שתף

נשימה, אנרגיה, אקסטזה / דווה פאת'

01.01.17

"כשנושמים בשלמות, הכל מסתדר במקום, נשימה היא החיים"
אושו

הנשימה הראשונה שלי
הנשימה הראשונה שלי הייתה מאוד קשה – אך גם הביאה עמה שחרור מאוד עמוק. לאחר מסע של לידה ארוכה וקשה, הצלחתי להגיח מהרחם. בתוך החלל של חדר הניתוח הצלחתי לנשום את נשימתי הראשונה שהייתה בה תחושה של קרירות מאיימת. החוויה המאיימת הזו הותירה אותי עם תחושה של נשימה רדודה, עם פחד מהחדש והבלתי מוכר, אך עם כמיהה לנשום נשימה עמוקה עם ביטחון ורגיעה. חיפשתי תמונות עוצמתיות של חמצן ונשימה – אצל ילדים בזמן שהם משחקים משחק פראי או עוסקים בפעילות גופנית, גם בזמן פעילות מינית, ולבסוף בזמן מדיטציית דיינאמיק.

אבן הדרך המשמעותית בחיי כאדם בוגר בכל הנוגע לנשימה, הייתה ללא ספק השתתפותי בסשן נשימות במרכז המדיטציות של אושו בפונה בשנת 1979. נשמנו יחד בקבוצה, ברקע הייתה מוסיקה יפיפייה, וחשתי שמטען רגשי כבד מן העבר משתחרר מהגוף שלי. הסשן הסתיים ואנשים באופן טבעי המשיכו לארוחת הצהריים שלהם, אך אני לא הצלחתי לקום מהדשא ולהפסיק לבכות. בסשן הנשימות הראשון שלי הרגשתי כמו תינוק בן יומו עם אלפי דמעות שהציפו אותי.

בשנים הבאות במהלך העיסוק באמנות הנשימה והקרבה, שם מצאתי וגיליתי את התשוקה האמיתית שלי. ולאחר גילוי זה עזבתי את העבודה שלי כרופא בבית חולים כדי לממש את עצמי כתרפיסט וכתלמיד של אושו. הלמידה הזו הביאה עמה צמיחה אדירה, ומצאתי את עצמי עובד בקומונה של אושו בפונה במשך 15 שנים, והיום אני עובד בקומונות של אושו בכל העולם.

הנס שבנשימה, הפלאי שבנשימה, המופלא שבנשימה
הנשימה היא כמו יהלום חבוי שצריך לגלות וללטש על מנת שנוכל לנצוץ בכל הרבדים והמישורים של החיינו. קשת צבעונית של התקני נשימה מחכה לנו כדי לשמש להעמקת ושיפור הנשימה שלנו.
זה מאפשר לנו צמיחה בתוך החוויה העצומה של עונג, אינטימיות ורוחניות.  ברגע שאנו מוצאים את הנשימה המאוזנת במקום העמוק שבתוכנו, אנחנו מוצאים הרמוניה בחיים. נשימה טובה מביאה עמה הרבה בריאות וטרנספורמציה פנימית. אך כשאנו חיים את חיינו באופן אינטנסיבי ומהיר אנחנו הופכים חסרי רגישות מול רוב היהלומים היפים הנמצאים בתוכנו.

נשימה טובה ומלאת חמצן מביאה עמה אנרגיה ובריאות לגוף שלנו. נשימה טובה מכניסה בהירות וניקיון למיינד ( מוח, תודעה ) שלנו, ומאזנת את הרגשות שלנו, זו ממש רפואה מונעת.  ישנה השפעה בריאותית עמוקה בתרגול פיזי, תרגול המשפיע על היכולת שלנו ליהנות מסקס או מן השקט שבמדיטציה, אלו קשורים באופן ישיר בנשימה שלנו. ישנו תפקוד אחד של הנשימה שנשכח מחיינו באופן נרחב במיוחד : תפקוד אשר מעניק לגופינו עיסוי פנימי. תנועת הסרעפת שלנו, שהיא השריר הגדול ביותר במרכז הגוף שלנו, הנשימה מעניקה עיסוי תמידי לאיברים הפנימיים שלנו בבטן ובחזה. תנועה זו מנקה את הפסולת ומעניקה זרימת דם והספקת חמצן טובה, אלו עוזרים לנו לשמור על עצמינו צעירים, חיוניים, ובריאים.

