שתף

יצירה רגשית כגשר יעיל בין מינוס לפלוס / דר' פיינשטיין

05.02.11

המעבר ממינוס לפלוס

זהו עיקרון יסודי ומשמעותי שנוגע באספקטים רגשיים, מעשיים ורוחניים כאחד. הוא קובע שהדרך היחידה לטיפול היא מעבר ממינוס לפלוס.
במילים אחרות - אם ישנה בעיה, אם יש סימפטום שמהם סובל האדם, הגישה הנכונה לטיפול ולריפוי לא יכולה להסתפק ב"העלמת הסימפטום" (כפי שנהוג ברפואה). הגישה הנכונה היא להפוך את הבעיה ואת הקושי (המינוס) לתחילת דרך לתהליך טיפולי שיגרום לאדם להפוך למאושר, מסופק, בכיוון של מימוש עצמי, אהבה עצמית ויכולת לנהל חיים שיש בהם מידה רבה של שמחה ותענוג (הפלוס).

איך זה פועל?
קודם כל אנחנו מאמינים שהפלוס הוא מצב טבעי ולא "בשמיים". כלומר – אושר, עושר, שמחה, סיפוק, הנאה, מימוש עצמי – כל אלה מושגים שיכולים להיות ארציים יותר ומעשיים יותר כשתופסים אותם כדרך הטבע וכמושגים שיש אפשרות סבירה להשיגם. אם זו דרך הטבע ואם בכל אדם יש את ה"קוד" לחיי שמחה וסיפוק, כל מה שנותר לעשות הוא להשיב את האדם אל הטבע שלו.
אם כך – התהליך הטיפולי הוא סוג של גמילה וחיבור מחודש למשהו פנימי שכבר קיים. זה נמצא שם כל הזמן.

זו תפיסת הכוח החיובי והאנרגיה השימושית שמצויים בתוך ה"מינוס". אנחנו רואים בעיה כביטוי של אותם כוחות חיוביים שעקב נסיבות החיים עוותו, התכווצו, השתבשו ויצאו החוצה בצורה שמזיקה במקום מועילה כפי שהם אמורים להיות באופן טבעי. כלומר – אנחנו ממש לא רוצים "להשמיד" את הבעיה משום שבתוכה יש את גרעין ההבראה. ה"סוד" לחיים מספקים ועשירים מצוי בתוך הקושי ולא מחוצה לו. שיפוטיות כלפי בעיות ו/או ניסיון "להעלים" אותן על ידי "כדורי פלא", “סדנאות מהירות להארה מהירה" ועוד אמצעים שונים ל"דילוג" מעל מה שכואב, מכעיס ומתסכל לא יכולים באמת לרפא ולחולל שינוי משמעותי. הקונספציה המרכזית כאן היא מציאת הדרך למעברים רבים ככל הניתן ממינוס לפלוס, לשחרר את הכוחות הבריאים המצויים בתוך הבעיה, אותם כוחות שהתכווצו והסתגרו.

סרטן ודיכאון- טיפול קצת אחר
הסרטן נתפס לפי התורה הפסיכו קריאטיבית, לפחות בחלק, כמצב בו נוצרה אצל האדם "סגירה" כמעט הרמטית של כוחות חיוניים ויצירתיים שבו, עד כדי כך שהוא אינו מודע לכך. אותם כוחות חיוניים ויצירתיים, לפי תפיסה זו, מוצאים לבסוף נתיב לביטוי יצירתי פראי וחסר רסן, על ידי יצירת גידולים ממאירים, שאינם מצייתים לחוקי הגוף.
הטיפול המתאים הוא ביצירת הרגלים חדשים של חיפוש, אהבה עצמית וביטוי הכוחות הרגשיים ליצירה מספקת כדרך למנוע את המשך סגירתם וכליאתם.

