שתף

חום גבוה - מה עושים? / ערן אינדיג

10.06.18

חום גבוה - מה עושים?
העלאת חום היא פעולת הגנה טבעית של הגוף והיא חלק מתהליך הלמידה של מערכת החיסון. על ידי הורדת החום אנחנו למעשה עוזרים ל....חיידקים.

הנה מגיע החורף וכעת זו רק שאלה של זמן עד שמישהו בבית יעלה חום. מה עושים כשיש חום גבוה? האם צריך להוריד חום? מתי צריך לפנות לקבלת טיפול? האם ההומאופתיה יעילה במצבים של חום גבוה?

דבר ראשון חשוב להבין כי חום גבוה הוא תגובה טבעית של הגוף למצב שבו הוא נתקף על ידי פתוגן (חיידק או וירוס). מכיוון שהפתוגן מעדיף לפעול בטמפרטורה של 36.7 מעלות (כך הוא מצליח להדביק אותנו בקלות יתר), הגוף מנסה להעלות את חום וכך לפגוע ולנטרל אותו.

העלאת חום היא תגובה עתיקת יומין של גוף האדם (גם יונקים אחרים מעלים חום בזמן מחלה) ובהתאם לכך נערכת מערכת החיסון להיכנס לפעולה רק מעל טמפרטורה מסוימת. הורדה מלאכותית של החום למעשה מונעת מהגוף לגייס את הכוחות הנדרשים לפעולה, פוגעת בפעילות מערכת החיסון ולמרבה האירוניה עוזרת דווקא לפתוגן שכעת נהנה מחופש פעולה רב.

העלאת חום היא שכיחה יחסית אצל תינוקות וילדים. בשנים הראשונות לקיומם הם נחשפים לגורמי מחלה, הם מפתחים את מערכת החיסון שלהם ואת הזיכרון החיסוני ומצב בו הילד מעלה חום מספר פעמים בשנה הוא נורמלי ובהרבה מקרים לא מחייב התערבות מכל סוג שהוא.

אילו ילדים מעלים חום?
בניגוד לדעה הרווחת, דווקא ילדים בריאים וחזקים מעלים חום יותר מילדים חולים וחלשים. הסיבה לכך היא שדרושה אנרגיה מהגוף עצמו על מנת לעמוד בתנאים אלו. ילד בריא מסוגל לסבול את החום על מנת לסלק את הפתוגן בשעה שילד חלש לא מצליח להעלות חום או שמעלה חום ומייד החום יורד ולבסוף הילד מרים ידיים ונכנע.
אנו נוכחים לדעת כי העלאת חום הינה מחזה שכיח אצל תינוקות אשר נחשבים בריאים ואילו אנשים מבוגרים שרמת הבריאות שלהם נמוכה יותר - גם כשהם חולים הם לא מצליחים להעלות חום בצורה משמעותית.

האם חום הגוף עלול להגיע ל 42-43 מעלות ולגרום לנזק חמור?
ראשית יש להבין כי הגוף אינו טרמוסטט שהתקלקל, הוא שולט על החום באמצעות מספר מנגנונים המונעים מהחום להגיע לטמפרטורה של 42 מעלות. אפילו טמפרטורה של מעל 41 אינה שכיחה וההערכות טוענות שהתופעה מתרחשת בשכיחות של אחד לאלפיים ביקורים במיון.

בנוסף יש להבין כי חום כשלעצמו איננו מחלה ואינו מהווה סכנה לילד שבבסיסו הוא ילד בריא ולפיכך בטיפול ההומאופתי אנו נוהגים לומר להורים להסתכל על הילד ולא על המדחום. אם הילד סובל מחום גבוה אבל מעבר מזה הוא במצב טוב, ערני ולא סובל מסימפטומים קשים כגון ערפול, שילשולים או קשיי נשימה אזי אפשר להיות רגועים. יחד עם זאת מצב של חום נמוך יחסית המלווה בעירפול או התמוטטות הינו אינדיקציה חמורה שמחייבת התערבות רפואית.

זה אולי ישמע מוזר אבל הראו שאין קשר בין רמת החום והסיכוי למחלה חיידקית מסוכנת כך שבהחלט ייתכן שילד עם חום של 38 מעלות נמצא במצב מסוכן בהרבה מילד אחר עם 40 מעלות חום.

הסכנה הגדולה במצבי חום גבוה היא לא החום כי אם התייבשות. חולה אשר אינו שותה מספיק או סובל משילשולים חריפים עלול לאבד נוזלים בקצב מהיר מאוד ולהגיע למצב של התייבשות. לכן יש לוודא את תקינות מאזן הנוזלים בעיקר על ידי בדיקה שהחולה שותה, שהחולה נותן שתן ועל ידי בחינת גוון השתן ובמקרה של התייבשות יש לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי.

טיפול הומאופתי במצבי חום גבוה
במצבים אקוטיים חמורים וכן במקרה של מחלות חום חוזרות ונשנות ניתן וכדאי להיעזר בהומיאופתיה קלאסית.
במהלך הטיפול ההומאופתי אנו בוחרים את התרופה המתאימה על סמך תמונת המחלה כולה ולוקחים בחשבון פרמטרים רבים כגון: קצב התפתחות המחלה, מהן המערכות שנפגעות, כאבים, הקאות, שלשולים, שינוי במצב הנפשי אם ישנם, שינויים בגוון העור וסימפטומים נוספים אם ישנם.

ההומאופתיה קלאסית אינה מדכאת את מערכת החיסון ואינה עושה את העבודה במקומו של הגוף כמו האנטיביוטיקה כי אם מכוונת את הגוף כך שיוכל להתגבר על המחלה בכוחות עצמו.

למי שמעוניין ללמוד עוד בנושא מומלץ לצפות בסרטון בנושא חום גבוה של ד"ר יוסי רימר, רופא ילדים.

הרבה בריאות, אני מחכה לכם לשאלות -  בפורום הומיאופתיה קלאסית

שם הכותב: ערן אינדיג
אודות הכותב: הומאופת קלאסי מוסמך
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©