שתף

ראיון עם קארונה – מסע רוחני מתוק / עדן פלד

25.09.11

מסע רוחני מתוק בדרך לבריאות

מסע רוחני לקוסטה ריקה הביא את קארונה להכיר את רזי מזונות העל והתזונה הטבעית, ופתחו לה צוהר לקריירה ומימוש של ייעוד חיים. לפי קארונה, הדרך לאושר רצופה במזונות על מתוקים, המותאמים גם למירוץ המטורף של החברה המערבית, שדורשת פתרון בריא שישתלב עם אורח החיים הקיים.

קארונה נולדה בכפר ורדים, בין יערות הגליל, אותו היא מתקשה לעזוב גם בחייה הבוגרים. כיום היא גרה בקהילה ייחודית בבית קשת, שחרטה על דגלה את התפיסה האקולוגית, החינוכית והתזונתית כדרך חיים. בין לבין היא עברה ב"פאצ'ה מאמה", ניו יורק ואירופה. מכל מקום ליקטה את הטעם המיוחד שלו וכיום היא מכניסה אותם יחד אל הבלנדר ומכינה תענוג של מזון בריא בכל צבעי הקשת.
מאז ומעולם נמשכה אל מקצועות הבריאות והתנועה, יוגה, תזונה בריאה ועיסוק בנבכי הנפש והשילוב בגוף.
המשפחה כולה הייתה בעלת אוריינטציה צמחונית, וזה יצר לה בסיס איתן לעמוד עליו כשנפגשה בכך שוב, והפעם כדרך חיים טיפולית.

הפגישה עם טיואהר
המסע הרוחני של קארונה התחיל לאחר הצבא, בטיול הגדול בעולם. אחריו חזרה לארץ והחליטה ללכת ללמוד רפואה סינית, ולבחון את יכולתה להיות מטפלת ברפואה אלטרנטיבית. במהלך הלימודים מצאה בקלות את מקומה כמטפלת ובזמן שלמדה, טיפלה ועבדה כאסיסטנטית של המורה לשיאצו שלה, פגשה את משה קסטיאל, הלוא הוא טיואהר, המורה הרוחני. החשש מהמורה הרוחני היה שם כל העת, אך כשהכירה פנים נוספות באישיותו, נשבתה בקסמו.

ההיכרות עם טיואהר הובילה אותה לחיפוש רוחני בסדנאות, ריטריטים של שתיקה ומדיטציה, ויפאסאנה קארונה חיפשה להבין את הקיים מעבר לאגו והעצמי. לאחר החניכה טיואהר העניק לה במתנה את השם "קארונה" שמובנו היא "חמלה", וגם כיום, היא מספרת, שאינה צריכה עוד מורה רוחני צמוד במסע שלה, היא שומרת על השם שלדידה מתאר שיעור אינסופי של חמלה, שמשמעותה וויתור על ההגבלה שהמוח יוצר, הגבלה שגורמת לאנשים להבדיל בין אחד לשני.

החמלה ממיסה את כל השוני הרי אדם הוא אדם וכולנו עשויים מאותם חומרים. חמלה מייצרת את האחדות בשנתה השלישית ללימודים, טיואהר סיפר לה כי ברצונות להקים חברה חדשה על קרקע בתולית, והיא נשבתה ברעיון. להוריה אמרה שהיא נוסעת לשלושה חודשים ונשארה כעשר שנים. היא עבדה כמטפלת ברפואה סינית, בדיקור ובשיאצו, במקביל ב"פאצ'ה מאמה" ובמרכז יוגה יוקרתי בסמוך, אליו נהרו קבוצות אנשים בעלי עוצמה והון מכל ארצות הברית. המורים הגדולים של היוגה הגיעו לשם, וקארונה מצאה את עצמה משתתפת פעמיים ביום בשיעורים ונקשרת לחוכמת היוגה.

קארונה נמנעה מלנסוע לארצות הברית ולא נמשכה לשם מעולם, עד שרצתה להשתתף בסדנת טיפול-ריקוד מיוחדת, וקיבלה מאחת מהמטופלות שלה ההזמנה להתארח אצלה בניו יורק ולטפל בחבריה. האישה התגלתה כאישיות ידועה ומקושרת לידוענים רבים, וכך מצאה את עצמה קארונה מנהלת קריירה ניו יורקרית כמדקרת, אך עדיין לא ויתרה על החלום למצוא את דרכה הייחודית.


