שתף

שינוי הגידים והשרירים- חלק 3

15.01.11

לקריאת חלק 1 של מאמר זה לחץ כאן
לקריאת חלק 2 של מאמר זה לחץ כאן


לחץ עצמות
לאחר שלמדנו לנשום לתוך העצמות ולהזרים את הצ'י לתוכן, אנו צריכים לדחוס את האנרגיה הזו בלחץ לתוך העצמות כדי לפתוח את כל החסימות ושהצ'י יגיע לכל מקום, עם לחץ צ'י חזק השטיפה נעשית מושלמת. כדי להבין זאת ניקח לדוגמא סיר או כלי מלוכלך בלכלוך שומני אנו צריכים לשפשף וללחוץ חזק יותר מהרגיל כדי שהלכלוך יוסר, אותו דבר בדיוק מתרחש בתרגול של לחץ עצמות, קודם מכניסים אנרגיה לעצם ואז מגדילים את הלחצים האטמוספריים באופן כזה שהאנרגיה עוברת מעצם לעצם בזרימה ונוצרת שטיפה של כל הגוף.

חבטות גוף וצ'י גונג קשה
פעמים רבות אנשים שרואים הדגמות של צ'י גונג קשה (אשר כוללות חבטות מאסיביות לגוף, שבירות של קרשים / לבנים על הגוף או הדגמות של יכולת של אי פציעה מלהב וסכין) אינם מבינים את החשיבות של תרגולים אלו וחושבים שזה מטורף ואינו נחוץ. אולם תרגול זה נחוץ מאוד ויש להבין את חשיבותו של תרגול עוצמתי זה. תרגול זה של צ'י קונג קשה מקבל קונוטציה של אלימות, אולם תרגול זה נעשה מטעמי בריאות (אותם נפרט בהמשך) ולא מטעמי אלימות. לתרגול החבטות מספר מטרות, נתחיל בכך שנסביר שלפי ההשקפה היוגית יש לטהר את תעלות האנרגיה בגוף (נאדים/מרידיאנים) מרעלים כדי להתקדם בדרך הרוחנית ובמדיטציה.

בתורת היוגה ההודית (האתה יוגה) משתמשים במספר דרכים כדי לטהר את הגוף ותעלות האנרגיה (נאדים) מרעלים כמו:

1. מזון סטווי (טהור) נקי ובריא.
2. תרגולי נשימה מסוימים כמו נאדי שודהנה או אנולומה וילומה (נשימת נחיריים מתחלפות).
3. תרגול נוסף הנקרא "קריות" - מערכת שלמה של ניקיון פנימי הנמצאת ומתורגלת באופן דומה ,לא בדיוק זהה ביוגה הסינית הטאואיסטית.

בתורת היוגה הטאואיסטית אחת הדרכים לטהר את הגוף מרעלים ולהפעיל את אברי הגוף בפוטנציאל מלא הוא על ידי תרגול חבטות גוף באופן נכון ומבוקר. תרגול החבטות משתייך ומשפיע גם בשינוי הגידים והשרירים וגם בשטיפת מח עצמות. מבחינת שינוי הגידים והשרירים תרגול החבטות משחרר רעלים מהעור, מהאברים הפנימיים ומהחללים השונים בגוף, ובאופן זה תורם לתפקוד טוב יותר של האברים הפנימיים ולטיהור תעלות האנרגיה מרעלים.
מבחינת שטיפת מח עצמות תרגול החבטות עוזר לנקות את השומן הצהוב מהעצמות ובנוסף החבטות מאחסנות כמויות אדירות של אנרגיה שמצטברת בעקבות התרגול היוגי בתוך העצמות. דבר זה מוביל לכך שמח העצמות מייצר כדוריות דם אדומות ולבנות באופן מוגבר מהרגיל.

כדי להבין כיצד תרגול החבטות משפיע עלינו נשתמש בדוגמא של ניקיון ספה או שטיח מאובק, כאשר אנו רוצים לנקות את הספה מאבק או את השטיח אנו חובטים בהם באופן כזה שהאבק שמסתתר בספה יוצא החוצה כתוצאה מהחבטות.

באותו אופן בדיוק הרעלים מתוך הגוף שלנו ומהאברים הפנימיים יוצאים בעקבות תרגול החבטות. החבטות והזעזועים מתואמים בעוצמתם לפי רמת המתרגל, אף מתרגל לא חובט מעל הרמה שהשיג כדי לא ליצור נזק. אם ניקח לדוגמא ביצה ונכניס אותה לבלון מלא אוויר ונכניס את הבלון לבלון גדול יותר ונמלא גם אותו באוויר אנחנו יכולים לחבוט בבלון הכפול, לזרוק אותו, לדקור אותו והביצה לא תישבר מכיוון ששכבות האוויר מגנות עליה והודפות את המכה בכיוון הנגדי כמו קפיץ.

בגוף שלנו קיימים חללים רבים והם מתנפחים ומתמלאים באוויר ובצ'י
ומגנים על האברים הפנימיים בדיוק כמו שהבלונים מגנים על הביצה.
ככל שלחץ הצ'י גודל הרבה מעבר ל 7/10 14 P.S.Iכך גם הרמה של גוף הברזל גודלת ואפשר לעמוד בחבטות מאסיביות. לוחמי קונג פו שמומחים בשיטות אלו משתמשים בלחץ צ'י כאשר הם נלחמים החללים השונים בגופם מתנפחים בזמן הקרב ממש כמו כרית אוויר ברכב שמתנפחת בזמן תאונה ובולמת את המכה, הם לא מרגישים כאב ולא נגרם כל נזק לגופם.

