שתף

גן עדן זה כאן - ראיון עם יוסף שמעוני / עדן פלד

24.03.12

לא לחינם בחרתי את הכותרת הזו כדי להציג את הראיון עם יוסף שמעוני. סיפורנו מתחיל במפגש מקרי בעת שיטוט על מדרכות הישוב המופלא בגליל שבו גר יוסף עם אשתו מזה שלושים שנה, המכונה "הררית". ישוב זה, שהיה מפורצי הדרך בארץ להפיכת העידן החדש והרוח הנושבת איתו למציאות מוחשית וברת קיימא, הוא הבסיס ממנו נע כיום יוסף שמעוני ומכוון את האנשים חזרה אל עצמם, בהמון אהבה.


כשפגשנו ביוסף, הוא הציע לנו להיכנס אל ביתו ולרוות מכוס תה צמחים מתוק שהכינה אשתו היקרה. ביחד סיפרו לנו קצת על חייהם ועל עולם הרוח, כפי שהוא נראה ממרום הרי הגליל, היכן שהארץ נושקת לשמש ומפיצה קרני אור מוזהבות וחמימות. "לא חייבים למות כדי להגיע לגן עדן", כתב להם פעם מישהו שלן בצימרים שבאמתחתם, והיות וקסם האירוח והחיוך החם והפשוט, טומן הסוד שבה אותי, קבעתי עם יוסף ראיון לטור אותו אתם קוראים ברגע זה.


זהו סיפור על שיטת טיפול המשחררת מהתניות, על מדיטציה טרנסדנטאלית ומורים חכמים מהודו, על משפחה שחיה באושר על הר קסום ופורח, ועל איש אחד מיוחד שעבר כחוט השני בין אלה ונהיה לסיפור שהוא היום.
כחלק מהראיון הסכמתי לנסות ולעבור דרך המפה המיוחדת שעושה יוסף, ואחרי שעשה לי קריאה מדויקת ששינתה את חיי ללא התייפייפות, קבעתי עימו. אני אשזור בסיפורו של יוסף דוגמאות אישיות שיוכלו במעט להאיר את אומנות השיטה שבה הוא מרפא.


ומהיכן התחלת?
"באופן מקצועי, הייתי בחיי הבוגרים מהנדס בוגר הטכניון", פותח יוסף ומפתיע, אך כמו רבים מהסיפורים, אינו מפתיע כלל. "במהלך עבודתי בחברות טכנולוגיות, הייתי מייעץ כתחביב לאנשים באופן אישי, מלימוד עצמי, קריאה בקלפי טארוט ופתיחת מפות אסטרולוגיות. לפני כשש שנים,אחרי 30 שנים של עבודה, החלטתי לעזוב לגמרי את עולם ההייטק, ופניתי לכיוון הטיפולי, הרגשתי שמתאים לי לטפל באנשים במקום לפתח מכשירים. למדתי את השיטה שנקראת "Human Design", (בעברית, "המפרט האנושי”), שיטה חזקה שמאפשרת לאנשים להשתנות ולחזור להיות הם עצמם."


היכן נכנסת הררית, הישוב המיוחד שאותו הקמתם בסיפור ההתחלה שלך כמטפל אלטרנטיבי?
הוא צוחק כשאני שואלת, ואומר שגם לגן העדן אפשר להתרגל, והוא צריך להיזכר שהוא גר בישוב כל כך מיוחד, מין גן עדן, שלא מבחינים זאת ביומיום, אלא נזכרים בזה רק במהלך נסיעות לתל אביב למשל, ולעולם החיצון בכלל.
"הגעתי למדיטציה ב-1980, ולפני כן לא הייתי כל כך בכיוון. בילדותי, בשנות ה 60, אימי הייתה מיסטיקנית מהבודדות בארץ באותה עת. היו מגיעים אליה מטופלים מכל הארץ ליעוץ בפתיחה בקלפים וטיפולי גוף, באותה תקופה, לא הייתי חלק פעיל כלל מהעולם המיסטי הזה. אבל כשנחשפתי למדיטציה, היא מצאה חן בעיני באופן מידי. הכרתי אותה דרך המפגש עם אישתי, שמדטה חודשים מספר לפני שהתחלתי, והיא הציעה לי לנסות זאת. מאז שהתחלתי למדוט עברו 30 שנה."