קארונה חיה בין חיי היוקרה הניו- יורקים בבנינים גבוהים לבין חוות פאצ'ה מאמה בלב היערות של קוסטה ריקה, שם ישנה באוהל, התרחצה בנהר, ואכלה בחדר אוכל צנוע עם מחצלות ושולחנות נמוכים, בו סעדו חברי הקומונה. כך שילבה בין שני עולמות הפוכים, למספר שנים.

לקומונה בקוסטה ריקה הגיע שלמה אוסי, ישראלי, שעשה במקום את הסדנא הראשונה לניקוי גוף, שהייתה חוויה מסעירה בשבילה; הקומונה כולה עברה יחד תהליך ניקוי רעלים מהגוף שבמהלכה הוצאו כל רכיבי התזונה המזיקים - בשלב הראשון הסוכר, הקפה, החמאה. לחווה בקוסטה ריקה החלו להגיע מורים ידועים בתחום התזונה הבריאה והטבעית, מומחי “Raw food” וניקוי הגוף, כמו דיוויד וולף למשל, שהיה גם מטופל שלה בניו יורק. קארונה מספרת:


"הייתי תלמידה של שלמה, שהוא בעצמו לא הסתדר עם החיים בקומונה, כי היה אינדיבידואליסט. כששלמה עזב את המקום, פתחתי את עצמאית. הושפעתי ממנו רבות אך הוספתי שינויים משלי. לדוגמא הוא היה משלב ויטמינים, מינרלים ואנזימים מקופסלים שהיו תוצר של התעשייה, אני לקחתי ושיניתי למיצים ושייקים בריאים וטבעיים מעלים וירקות, זרעים ואגוזים, מיצים מפירות כמו נוני, אלוורה, אוכמניות ןאסאי. הניקוי היה משולב עם שיעורי תנועה כבר מימיו של שלמה, ואני הפכתי אותם לשיעורי יוגה.בנוסף, הוספתי מעגל דיקור, שבו כל האנשים יושבים יחד במעגל, ובאמצעות דיקור מהיר נוצר כייול של החדר כולו, מתוך הנחה כולנו חלק מרשת מרדיאנים אחת, וברגע שמניעים מסלולים אצל מישהו אחד, זה מפעיל את כולם. הכנסתי גם מעגלי שיתוף, מתוך ידיעה כי הניקוי הוא רוחני, ואם יש חסימה פיזית כלשהי, יש לה שורש רוחני מנטלי כלשהו."

היציאה לעולם הגדול
"בשלב הזה נכנסתי להיריון מבן זוגי, ובערך בתקופה זו החלטתי כי הגיע הזמן לעמוד על הרגליים לבד, וללכת לממש את עצמי מבחינה רוחנית וייעודית ללא מורה רוחני. בעלי זרם איתי, ואמר כי ילך איתי לכל מקום. השארתי מאחור את הבית היפה שלי, הקליניקה שלי ואוצרות וכלים רבים, בדרך לא ידועה וחדשה."


"בעלי גדל באשראם בפונה, וכל החברים שגדלו איתו שם, הקימו כפר בקליפורניה. נסענו אליו, אך המקום עשה עלי רושם שהוא רווי מניו אייג', ולא היה שם את להט ההתפתחות אותו חיפשתי, והרגשתי שאני לא רוצה לגדל את הילדה שלי בתרבות האמריקאית הזו. החלטנו לנסות את אירופה, מפני שבעלי צרפתי ולי יש אזרחות גרמנית. הגענו לחורף הכי קשה באירופה עם מינוס של 15 מעלות. גרנו בקהילות בגרמניה, צרפת ואנגליה, אך לא הצלחתי להתחבר לתרבות הארופאית. הקור והניכור מצד אחד, ומצד שני, הסרבול והקושי לבנות דרך מערכת שהיא כבדה, מסועפת ולא משאירה מקום לספונטניות ולחוצפה ישראלית בריאה."

