שתף

אהבה עצמית- יש דבר כזה / נדב אור

03.04.11

"אתם מושלמים כמו שאתם" אמרה המנחה בסדנת המודעות הראשונה שהשתתפתי בה לפני עשר שנים. היא אף טרחה להוכיח זאת במס' דרכים לוגיות "אתם שלם.... אתם שלמים לא חסר בכם כלום..... אתם 100%.... אתם ייחודיים כמו שאתם ואין אף אחד בעולם שהוא בדיוק כמוכם..." וכך הלאה. מצד אחד כ"כ בסיסי ומצד שני אם היינו מסוגלים באמת לקבל את זה, לאהוב את עצמנו כמו שאנחנו (כי אנחנו מושלמים) ולהרגיש אושר עצום על מי שאנחנו ועל כל מה שיש לנו, היינו היום נמצאים בעולם של שלום ואהבה.

לאחר שנים בתחום המודעות, לאחר חוויות אישיות כואבות ועוצמתיות ולמידת תורות רוחניות רבות ומגוונות, למדתי שניתן לפשט את התרגול הרוחני הכ"כ חשוב - בדרך לאהבה, לאושר, לשקט ולשלווה - בשתי מילים והן "אהבה עצמית". להרבה אנשים יכולות להישמע מילים אלו כדבר נרקסיסטי או אגואיסטי, אך לא – רק כאשר אנו אוהבים את עצמנו באמת, אנחנו יכולים לאהוב את האחר ואת הזולת - "ואהבת לרעך כמוך". כשאנו מפסיקים לשפוט את עצמנו ולקבל את עצמנו כמו שאנחנו, אנחנו מפסיקים לשפוט את האחר.

חשוב להבין שבחברה שבה גדלנו משחר ינקותנו הציבו לנו סטנדרטים שעלינו לעמוד בהם, אידאלים שכביכול עלינו לשאוף אליהם. המסר השקרי שעובר בדרך זו הוא, שאם נגיע לאידאל נקבל את האושר והשלווה שהנשמה רוצה. למדנו שהאושר קשור לדברים החיצוניים, לתפקיד, למצב המשפחתי, לצורה החיצונית, ללימודים וכו'. הבעיה עם אידאלים שלעולם לא נגיע לאידאל לא של החברה ולא של הורינו (אלא אם נוותר על מי שאנחנו) וברקע מסתתרת ההנחה שאם יש אידאל שאנו שואפים אליו, זה אומר שאנו כמו שאנחנו זה לא מספיק טוב, כך לאורך השנים אנו גדלים עם שיפוט תמידי מכל עבר, מההורים, מהמורים, מהחברה, מהסביבה וכך אנו לומדים לשפוט את הסביבה ובעיקר את עצמנו, כך שאנו מגיעים לבגרותנו אנו כבר לא צריכים את כל "העזרים החיצוניים" שישפטו אותנו, פיתחנו לעצמנו מנגנון פנימי משומן של שיפוטים, של גינוי עצמי תמידי שבכל הזדמנות קופץ, מערער אותנו ואומר לנו שאנחנו לא בסדר.

שיפוטים אלו הינם המנגנון ההרסני שנוצר אצלנו ומבוסס רובו ככולו על אמונות שליליות (שקריות כמובן) לגבי יכולותינו. האמנו שאנחנו כ"כ לא בסדר שנאלצנו ליצור לעצמנו מנגנון הגנה מפני הסביבה ולכן יצרנו לעצמנו תדמית. התדמית של החזק, התדמית של החכם, התדמית של היפה, התדמית של המצחיק, התדמית של הידען וכו'. פיתחנו התנהגויות שחיזקו את התדמית, ההתנהגויות הפכו עם השנים להרגלים שהפכו עם השנים לדפוסים שהיום כה קשה להיפטר מהם.

האישיות המזוייפת
במקרים רבים ההזדהות עם התדמית כ"כ חזקה עד שלעיתים אנשים לא יודעים בכלל מי הם ומה הם ללא התדמית וכאשר התדמית נפגעת זה מערער את כל חייו של האדם. התדמית של האדם מרחיקה אותו מעצמו, מיכולותיו האמיתיות האלוהיות. הוא עסוק כל העת בלגונן על התדמית (שימו לב כמה חשוב לנו להיות צודקים בכל כך הרבה מקרים, אפילו בשיחות סלון עם חברים ותבינו עד כמה התדמית "מנהלת" אותנו). תדמית זו שנוצרה בילדותנו ומטרתה היתה רק כדי שהסביבה לא תגלה את מה שאנחנו חושבים על עצמנו.

