שתף

הגנן הסיני והתקפי חרדה / ניסים אמון

27.05.18

אם תזרעו זרעים שחורים בגן הרגש, יצמחו קוצים ועשבים שוטים. אם תזרעו זרעים חיוביים, יצמחו שם פרחים. אם הראש שותל בגן הרגש דאגות, חרדות, אשמה וביקורת, יהיה לא נעים לבקר שם. אבל אם ישתול זרעים של שיחי פרחים, תבלינים ועצי פרי, יהיה נעים לכולם לבקר בגן. מחשבות חיוביות הן הזרעים של הגנן הסיני החכם.

התקפי חרדה מתחילים כהתרגשות בלב ובבטן. תחושה של זרם מערבל שעובר כמו סופת אנרגיה פנימית ומרעיד את המערכת.
"אוי לא, הנה זה מתחיל," אומר הראש וצובע את החוויה בשחור.
"מה?" מיד נבהלת הרגש.
"הנה מתחיל התקף חרדה." קובע הראש.
"נכון, הדופק מתחזק לי," אומרת הרגש.
"צריך לחשוב איפה בית החולים הכי קרוב," מלחיץ הראש.
"בית חולים???" נרתעת הרגש וזיכרונות נוראיים מתחילים לעלות יחד עם גלי חום וצמרמורות.
"כן, אסור שיראו אותנו. איך נגיע הביתה?"
"אני לא מרגישה טוב," משתנקת הרגש ונכנסת לפאניקה.
"את עושה לי בושות," מוסיף הראש, "אני לא יודע אם נצא מזה בשלום."

התקפי חרדה מתחילים עם התרגשות פנימית ואז כמו בספירלה של ציקלון ההתרגשות הולכת ומעצימה כאשר הראש מלבה כל הזמן פחדים ולחץ עד להתפרצות מלאה, כולל רעד, פרנויה ושיתוק.

למעשה הראש מייצר כאן סוג של מניפולציה שלילית. הוא מלחיץ ומעודד חרדה, ואחר כך מאשים את הרגש בהיותה חרדתית. הוא עצמו מקדם את ההתקף ודרכו הוא משיג סוג של שליטה – הוא מעודד את הרגש למעוד, ואחר כך אומר לה שהיא לא יציבה ולכן דרושה לה השגחה.

הראש היה יכול לעצור את כל זה כבר בהתחלה אם מיד בשלב ההתרגשות הראשוני הוא רק היה אומר לרגש שהכל בסדר. אם רק היה תומך ולא מחליש, אפשר היה להוביל את כל החוויה למקום של התרגשות מעצימה וחיובית, של חוויה טובה. הוא היה יכול להפוך את החוויה לרגע מיוחד של התרגשות מופלאה. אבל הראש פוחד מטבעו מכל שינוי ובטח מאובדן שליטה.

את התקפי החרדה אפשר להרוג כשהם קטנים.
הנה סיפור קטן: בדואי שהתארח אצל חברים בעיר שמע מהמטבח קומקום שורק. הוא קפץ עם מקלו וחבט בו פעמים רבות.
'מה קרה?' שאלו אותו.
'אח שלי נדרס מרכבת. את אלה צריך להרוג עוד כשהם קטנים.'

את התקף החרדה אפשר להרוג עוד כשהוא קומקום. הרבה לפני שהוא הופך להיות רכבת הרים מפחידה. בשיח הטרילותרפי שבין הדמויות, אם אני מוצא שיש שימוש בהתקפי חרדה, אני מסביר לראש שאם תתחיל התרגשות כזו בפעם הבאה, עליו מייד להגיד הכל בסדר ולהרגיע את האווירה.

האנרגיה הזו, שמתחוללת בגוף לפעמים בלי סיבה, היא אנרגיה נהדרת. זאת התרגשות שאם מנתבים אותה למקום הנכון ולא מפחדים ממנה או מנסים להשתלט עליה, היא מתגלה כאהבה. כל מה שצריך לעשות זה לשחרר, לסמוך, להתמסר ולתת למערכת להציף אותנו בהתרגשות ובאהבה.

בצפון הודו יש עמק נחבא בו קבוצת יוגים משתמשת בעישון מקטרת חמר בה דחוס גוש לח של מריחואנה מקומית, וזאת כחלק מהעבודה הרוחנית. כל תלמיד חדש שמצטרף מקבל חונך שתפקידו ללוות אותו בעישונים הראשונים. אם התלמיד נכנס ללחץ מסוים, תפקידו של החונך להרגיעו ולהנחותו להתמסר לתחושה ולא לנסות להיאבק בה. החונך עוזר למתלמד שלא להיכנס למה שנקרא "טריפ רע".
כמובן שאין כוונתי כאן לעודד עישון מקטרת סמים כמזור להתקפי החרדה, אלא להשתמש בדוגמת החונך המרגיע, כי בהעדרו של אחד כזה פנימי, התקף חרדה הוא בהחלט סוג של "טריפ רע". בהדרכה נכונה, אם נמשיל את ההתרגשות למים, אם הראש יצבע אותה בשחור תהייה לנו חוויה מאוד אפורה, אך אם נצבע את המים בוורוד, אותה ההתרגשות עצמה תוביל לחוויה מתוקה.

נניח שאתם מתבקשים לדבר אל מול קבוצה של אנשים, וכשעולים על דוכן הנואמים מרגישים "פרפרים בבטן", אתם בעצם חווים את אותה ההתרגשות. אם תיכנסו לחרדות תקבל שיתוק, בלבול, ותעשו בושות. אבל אם תדעו כיצד להשתמש נכון בהתרגשות הזו – האנרגיה שלכם תהיה ממגנטת ותעצים את הדברים שתאמרו וכולם יגידו שהייתם מהפנטים וסוחפים. שיתוק או כוח טורבו, ההבדל הוא בצבע בו הראש צובע את הרגשות.

צריך להיות אמיצים מספיק כדי לא לפחד מהתרגשות ולהתמסר לה. צריך שהראש, בייחוד ברגעים האלה, יחזור ויזכיר שהחיים יפים, שמותר ליהנות, ושהכל בסדר, כל הזמן. בדרך כלל, אחרי שסוגרים חוזה פנימי חדש, התקפי החרדה נעלמים לבלי שוב.

כדי שאפשר יהיה להכיל חוויה כזאת צריך גם אמצע חזק. הראש לבד יתקשה לעזור והוא רגיל לדפוסים אחרים. בהיעדר מישהו אחר, תפקידו של האמצע להיות החונך. להיות הגנן הסיני החכם ששותל זרעים חיוביים בגן הרגש ולא זרעים של פחד וחרדה. הגן שלנו הוא המקום בו אנו מבלים את חיינו והוא המקום בו אנו מגדלים את ילדנו.

שם הכותב: ניסים אמון
אודות הכותב: מאסטר זן בעל הסמכה מיפן, מפתח שיטת הטרילותרפיה, מנחה קורסים וסדנאות בארץ ובעולם
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©