שתף

לא חייבים ריטלין- חלק ב' / אביטל סבג

06.02.11

לקריאת החלק הראשון של המאמר לחץ כאן


אומגה 3
שני דברים שכנעו אותי להסכים למעבר לאומגה 3: בעלי הסביר לי על הנזק לטווח ארוך שהתרופות יכולות לגרום, ואני רציתי בחזרה את הילד שלי!

התחלנו לקנות אומגה 3 של חברה שהיתה קיימת בארץ, שהצלחנו למצוא רק בבית מרקחת מיוחד. בתקופה ההיא אומגה 3 לא היתה מוכרת לטיפול בטורט בארץ כמו היום, והרגשנו שאנו מגששים באפלה. תוך שלושה חודשים מתחילת הטיפול באומגה 3 (במקביל להלידול) התחלנו לראות הטבה, אסף נהיה קצת יותר רגוע ופחות סבל מאלרגיות. בשלב הזה ניסינו לעניין את הנוירולוג באומגה 3, אך הוא לא התרשם. בעלי התחיל על דעת עצמו, להוריד בהדרגה את ההלידול ולהגביר אומגה 3, עד שהורדנו לגמרי את ההלידול ונשארנו רק עם האומגה. המצב הלך והשתפר, וככל שאסף גדל כך העלינו את המינונים בהתאם למשקלו.

התחלתי להרגיש הקלה ולהאמין שיש סיכוי, אך מידי פעם היו ירידות שבהן פחדתי מאוד שהאומגה 3 לא עושה את העבודה. בקשתי לחזור לתרופות, מתוך חשש שאנו פועלים על דעת עצמנו ואין לנו בטחון שזה יצליח. היום אני יכולה להזדהות עם אמהות שבמהלך התהליך, כאשר יש רגרסיות, נבהלות וחוזרות לתרופות. יחד עם זאת, במבט לאחור, אני ממליצה להן להתאזר באורך רוח.

התקדמות הטיפול
למזלי בעלי היה נחוש להצליח ולא ויתר לי גם כשאני נשברתי. הוא טען, ובצדק, שבאומגה 3 ראינו את השיפור היחיד עד כה, ולכן חשוב להתמיד בה ובמידת הצורך אף להעלות את המינונים שלה. וכך, למרות העליות והירידות, המגמה הייתה מגמת שיפור מתמדת.

במהלך הזמן שמנו לב שבכל פעם שפתחנו קופסה חדשה של אומגה 3, לקפסולות היה ריח וצבע שונה מהקופסה הקודמת, והתגובה של אסף לחומר הייתה קצת אחרת. הגילוי הזה היה בזכות העובדה שניהלנו מעקב קפדני ויומיומי (עוד מתקופת ההלידול) אחרי ההתפרצויות של אסף, ואחרי מינוני התרופות. המעקב הזה היה חשוב מאוד לתהליך, שכן מתוכו הבנו שכנראה שהחומר שקנינו לא תמיד טרי. הדבר מאוד הדאיג אותנו ולכן החלטנו לחפש מקור שיבטיח לנו את טריות המוצר. כך הגענו ליצרן הקנדי אושן- ניוטרישן וקנינו ישירות מהם, כדי שהחומר יהיה טרי. מאותו רגע ראינו עוד שיפור במצב, עד שבשלב מסוים הילד עשה מהפך: הוא נהיה אמפאתי, מתקשר, מלא חברים, לומד, בקיצור ילד הפלא שלי. הרגשתי מאושרת, הצלחתי לתקשר איתו ולהתחבר אליו, ונמסתי בכל פעם שראיתי אותו (אבל זה לא חוכמה כי ככה אני נמסה מול כל ילד שלי).

עודדה אותי העובדה שאסף כבר יכול היה להסביר לי את התחושות שלו בהתקף. לדוגמה, הוא היה אומר לי שהוא מרגיש שהוא חייב לשים את היד על מחבת רותחת, אבל הוא יודע שהוא חייב לשלוט בעצמו. עצם זה שהוא יכול היה לספר לי ולהסביר לי בצורה ברורה, גרם לי להרגיש שיש שינוי משמעותי. אסף נהיה הרבה יותר רגוע, שקט ושמח, הוא פשוט זרם עם העולם ולא נלחם בו.

יצירת מעגל תמיכה
התמיכה של המשפחה המורחבת היתה עוד גורם חשוב מאוד בתהליך שעברנו. הורינו היו מקור תמיכה אדיר עבורי. הם התנהלו עם הילד ואיתי בסבלנות אין קץ וללא שיפוטיות, רק נכונים לעזור. הדבר היה חשוב הן בהיבט הרגשי, הן בהיבט של חלוקת הנטל והן בהיבט הפרקטי של יישום הטיפול התזונתי וההתנהגותי באסף, כפי שאנו הוריו ראינו לנכון.

יצירת מעגל תמיכה היא נקודה חשובה ויש לעשות אותה ברגישות עם האנשים המתאימים. ההיעלמות המוחלטת של הטורט הייתה בגיל חמש עשרה בערך. התהליך אומנם היה הדרגתי, וכאמור עם עליות ומורדות, אבל בגיל הזה ממש נעלמו כל הסממנים. האלרגיות השתפרו די מהר מתחילת הטיפול והוא הפסיק תוך זמן קצר לקבל סטרואידים. אם הופיעו מדי פעם פריחות על העור, הן היו מאוד מינוריות.

תזונה
יש לציין שבהתחלה לא שינינו דבר בתזונה שלנו. עם הזמן גם התזונה שלו ושלנו השתנתה בהדרגה, עד שהגענו לתזונת אומגה שעל פיה אנו אוכלים כיום (אך לא בפנאטיות). 
התזונה בבית הייתה מבוססת בתחילה על קורנפלקס עם סוכר בבוקר, פסטות, לחם לבן, ירקות ותפו"א, בקיצור ,הרבה סוכרים. לאחר שהתחלנו עם האומגה 3, בהדרגה הבנו יותר ויותר את השפעות התזונה ושינינו את הרגלינו התזונתיים בהתאם. כיום התזונה בבית מבוססת על הרבה בשר אדום ושומני, גבינות שמנות, הרבה ביצים, סלטים וירקות מכל הסוגים, ולחם מקמח שיפון מלא מרוח בחמאה.

המצב כיום
אסף כבר בן 19 והוא בחור חברותי, מנומס, טוב לב, אכפתי ואינטליגנטי מאוד. הוא אוהב לעזור לזולת, רגיש לאחר, לוקח אחריות, נעים הליכות. את בית הספר הוא סיים בציונים טובים והוציא תעודת בגרות מלאה עם ציונים גבוהים. הוא אהוב על המורים ועל הסביבה ומוקף בחברים. בכל מקום חדש הוא משתלב חברתית בצורה מאוד טובה. בקיצור, חלומה של כל אמא! אם תפגשו אותו היום, לעולם לא תנחשו שפעם הוא היה טורטניק...

בנימה אישית
אחד הדברים החשובים ביותר זה לקבל תמיכה מהמשפחה הקרובה והמורחבת ושיתוף פעולה מצידם. כמו כן חשובות ההתמדה, הנחישות והסבלנות – זה משתלם.
אסף שלנו העניק לנו מתנה גדולה בכך שבדרכו הפרועה כיוון אותנו לגלות דרך בריאה לכל המשפחה ותודות לו זכינו להנאה שבבריאות טובה ואוכל טוב

שם הכותב: אביטל סבג
אודות הכותב: מומחית לרפואה טבעית ומודעות תזונה
אימייל:
[email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©