הדיכאון נתפס על ידנו כמצב המייצג הצטברות של תסכול ואי הפעלת התשוקה הטבעית שבאדם במגוון תחומים, עד כדי חווית דיכוי כללית. כאן קיימים כוחות שלא קיבלו "אישור" לממש עצמם לכדי ביטויי התשוקה הטבעית. משלא מקבלים הכרה ובמה, הם הופכים לכוחות המופעלים כנגד נפש האדם. מי שבדיכאון חש שהוא מותקף על ידי עצמו עם ביקורת עצמית קטלנית, חוסר סובלנות כלפי עצמו, אכזבה כללית מעצמו, חוסר חשק לתפקד ולהתקיים.
הטיפול המתאים כאן לא יכול להסתפק ב"העלמת הסימפטומים" אלא במציאת דרכים להפעלה טבעית, חיובית ונכונה של כוחות התשוקה הקיימים באדם משחר נעוריו.

היצירה הרגשית כקוד הפעלה לשחרור הפלונטרים
אחד האמצעים המרכזיים למעבר המבורך הזה הוא היצירה הרגשית. כמו מפתח, קוד או אמצעי הפעלה, המשחרר את הפלונטר שנגרם מהסתבכות הכוח החיובי לכלל כוח שלילי ומזיק. פעמים רבות אפשר לגלות עד כמה לא יעיל לנהל שיחות ארוכות וחוזרות לגבי בעיות וקשיים. הפתרון אינו שם, במנגנונים הקוגניטיביים של השיחה ושל ההבנה. הפתרון נמצא באותו מקום בו נוצרה הבעיה – בטריטוריה הרגשית , בה נחסמו הכוחות החיוביים והפכו למשהו מעיק ומעצבן.
היצירה הרגשית היא זו שיכולה לפרוק באופן שוטף ויעיל את האנרגיה שהצטברה ושהפכה לקושי. היא לא רק פורקת את האנרגיה הזו, היא הופכת את הכוחות הגלומים בה לאמצעי התחדשות, הנאה וסיפוק.

בעיות הן תופעה ממכרת
רוב אם לא כל הבעיות הן למעשה תופעה כזו, שרק תהליך גמילה שמוביל לחיים מסוג אחר יכול באמת לפתור אותן. הטבע הממכר של הבעיות גורם לנו להיתקע איתן ואף להאמין שלא ניתן באמת להיפרד מהן ולחיות חיים מספקים בלעדיהם או אף בדרך הפוכה מהן.

אדם שחי שנים בחובות ובמרדף אחרי הכסף לא שם לב, אולי, שהתרגל למצב הזה. הוא אולי מייחל ליום בו לא יהיו לו יותר חובות ושלא יתקשרו אליו מהבנק, אך זהו רק נטרול הבעיה. זה לא יעזור. ההתמכרות שלו לחובות מהווה ביטוי חיצוני לבלימת הכוחות החיוביים שבו, כוחות שממשיכים להיות בלומים ואף מפריעים, כל עוד לא מאפשרים להם ביטוי שיש בו חווית מימוש ועונג.

אם תרצו אין זו אגדה
יתכן וזה נראה מוגזם. אם זה נראה לך מוגזם אז סימן שאתה מכור! אם המעבר ממינוס לפלוס נראה קצת כפנטזיה גדולה מדיי סימן שיש התמכרות למינוס. הפלוס הוא טבעי ולא "בשמיים" אך הוא מחייב את האדם להיות יצירתי וערני לביטוי שוטף של הרגשות שלו באופן יצירתי ומקורי. זה מחייב הגברת אהבה עצמית, צמצום הביקורת העצמית ואומץ טבעי להתנסויות יצירתיות שונות עד למציאת הדרך המתאימה לכל אדם באופן אישי.
האמינו לי, זה כל כך מעשי ואפשרי!

 

שם הכותב: דר' פינקי פיינשטיין
אודות הכותב: נשוי ואב ל-4, מייסד ומנהל המכון הפסיכו קריאטיבי. בהשכלתו הפורמאלית הוא פסיכיאטר. דר´ פינקי פיינשטיין הוא מפתח התורה הפסיכו קריאטיבית אותה החל לנסח בשנים האחרונות לאחר שנות טיפול, הדרכה והתבוננות בתהליכים שעוברים מטופליו ומשתתפי סדנאות שהדריך. מנהל המרכז לציור אינטואיטיבי שפועל במסגרת המכון הפסיכו קריאטיבי.

אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©