שתף

מטרת תרגול היוגה - יוגארטהא / אגי ויטיך

13.05.11

למה לתרגל יוגה? למען הבריאות? האם למען שיפור הגמישות? או אולי לשם חיזוק הגוף? האם אנו מתרגלים יוגה למטרה מנטאלית או רוחנית? האם לשם שיפור הרגשתנו העצמית? האם לשם אימון גופני מסורתי? האם למען שחרור מעולם הסמסרה וסמדהי? האם יש בכלל מטרה בקצה המזרן?

אני תמיד סקרנית לגלות מה הוביל אנשים לדרוך על מזרן היוגה. חלקם באו מתוך סקרנות, חלקם רצו לנסות משהו 'אחר'. חלקם באו בעקבות המלצה כי אמרו להם שזה 'עושה טוב', או שאולי הם מכירים משהו שהצליח להתגבר באמצעות היוגה על מחלה או מצב רפואי כלשהו. חלקם בכלל הגיעו בהמלצת רופא. יש גם את אלה שקראו על זה ורצו להתחיל ליישם דרך רוחנית חדשה. חלק אמרו שהם תמיד תרגלו יוגה רק לא במודע. יש את אלה שרוצים להתעמל בדרך רכה וחלק דווקא רוצים להגיע לתרגילי האקרובאטיקה שראו בטלוויזיה. חלקם הגדול באו על מנת להירגע, לקחת הפסקה ממרוץ החיים ולהעניק לעצמם כמה רגעים.

אבל לא רק שמעניין אותי לדעת מה הוביל אותם למזרן, מעניין אותי מה השאיר אותם עליו. הגירוי הראשוני לפתוח בצעד חדש ולהצטרף לקבוצת תרגול, גם אם לשיעור ניסיון, לא תמיד מתמיד לאורך הדרך. פעמים רבות המטרה משתנה כבר תוך כדי התרגול. במאמר זה אבקש לסקור בקצרה את המטרות המושכות אנשים אל המזרן ומשאירות אותם עליו (ולא, אני לא מתכוונת לדביקות המזרן הדביק...).

בריאות גופנית
מתרגלים רבים מעידים על עצמם שהם מתרגלים יוגה למען בריאותם הגופנית. יש גם תופעות לוואי רצויות מדי פעם, כמו תחושת שלווה או רוגע עמוק, ואלה נחשבות למועילות למערכת העצבים. תרגול היוגה אכן מטפל במפרקים ומשפר את טווח התנועה, מחזק את שרירי הליבה ומאמן את שרירי התנועה, משפר את אספקת החמצן והדם לגוף ומרגיע את מערכת העצבים. תרגול יוגה גם משפיע על האיברים הפנימיים ותוך כדי עיסוי ומתיחה עוזר לשחרר רעלים שהצטברו, להחזיר איברים שצנחו למקומם ומסייע בריפוי מהיר יותר של דלקות וכיבים. אני לא מתכוונת להפחית בתועלת הגופנית הצומחת מתרגול היוגה. אחת ממטרות התרגול הגלויות הן בריאות גופנית. בהאתה יוגה פרדיפיקה לדוגמה מתוארות תנוחות ותרגילי נשימה ולצידם התועלת הגופנית הצומחת מהן – סוג המחלות שהן מטפלות בהן כמו גם האזור שיכול להפיק תועלת מרובה מהתרגול.

היה לי מעניין מאוד לקרוא את איינגר, בספרו 'עץ היוגה', ממליץ לנו להביט מעבר לתועלת הגופנית אל עבר התועלת הרוחנית. באופן מסורתי, בריאות גופנית רצויה מאוד – אך לשם מטרה אחרת – בעבור היכולת לשבת להתבונן. שלושת האיברים האחרונים המתוארים ביוגה סוטרות של פטנג'לי לא ניתנות להשגה בגוף חולה. דהרנה – דיאנה – סמדהי לא מתאפשרים כאשר הגוף חולה. כאשר הגוף חולה התודעה מוסחת יותר בקלות ויש צורך לפנות זמן על מנת לטפל בו. כשהגוף בריא, כשהוא מתוחזק כהלכה, יש אפשרות להניח להתעסקות בו לרגע – ולצלול לתוך מרחבים אחרים.

הרגשה טובה, רוגע ושלווה
מתרגלים וותיקים, ואולי אף חדשים, חוו וודאי את תחושת הרוגע השורה עלינו תוך כדי התרגול או בסופו. יש לעתים תחושה של 'חיבור' או של 'שקט' פנימי, שבו לא מופיעות מחשבות טורדניות והדאגות נעלמות. לעתים זה נראה לי כאילו עד כה משהו העביר באופן עקבי תחנות ברדיו, עבר מתחנה לתחנה ללא הרף, ואילו עכשיו משהו כיבה את הרדיו. אין יותר רעשים, אין יותר תמונות מתחלפות, יש מעין ריק נעים... לפעמים אין רצון לדבר או ליצור קשר עין עם הסביבה. רק להתכנס פנימה ולנוח בתוך המרחב הנעים שנוצר. אך התחושה לא אורכת זמן רב ואט אט מתחילות לזחול פנימה מחשבות הקוראות לנו לרדת מהמזרן ולהתחיל בעשייה. זוהי תחושה שאי אפשר להכחיש ומי שחווה אותה לא שוכח אותה.

