שתף

כתב היד והכוונה מקצועית

28.09.10

אחת השאלות הנפוצות שעולות בייעוץ הגרפולוגי היא שאלת העיסוק המקצועי. כגרפולוגית עם וותק של 15 שנה, המתמקדת בייעוץ אישי והכוונה מקצועית, פגשתי אנשים רבים הנמצאים בצומת הקשורה בחיפוש עבודה. פגשתי צעירים ומבוגרים. אנשים בתחילת דרכם המקצועית, אנשים המחפשים את הדרך לקריירה שניה, וגמלאים המחפשים עיסוק לאחר שיצאו לפנסיה. פגשתי אנשים שמחפשים כיוון לימודי שיוביל לעיסוק מקצועי, אנשים שפוטרו מהעבודה וכאלה המתלבטים אם להתפטר ולחפש דרך חדשה.


כשאדם מגיע לייעוץ ושואל על כיוון מקצועי, אני מציגה בפניו את התמונה השלמה שכתב היד שלו משקף. יכולות, כשרונות, כוחות וחולשות. וגם הרגשות המציפים, ההתלבטויות והמחשבות סביב הנושא, הצרכים שלו, הקשיים שעומדים בפניו, דפוסים והרגלים שהתקבעו במהלך השנים. מכל אלה עולה התשובה בדבר הצעד הבא המתאים לכישוריהם, לצורכיהם ולקשיים עימם הם מתמודדים.


אבל לא תמיד התשובה ברורה. לפעמים זה קורה בשל חוסר בהירות הנוגעת לשאלה הנשאלת. יש אנשים ששואלים על הכוונה מקצועית, אך כתב היד שלהם מספר סיפור אחר. האדם שואל שאלה על שינוי כיוון מקצועי, והכתב שלו מעלה שאלה על זוגיות, על תחושת שייכות ובטחון, על צורך עמוק בשינוי ועוד.


מי שואל את השאלה האמיתית ועל איזו שאלה אני אמורה לענות? למעשה, כל השאלות אמיתיות. ואני מתייחסת תמיד גם לשאלות הגלויות – אלה שהנועץ מעלה בפני, וגם לשאלות הסמויות והלא מדוברות – אלה שכתב ידו מספר לי עליהן. לעתים הפניית תשומת ליבו של האדם לשאלות הסמויות ולקשר שלהן לשאלה הגלויה, חשובה הרבה יותר מהתשובות לשאלה זו.

כך היה עם ראובן (שם בדוי). גבר בן 40, רווק, שף מוכשר ביותר. הוא רוצה להחליף מקצוע, כך אמר. ולא רצה להסביר למה. כתב ידו סיפר לא רק על אדם חרוץ, מוכשר ובעל חושים מפותחים ותבונת כפיים, אלא גם על אדם שנהנה מהעיסוק בטעמים, ריחות, צבעים. מהעבודה בידיים. יחד עם זה, כתב היד שיקף חוסר שקט, כעסים מצטברים שאין להם מוצא, חוסר בטחון והערכה עצמית נמוכה. הצורך המרכזי שהתבטא בכתב היה הצורך בהוקרה ובכבוד.

 

"נראה שאתה מאוד אוהב את מה שאתה עושה". אמרתי לו. "לא רק שאתה אוהב לבשל, אתה גם אוהב לעצב את האוכל בצורה אסתטית. אתה ממש נהנה מזה. למה אתה רוצה לשנות?" שאלתי. הוא משך בכתפיו במבוכה. כשתיארתי לו את כל מה שהכתב מספר עליו: על הצורך שיעריכו אותו ואת התחושה שהוא לא מקבל הערכה כזו הסביר לי שטבחות זה מקצוע נחות. "רק מי שלומד באוניברסיטה מקבל יחס טוב. הוא שווה, מעריכים אותו..." אמר לי במרירות. "כלומר, מה שאתה רוצה זה לא להחליף מקצוע. אתה רוצה שיעריכו אותך, שיעריכו את מה שאתה עושה..." אמרתי לו. הוא הקשיב מופתע והנהן. בעצם השאלה שהכתב שאל אותי היתה "מה אני צריך לעשות כדי להרגיש יותר טוב עם עצמי?" ראובן לא היה ער לשאלה הזו, אלא רק לתשובה שהוא נתן לעצמו – כדי להרגיש יותר "שווה" אני צריך להחליף מקצוע. ומתוך התשובה הזו הוא שאל אותי את השאלה שהביאה אותו לייעוץ.