"המעבר להררית היה "במקרה”, בזכות טיול של שנינו במרכז ירושלים, שבו ראינו פתק המספר על הקמת ישוב חדש של מודטים (שנת 80), מיד החלטנו להצטרף וכך היינו מהראשונים שהגיעו הנה. תנאי הקבלה בישוב החדש היו מאד מיוחדים לאותה עת, הינו מחויבים ללמוד ולתרגל מדיטציה. במהלך השנים אף למדתי טכניקות מתקדמות יותר של מדיטציה כמו למשל טכניקת הסידהיס- תעופה יוגית. היינו אז כשלושים איש בישוב, וערכנו מפגשים משותפים של תעופה יומיומית. לא היה רעש גדול סביבנו, רק שמדי פעם עיתונאים היו באים ומפרסמים סיפור באחד העיתונים. נוצרה שפה מיוחדת, על אף שמהאנשים שנשארו בישוב רק מעטים ממשיכים לתרגל והשאר בשלהם. אלו כבר אינם תנאי הקבלה והצטרפו אל הישוב אנשים אחרים, כמו גם הדור השני שחי באופן עצמאי מבחינה רוחנית ואישית. כבר ב1980 , היה בהררית חוק יחודי שאסר העישון במקום ציבורי (גם זה נדיר מאד) , רוב האנשים היו צמחונים, ועוד סממנים אחרים שהיום כבר יותר נדירים. אנחנו למשל עודנו צמחוניים, ואף כמעט כל הילדים."
"במשך השנים", הוא מעיד כחלק מהתהליך הרוחני שעבר והתבשל בו, "התחיל להיות לי שקט בראש. בלי להרגיש, הגעתי למצב שיש לי אפס מחשבות. התנסיתי במצב שהדברים שאני מבטא ועושה יוצאים אוטומטית מהגוף, חוויתי שיחרור ותחושת האני הנפרד נעלמה" ובד בבד הוא הפסיק לתרגל מדיטציה לפני שלוש שנים, כשהרגיש שגופו מיצה את העניין. מעבר לכך, אינו עושה, כדבריו, שום תרגול רוחני אחר, על אל אחד, שהייתי מכנה ריפוי ואיפשור כתרגול רוחני ממעלה ראשונה.


מהי השיטה המיוחדת שעליה אתה מדבר?
"מה שאני מלמד היום זה כלי עבודה, ולא תרגול רוחני, אני לא מבקש להביא מישהו להארה. מדיטציה למשל כן מבקשת את המטרה הזו. אני אומר 'בואו נפרק את ההתניות', והפועל היוצא הוא לאו דווקא הארה, אבל זה אפשרי שיקרה, ובוודאי יהיה נעים."
המהות של השיטה דומה במידת מה לאסטרולוגיה, שממנה אני מגיע, אבל ישנה פה מפה מדהימה של 9 מרכזי אנרגיה, שהמיפוי שלה הוא שונה מהמיפוי הקלסי של 7 הצ'אקרות. יש בשיטה חיבור לעץ הספירות הקבלי, וגם לאיי צ'ינג הסיני, והיא התקבלה מאדם שקיבל אותה באמצעות תקשור במשך 8 ימים רצופים בשנת 1987. כיום ישנם מאות מורים בכל העולם לשיטה הזו.


"מהרגע שאנו נולדים יש דפוס יחודי,שנקרא "טיפוס". ישנם 4 טיפוסי אנרגיה ששיכים ל 4 מבני הילות. עלי הוא מספר כדוגמא, שאני טיפוס מחולל GENERATOR , כלומר, טיפוס שנולד להיות זורם, ללא חיכוך בחיים, טיפוס שמגיב לחיים ולא זקוק ליוזמה כי החיים מגיעים אליו ולכן אין בו צורך להפעיל אותם." אני מעידה שזה מרגיש לי כאמת. "אך ישנן התניות, שזו מילת מפתח בכל השיטות הרוחניות, שמקורם במיינד. המילה 'שיפוט' היא מילה מרכזית. בשיטה הזו. כשנשפוט את המציאות, היא נראית כדואלית בעיני המיינד והיא אינה כך אלא המציאות היא אחדות שיש בה גם דואליות. על ידי הבחנה מעמיקה של האחדות והדואליות, נוכל לפרק את ההתניות. מה שמיחד את השיטה הזו שנדרשת רק מודעות כדי לפרק את ההתניות, ובכלל בשיטה זו אין ממש תרגול, אלא רק מודעות, הדברים קורים רק מעצם המודעות."