להפליג ברוחות החיים
ליהנות מן הנשימה הטבעית שלנו זה כמו להפליג על רוח החיים. החיים נושמים אותך ! החיים מזיזים אותך, עליך רק לאפשר זאת לקרות. עליך ללמוד להיות גמיש, ולסמוך על הרוחות המשתנות שיישאו אותך לאן שהקיום רוצה להביא אותך. ללמוד נשימה נכונה זה כמו להפוך לקפטן שיודע לנווט את הספינה שלו בין הפסגות והעמקים של גלי האוקיינוס, ולהפליג לעבר הרפתקה חדשה. החיים לפני הנשימה הם הכנה לקראת הנשימה הראשונה. החיים לאחר הלידה הם למידת האומנות שבנשימה מתוך אהבה ותודעה. החיים לאחר המוות הם העלמות אל תוך הנשימה הנצחית. הנשימה משתנה באופן הדרגתי מהזמן בו אנו נולדים עד הזמן בו אנו קרבים למוות שלנו.

אולם גלי הנשימה שלנו נושאים אותנו כל חיינו, מן הים הפראי של נעורינו עד המים השקטים של הזקנה. כאשר אנו לומדים לגלוש במודעות על גלי הנשימה שלנו, אנו מגלים את העוצמה והחיוניות הקיימים בכל רגע של החיינו. זה מעניק לנו את החוויה המושלמת של חיים בטוטאליות ובשמחה בתוך המחזה הנצחי של מוות בלידה, ולידה מחדש. לסמוך על החיים מתוך זרימה, זו הפילוסופיה של נשימה טבעית. כשאנחנו נושמים פנימה והחוצה בהרמוניה אנו יכולים ליהנות מן המפגש האורגזמי שבין חיים ומוות, ולהביא זאת לתוך מעשה האהבה.

ההנאה מהנשימה הטנטרית
הנשימה הטנטרית מלמדת אותנו אינטימיות ואת אומנות האהבה. רבים מפספסים את האנרגיה העמוקה שבהם ובאינטימיות שניתן לייצר, וזאת בגלל הנשימה השטוחה שלהם. למדנו לנשום כמנגנון שליטה במקום להתענג עליה. בכך אנו מגיעים לידי תסכולים, מפסידים את סודות האנרגיה בגופנו ומפחדים מאינטימיות אמיתית וחיה. הנשימה הטנטרית היא היזכרות בשורשים האנרגטיים בגופנו המיני. ברגע שאנו נהנים מעצמינו וממה שהחיים העניקו לנו, אנו יכולים להרגע ואף לייצר ריפוי אמיתי ולצמוח אל החופש והאהבה. לבסוף כשהנשימה העמוקה מפציעה אל מרכז המיניות היא פותחת את נביעת אנרגיית החיים שלנו. החסימות האנרגטיות נמסות ממש ואז מתקיימת תזוזה חזקה, כזו המאפשרת חיות, עוצמה ואקסטזה...

זה נשמע טוב מידי מכדי שזה יהיה אמיתי, הלא כן? אך נשימה אמיתית פותחת אותנו לכל הכיוונים ומימדי החיים. בנשימות שמלוות ברגישות ומודעות מלאה אנו יכולים למוסס סלעים כמו תקיעות רגשית או מתחים למיניהם. בעבודת נשימות מצמיחים שורשים להתעצמות אישית, מצמיחים כנפיים לעוף על החיים בטבעיות אל הנשמה ומעבר לכל ההתניות והחסימות שאימצנו, פשוט לומדים להיזכר להיות טבעיים ונינוחים כמו ילדים תמימים.

מערכות יחסים ונשימה-מערכות יחסים וטנטרה
מדוע למעשה הנשימה כה חשובה למערכות יחסים תקינות? ואיך זה מתקשר לאינטימיות? שאלות אלו לא נשאלות בגלל שעוצמת הנשימה נשכחת בהרחבה במערכות היחסים השונות. הרעיון הוא לא לשנות את יחסי האנוש שלנו, אלא לשנות את דפוס הנשימה ויחדיו לתת לאנרגיית האהבה והתשוקה באופן הרמוני לצמוח.

