שתף

טיפול הקנדידה / ערן אינדיג

13.05.18

מה משותף לדלקות נרתיק חוזרות, בעיות במערכת העיכול, פטרת בעור, כמיהה למאכלים מתוקים, עלייה במשקל ועייפות? כולן נגרמות על ידי פטרייה אחת המכונה קנדידה אלביקאנס.

זוהי פטרייה ממשפחת השמרים השוכנת בגופם של רבים מאיתנו מבלי שנחוש בה עד שיום אחד האיזון בגוף מופר והיא גדלה ומתפשטת בגוף, מה שקרוי "קנדידיאזיס".
הקנדידה יכולה לגרום לזיהומים שונים ברקמות הריריות של הגוף, בעיקר של מערכת המין הנשית, מערכת העיכול העליונה (חלל הפה והוושט) וכן לזיהומים בעור (תפרחת חיתולים, פריחות בקפלי עור וזיהומים בציפורניים).

איך נדבקים בפטריית קנדידה?
הפטרייה קנדידה יכולה להיות מועברת במגע מיני, העברת נוזלים דרך הרוק ודרך פטריות ברגליים. הקנדידה מאוד נפוצה, למעלה מ-100 מיליון בני אדם סובלים ממנה.
עובדה חשבוה היא שרבים מהנשאים של הקנדידה לא סובלים משום סימפטומים, כל עוד היא מצויה בכמויות קטנות היא אינה גורמת לנזק והנשאים חיים איתה בשלום.

מהם התסמינים של הקנדידה?
• פטרייה בעור
• זיהומים חוזרים בנרתיק, בבלוטת הערמונית או בדרכי השתן
• תחושה של עייפות וחוסר אנרגיה ללא ממצא פתולוגי
• תשישות הנמשכת גם לאחר שינה טובה
• דחף חזק לאכילת מתוקים וכפועל יוצא מכך - השמנה
• מיגרנות, כאבי ראש
קיימות מספר בדיקות לגילוי קנדידה: בדיקת צואה, בדיקות דם ובדיקה וגינלית.

מהם הגורמים להתפרצות קנדידה?
כשאנו בריאים המערכת החיסונית מוודא שפטריית הקנדידה לא תתרבה יתר על המידה.
חולשה של מערכת החיסון או שינוי בהרכב ובכמות החיידקים בסביבתה של הקנדידה מאפשרים לה לשגשג, להפוך לאלימה ולגרום לדלקות. שינוי בהרכב ובכמות החיידקים יכול להיגרם על ידי שימוש באנטיביוטיקה, סטרואידים, תרופות כימותרפיות ואפילו גלולות למניעת היריון.

הקשר שבין קנדידה לשימוש באנטיביוטיקה וסטרואידים
מספר מחקרים הראו קשר בין צריכת כמות גדולה של אנטיביוטיקה לזיהומי קנדידה והדבר אינו מפתיע מכיוון שהאנטיביוטיקה פוגעת בפלורה הטבעית של המעיים והנרתיק, הורגת חיידקים שמסייעים לגוף לשמור את הקנדידה שלא תתפשט וכך נותנת מקום לפטרייה, שאינה רגישה לאנטיביוטיקה, לשגשג. כמו כן, זיהומי קנדידה בעור יכולים להיגרם כתוצאה משימוש ממושך במשחות סטרואידיליות על העור.

מהם הטיפולים הקונבנציונליים בקנדידה?
הטיפולים הקונבנציונליים כוללים שימוש בכדורים, משחות וקרמים נגד פטריות. קיימות גם תרופות טבעיות המכילות חומרים אנטי פטרייתיים אולם קיימות מספר בעיות בטיפולים אלו.

בעיה ראשונה היא שהטיפול הקונבנציונלי לא תמיד מצליח מפני שהפטרייה יכולה להיכנס למצב של נבגים שמתעוררים בפעם הבאה שמערכת החיסון נחלשת. במצבים אלו אנו רואים הצלחה בטווח הקצר אבל חזרה של הפטרייה בהמשך.
בעיה שנייה, כמו כל תרופה אחרת, גם תרופות אנטי פטרייתיות גורמות לתופעות לוואי וקיימת סכנה לתגובות בין תרופתיות.
הבעיה השלישית ואולי החשובה מכולן היא שהתרופה מנסה לעשות את עבודתו של הגוף במקום לחזק אותו. הגוף אינו לומד להתמודד עם הפטרייה, היא אומנם נהדפת באופן זמני אבל במקרה של חולשה במערכת החיסון היא שבה לשגשג. מצב דומה קורה לאחר שימוש באנטיביוטיקה לצורך טיפול בדלקות (למאמר בנושא אנטיביוטיקה לחץ כאן).

בנוסף ישנה אופציה לטיפול תזונתי שמבוסס על הפחתה בצריכת סוכרים ופחמימות מזוקקות למשך כחצי שנה מתוך הכוונה לצמצם ככל הניתן את המצע עליו יכולה הקנדידה (שהיא פטריית שמר) לשגשג.
זה לא פותר את הבעיה מהשורש כיוון שמערכת העיכול שלנו אמורה להתמודד עם סוכרים, אם היא אינה מסוגלת לעשות זאת אנו צריכים תרופה על מנת לרפא אותה. הימנעות מצריכת סוכרים לפיכך, אינה הפתרון.

כיצד ההומאופתיה עוזרת בטיפול בקנדידה?
הטיפול ההומאופתי מחזק האדם באופן כזה שיהיה מסוגל לפתור את הבעיה בכוחות עצמו, לא תרופה יום-יומית שיוצרת תלות אם כי תרופה חד פעמית (לעיתים יש לחזור על התרופה, בהתחלה בתדירות של פעם בחודש ולאחר מכן בתדירות נמוכה עוד יותר) שמחזקת את גופנו ואת מערכת החיסון כך שגופנו יוכל בכוחות עצמו לשמור את הפטרייה באופן כזה שלא תפגע בבריאותנו.

קיימות עשרות רבות של תרופות הומיאופתיות שיכולות להתאים לבעיית הקנדידה, את התרופה הנכונה יש לבחור על סמך מכלול הסימפטומים, פיזיים ונפשיים ועל סמך האישיות של המטופל. לצורך כך יש לקיים פגישה בת שעתיים שבסיומה בוחרים את התרופה המתאימה.

טיפול הומאופתי בקנדידה אינו גורם לתופעות לוואי, אינו מחייב שינוי דרסטי בתזונה והוא מתאים לכל גיל.

שם הכותב: ערן אינדיג
אודות הכותב: הומאופת קלאסי מוסמך
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©