שתף

אז מה בעצם את מבקשת?! / ליאה ארד

02.10.18

על קשיים בזוגיות.

"היית צריך לדעת...." – מכירים את המשפט שמתחיל עם המילים הללו?
הוא מגיע בדרך כלל כשכבר נמצאים עמוק בתוך המריבה...


אז זה הולך ככה:
את חושבת שהוא צריך לעשות משהו, ברור לך שהוא היה צריך להבין את זה בעצמו, את מצפה זאת ממנו, והוא כמובן נגדך, ולכן הוא לא עושה את זה... כי 'הוא לא אוהב אותך', או פשוט כי 'הוא גבר חסר רגישות ורגשות', 'לא מבין כלום', ובדרך כלל גם 'לא איכפת לו, הוא אגואיסט', ועוד כהנה וכהנה.

 

אצל מי זה לא ככה בזוגיות?! שיקום...
מקסימום השינוי יכול להיות בכך שאתה הוא הרגיש, והיא חסרת האיכפתיות....


ובכן, מה שאני רוצה לספר לכם, זה שאין כאן צד אחד שהוא בסדר וצד אחד שלא.
לא מדובר בחוסר רגישות או אי אכפתיות. לא באנשים אגואיסטים עסקינן.
נהפוך הוא – לעיתים זה דווקא בדיוק ההיפך, אלא שמרוב שכבר רגילים... לא מצליחים להבחין בכך.

 

אנשים יקרים, הנה אגלה לכם סוד:
אף אחד לא נמצא בתוך הראש שלכם, ואף אחד לא באמת יכול לדעת את מה שאתם רוצים וזקוקים לו.
כל מה שאתם חושבים שנכון וצריך, כל מה שכל אחד מאיתנו חושב, הוא פרי המחשבות, ההרגלים, הפרשנויות, הצרכים ואפילו הפחדים שלנו, האישיים שלנו, ואין אף אחד שיכול לנחש אותם באמת. בטח ובטח לא בן המין השני, ולא משנה אם זה הבעל או האשה.


וכן, גם את הדברים הכי פשוטים וברורים, שנראים לכם הכי טריוויאליים בעולם, גם אותם הצד השני לא יכול, ואפילו בעצם לא צריך (וכן, אני יודעת שזה מעצבן אתכם), לנחש במקומכם, או עבורכם.


אני זוכרת את הפעם הראשונה שבן זוגי אמר לי: "אם את רוצה משהו, תבקשי. תגידי. פשוט", ואני כמובן מתעצבנת, ומתחילה להסביר לו ש'זה לא ככה', והוא 'צריך לדעת', וש'ירגיש אותי', ו'ינחש', ו'חוץ מזה זה כל כך ברור מה צריך לעשות/להגיד/להגיב', "ולמה כל דבר צריך להגיד לך? ולמה אתה לא יכול להבין את זה בעצמך?" והתסכול כבר מטפס לו בגרון, והטונים יחד איתו, והבכי עוד רגע פורץ לו, ואז מגיע משפט המחץ: "אבל מה את רוצה, אני לא בתוך הראש שלך, ואני לא מרגיש את הרגשות שלך, ומה כל כך קשה בלבקש, פשוט לבקש, מה זה כל כך מסובך? ולמה צריך לעשות מזה סיפור?...."
ואני – האינסטינקט הראשון שלי זה כמובן להחזיר לו בצעקות, ולהגיד לו שהוא מדבר שטויות... אבל אחרי עוד כמה וכמה (ועוד כמה...) ארועים כאלה, יום אחד, כאשר הייתי מחוץ למעורבות הרגשית הזאת, נדמה לי אפילו שזה קרה לי בשיחה עם חברה (טוב, זה היה מזמן, הזכרון כבר לא משהו...), קלטתי, שבעצם בעצם, תכל'ס, הוא צודק.


הרי מה כל כך כואב בלבקש, פשוט לבקש? מה כל כך מעצבן בזה? האגו, אוף האגו הזה.....

ולכאן כל אחד מכם יכניס את המילים שלו, את הפרשנויות שלו למה זה כל כך מעצבן אותו שהוא צריך לבקש, ולמה בעצם יש לו ציפייה, שיבינו אותו מבלי שהוא יצטרך להסביר... כי אצל כל אחד זה משהו קצת אחר...

ועכשיו תכל'ס, אז מה עושים?
ראשית, חשוב חשוב ביותר, לעצור ולעשות את ההתבוננות הזאת פנימה, ולשאול את עצמינו:
למה בעצם זה מכעיס אותי? חשוב לשבת עם עצמינו, ולהסכים לראות למה יש לנו את הציפייה הזאת, את הרצון וגם הצורך, שיבינו אותנו מבלי שנצטרך להסביר או להגיד דבר.
יש שם המון דברים חבויים בתוך המשאלה הפנימית הזאת, שאם נגלה אותם, נוכל לטפל בהם עצמם, ולא יהיה לנו צורך שמישהו אחר, חיצוני לנו, יעשה זאת עבורינו.


התהליך הזה יכול לקחת זמן, ולמרות שהוא לא תמיד כל כך נעים, חשוב מאוד לעשות אותו.


במקביל לכך, יש צורך להתחיל לפתח בתוך עצמכם שני דברים: האחד, לדעת לעצמכם שאתם מבקשים עכשיו משהו מבן הזוג שלכם, שאתם מצפים ממנו שיעשה משהו, שיחשוב משהו, שיתנהג בצורה מסוימת. אחרי שתזהו את זה בתוככם, החלק השני הוא להתגבר על החסמים הפנימיים שלכם (עליהם יש לעבוד), ולבקש! פשוט מאוד לבקש! ממנו, את מה שאתם רוצים, בדיוק.

לבוא אל בן הזוג שלכם, ברגע שאתם מזהים בקשה פנימית, ולאמר לו בשיא הפשטות: "רוני, אני מבקשת שתעזור לי עכשיו לסדר את הקניות", או: "מיכל, אני זקוק שתעזרי לי לעשות את הרשימה של מה אני צריך....".

 

ככל שתקדימו לבקש את הבקשה, כלומר, אל תשאירו את זה לרגע האחרון, שאז יש סיכוי שהוא לא יוכל למלא אותה, ככל שתהיו פשוטים ומדויקים בבקשה שלכם, ככל שתפרטו יותר את הצורך שלכם, כך יגברו הסיכויים, שללא כל בעיה – גם תקבלו את מבוקשכם....


ואז, או אז, תצטרכו להתחיל לחפש לכם משהו אחר להתלונן עליו....

אז קדימה, צאו לדרך, בקשו בקשות פשוטות, מפורטות, מדויקות, והסכימו באמת לקבל עזרה!
בהצלחה

 

שם הכותב: ליאה ארד
אודות הכותב: יוצרת 'המסע אל עצמי', מסע בשביל הנשמה, סדנאות להתפתחות אישית, שיפור מערכות יחסים והגשמה עצמית
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©