שתף

היקשרות זה טוב או לא? / גילה פז

05.02.11

חשבון נפש, חשבון פשוט, חשבון בכלל...
אילו היינו מחשבים את הזמן והכספים הרבים שאנו משקיעים ב'שופינג' היינו מקבלים סכומים מרשימים. מספרים שהיו גורמים לכל אחד מאיתנו להתפלא: מה, אני? איך זה יכול להיות? מעולם לא היו ברשותי סכומים כאלה. לא בבת אחת, במצטבר – כן. כך מסתבר.

אנחנו קונים... עומס או שמחה?
פעמים רבות אנו יוצאים החוצה, לאו דוקא אל הטבע הרחוק, אלא אל הקניון הקרוב. צדים מציאות וקונים, קונים, קונים. מגיעים הביתה, מתייקים את הרכישה החדשה בארון הבגדים, הכלים, המזווה.
לעיתים רחוקות עוצרים לבדוק: מה אנחנו באמת צריכים? וכמה?

כשהארונות עמוסים עד כדי כך שקשה להשתמש בהם בנוחות – אני נקראת אל הדגל. ביחד אנחנו ממיינים את התכולה וממקמים מחדש.

פרידה – החלטה קשה
לרוב האנשים קשה להפרד מחפצים מיותרים. גם מבגדים שמזמן קטנים, צרים. ואני תוהה למה? מדוע קל לנו להפרד מכסף רב בחנויות וקשה להפרד מחפצים לא מתאימים? מה יש בחפצים שגורם לאנשים להיקשר אליהם עד כדי כך?

התשובה פשוטה: אנחנו משוכנעים, משום מה, שאם יהיה לנו את 'זה' אז נהיה יותר. יותר נחשבים, מעודכנים, אהובים, מוערכים. נהיה יותר שמחים. האמנם?  אכן כן. ברגע הרכישה אנחנו שמחים!

בלי שום קשר לחישובים כלכליים אני ממליצה לעשות כל דבר (חוקי) שגורם לנו שמחה. אפשר לקנות שמחה בזול, אפשר ביוקר ואפשר אפילו בחינם. למה לא?

זה או אני או החפצים שלי

כשהחפצים גודשים כל חלל אפשרי בבית: בתוך הארונות, במחסנים, מתחת למיטות, מעל הארונות, מחוץ לארונות, על הרצפה בתוך שקיות. חדרים שלמים של בלאגאן, זה הזמן לשאול את עצמנו- האם המצב הזה משמח אותנו?
ברור שלא. ככל שהבלאגאן תופס יותר ויותר מקום – אנחנו נוטים יותר ויותר להימנע מלהיות בבית.
ולאן כבר אפשר ללכת? אל הטבע הרחוק? אולי אל הקניון הקרוב? הרי צריך לקנות משהו בסופרמרקט ובבוטיק ליד יש מבצע.
וכך הבעיה מחמירה.

לעצור את האוטומט

המלצה שלי: לעצור לרגע. לחשוב. לעשות חשבון. גם חשבון נפש, גם חשבון פשוט. לענות על שאלות פשוטות: 

איך אני רוצה לחיות את חיי?
איך הבית שלי יתמוך בחיי באופן האידיאלי?

פרידה ושחרור בתמורה לשמחה וחופש
השועל בקש מהנסיך הקטן שיאלף אותו. השעול חשב כי אם הנסיך  הקטן יאכיל אותו וישחק אתו הוא יהיה מיוחד עבורו. לא סתם שועל ככל השועלים אלא השועל 'שלו". זה הצד החיובי בהיקשרות, ההיקשרות מאפשרת לנו לאהוב את חיות המחמד שלנו, את בני הזוג שלנו, להורים טריים לטפל בתינוק שלהם. ההיקשרות יוצרת מחויבות והזדהות. היקשרות למקום, לקהילה יוצרת תחושת שייכות, עוגן. יציבות. נוח לנו עם מה שמוכר וידוע. אבל יש בהיקשרות גם צד מגביל.

תינוקות שנקשרים למוצץ מסויים עלולים לגרום למהומה גדולה כשהוא נעלם. אנשים שהשקיעו מאמצים גדולים בבניית בית, בשידה ענקית, במעיל צמר מעוצב, עלולים להתנגד לרעיון שאולי הגיע הזמן להפרד. להמשיך הלאה. במקרה כזה היקשרות מהווה משקולת על הצוואר או אזיקים על כפות הרגליים. נטל של עבר שהופך את ההווה לשכפול שלו, ללא אפשרות להתרענן. חיים ללא חיות. חיים של סבל. לתקיעות.

פרידה רכה

כשאנשים מתקשים לשחרר את העומס הרב שגודש את המחסן שלהם, את הבוידעם, את חדר האורחים, סביר להניח שמדובר בפחד. בעבודה שלי אני לא מציפה רגשות אלא משקפת ללקוחות שלי את המחירים שהעומס גובה מהם ועוזרת להם להפרד מהחפצים בהדרגה.
כשאנחנו ממיינים את החפצים ומרכזים עצמים דומים באותו מקום, התירוץ של: "אולי אני אצטרך את זה פעם" – לא תופס. אין צורך ב- 5 מערוכים, 3 כותשי שום ו- 4 חולצי פקקי שעם מבקבוקי יין. גם לא ב- 20 צנצנות זכוכית ריקות. ולא 50 סוודרים. הרי אין מספיק ימים קרים כדי ללבוש אותם.
"אבל מעבד מזון יש לי רק אחד", אומרת הלקוחה, "והשקעתי בו המון כסף. לא משתמשת כי: לא נוח לי להוציא או להחזיר לארון, לא הבנתי איך להפעיל אותו, לוקח הרבה זמן לנקות אותו". אני מציעה לה למכור אותו- "לא! אף אחד לא ישלם לי את המחיר שאני שילמתי". אולי לתת במתנה- "מה פתאום?!"


אז מה? הוא תופס המון מקום והמטבח שלך קטן. נתקענו קצת. אני מציעה לה לקבוע תאריך. נניח בעוד חצי שנה. ולקבוע עם עצמה הסכם: אם תוך תקופה זו תשתמש בו – היא רשאית להשאירו אצלה. אם לא  - עליה לשקול להפרד ממנו. ואיך היא תדע שחלפה חצי שנה? אני אזכיר לה.

ומה לעשות בחפצים המיותרים, היקרים?
אם אפשר למכור – מה טוב. ואם לא מתאפשר למכור אז תרמו. תנו למי שיעשה בהם שמוש. ולא לחשוש: כשנצטרך משהו – נבקש ונקבל.
לחלל הריק, הפנוי מחפצים, יש יכולת לשמח אותנו ולתמוך בנו ולאפשר חיים של יצירה ושלווה. כדאי לשחרר עומס, כל חפץ נעשה 'יקר' יותר כשהוא נבחר (בקפידה) להיות שלנו לזמן מה.

שם הכותב: גילה פז
אודות הכותב: מלמדת אנשים עסוקים ליצור סדר ולשמור עליו לתמיד.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
09/02/11 11:11
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©