שתף

ריו אביירטו במים / רונית אידלמן

19.06.11

ריו אביירטו (נהר פתוח) זו גישה שמוצאה בארגנטינה (1966) והטמפרמנט החם שלה מתאים גם לנו כאן, באגן הים התיכון. היא התפתחה מתחומי הפסיכולוגיה והטיפול בתנועה ומשלבת תנועה מונחית וריקוד חופשי, מוסיקה רבגונית, קול, מגע, מדיטציות שקטות ודינמיות והרפיה. באופן הקלאסי שלה נועדה לסטודיו או למרחב בחוץ.
בפסטיבל הנשים שאקטי בחרתי להציע לגימה מהאופן בו היא מקבלת נופך יחיד ומיוחד : במים.

למה ריו אביירטו במים? (בדר"כ בבריכה הידרותרפית)
כי קשה לעמוד בפני השארם : הכלים הפשוטים של ריו אביירטו מקבלים נופך נוסף במים - הנהר הפתוח זורם מוחשית! איכות התנועה משתנה, המוסיקה, הקולות והצבעים מקבלים גוון אחר. המדיטציה הופכת לקסומה עוד יותר וכששוכבים על המים בהרפיה המתח מתפוגג מכל תא ותא ורגיעה עמוקה מתפשטת בגוף ובנשמה.
המים מזמנים לנו חוויה אחרת לגמרי. מכירות את כפות ידינו המרוככות והמקומטות משהות במים החמים? בדיוק כך מתרכך בנו משהו בפנים, דוק ההגנות שאנו עוטות על עצמנו נבקע והן נמסות אט אט. בעדינות. לא כולן, לא בבת אחת, כל אחת והמינון והקצב שלה. אך עצם העובדה שההתרככות הזו היא אפשרית כבר מהווה הקלה.

מה קורה במים?
תכונות המים פועלות כמטה קסם - זוויות הגוף מתעדנות ומתעגלות, המפרקים נעשים גמישים יותר, חוליות הגב מתרחקות זו מזו, המתח מתפוגג מהשרירים, הגבות מתרחקות זו מזו, הפה מתרחב בחיוך בלתי נשלט והתנועות מתרככות כמעט מאליהן. לאחר הסתגלות קצרה הנשימה נפתחת ונדמה שמעטפת הגוף מתרחבת.
זוכרות שבילדותנו התזנו, השפרצנו, צללנו, קפצנו, צחקנו ללא מעצורים? כייף גדול לחזור לחוויה של שמחה ושחרור חסר עכבות, כשהמוסיקה מדרבנת, מעלצת (מלשון עליצות) מפרקת וגם מעדנת ומערסלת. במים נפתחת ההזדמנות לחזור לאיכות המוכרת של שובבות ילדותית.

למה זה קורה?
המים הם אמפתים ומקבלים אליהם את קווי המתאר שלנו, בין אם אנחנו גדולים או קטנים, עבים או דקים, כבדים או קלים, חסרי ביטחון או בטוחים ביכולתנו התנועתית. תנועות שלא חשבנו שאנחנו מסוגלות לעשות, מפרקים חורקים, שרירים מכווצים – כל אלה חוגגים במים .
• המים מכילים את מי שאנחנו על מצבי הרוח המנוגדים, השמחה או העצב והכאב שאנחנו מביאות איתנו. הם ממיסים את הגוף ואת הנפש, מרככים את חומת ההגנות המוכרת, מאפשרים לדמיון להפליג, לזיכרונות לעלות במפתיע ובעיקר - פורשים את אדוותם העדינה עבורנו ללא תנאי...
• פלא נוסף מתרחש: אפשר לנוח על המים במינימום תנועה, לסמוך עליהם בעיניים עצומות ואפילו.... להירדם.

