שתף

אלקלואידים וטאנינים בראי פיזיולוגי / עדן פלד

11.12.11

החומרים הפעילים הנמצאים בעולם הצומח, הם חלק בלתי נפרד מההיקשים הרפואיים שבהם משתמשים על מנת לדעת כיצד מרפא הצמח, ובאיזו דרך.

 

חומרים פעילים ישנם בשפע, וביניהם נמצא מספר סוגים מעניינים שיוצגו כאן במאמר בראי הפיזיולוגי, הנפשי והרוחני, הן מבחינה פתולוגית והן מבחינה תרפויטית.


תחילה, נסקור מעט את שני סוגי החומרים הפעילים שבמרכז המאמר ואחרי כן נוכל לתת עליהם את הדעת, ואף לחדש מעט.


אלקלואידים


האלקלואידים הינם חומרים פעילים ממקור צמחי, המכילים יותר מאטום חנקן אחד, כחלק ממבנה כימי של טבעות הטרוציקליות, הידועות כתרפויטיות.

 

האלקלואידים הינם חומרים המורכבים מחמצן לרוב, חנקן, פחמן ומימן. לפעמים הם אינם מכילים חמצן, דוגמת ניקוטין, אלקלואיד הנמצא בסיגריות.

 

אלקלואידים אינם מסיסים במים, אלא בממסים אורגניים, ומלחי האלקלואידים נמסים באופן הפוך, לרוב במים, ולעולם לא נמסים בממסים אורגניים, למעט יוצאי דופן, כמו אלקלואיד בשם קפאין, המוכר לנו, בין השאר, ממשקאות הקפה, קוקה קולה (מאגוז הקולה, Cola Vera, ועלי הקוקה), גווארנה, ותה שחור.


צמחי מרפא המכילים אלקלואידים הינם לדוגמא: "אכיליאה אלף העלה", "Avena Sativa" -שיבולת שועל, פולי קפה, פולי קקאו, עלי התה- Camillia Sinensis"", "Capsella " - ילקוט הרועים, ציפורן החתול- "Calendula", פלפלת, וכן הלאה.


האיכות הרוחנית של האלקלואידים הינה מרווחת, מרחיבה ומאווררת. לפיכך נוכל לראות את ההקשר לאחר מכן לאלקלואידים הנפוצים בשימוש באורח החיים המערבי, בשל יכולתם לתת מרחב לאדם בתוך אורח חיים ושגרה לחוצה ואימתנית, שרוב האוכלוסייה כיום מאמצת לעצמה.


האיכות הנפשית מנטלית של האלקלואידים אם כך, כפועל יוצא מהתמורה אל ההיבט הנפשי של האלקלואידים, היא יכולת להתרחב ולהפתח אל מציאות חדשה מסביב, יכולת לקבל את הקיים ואת השינוי בו זמנית, יכולת להתרווח אל מציאות שמתחוללת ולהתממש בתוכה, לייצר אותה ולחיות בה, מבלי הסחף היוצר בלבול, דוחק ותסכול, המערפלים את התפיסה והראייה הפיקחת על התנועה קדימה.


האיכות הפיזיולוגית המתלווה לכך היא היכולת להרחיב את מעברי האנרגיה על רבדיהם השונים, בגוף.

 

מדובר על מעברי אנרגיה עדינים כמו אנרגיית חיים, צ'י, ומעברי עצבים, חשמל שהוא מוחשי יותר, מעברי דם כמו כלי הדם שהוא הנפש המתמזגת אל גוף הבשר, ומעברי העיכול, שמובילים מזון חומרי לגמרי בתדר עבה מהסביבה אל פנים האדם.

 

מעברים אלו מייצרים מגוון רחב של פתולוגיות שונות דוגמת: כיווץ כלי דם העשוי לגרום לדליות, שבץ מוחי, תעוקת חזה, קשיי נשימה COPD, תסמונת מעי רגיש, IBD, היפר-תירואיד, וכדומה.