יש מתרגלים שמדווחים על תחושת נינוחות לאחר התרגול, ולא מתכוונים דווקא לאותם רגעים יקרים שבהם העולם נראה טוב, אלא דווקא לתחושה הממשיכה איתם מעבר למזרן. דברים מסתדרים, הכל נכנס לפרופורציה והבעיות נראות פתאום כמו מצבים שאפשר לפתור. חלק מהמתרגלים מדווחים על תחושת השראה לאחר התרגול, על מרחב פנימי שנפתח בעבורם והם יכולים ליצור מתוכו. חלק מדווחים על ירידה בסף החרדה או המתח הפנימי, מה שמאפשר תקשורת נעימה יותר עם הסביבה. חלק מרגישים אנרגטיים יותר ומצליחים להוציא לפועל פרויקטים שחיכו לטיפול כבר זמן מה. וחלק מספרים על יכולת ריכוז גבוהה יותר בלימודים.

מה אנחנו עושים עם זה?
כך שעבור חלקנו, תרגול היוגה הוא מעין דלק מנטאלי. הוא מסייע לנו לעבור את היום בצורה נעימה וטובה יותר. הוא מפקס אותנו ומשפר את יכולתנו הקוגניטיביות. אבל מה אנחנו עושים עם זה? איינגר קורא לנו להביט החוצה במקום פנימה. במקום לחשוב על הבריאות הגופנית כעל מטרה, או על תחושת הרווחה שבאה בעקבות התרגול כעל מטרה, הוא קורא לנו להביט קדימה – אל עבר התרגול הרוחני שמציעה היוגה.

תרגול רוחני - סאדהנה
סאדהנה הינה תרגול רוחני (וזו גם מילה שמעוררת בנו פחות קונוטציות מאשר המילה 'רוחני'). היוגה מציעה לנו סאדהנה, פילוסופיה לצד תרגול, לצד אורך חיים מסוים. מעטים הם המתרגלים שהגיעו לשיעור ניסיון והודו בפני שהם הגיעו לשיעור על מנת להשיג הארה, על מנת להשיג איחוד בין האטמן לברהמן, על מנת להשתחרר מהסבל ולכבות את התשוקות, או על מנת להכחיד את האגו. לרוב הם מגיעים ישירות בטיסה להודו. שם דווקא פגשתי לא מעט שאמרו "באתי להודו כי אני רוצה להיות מואר". הם הלכו למורים, לגורואים, לאנשים קדושים ולמי שרק הסכים ללמד אותם. חלקם קראו ספרים בנושא וחלקם הסכימו לנסות כל שיטה או תרגול שיכול היה לקדם אותם לעבר המטרה.

למרות זאת, יש הרבה מתרגלים כיום המודעים לדרך הרוחנית של היוגה. למעשה הדיבור אודות ההשפעה הרוחנית של התרגול הולך ונעשה רועש יותר. אך הסדהנה עצמה שקטה. הסדהנה של היוגה דורשת איפוק, הקשבה, אומץ, כח רצון, התמדה, משמעת, מוטיבציה גבוהה ועוד. זוהי דרך שנעה בין עשייה לאי-עשייה, בין לקיחת אחריות לבין הבנת מוגבלותנו להשפיע. זהו תרגול שדורש נוכחות מוגברת ותודעה שקטה. אבל האם זוהי מטרה שיש לשאוף אליה?

האסכולה הבודהיסטית המתרגלת יוגה תזכיר שהמטרה העליונה היא שחרור מעולם הסבל וכיבוי התשוקות (נירוואנה או ניבאנה). האסכולה האדווייטה-וודנטית תזכיר שהמטרה העליונה היא איחוד בין הנשמה הפרטית (אטמן) לבין הנשמה הקוסמית (ברהמן). האסכולה של הסנקיה יוגה תצביע על הצורך בהיווכחות בהבדל שבין הפרקריטי - המציאות האובייקטיבית - לפורושה - שורש המודעות בכל אדם. אך כולם יסכימו שאין זו מטרה שיש לצפות לה. יש הרבה דברים אחרים שאפשר לעשות, על מנת לסלול את הדרך כך שהמטרה תתגשם. אך כפי שקרשנה אמר לארג'ונה בשדה הקרב, עשה את פעולותיך ללא היקשרות אל פירות המעשה. פירות הסדהנה הם האיחוד, או הכיבוי או ההיווכחות. אך כמו פירות אחרים, הם מבשילים לבד, בין אם החקלאי מצפה להם ובין אם לא. הוא צריך להשקות היטב את העץ, לדאוג לו למזון ולקוות שהשמש תזרח.

המטרה הרוחנית, כפי שכיניתי אותה כאן, היא אותה מטרה שכדאי להיות מודעים לה, ואז יש לזנוח אותה, להמשיך לטפל בגופנו, להשקות אותו ולטפל בו. להיות מודעים נוכח התודעה המשתנה וללמוד לרסנה באמצעות תרגילי ריכוז ונשימה. ולקוות שהשמש תזרח.

עד אז
תמשיכו לנשום לתוך התנועה ולנוע לתוך הנשימה

שם הכותב: אגי ויטיך
אודות הכותב: מתרגלת מזה 9 שנים בארץ ובחו"ל. מדריכת יוגה ויניאסה בירושלים ב-5 השנים האחרונות. לומדת לתואר בפילוסופיה במדע הדתות, באוניברסיטה העברית. ולקראת סיום לימודיה כהרבליסטית קלינית וכתזונאית הוליסטית במכללת מירב.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
18/05/11 13:45
17/09/11 17:47
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©