התדמית שלנו ("האישיות המזויפת") מושרשת בנו כ"כ חזק ומבוססת על כ"כ הרבה אמונות שליליות, כך שאנו אפילו לא ערים לעצם העובדה שבכל פעם שאנו מרגישים לא טוב לגבי עצמנו, זה רק בגלל האמונות השליליות שבנו. לכן עלינו להבין שהמדד שלנו זה מה מרגיש לנו בכל רגע והגוף הוא המדד, כלומר אם אנו מרגישים "מכווצים" - עצובים, כועסים, ממורמרים, שונאים, רחמים עצמיים או סתם ב"באסה" זה אומר שפשוט האישיות המזויפת שוב השתלטה, שוב הזדהנו עם האמונות השליליות שבנו ועלינו פשוט לנשום ולחזור למנטרה של "אהבה עצמית" - "אני יודע שאני מושלם כמו שאני, שאני מדהים ללא כל קשר לתוצאות ואני אוהב את עצמי או אני אוהב אותך (למי שמעדיף להתחבר לילד הפנימי שבו)".

מנטרה נוספת שחשובה לשפע בחיינו ומשתלבת נהדר עם המנטרה הקודמת היא המנטרה של "הודיה" שמהווה את תדר השפע - לא משנה מה קורה בחיינו הכול תמיד מדויק והכול תמיד לטובה, ולכן לומר כל העת "תודה לך על כל השפע ועל כל מה שיש לי בחיים". אם יש ביניכם כאלה שאומרים "זה לא מדויק, לא תמיד אי אפשר לומר תודה על כל דבר...'", אני מזמין אתכם לעצור לרגע, להסתכל על עברכם ולהיזכר איך קרו לנו הרבה דברים שבזמן שקרו התבאסנו מהם ואפילו נכנסנו לדיכאון, ובדיעבד הסתבר שזה היה רק לטובה ואם יש משהו שהוא לא כזה זה רק בגלל שאנחנו עדיין לא יודעים שגם הוא לטובה.

ככל שנתרגל את ההודיה כך גם נרגיש טוב יותר, נוכל לקבל את כל מה שקורה באהבה וכך גם יגדל השפע בחיינו. אלו בדיוק חוקי החשיבה החיובית, חוק המגנט – "דומה מושך דומה" והאמונות שיוצרות מציאות. במילים אחרות - אם נקטר ונתקרבן (מהמילה קורבן – לא אני לא בטוח שיש באמת מילה כזאת באבן שושן מה שבטוח שיש לנו מלא התנהגויות כאלו) על מר גורלנו ונגיד לאלוהים "אוי כמה רע לי" אלוהים יאמר "זה רע? אני אראה לך מה זה רע..." וכך נקבל על ראשנו צרות צרורות ואם נתרגל הודיה ונאמר לאלוהים "תודה על כל הטוב שיש לי בחיים" אלוהים יאמר "זה טוב? בוא אני אראה לך מה זה טוב.... " ושפע רב יזרום לחיינו.

לסיכום עלינו לזכור תמיד שאנחנו מושלמים בדיוק כמו שאנחנו, שאנחנו ניצוץ אלוהי ומסוגלים לעשות כל דבר, להעיז לאהוב את האלוהי שבנו, לתרגל מנטרות של קבלה, אהבה והודיה (תוך כדי נשימות), להבין שאנחנו אחראים לכל נסיבות חיינו, שהכול מדויק והכל קורה רק לטובה והאושר, העוצמה והאהבה שלנו הם אצלנו והם אינם קשורים לשום דבר חיצוני. אם אתם עדיין לא מלאים אהבה ברוב שעות היממה, אני ממליץ בחום לכו לתרגל במעבדות, לכו לסדנאות שזהו בדיוק התפקיד שלהם, הניחו את התדמית בצד ("אני לא טיפוס של סדנאות... אני לא מתחבר לזה....אני לא צריך את זה....זה לא בשבילי...."), שהתדמית לא תנהל אתכם אלא אתם תנהלו אותה, בדקו מהי הסדנה שמדברת אליכם ומצאו את הדרך שעוזרת לכם להעיז לפתוח את הלב.
 
שם הכותב: נדב אור
אודות הכותב: מנחה סדנאות טנטרה יוגה, מאמן אהבה ומייסד "ניצוצות אור" - טנטרה יוגה ומדיטציה
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©