שתף

קסם התמיכה / אילנית תדמור

31.01.12

תמיכה - לדעת לקבל ולדעת לתת.

בהילינג דאנס אנחנו מתייחסים הרבה לתמיכה. היכולת שלנו להיות נתמכים, סומכים ומתמסרים, כמו גם היכולת שלנו לתמוך ולאפשר לאחר להישען עלינו ולהרפות. ללא יכולת לדעת לקבל תמיכה לא נדע איך לתת אותה. היכולת להסכים מחייבת בשני הצדדים, להסכים להיות שם עבור האחר זהה להסכמה שהאחר יהיה עבורי.
תמיכה טובה היא תמיכה שאינה דורשת מהנותן לשלם מחיר "כבד", להתעייף מאוד, להתאמץ או לגרוע מעצמו.


בריקוד, כשאנו תומכים באחר דרך מגע ,שהפרטנר נשען עלינו ומעביר משקל, הדרך הנכונה לתמוך היא קודם כל לתמוך בעצמנו. בריקוד הכוונה היא ללמוד להשתמש בשלד שלנו ולקבל תמיכה מהקרקע (מהרצפה) ומכוח המשיכה.


כשאנחנו נותנים תמיכה מתוך מאמץ יתר, הפרטנר שלנו חש זאת ולכן גם הוא פחות רפוי וסומך.


לאורך השנים ראיתי שיש כאלה שאוהבים לתמוך לקחת משקל ויש כאלה שאוהבים שתומכים בהם, הם רגילים לתת משקל. אתם בטח מכירים את אלו שימהרו להיות המטפלים, להציע עזרה (לנקות, לאסוף כוסות ולארגן), לבין אלו שימהרו למצוא "מי עוזר לי כעת".


לכל אחד יש את הנטייה שלו שאותה עם השנים הוא מחזק. הנטייה הזו מקבלת במשך השנים צורה בשרירים שלנו ובמבנה השלד שלנו. ההרגל נטבע בגוף שלנו ואם אנחנו מתרגלים להיות באיכות אחת, אז אנו פחות פתוחים לחוויות חדשות.


לעיתים, במפגש עם פרטנר, בייחוד כשיש מגע והפידבק הוא מיידי ועוצמתי ,יש נטייה לגוף לשחזר את מה שהוא מכיר.


התהליך הוא ללמוד להיות נוכחים בשתי האיכויות: התומך והנתמך. בעיקר ברגע המפגש במגע עם האחר, ללמוד להשתנות בהתאם למה שקורה בריקוד: כשיש צורך לדעת לתמוך באחר ולקחת את המשקל, וכשיש אפשרות וזה נכון לדעת גם להעביר משקל.


כך יש זרימה נעימה בריקוד, אף אחד לא מתעייף מלהיות רק באיכות אחת, וכיף להיות יחד!


החשוב הוא ללמוד להיות בשני המקומות, בשתי האיכויות: התומך והנתמך. לאחדים מקום אחד היה מאתגר, דווקא איפה שלשני היה קל. כפי שבחיים לאחד יהיה מאוד מאתגר לבקש עזרה מחבר, לעומת משהו אחר שצריך ללמוד לא תמיד לבקש את תמיכת האחר בו..שוב אנחנו מתורגלים בתפקיד או באיכות אחת על פני השנייה.


העיקרון החשוב הוא להבין את חשיבות הזרימה בין שני הצדדים, ולהבין שבשני הצדדים התומך ונתמך יש צורך בדבר אחד זהה: אמונה מלאה קודם בעצמי ואחר כך באחר.


התומך : זה שמקבל משקל, יהיה עליו ללמוד קודם לסמוך על עצמו ולדעת להשתמש במבנה השלד שלו. לא לקרוס או לסבול תחת המשקל, יש הנאה רבה לגוף ולנפש במקום שיש בו תמיכה באחר. זה מחזק אותנו בכל רובד לא רק את הפרטנר.


הנתמך: זה המקבל תמיכה, יהיה חייב ללמוד לסמוך על עצמו לא לקרוס על הפרטנר אלא להמשיך להרגיש את השלד שלו. חשוב ללמוד לא לדאוג לפרטנר שלוקח את המשקל שלנו, אלא לסמוך שהפרטנר דואג וקשוב לעצמו.


דאגות


ברגע שאנחנו נותנים משקל ובו זמנית דואגים, הדאגה הופכת אותנו לכבדים ואז באמת יהיה קשה לפרטנר שלנו.


במפגש במגע עם פרטנר אנחנו לעיתים שומעים הרבה קולות פנימיים, לדוגמה:


אני כבד מידי, אני קטן/גדול מידי, אני מתחיל מידי, או הפרטנר שלי כבד מידי, הפרטנר שלי גדול/קטן מידי, הפרטנר שלי מתחיל /מתקדם מידי, ועוד כל מיני קולות אחרים.


מתוך הניסיון שלי ושיחות רבות עם אנשים אני רוצה לשתף בכמה נקודות שטוב לזכור אותן:


• לכולם יש את הקולות האלו בראש, אלו שעושים זאת שנים כמו למתחילים.
• זה בסדר. אנחנו אנושיים.
• שמעו את הקולות האלו ואז והניחו להם.
• אל תתקעו בהם, זה החלק הכי פחות מעניין במפגש הזה.
• חזרו אל הגוף, אל מה שבאמת קורה ברגע הזה בגוף, לא בראש.
• תשאלו את עצמכם: איפה המשקל שלי?
• תבדקו האם אתם נושמים. ותנשמו.
• תזכרו, יש עכשיו, כאן ברגע הזה, אפשרות למפגש חד פעמי, מרגש ומפתיע.

"אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים", אמר ד"ר סוס.

תזכורת קטנה לשגרת היומיום שלנו: בואו נמשיך להיות קשובים למה שקורה, ממש קורה ברגע הזה. מתי אני תומך, ומתי נכון שיתמכו בי. לזכור ליהנות ולהיות נוכחים בכל איכות מתוך ידיעה שכשיש הקשבה, יש זרימה והתפקידים יכולים להתחלף בכל רגע בהתאם לצורך. הריקוד קורה בכל רגע ורגע.

שם הכותב: אילנית תדמור
אודות הכותב: רקדנית, כוריאוגרפית ומורה מובילה בארץ ובעולם בתחום האימפרוביזציה הקונטקט ב15 השנים האחרונות. הריקוד והאימפרוביזציה, כפי שאילנית מלמדת מכילה הרבה טיפול, התנועה היא דלת כניסה לחקירה פנימית והיא הדלת הפותחת חסימות ושחרור של פחדים מצד אחד, וחלון לשמחה וחיות מצד שני. מנחת סדנאות הילינג דאנס, קורסים באימפרוביזציה וקונטקט.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©