גישת ריו אביירטו מאפשרת ומעודדת להביא את חומרי החיים המוחשיים לקבוצה: קשת רחבה של מצבי רוח, תשוקות, כאבים ורגשות, משאלות, זיכרונות... המים משתפים פעולה באופן מלא עם כל החומרים הללו והשילוב מייצר הזדמנות פז לכל מה שעצור בנו או נמצא בתהליך של בעבוע - לפרוץ החוצה. שמחה, שחרור, כעס, תסכול, עצב, ביישנות, חוסר ביטחון, ביקורת עצמית וצחוק גדול.
באופן טבעי אנחנו מתמזגות עם הסגולות הייחודיות למים החמים שעוטפים, ממיסים ומענגים את הגוף ואת הנפש והחוויה הופכת עוצמתית עד כדי כך, שהיא מותירה אותנו לעיתים ללא מילים.

מה קורה במהלך מפגש ריו אביירטו במים?
בפתיחת המפגש אנחנו נותנות לעצמנו את הזמן הנחוץ להסתגלות לסביבת המים, למים עצמם ולמי שאנחנו במים. כשאנחנו נפגשות במעגל מתפתחת תנועה זורמת ושוקקת - יחד ולחוד - כמו במפגשי ריו אביירטו המסורתיים. מתפתחים תרגילים אקטיביים ופסיביים בהתאם לתכנים העולים באופן מתוכנן או ספונטני.
אנחנו מגלות בעצמנו במפתיע איכויות החדשות שביטוין חיצוני ופנימי לעיתים עד כדי טרנספורמציה של ממש.
אנחנו רוקדות בפשטות, בשחרור, בשמחה ובשובבות, מטפלות ומטופלות וזוכות גם ברגיעה עמוקה עם איכות של ריפוי והקלה. בסיום אנחנו נפגשות שוב במעגל ומסמנות את מה שזקוק לסימון.

חוויות ריו אביירטו במים מהשאקטי

במהלך השנים בהן אני מנחה בשאקטי ריו אביירטו במים נחקקו במיוחד בזיכרוני שלוש חוויות ושלושתן התרחשו במים ובסביבתם:
האחת : אישה עומדת עירומה על שפת הבריכה קבל עם ושמש לא רחמנית, חושפת את גופה העירום קטוע השד ובהתרגשות חרישית מספרת את סיפור ההעזה הפרטי כל כך שלה. וההמולה בתוך ומחוץ למים שוקטת ואנחנו מתמגנטות אל דמותה.
השניה: בתום תרגיל של תנועה במים ניגשת אלי בחורה ובקול רועד מספרת לי שכאשר רקדה עם מי שמולה, כשמבטיהן צמודים והדיאלוג התנועתי גדל להיות הרמוני ואחיד, דימתה את אמה רוקדת איתה ואומרת לה את שלא הספיקה לומר בטרם מותה ...
החוויה השלישית קשורה לבחורה שלא הכרתי אבל דמותה צוירה באהבה רבה על ידי חברותיה. דניאלה אהבה את פסטיבל שאקטי, אהבה מאד מים , אהבה לרקוד והיתה בחורה מיוחדת ושוקקת חיים עד שנפטרה והיא רק בת 30. תמר חברתה ביקשה לציין את יום מותה באופן שמאגד את אהבותיה ואנחנו ערכנו טכס קצר במהלך הסדנה במים. בחרנו בשיר שמח, כזה שמשקף את דניאלה ואהוב עלי במיוחד: "ריקוד החיים" (של רונית שפי) ובכינו וצחקנו לזכרה. ריו אביירטו – הנהר הפתוח - זרם בכל המובנים...

למי שאוהבת לרקוד ואוהבת מים - זה המרחב האידיאלי לביטוי אישי.

שם הכותב:
רונית אידלמן
אודות הכותב: מנחה מוסמכת בגישת ריו אביירטו. מטפלת מוסמכת במים בטכניקת ג'הארה ובשילוב טכניקות נוספות. מנחת סדנאות של ריו אביירטו במים. B.A בחינוך לא פורמלי ומינהל חינוכי, תעודת הוראה.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©