"כתבתי לג'רי מינץ, הבעלים של חוות הבריאות מצפה אלומות, ששנים לפני כן שמע על המרכז לניקוי הגוף שפתחתי בקוסטה ריקה, שביקרתי בחווה שהוא פתח בישראל והיא מצאה חן בעיניי . ג'רי שמח מאוד, והזמין אותי בהתרגשות לבוא לעבוד איתם. הגעתי למצפה אלומות המנוהל בשיטת אן ויגמור, שזאת שיטה מעט שונה משלי, ועם זאת יש גם לא מעט דימיון; אן ויגמור אינה תומכת במזונות על, ובמיוחד בקקאו, שהוא אחד ממזונות העל העיקריים שאני עובדת איתם. היא טוענת שחיוניות וליבידו צריכים לבוא מבפנים, ואילו אני מאמינה שהטבע נתן לנו מדיסינות של מעוררים ומרחיבי תודעה שמעוררים מיניות ושמחת חיים; עלינו להשתמש בהם בדרך נכונה, לא כמו שהשתמשנו בטבק, בקפה או בקקאו. תרבויות שלמות תיקשרו את הידע כיצד להשתמש באוצרות הטבע לשם ריפוי. בקוסטה ריקה התחלנו לשים לדוגמא מיץ נוני בשטיפת קיבה, מכיוון שמישהי תקשרה את זה", היא מספרת, ואכן היום כבר ידוע ממחקרים כי אכן מיץ פרי הנוני משקם ריריות של מערכת העיכול.

"התחלתי לעבוד במצפה אלומות, והבאתי איתי את שיטת ההידרוקולוניקס, ידע רב על ניקויי מעיים, על מערכת העצבים שנמצאת במעיים ועל חכמת הבטן. למשל, ידעתם ש- 95% מהסרוטנין, הורמון האושר והסיפוק מיוצרים במעי? אפשר גם לראות שתרבויות המזרח ותורות התנועה מדברים על מרכז האנרגיה שנמצא בבטן. אני מעבירה באלומות גם שיעורי יוגה וסשן ריקודים, ובעלי מעביר שם מדיטציה עם מוסיקה חיה בביצועו. אני לא מעבירה שם את כל סדנאות הקקאו ומזונות העל, מכיוון שהקהל שמגיע לאלומות הוא ברובו אנשים מבוגרים ואמידים, שמחלימים ממחלות קשות. אנשים אלו חיים בשפע מאוד גדול של בשרים, גבינות שמנות, אלכוהול, טבק, והגוף כל כך מכור, שצריך להעביר אותם לאיפוס מחדש. ובחווה הם ניזונים מנבטים, מיץ עשב חיטה, סלטים, הכול ללא מלח, ועוד. כדי שהגוף שלהם לא יתמכר למזונות העל במקום, אין טעם להכניס את זה לתפריט. אלו אנשים עם יתר לחץ דם, סוכרת, תרופות ברמה מעל 10 כדורים ביום, כך ששילוב הקקאו בתכנית של מצפה אלומות לא מתאימה."

"בנוסף לעבודתי במצפה אלומות, אני עושה סדנאות פרטיות בנושא מזונות על, מזונות עשירים בנוגדי חימצון, אומגה 3, ויטמינים ומינרלים, ואפילו B12 בצורה הפחות מורכבת שלו. יש אנשים שאני פוגשת בסדנאות וממשיכים איתי לתהליכי ניקוי רעלים של מספר שבועות, שמוצאים להם בבדיקות הדם לאחר מכן שינויים עוצמתיים ביותר; מעבר לשינויים במשקל, יש שינויים בהתנהגות הכללית, שינויים בקול והאיזון הכללי שהם חווים ושהסביבה חווה מהם. אנשים בסדנאות שלי לומדים להכין שוקולד, מוס, עוגות,ממרחים ורטבים, שהם מכינים לאחר מכן בעצמם בבית באורח קבע. עשיתי סדנאות של מזונות על לזקנים שבהן הם למדו להכין לעצמם שייקים בבוקר, "סמוד'י", המורכבים מחלב שקדים, ספירולינה, חרובים, זרעי צ'יה, פולי קקאו, אוכמניות גולג'י, פולן דבורים, ועוד. בכפר ורדים בו נולדתי, עשיתי סדנא וכיום רבים מהמבוגרים בכפר שותים סמוד'י כל בוקר."

משקה הקקאו וסדנאות השוקולד
הקקאו הוא מזון האלים, לפי האמונה של התרבויות הדרום אמריקאיות, המאיה בפרו והאצטקים במקסיקו. מלך האצטקים היה נוהג, על פי הסיפורים, לשתות כחמישים גביעי משקה קקאו ביום. הקקאו ידוע כמלבה ליבידו ושמחת חיים, מיניות ועוררות גופנית ונפשית. מבחינה תזונתית הקקאו עשיר במגנזיום, שבין השאר משפר את קצב הלב, מאיץ ייצור של אנזימים מטבוליים בגוף, ויש בו מרכיב שהוא חומר בסיס לסרוטנין, הידוע כהורמון האושר והמצב רוח הטוב. הוא עשיר בשומן טוב, סיבים תזונתיים, מינרלים וויטמינים. הכנת השוקולד מלווה בממתיקים שונים כמובן, מכיוון שהקקאו מריר במקורו, אך הם אינם כוללים סוכר אלא סירופ אגבה, מייפל, דבש, סילאן ועוד. "בכלל,", אומרת קארונה, "אני מאמינה בכל הכנה של מזון כלשהו ששילוב בין מזונות שונים יוצרים השלמה תזונתית של המרכיבים השונים שמקורם בכל מרכיב ומרכיב, למשל שילובי ממתיקים ושילובי קמחים ללא גלוטן."