חשיפת השאלה הסמויה אפשרה לנו להתבונן על כל תמונת החיים שלו מזווית חדשה ורחבה יותר שהתייחסה גם לשאלות של משפחה, הזוגיות שחסרה לו, הקשר שלו עם הוריו, היחס שלו לגופו, הקשר שלו עם עצמו. בעקבות אלה באה ההבנה שלימודים באוניברסיטה, אף שהוא מסוגל להתמודד עם הדרישות שהם מציבים, אינם מתאימים לצרכים שלו, לרצונותיו ולמזגו ועלולים להוביל לכישלון ולתסכול נוסף. כשלון ותסכול שעלולים להעמיק את תחושת חוסר הערך העצמי. ההמלצה שלי לפנות לטיפול כדי לחזק את תחושת הערך העצמי, לא רק שהתקבלה ברצון, אלא גם הובילה לתחושת הקלה עצומה והרגשה שהוא מצא את הכיוון הנכון.

הסיפור של ראובן מדגיש את החשיבות של התייחסות כוללנית, שלמה ומקיפה לכתב. לא מספיק להתייחס לשאלה ספציפית שהאדם מעלה. לעתים קרובות נמצא אינפורמציה משמעותית שקשורה לשאלתו בעקיפין, ולעתים אינה קשורה לה כלל, אך היא מאירה את התמונה באור בהיר שמאפשר לראות בה פרטים שאסור להחמיץ אותם. הבחירה בעיסוק מקצועי חייבת להתייחס למכלול של גורמים.  מעבר לשאלות של כישורים ופרנסה.

 

מה אני יכול? למה אני זקוק? מה עושה לי טוב? מה מחזק אותי? מה מחליש אותי? עם מה קשה לי להתמודד בחיי? לשאלות אלה ואחרות אני מתייחסת כשאני מנתחת כתב ובודקת מה הצעד הבא בדרך המקצועית. תקופה של חיפוש אחר כיוון מקצועי, בין אם מדובר בבחירת כיוון בתחילת הדרך המקצועית, ובין אם מדובר בשינוי בשלבים מאוחרים יותר, מעלה שאלות הקשורות בבחירה, שינוי, משמעות, צרכים ועוד. וכך, במקביל לחיפוש אחר פתרונות פרקטיים מהווה תקופה כזו הזדמנות להתבוננות פנימית, לצמיחה ולשינוי. כשאנחנו מזהים את השאלות הסמויות שמסתתרות מתחת לשאלות הגלויות אנחנו מאפשרים להזדמנות הזו להיפתח. ומאפשרים לשינוי להתרחש.

שם הכותב: אורנה חצרוני
אודות הכותב: גרפולוגית מוסמכת, מנחת מעגלי הקשבה בוגרת הקורס הלב השומע. חברת האגודה הישראלית לגרפולוגיה, בי.איי במדעי החברה, בוגרת סדנאות נשימה מעגלית, לגעת לדעת, כתיבה יצירתית ועוד. עוסקת בייעוץ אישי וזוגי והכוונה מקצועית, מלמדת גרפולוגיה, מרצה בכנסים מקצועיים ובחוגי בית, מנחת מעגלי הקשבה, יוצרת ומנחת סדנאות "לפגוש כתב" - סדנאות מודעות וצמיחה אישית המשלבות בין הפן הגרפולוגי, המקצועי תאורטי לפן האישי חווייתי
אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©