 

מחלות ובעיות פיזיולוגיות הקשורות בכיווץ ודחיקה של המערכות והאיברים השונים לפעילות יתר, והסימפטומים עקב קריסת המערכות והתנועה העודפת שלהם בעקבות כך, כל אלו, נאספות ועשויות להיפתר בזכות מתן צמחי מרפא המכילים אלקלואידים.

 

בעיות נפשיות כמו נוקשות יתר, מקובעות, קושי להיפתח, התנגדות עודפת לכל מוסכמה חברתית, אישית או רעיונית, ויכולת להתרחב מבחינה אישית, לפתוח את הלב, בנדיבות, בפתיחות, שיתוף, שמחה והנאה, בכל הנוגע ליצירת יחסי תקשורת עם הסביבה, זוגיות, מציאת מרחב אישי והסכמה להיות חלק מדבר, כל אלו גם הם עשויים למצוא איזון בעת מתן צמחי מרפא אלו. ההיבט הרוחני גם הוא בסימן התפתחות ומודעות גבוהה יותר בעת מתן צמחי המרפא האלו.

טאנינים

טאנינים אלו חומרים פעילים ממקור צמחי גם כן, שבהגדרתם, גורמים להקרשת חלבונים. על ידי פגיעה בקשרי המימן של החלבון, הטאנינים גורמים להרס מבני, להתקרשות ולשקיעה של החלבון, מבלי לפגוע במבנה הראשוני של החלבון, אלא רק לפגיעה תפקודית פנים- מולקולארית.

צמחי מרפא המכילים טאנינים הינם לדוגמא: אמיתה קיצית "Ammi Visnaga", נטופית רפואית "Althea", עולש תרבותי "Chicory", ברוש, אמלה "Ambelica", דבקה זיפנית Galium"", וכו'.


האיכות הרוחנית של הטאנינים היא ממרכז, ממקדת, אוספת ומהדקת. ההיבט הרוחני הנתפס ביותר נראה בשתיית היין האדום עשוי הענבים, גדוש הטאנינים, המצווה לשתייה על מנת לשמח לבב אנוש, ונחשב כמשקה בטקסים מקודשים, בעיקר על פי היהדות.

 

אל מול התנועה המרווחת של האלקלואידים, יש בטאנינים תנועה המרימה את האנרגיה כלפי מעלה וממרכזת אותה, ולכן חשים אנו כיווץ בבלוטות הטעם בלשון כשאנו שותים משקה רווי טאנינים כיין אדום או משקה רימונים.


האיכות הנפשית מנטאלית של הטאנינים מתבטאת ביכולת להתהדק סביב קו האמצע המרכזי של האדם, למצוא את ייעודו בחיים האלו ולממש את אור נשמתו, להצליח למקד את דעתו על מנת לא להתפזר יתר על המידה ולהתעצם ולגדול, מבלי לפזר את עצמו באלף דרכים וכיוונים, שאינם ממצקים את עצמם ומצליחים להמחיש את עצמם למציאות קיימת.

 

היכולת של האדם לתת מעצמו תלויה ביכולתו להדק את עצמו ולהוות צינור לנתינה, לדעת את גבולותיו ולהצליח לתת מעצמו דבר שאינו גורע מהקיים בו ועתיד להישאר.

 

הפיזור הוא הכלייה ואילו ההידוק כנגדו, תורם ליכולתו של האדם להמשיך את החיים והתנועה המתקיימת ויוצרת הלאה ממנו.


האיכות הפיזיולוגית של הטאנינים היא איכות מכווצת, מצמתת ולכן אף ממרכזת. קשיים של האדם המתבטאים ביכולות ריכוז לקויות, מיקוד וקוגניציה לקויים, מרמת החישה כגון צילינדר בראייה, ועד שכחה והפרעות קשב שונות., כל אלו קשורות לנושא.  בנוסף ניתן לשייך לתחום זה גם פתולוגיות כמו צניחת איברים, פגיעה בפריסטלטיקה, חולשת שלד ושרירים, וכיוצא בזה.

