שתף

שחיקת שיניים - איך מטפלים? / ערן אינדיג

07.10.18

קמים עם כאב ראש בבוקר? כאב לסתות? סובלים מרגישות יתר בשיניים?

 

חריקת שיניים שייכת לתופעה בשם bruxism המאופיינת בפעילות שרירית לא רצונית במערכת הלעיסה שאינה משמשת למטרה תפקודית כגון אכילה או דיבור.

כמה זה שכיח?
מחקר שנעשה בארה"ב גילה כי 20 אחוז מהאוכלוסייה דיווחו על בעיה של חריקת שיניים אולם בדיקה אורלית גילתה כי 60 אחוז מהאוכלוסייה אכן סובלת מבעיה זו מה שמראה כי רוב האנשים הסובלים מחריקת שיניים אינם מודעים לבעיה מה שגורם לפנייה מאוחרת לטיפול לאחר שכבר נגרם נזק לשיניים. מעניין לציין כי אצל אנשים הישנים יחד עם בני זוג יש יותר סיכוי לגילוי הבעיה.

מהם הגורמים לחריקת שיניים?
התשובה אינה ברורה. נהוג לייחס קשר הדוק בין אורח החיים לחוץ לחריקת השיניים. גם אנשים שנתפסים כרגועים ושלווים בעיני החברה ובעיני עצמם סופגים לעיתים מתחים ולחצים רבים אשר יכולים להתבטא בחריקת שיניים בלילה. במקרה שלחץ הוא הגורם לשחיקה נצפה לראות החמרה של חריקת השיניים במצבי דחק והקלה בחופשות.
ישנם נתונים המצביעים על בעיות שינה או דיכאון כגורמים לבעיה וישנם גם מחקרים המצביעים על חריקת שיניים בתופעת לוואי של נטילת תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה-SSRI. גם סמים ממריצים יכולים לחריקת שיניים.
סגר לא טוב של הפה (חוסר התאמה בין השיניים העליונות והתחתונות) גם הועלה כסיבה אפשרית אולם כאמור טרם נתגלה ממצא חד משמעי עליו ניתן להצביע כגורם לבעיה.

כיצד מאבחנים שחיקת שיניים?
ניתן לבחון את המטופל בזמן שינה ניתן ולראות האם יש סגירה חזקה של הלסתות והאם מושמע רעש. יש צורך לבצע בדיקה זו מספר פעמים כיוון שברוקסיסטים אינם חורקים במשך כל זמן השינה.
בנוסף, ישנם מספר סימנים שיכולים להעיד על שחיקת שיניים:
1. שיניים שטוחות. הלחץ החזק בין הלסתות גורם לשיניים להיות שטוחות וללא תלוליות, עם השנים תיתכן גם התקצרות של השיניים
2. פגיעה באימייל (השכבה החיצונית של השן) מביאה לחשיפה של השכבה הפנימית יותר, הדנטין מה שגורם לרגישות בשיניים
3. פגיעה בשן עצמה, שבר בצוואר השן
4. כאבים במפרק הלסת, לעיתים מלווים ברעשים, "קנאקים", מעין פריקה של הלסת
5. סימני נשיכה על הלשון
6. שרירים פנים מתוחים, כאב פנים וכאבי ראש בעיקר בשעות הבוקר
7. נטייה להפעיל לחץ עם השיניים, לנשוך ציפורניים, עטים ועפרונות

מהן הסכנות?
קיימות שני סכנות עיקריות, הראשונה - פגיעה בשיניים, שברים בשיניים, בכתרים ובסתימות.
סכנה נוספת היא של שחיקת הסחוס של פרק הלסת בעקבות הפעילות המרובה של מפרק הלסת שיכולה במקרים קיצוניים להביא להגבלת תנועה של הלסת. מעניין לציין כי לעיסת מסטיק כפייתית יכולה אף היא לגרום לתופעה זו.

טיפולים אפשריים
כמו תמיד, ניתן לטפל באופן סימפטומי בלבד או לנסות לרדת לשורש הבעיה.
הטיפול סימפטומטי השכיח כיום הוא לבישת סד לילה שמתפקד כמגן שיניים. סד הלילה עשוי מאקריל, הוא מונע מגע בין השיניים העליונות לתחתונות וכך מגן עליהן. בנוסף, הוא אמור למנוע (לא תמיד בהצלחה) הפעלת כוח רב בנעילת הלסתות ופגיעה במפרק הלסת.
החסרונות של סד לילה הן אי-נוחות, נפילה של הסד בלילה, פגיעה אפשרית בסגר (יצירת open-bite) וכמובן הוא אינו פותר את הבעיה מהשורש, הנזק שנגרם בעקבות חריקת השניים מצטמצם אבל חריקת השיניים נמשכת.
ניתן לבצע גם תרגילי הירגעות, נשימה עמוקה, מדיטציה ושיטות אחרות במטרה למנוע לחצים ומתחים.

טיפול הומאופתי בחריקת שיניים – טיפול באדם ולא טיפול סימפטומטי
בכדי לבחור את התרופה ההומאופתית המתאימה יש לברר מהי הבעיה וכיצד היא באה לידי ביטוי; למשל, מתי המטופל מהדק שיניים, האם זה מלווה בכאבים ועוד. בנוסף עלינו להכיר את המטופל, לדעת האם יש בעיות אחרות, פיזיות או נפשיות, מהן הוא סובל, כל זה מתוך הבנה שבן האדם הוא מכלול ועל מנת לטפל בו צריך להכיר היטב את כל חלקיו.

ישנן עשרות תרופות הומיאופתיות שיכולות להתאים לחריקת שיניים ורק בחינה אינדיבידואלית של כל מקרה ומקרה יכולה לעזור לנו בבחירת התרופה.


שם הכותב: ערן אינדיג
אודות הכותב: הומאופת קלאסי מוסמך
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©