מתוך הפחד מלבדות, אנשים נוטים לנסות לשלוט בחייהם, גם של האחרים סביבם, ונתקעים כך בתלות הדדית וקנאה. כעת הנטייה הזו גורמת לשינוי בדפוס הנשימה, הופכת אותה לשטוחה עוד יותר ומגבירה את תחושת האבדון וחוסר האמון בחיים, ומעצימה באופן שלילי את דפוסי החיים המגבילים שבהם נתקענו. אנו למעשה מחסלים את האפשרות ליחסים בריאים, להנאת חיים אקסטאטית ומנמיכים את עוצמת החיוניות שלנו. וזאת בגלל צמצום מרחב הנשימה לידי מינימום הכרחי.

ניסיונות השליטה בחיים מביאים סבל מיותר לחיינו, בה בשעה שתרגול של נשימות הפותחות אותנו לחיות מלאה ואמון מגלה לנו את אוצר החיים והאינטימיות. נשימה באהבה לעצמך, ולאחרים יש בסיס טבעי, היא תנבע בתוכך ובתהליך האינטליגנטי של הנשימה הטנטרית ייווצר השינוי גם לריפוי דרך זרימת האהבה שכה חסרה לכל אחד מאיתנו.

נשימה אל מערכות היחסים היא טנטרה ומערכות יחסים. הנשימה מאפשרת להרגע באנרגיית החיים והופכת תשוקה בלתי מרוסנת לאהבה וחמלה אמיתית. שמירה על נשימה נכונה, פתוחה ומאפשרת נותנת את היכולת לצלוח את אש מערכות היחסים. יגיע היום בו הפחד מבדידות יומר לשמחת וחגיגת הלבדות, סוף סוף תוכלו לנוח אל השקט שבלב , היוולדות מחדש.

מעגל הטאו
מעגל החיים של הטאואיזם נגמר ומתחיל בנשימה. אנו נולדים אל החיים בנשימתנו הראשונה, אנו מטיילים במסע החיים המזומן לנו מפתחים את צרכינו הבסיסיים: לאכול, לשתות, לזוז, לעשות מין, משקפים, מפתחים אהבה, נהנים מאומנות ולבסוף מגלים את הרוח. וכפי שהמעגל מתחיל בנשימה כך הוא גם מסתיים.

כל צורך יכול להפוך לחוויה רוחנית, אך רק מעבר דרך כל התחנות במעגל החיים הופך אותנו לאדם שלם ומושלם. אתם חוויתם את חוויות החיים במימדים ובאופנים שונים, וכעת אתם מוכנים לחזור אל הפשוטה שבחוויות החיים הראשוניות שלכם, אתם תחזרו אל הנשימה, אך הפעם במודעות, שימו לב לנשימה החיצונית ובכך תגלו את הפעימה הפנימית שבכם-הנשימה הקוסמית. תיולדו שוב אל רחמו של היקום . באמצעות גילוי סוד הנשימה תגלו את סודות החיים.

 

שם הכותב: דווה פאת'
אודות הכותב: דווה - פאת' הוא רופא מנתח ותרפיסט בעל שם עולמי כבר יותר מ – 20 שנה. כאשר הגיע להכרה שמחלות רבות הן לעיתים קרובות ביטוי של נזק פסיכולוגי וכמיהה רוחנית, הוא החל להתמחות בתראפיות בעלות אוריינטציה מדיטטיבית ותהליכים בעלי אופי של שינוי גדול בחיים. הוא ניהל מגוון גדול של מרכזי מדיטציה וגדילה אישית באירופה והרצה במגוון ארגונים כגון, אוניברסיטת ברלין ( גרמניה ), אוניברסיטת סן-דיאגו ( ארה"ב ),( ביה"ס לניהול TATA - הודו ), טניס אוסטרליה, וכנסים שונים ברחבי העולם. לאחרונה הוא שימש כתרפיסט בצוות המולטיברסיטי בפונה (הודו), בין השנים 1988 -2002. כיהן כמנהל המרכז לטרנספורמציה במשך 7 שנים. שם פיתח את ההכשרה "Light the Path" ואת ה – " "Osho Breath Energy Training. כיום דווה-פאת' מנהל את ביה"ס הבין-לאומי, " Osho Breath Energy School ". בנוסף הוא מנחה סדנאות והכשרות בתחומים - בריאות מונעת, ניהול לחצים, תראפיות בעלות אוריינטציה מדיטטיבית, ומדיטציות אקטיביות
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©