התהליך הראשון שאנו עוברים הוא לראות במה אנו חזקים, מהם הכוחות המולדים היחודיים רק לנו לפי המפה האישית, ומהו ה"עצמי האמיתי”. מיכאלאנגלו נשאל, איך הוא יצר את הפסל דוד, לדבריו, הפסל היה בגוש האבן מהתחלה, הוא רק הסיר את מה שלא שייך. האני האמיתי תמיד היה שם, הסרת ההתניות הם קילוף מה שמסתיר את זה. בשלב השני, נגלה את ה"לא עצמי”, אלו ההתניות שצברנו מאז שהינו תינוקות, ההתניות מגיעות מבחוץ ועלולות להסיט אותנו מלהיות אנחנו באמת. כמו למשל במקרה שלי, שהמיינד שלי עלול ללכת נגד הזרימה של האינטואיציה שלי, מה שעלול לפגוע ביכולתי לחיות את עצמי. כשנשתחרר מחזקת המיינד, נוכל להרגיש טוב.
שחרור ההתניות אינו תהליך מהיר כלל ועיקר, אבל תוצאותיו ניכרים מיד. כיצד? לגוף לוקח זמן לשחרר התניות. המיינד עשוי לשחרר התניה באותו רגע שהבין את הנקודה. ההתניות תקועות ב DNA שלנו. לוקח להתניות הפיזיות שבע שנים להשתחרר, וישנן התניות במיינד שמשתחררת די מהר, ורק הגוף ממשיך להתנהג באינהרציה, עד שגם הוא משתחרר. בשיטה זו לא צריך ליווי צמוד אחרי האימון, נדרשים רק חודשיים- שלושה חודשי אימון ולימוד והחיים ממשיכים. מי שמתעניין בכך, יכול להמשיך ללמוד את השיטה לאורך זמן רב. כמטופל/ מתאמן, ניתן להתרענן בכל פרק זמן, אבל בדרך כלל, זה לא נדרש, מכיון שהשיטה במהותה, אינה כובלת את התלמיד למדריך או כיצד שנכנה את איש המקצוע המכוון.


כיצד אתה מגדיר את עצמך?
"אני לא מגדיר את עצמי, אבל מרגיש כמו אופטומטריסט, מרגיש שאני בסך הכל מנקה את המשקפיים שלנו. מצד אחד יש לנו נשמה מושלמת מהצד השני יש מציאות מושלמת, רק המיינד מעוות לנו את המציאות ואנו מאמינים לה. אני לא מתימר לשנות את המציאות אלא מאפשר לאדם לראות את המציאות כפי שהיא באמת בלי הצורך לשנותה, כי היא כבר מושלמת.
"זוהי שיטה שונה במהותה משיטות רבות אחרות שקיימות היום, על אף שעל פני השטח, היא נראית דומה לשיטות שונות. מגיעים אלי תלמידים כמעט מכל השיטות האחרות ומה שמעניין, שזה לא מפריע להם ללמוד את השיטה כי היא מאד בסיסית”.
"התהליך העיקרי הוא תהליך של כשלושה חודשי אימון, שבמהלכם משוחחים כשעה אחת בשבוע. לרחוקים יותר, אני מעביר את זה בסקייפ או בטלפון, וישנה גם מצגת דינאמית וירטואלית, שבה מסתכלים יחד על המפה תוך כדי השיחה. לפעמים אנשים מעונינים לשוחח רק פעם בשבועיים בלבד, וזאת בשל התהליכים הפנימיים החזקים הדורשים זמן עיכול. בשיטה זו, המודעות שנוספה וההתנסות הטבעית היום יומית, מנקים את ההתניות, בין הפגישות, וכך התהליך השיחרור משתרש.


בנוסף, יוסף מעביר גם קורסים לקהל הרחב, ובעיקר קורס אימון מרכזי שבו לומדים על הטיפוסים, ותוך כדי ההתבוננות במרכזים, והסתכלות על הקרובים לנו, שלרוב הפוכים מאיתנו מבחינה אנרגטית. אנו לומדים גם דרך מערכות היחסים שלנו עם בני זוג, ילדים שותפים וכדומה. לאחרונה, התחלתי להעביר את הקורס לזוגיות, ואף התחלתי לעשות זאת כהכנה לנישואים. זהו אומנם תהליך אישי של כל אחד עם עצמו, וגם ביחד, ככה מכירים בני הזוג את עצמם ואת בן-הזוג. מה שמעניין בשיטה זו, שהתהליך תמיד מחזק את הזוגיות, כי פתאום לא מוצאים סיבה לפרק את הקשר, אלא מוצאים דרך לחזק את הקשר. אנו מוצאים, שלבני הזוג יש הרבה פרשנוית ושיפוט אחרי הנישואים, ואם עשינו את התהליך הזה לפני כן, נמנע את זה מראש. גם תהליכים משפחתיים בשיטה זו עשויים לאפשר דברים נפלאים במשפחה, נוצר מצב שכל בני המשפחה מתחילים להעריך את השוני במקום להלחם בו, להבין איך לנצל את ההבדלים לטובתם.


התהליך בשיטה זו נותן לנו זווית אחרת של הסתכלות על המציאות, וזהו תהליך חד פעמי בחיים שאין צורך לחזור עליו. אנשים מספרים לי על דברים שקורים תוך כדי הקורס, תחושת הקלה ושינויים בולטים ומקבלים תגובות מהסביבה. למשל בן זוג של אדם שנמצא בתהליך, ורואה שהזוגיות השתפרה, עשוי להחליט להצטרף גם הוא.
בשיטה זו, אדם לוקח אחריות שלמה על עצמו, ואפשר לשפר זוגיות גם בלי שהשני ישתתף, אבל אנו כן מבקשים את רשותו להתבונן על המפה שלו. תוך כדי התהליך בין בני הזוג, האווירה האנרגטית בבית משתנה בצורה משמעותית.