בשביל לקבל פולי קקאו איכותיים בארץ, הצליחה קארונה לקשר בין חבריה בקוסטה ריקה לבין חברת ייבוא בארץ השייכת לחברים, "אקו גרין". "חבריי מצאו דרך לייבש את פולי הקקאו, ללא קלייה וללא ייבוש בשמש שמעפש את הקליפה. הם בנו מייבשי ענק שפולי הקקאו יוצאים בהם מיובשים אך לא מעופשים, והתאוברמין, החומר המעורר הפעיל, לא נהפך לקפאין, שהוא רעלן שמפעיל את בלוטת האדרנל בגוף. אני מקווה שזה יעלה את איכות פולי הקקאו בארץ, ואת ההשפעה הבריאותית שלהם, ולא על חשבון הכיס, כי העלויות עשויות להיות מוזלות, וזה יועיל בכך שזה יגיע לכמה שיותר אנשים, בייחוד לאלו שזקוקים לכך באופן מיוחד."

 

מסתבר שהתאוברמין אינו מחולל את ההשפעות הבעייתיות שמעולל הקפאין בגוף, שבעיקרן היא הגירוי המאסיבי של בלוטת האדרנל עד שהגוף רווי באדרנלין וקורטיזון, ושאר הורמוני המתח, שמשתקים את מערכות הגוף הפאראסימפטתיות ומפעילים ביתר שאת את אלו הסימפטתיות. זה אומר שמערכת העיכול אינה מקבלת אנרגיה מספקת, וזו מצדה, נעה לכיוון הגפיים והפריפריה, קצב הלב מואץ, איברי הגוף נפגעים מהתנועה ההורמונאלית הלא טבעית לאורך זמן, ועוד תפקודים שנפגעים. "למשך תקופה פתחתי את ביתי בבוקר לשעה וחצי והזמנתי את אנשי הקהילה שבה אני חיה לסמוד'י מזונות על וקקאו לדרך, במקום בית קפה. בתקופה זו אנשים ויתרו על הקפה, נשים נכנסו להיריון ודברים נוספים נפלאים קרו בזמן זה."

לקארונה יש סיפורים על שייק שהילדה שלה משוגעת עליו העשוי מחלב שקדים, פולי קקאו, מקדמיה, קשיו וממתיק כלשהו; על ארטיקים, עוגות חיות בשכבות ועוד, אך הכל בהקפאה ולא באפייה. לא חסרים מטעמים כלל בבית הזה ונראה שיש כאן סיפור מתוק של הצלחה שהיא רק בתחילתה.

ההיבט הבריאותי של הקקאו בפרט ושל מזונות העל משתלב עם ההשפעה המשמעותית שיש לתזונה זו על היכולת של אדם באורח חיים מערבי להמשיך ולנהל את המירוץ, עם יותר כוח, יותר שפיות, מבלי לפגוע במערכות הגוף ואף להזין אותם במזונות טובים ובריאים ביותר. זמן ההכנה של מזונות העל האלו ומנות המורכבות מהם הוא קצר ביותר ונוח ביותר להתנהלות שוטפת בחיי היומיום. בגלל זה תפסה דרך חיים זו את העיר ניו יורק, את אנשי החברה הגבוהה, ואת אנשי העסקים, רבים מהידוענים המנהלים חיים לחוצים ומהירים, ואף את אנשי המעמד הבינוני ומטה, המשתדלים לעמוד בקצב, ועם זאת, מתעקשים לשמור על בריאותם. האפקט הוא אדיר וההרגשה קלילה ונעימה, בייחוד שאין צורך להתעסק יתר על המידה בענייני הגוף.

 

שם הכותב: עדן פלד
אודות הכותב: נטורופתית וכותבת
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
27/09/11 11:40
11/12/11 18:49
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©