרקטיקה, למשל, והטיפולים המשלימים בכלל.

הרפואה הסינית הקהילתית היא מודל שהגתה ליסה רודלר, מרפאה סינית בארה"ב, ממעמד הפועלים, שראתה כי אין לאנשים יכולת לשלם לה כפי שמקובל, על טיפולי דיקור סיני. היא יצרה את המודל שמשתף מספר אנשים במשך שעה אחת, ומוזיל את הטיפול בצורה משמעותית.

פלדמן, שעיקר עיסוקו כמרפא סיני כעת הוא על פי מודל זה, מספר כי הרפואה הסינית הקהילתית, להבדיל מהגישה שהוזכרה לעיל, אינה שמה דגש על התפאורה, אלא על תשאול מעמיק בהיבט רפואי, שייתן מענה לאבחון, ולאחר מכן, טיפול בבעיה. לדבריו, הרפואה הסינית היא בעלת גישה מדויקת לדברים, מסתכלת על ההכרחי לטיפול כרגע. צמצום הזמן לתשאול מייעל את התהליך, ונותן זמן רב יותר לדיקור במחטים, ומאפשר לטפל במספר אנשים בו זמנית. במקביל, גם המחיר יורד בהתאם.

בסין, למשל, נהוג לטפל במטופל 10 ימי דיקור ברצף, מה שכיום, לא מציע זאת המטפל מתוך היבט כלכלי. ישנן מחלות הדורשות דיקור ממושך כמחלות כרוניות, מחלות קשות וחריפות וכאבים. כשהמחיר לטיפול נמוך, האנשים מגיעים יותר והאפקט הקליני עולה פלאים. כשהמחסום של הלחץ הכלכלי יורד מהטיפול, המרחב בין המטפל למטופל נרגע, אין יחסי תן-קח, כפי שמתפתחים בטיפולים פרטניים לפעמים. "היופי שבדיקור", אומר אסף , שהוא פשוט עובד. המחטים נדקרות ולאחר חצי שעה יש הקלה. אין דיבור מיותר, אין הסברים על המשמעות הרפואית, שלרוב אינם נוגעים למטופל הממוצע.

האלמנט החברתי והתרומה לקהילה הם גדולים גם כן אין מדובר במעשה צדקה, אלא בתשלום שווה לכל כיס שנותן את האפשרות לטיפול. הטיפולים בשוק הפתוח של הרפואה הסינית הפרטית מכוונים לקהל יעד מסוים שמסוגל לשלם 200 ₪ בממוצע למפגש. זהו טווח מצומצם של פלח שוק, וכך נפתחת שכבה סוציו אקונומית שלמה לאפשרות לריפוי באמצעות דיקור סיני.

אסף בקול רגוע מספר על החשיבות של זמן המפגש כדי לאפשר רגיעה. כשזמן הטיפול מתארך, כך למטופל יש זמן ארוך יותר להירגע מלחצי היומיום. פלדמן עצמו מעביר את זמנו בין הקליניקה הפרטית שלו, בין חברת צמחי המרפא שבה הוא מרכז את תחום המטפלים הסיניים, ובין בית החולים איכילוב, ביחידת מטפלים לאנשים אחרי ארוע מוחי במחלקה גריאטרית, עבודה שהוא מעיד כי היא פרקטית לגמרי. את הדיקור הוא מציע כחלק מהטיפול המשולב בבית החולים, בנוסף לטיפול תרופתי ופיזיותרפיה. הוא החל את דרכו במחלקה בתור מתנדב, ונראה שזהו אחד מהיעדים אותם הוא מציב לעצמו, לשלב בין מזרח ומערב, בין הפילוסופיה והפרקטיקה, ולא להשאיר את התורה הסינית העתיקה תלויה באוויר, אלא יורדת ומתממשת בתוך החיים.

פלדמן מספר כי על אף שאינו נוטה להסביר את הצלחת הדיקור באופן רוחני, אפשר לראות באופן מופלא, כי במקרים מסוימים אין לו הסבר אחר. 'צ'י קבוצתי' הוא קורא לאוירה שנוצרת בקליניקה בשעת טיפול קהילתי, הילינג משותף. "אני מהרגיש זאת בקליניקה,, הוא אומר, כשהאנשים כולם מכוונים למטרה מסוימת, כולם בתהליך ריפוי משותף, שיתוף שיוצר שינוי כשכולם באים באותו תדר." אסף מדגיש ואומר כי הדגש שלו הוא הויתור על האגו, על הפן האישי שלו כמה שאפשר, ושימת לב על מהות הטיפול. נראה גם שכמידת הצניעות אליה הוא שואף, כך הוא גם מתבטא, ומקפיד לספר על הטיפול ולא עליו, אך אני דולה מבין השורות במהלך השיחה את הפרטים שמעצבים בעיני את דמותו של מרפא סיני שלקח כמשימה את הטמעת הרוח והתורה הערטילאית, בתוך החיים, דרך המחטים וביניהן.

לאתר של אסף פלדמן -

http://www.dikur.co.il/שם הכותב: רונלי פלד
אודות הכותב: נטורופתית ורואה משקפת מטעם "מרכז האור", מנחה סדנאות של פילוסופיית "בדרך הלב אל האור".
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©