שתף

כאבי גב בתפיסה ההומאופתית / ערן אינדיג

01.07.18

כאבי גב
סובלים/ות מכאבי גב? אתם לא לבד. כמעט 80 אחוז מהאוכלוסייה יסבלו בשלב זה או אחר של חייהם מכאבי גב; בהרבה מן המקרים אורח החיים המודרני, ישיבה ממושכת מול מחשב, היעדר פעילות גופנית או פעילות גופנית מאומצת במיוחד יכולים להיות הגורמים לבעיה. במקרים רבים כאבי הגב אינם אינטנסיביים במיוחד, חולפים מעצמם תוך מספר שבועות ולא דורשים התערבות רפואית למעט מנוחה , מסז' ומעט תרגילים למי שזה עוזר. אולם כאבי גב יכולים גם להיות ממושכים, לגרום לסבל רב והגבלה בתנועה ומחייבים פנייה לקבלת לטיפול.

כאבי גב חזקים או ממושכים יכולים לנבוע מכמה סיבות:  
הסיבה העיקרית היא מתיחה של הרצועות, הגידים או השרירים של הגב התחתון ובעקבות כך קרעים מיקרוסקופיים ברקמות אלו הגורמים לתחושה של גב תפוס. מאמץ ממושך, מאמץ פתאומי, הפעלה לא נכונה של השרירים (בעיקר הפעלת כוח כאשר הגב אינו ישר) או פציעה יכולים לגרום למתיחה מסוג זה.
הסיבה השנייה בשכיחותה לכאבי גב היא בעיה עצבית (לחץ על העצב) בדרך כלל עקב חוליה שזזה ממקומה, מה שקרוי פריצת דיסק. גם גורמים אחרים כמו גידול בעצם ודלקת יכולים לגרום ללחץ על העצב.
סיבה נוספת היא פגיעה בדיסקים שבין החוליות שבעמוד השדרה הנגרמת על ידי ניוון, שחיקה או טראומה הגורמות ללחץ על העצב הסכיאטי ולכאב סכיאטי (sciatica).
תו ההיכר הייחודי של הכאב סכיאטי הוא כאב בגב התחתון ובישבן המקרין לכיוון הירך והרגל בצד שמאל או ימין אך לא לשני הצדדים יחד. הכאב בדרך כלל מחמיר בתנועה, אפילו בתנועה קלה כגון עיטוש או שיעול.

כאבי גב והומאופטיה
קיימות מספר רב של תרופות הומיאופתיות המתאימות למצבים אלו והבחירה בתרופה הנכונה מתבצעת לאחר אבחון מדוקדק של הכאב (מתי התחיל, איזה סוג כאב? מה מקל? מה מחמיר? וכולי) ושאר התסמינים, אם ישנם. אין תרופה הומיאופתית שמתאימה לכל כאבי גב, כל מקרה נבחן לגופו.
לדוגמא, מטופלים החווים הקלה בכאב בעקבות תנועה (מאפיין ייחודי שכן בדרך כלל הסובלים מבעיות גב משתדלים להימנע מכל תזוזה) יקבלו לפעמים את התרופה Rhus toxicodendron.
מטופלים שסובלים באופן קיצוני מכל תנועה ולו הקלה ביותר (לפעמים אפילו דיבור גורם להם להחמרה בכאב) יקבלו הרבה פעמים את התרופה ההומיאופתית Bryonia. במצבים של כאבי גב לאחר פגיעה בעמוד השדרה יש לשקול לתת את התרופה Hypericum.
הומאופת מוסמך אמור לבחון כל מקרה לגופו, לבחור את התרופה המתאימה, להחליט על מינון ולבצע מעקב אחרי התקדמות המטופל.
הטיפול ההומיאופתי הוא טיפול טבעי, אינו מדכא את התהליך הדלקתי כמו התרופות האנטי דלקתיות, אינו יוצר חום מלאכותי כמו חלק מהמשחות הקיימות בשוק ואינו מנסה ל"השתיק" את הגוף כמו משככי הכאבים. לפי התפיסה ההומאופתית ריפוי אמיתי הוא מצב בו הכאב פוסק על ידי כוח הריפוי הטבעי של הגוף אותו אנו מנסים לעורר על ידי התרופה ההומיאופתית על מנת להביא לתהליך החלמה יעיל ומהיר.

תוך כמה זמן נראה שיפור בכאבי הגב?
במצבים אקוטיים בהם הפנייה לטיפול מגיעה בסמוך להופעת הכאב, הרי שכבר לאחר זמן קצר תוכלו לחוש בשיפור ניכר, לעתים אף בטווח של שעות ממתן התרופה ההומאופתית. כל זאת ללא תופעות לוואי וללא צורך במתן ממושך של תרופות.
במקרים של כאבים כרוניים הנמשכים שנים ייתכן ותהליך הריפוי יתמשך ולעתים ייקח חודשיים-שלוש עד להשגת שיפור משמעותי.
בריאותו הכללית של המטופל גם מהווה אינדיקציה חשובה. אנשים צעירים ובריאים יחסית מסוגלים להתאושש בדרך כלל במהירות רבה ואילו אצל אנשים חלשים יותר התהליך יכול לקחת יותר זמן.

הרבה בריאות ואושר

שם הכותב: ערן אינדיג
אודות הכותב: הומאופת קלאסי
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©