דבר שחשוב מאוד להבין, תרגול קבוע ואינטנסיבי של יוגה ברמה גבוהה יוצר חום רב בגוף ומעלה את הרמה האנרגטית (החשמלית) בגוף. כדי להצליח להתמודד עם חום רב זה (אנרגיית הקונדליני) ברמות גבוהות קיים תרגול נוסף חשוב בתירגול היוגה הסינית ו/או וההודית. נושא זה הוא קירור הגוף.
תרגול זה הוא בעל חשיבות יתרה; במידה ולא עושים זאת עלולים להיווצר נזקים רבים לגוף הפיזי, הרגשי והנפשי של המתרגל.
כאשר מקררים היטב את הגוף אפשר להעלות את המתח החשמלי בגוף לרמה יותר ויותר גבוהה בהדרגה. בזמן שהרעלים יוצאים מהגוף עקב החבטות גם החום העודף מתנקז החוצה ורק אנרגיה טהורה נשארת בגוף.

הרמת משקולות בעזרת אנרגיה (צ'י / פראנה)

בספרות היוגה הקלאסית תמיד מדברים על אנרגיית הקונדליני. מלמדים שאנרגיה זו חבויה בבסיס עמוד השדרה ויש להעירה ולהעלות אותה דרך שבעת הצ'אקרות (מרכזים אנרגטיים) כדי להגיע לחוויה הרוחנית. בתרגול חלק גבוה זה של שטיפת מח העצמות אנו עובדים עם אנרגיית הקונדליני אשר מיוצגת במרכזים הנמוכים כאנרגיה מינית ומעלים אותה בעזרת התרגול למרכזים יותר גבוהים דרך הצ'אקרות.

שבעת המרכזים של אנרגיית הקונדליני
בתרגול זה אנו משתמשים בשרירי רצפת האגן ,בשרירים הטבעתיים (שרירי פי הטבעת) ובאברי המין, ביוגה הסינית (צ'י גונג) תולים משקולות על אברי המין ומרימים את המשקל בעזרת השרירים הטבעתיים. בתורת היוגה ההודית משתמשים בשרירים הטבעתיים ללא תליית משקל חיצוני על אברי המין אלא בטכניקות אחרות המשיגות את אותה התוצאה. תרגול זה מיועד גם לגברים וגם לנשים.

בנוסף ליתרונות הרוחניים לתרגול זה יתרונות בריאותיים רבים כגון:
1. הן אצל הגבר והן אצל האישה התרגול הנ"ל מגביר את ייצור ההורמונים בגוף. אצל הגבר התרגול מגביר את ייצור הזרע ואצל אישה מגביר את ייצור הביציות. עם הזמן הגבר לומד להתמיר את הזרע והאישה את הביציות בגוף, מצב הצבירה משתנה והאנרגיה נספגת בעצמות. תרגול זה שוטף את מח העצמות ברמה גבוהה מכיוון שהוא משנה את כיוון זרימת האנרגיה המינית בגוף.

2. כפי שצוין קודם לכן במאמר, אחת הסיבות לכך שכמות הדם ואיכותו פוחתים עם השנים היא בריחת חלבון וסידן דרך השתן. תרגול זה של הרמת משקולות בעזרת השרירים הטבעתיים מצמצם את דליפות הסידן והחלבון דרך השתן וברמה גבוהה מאוד נועל לחלוטין את הבריחה דרך השתן.

3. התרגול מגביר את המתח באזור אגן הירכיים ומחזק את השרירים הפנימיים באזור. לדוגמא, אחת הסיבות לשפיכה מוקדמת בפעילות מינית היא שהשרירים הפנימיים רפויים ללא מתח, תופעה זו שכיחה אצל גברים מבוגרים. בטייוואן לדוגמא הציבור מודע לחשיבות תרגול שיטות יוגיות אלה ולכן גברים מבוגרים רבים עוסקים במדע זה.
כמו כן אצל הגבר התרגול מחזק את הזקפה ומאריך את איבר המין הגברי. אצל האישה התרגול מחזק את שרירי הנרתיק, דבר זה חשוב מאוד מאחר ולנשים מתבגרות יש בעיות באזור; ידוע שאחרי גיל 35 נשים מסוימות סובלות מבריחת שתן וגם נוזל הסיכוך המופרש בזמן גירוי מיני בכמות ובאיכות נמוכה יותר. נשים מסוימות סובלות מדלקות בנרתיק.

שם הכותב: מאסטר אלי עבדו
אודות הכותב: אלי עבדו ייסד את ‘מרכז סדהנה ליוגה וקונג-פו’. מאסטר אלי עוסק באומנויות לחימה שונות,ביוגה, ובצ’י גונג מעל 25 שנים והוא עוסק בלימוד תחומים אלו כ – 17 שנים. בעבר מאסטר אלי לימד במספר מוסדות ליוגה ואמנויות לחימה בארץ.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©