היכולת של הטאנינים לכווץ חזרה את כלי הדם, את רקמת השריר, וכדומה, עשויה לתרום למגוון רחב של בעיות אלו להירפא.


התמורות בין אלקלואידים וטאנינים

נוסיף ונאמר, במאמר מוסגר, כי בעולמות הרוח הערטילאיים, אין לראות בניגודים הבדלים או הפרדות, אלא השלמה של שתי איכויות לכדי שלם, ועלינו לבחור במה להשתמש בכל מצב, בהתאם ליעד הטיפולי אליו אנו שואפים.


האלקלואידים שמרווחים את הנשימה והנשמה, מביאים את האדם למצוא את עצמו צורך באורח חיים לחוץ ודוחק סיגריות, המכילות ניקוטין, קפה המכיל קפאין, קקאו המכיל תאוברמין ההופך לקפאין בדרך מסוימת, וכל אלו מקילים עליו את החיים, תרתי משמע.

 

אך ישנן תופעות לוואי הנספחות לשימוש באמצעי חומרי זה, מבלי להשלים את השיעור הרוחני המתלווה אליהם, והחירשות והעיוורון אליו, רק תוביל לפגיעה פיזיולוגית ונפשית צורמת. עודפי רעלים אלו יביאו לפגיעה כבדית, לפגיעה לבבית, לפגיעה ריאתית, לפגיעה בכל התפקודים התאיים האלו בנוסף, וכן לסכנה במוות.

החיים מתגלגלים מהר מכפי שהטבע שואף, וההאצה של האדם הדוחק בטבע, דוחק בגופו, עד כי הוא פורק את עצמו, וכן את אנרגיית החיים שבו.


טאנינים אף הם תורמים לבריאותנו, אף במידה רבה, הם אינם תורמים לשאיפה הטבעית של האדם להתרחב מעבר לגבולות עצמו, ולא לנסות ולשלוט בחייו.

 

הזיכרון הקצר שמכיל האדם בנוגע לאפשרותו לייצר חיים, היא בעוכריו כאשר הוא נעזר בטאנינים כדי לאסוף את עצמו ולהתקרב לעצמו באופן מלאכותי.

 

גם מיץ רימונים טבעי, המשמש כאנטיביוטיקה, ומחזק את הגוף באחת כנגד זיהומים חיצוניים ופנימיים, עשוי להעיב על רצונו של האדם להתאוורר ועם זאת, לשמור על יציבות ובשלות, כך שיוכל לעמוד בבטחה על יסודות הוויתו, ומציאותו.


הריקוד ביניהם הוא התמורה שאנו מוצאים בחיינו בין שתי האפשרויות האלו: להתרחב ולהתמקד, ועלינו למצוא את האיזון ביניהן, כדי להתייצב בתוך עצמנו, ובסביבתנו, ועם זאת, לא לוותר על השאיפה לפרוץ עולמות חדשים.

התמורות בין אלקלואידים וטאנינים, בוודאי מובנות יותר לאחר הסקירה הזו. הדינמיקה הכימית ביניהם, שאינה מותירה מקום להרבליסט להשתמש בצמחי מרפא משני סוגים אלו בפורמולת צמחים אחת, בשל התגובה שהם יוצרים ביניהם, גורמת להיקש הלוגי המתבקש בקשר לאיכותם הרוחנית והנפשית המשתלבת זו בזו.


ניתן לומר שכמטפלים בצמחי מרפא, בתזונה ובאנרגיה בכלל, נוכל להשתמש ולהיעזר בצמחי מרפא המורכבים מאלקלואידים מחד וטאנינים מאידך, בדרך שתתאים לטיפוס המטופל, בהתאמה מלאה. כאנשים מן השורה, נוכל לאבלן את עצמנו, ולהשתמש גם כן במזונות ו/או צמחי מרפא שונים, בהתאם להגדרות אלו.

 

שם הכותב: עדן פלד
אודות הכותב: נטורופתית N.D, רואה משקפת HSP, הילרית, כותבת ומנחת סדנאות רוח ואיכות חיים.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©