שתף

יפו עיר של אגדות / מני נחמן

01.08.10

טיול אגדות יפו - סיור קסום בסימטאות יפו העתיקה, בכל פינה אגדה ובסיום חגיגת זמר מיוון ושירי ים.


אגדת המגדלור של יפו: מספרת האגדה כי כשיאסון היה זורק רשת לים הוא היה תמיד מחייך. וכי מה היה חסר לו בעולמו? סירתו חדשה היא ועל החוף חיכתה נערתו בעיניים מאירות. יאסון הכיר את דרכי הים ונתיביו, היכן מתחבאים הדגים הכי טובים וכל דייגי יפו התקנאו בו על כישרונו. סיפרו עליו שהדגים היו מקפצים בעצמם לסירתו.

אך משנה לשנה הדיג פחת. אולי בגלל האניות הגדולות שהחלו לשוט באיזור, אולי בשל הביוב שנשפך לים ואולי כי כך רצה האל. בפנים חמורות היו יוצאים הדייגים וחוזרים עם אור אחרון כשרשתם חציה ריקה. רק יאסון היה נשאר הרבה אחרי כולם בים החשוך עד שסירתו התמלאה כי היה לו סוד: מתוך החשיכה הייתה מאירה לו נקודת אור קטנה אך בוהקת כמגדלור, אליה היה מנווט את דרכו כל לילה. לא סיפר את סודו זה לאף אחד, גם לא לנערתו שהייתה מחכה לו על החוף.

בוקר אחד אימצה אותו הנערה חזק אל ליבה והתחננה אליו: די לדוג, הים מסוכן, תישאר, יש לי תחושה רעה. הוא חיבק אותה וליטף את שערה ולא אמר דבר. אך עם שחר שוב נעלם עם סירתו אל תוך הערפל. אך הפעם בשובו לחוף לעת ליל, לא האיר לו שוב האור לכוון את דרכו. רק שנות הניסיון והמזל עזרו לו לנווט בין הקצף והסלעים את דרכו לחוף. רטוב ועייף קשר את סירתו אך נערתו לא הייתה שם. כל הלילה חיפש וקרא בשמה ורק עם שחר מצאו את גופתה על החוף בין הצדפים וליבה גוש פחם שחור. אז הבין כי ליבה היה לו מגדלור. לזכרה בנה את המגדלור העומד עד היום ביפו, ובראשו קבע את ליבה שיאיר את הדרך לכל מלח ודייג.

יפו עיר של אגדות
כבר בתחילת התנ"ך החלו האגדות על יפו: הקמת העיר מיוחסת באגדה ליפת, בנו של נוח, ומכאן שמה. גם היוונים מספרים שיום אחד התפארה המלכה שהיא יפה יותר מבנותיו של פוסידון אל הים. האל התכעס מאוד בשל יוהרה זו, ובזעמו הציף את חופי הממלכה ושלח מפלצת איומה להעניש את בני האדם. הדרך היחידה בה יכלו המלך והמלכה להציל עמם, היא מתן הבת אנדרומדה כטרף. כבל המלך האתיופי את בתו לסלע אשר על חוף הים, מתוך כוונה להקריבה למפלצת. פרסאוס, בנו של זאוס אבי האלים, חלף במקום, ראה את אנדרומדה הכפותה ולבו הלם בחוזקה והתאהב.  הוא נלחם במפלצת והפך אותה לאבן, שיחרר את אנדרומדה ונשאה לאישה. בחוף הים על יד נמל יפו אפשר לראות עד היום את "סלע אנדרומדה" אליו נכבלה הנסיכה.

הטיול וההופעה
ביום שני 9/8 בשעה 20:00 (שיתאים גם לשומרי שבת) ניפגש בשעון, נטייל רגלית לפינות קסומות ביפו העתיקה. כל כמה מאות מטרים נפגוש מספר סיפורים אחר שיספר לנו על יפו מנקודת מבטו. בתצפית הנמל נשיר יחד את "זוהי יפו ילדה, שחודרת כמו יין לדם" ואת "אין כמו יפו בלילות". וגם את "אתה נמצא ביפו" ועוד..

נמשיך את הערב באוכל טוב והופעת זמר עם הצמד המקפיץ יהודה ושרי ברק (זוכרים איך השתוללנו איתם במופע שנות השישים?) בשירי יפו, שירי ים ומלחים ובשירים יווניים יפים שתורגמו לעברית. אחח.. זורבה, רמבטיקו, אוזו, סרנגה...

עלויות והרשמה:
מחיר הכרטיס לערב זה של אגדות יפו הינו 40 ש"ח לאדם. קפה יפו הינו מקום מקסים אך קטן ומספר המקומות בו מוגבל ל 100 איש בלבד. גם מספרי הסיפורים בסימטאות מוגבלים לקהל קטן מבחינת ההגברה, על כן רק מי שיזמין מקום ורצוי בכרטיס אשראי יזכה להנות איתנו בערב זה, נא לרשום בשורת ההערות את שם הטיול ומספר האנשים.

מי יופיע:
דרור צעירי עמרני שתספר לנו על הג'מעה של יפו, על ברכה אמבולנס, סלומון הגדול, העצות של חצ'ורה הזקנה, ועוד דמויות מתוך "תמונות יפואיות" של מנחם תלמי - והפעם בסיפורים אחרים כך שמי שאהב מוזמן שוב :)

מאשה שרון והאקורדיאון - הטרובדורית הנודדת בשירי יפו

יהודה ושרי ברק - הצמד המקפיץ בשירי ים ויוון

שם הכותב: מני נחמן
אודות הכותב: עיתונאי, פיראט, וממציא אגדות :) טייל בנשמתו ומכיר כל שביל, הר ואבן בארץ ישראל. מאמין במדינה ואוהב אותה דרך הרגליים. מארגן טיולים ומפגשי שירה עברית ללא תשלום מתוך אמונה שבדרך זאת יחבר אנשים לישראליות החיובית, לערכים כמו אהבת הארץ, חיוך ונתינה ללא תמורה.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©