המציאות האמיתי שלנו היא אי -שניות, נון -דואליות. "זאת למדתי מאנשים שהשתחררו לגמרי, שבאו לכאן, להררית", הוא מספר, "ואני משלב זאת בתהליכים." בנוסף הוא אומר, "נסיון החיים שלי, מוסיף לדוגמאות, ובאמתחתי מעל אלף קריאות, ומעל 50 קורסים במשך ארבע-חמש שנים."
כל הקורסים נעשים באופן אישי, אחד על אחד, ויכולים להוות תהליך של קריאה בלבד, או של תהליך אימון פרק זמן. חלק מהמטופלים של יוסף כיום יושבים בארצות רחוקות, כמו אוסטרליה, אך המרחק לא משחק בשיטה זו, כי זוהי שיטה להעברת ידע. הקירבה הפיזית בין המדריך לתלמיד אינה מוסיפה דבר לתהליך הסרת ההתניות. "אינני מערבב את הקרבה הפיזית האישית שלי לתהליך”. אך כמובן שחשובה הקירבה של התלמיד למשפחתו וזה החלק חשוב של התהליך.


ברגע שאתה מקבל את כל הכלים להסרת ההתנייה, אתה מודע ומבדיל בין מה שקורה לך במצב הטבעי ובמצב המותנה. ברגע שלמדת זאת לעומק, המיינד לא יבלבל אותך יותר, אנו מזינים אותו כדי שישבע, כאשר ההתניה הוסרה, היא לא חוזרת יותר לעולם.כאשר מופיעה התניה, יש רק להתבונן בה בעיניים חדשות ולא להתנגד, וזה ישתחרר מאליו. כשאין הזדהות עם ההתניות, הם פשוט מתמוססות ונעלמות. אין צורך לשנות את השני כדי שנרגיש טוב יותר. אנו יכולים למנף את האנשים שאיתנו כי אנחנו כבר לא מושפעים. בשיטה זו אנו חיים את החיים, ואיננו חושבים עליהם יותר מדי, כשבעיה צצה, הפתרון קופץ יחד אתה באופן אוטומטית ומונע שירוש ההתניה וכך גם אין צורך בשינון.


ה MIND אינו הבעיה אלא הכלי המרכזי לפתרון
המיינד בשיטה הזו הוא הכלי המרכזי להסרת ההתניות שהוא עצמו יצר והוא ואינו הבעיה המרכזית כמו בשיטות אחרות. כיוון שיצר אותן , הוא גם זה שפותר אותן, מבחינת “קוץ מוציאים עם קוץ”. במפה, אנו מכנים את מרכזים האנרגיה העליונים שלנו בשם "מיינד". אנו לא נלחמים בו, אין פה תהליך של נו-מיינד, אין תהליך של דיכוי המיינד או השתקת המיינד, לא קבלנו אותו סתם כמובן מאליו, אלא שבתהליך הזה, הוא מוותר על השליטה, הוא ממשיך לעבוד, המחשבות, הדעות, הקונספטים, ממשיכים להווצר בראש, אך יש וויתור מצידו על הצורך לכוון ולנהל אותנו. המיינד נשאר רק מין יועץ ומוותר על תפקידו הקודם כמקבל החלטות. למיינד יש המון כוח, אבל ההכרה בהתניות משנה את המיינד עצמו. המיינד עשוי להשאר שיפוטי, אבל באמצעות שיטה זו, השיפוט הופך להיות מציאותי, וכתוצאה מכך, המיינד עוזר לנו לראות את המציאות בצורה נקייה. המיינד הוא לא אויב אלא נכס, אין צורך להרגיעו על ידי מדיטציה, אלא לשכנע אותו להחליף תפקיד, משליט לא מוצלח לאחראי על התקשורת שלנו עם האחר. את מקומו של המיינד כשליט, מחליפה האינטואיציה, לכל אדם יש אינטואיציה יחודית רק לו, ישנן 7 אינטואיציות כמו למשל, תחושות בטן ועוד... כאשר אדם מעביר את תשומת הלב שלו מהשכל לגוף, וכאשר הוא בונה אמון אם האינטואיציה שלו, החיים מתחילים לזרום ללא חיכוך עד לשיחרור המיוחל.
  
שם הכותב: עדן פלד
אודות הכותב: נטורופתית, הולותרפיסטית ומנחת סדנאות רוח, כתיבה והתפתחות, כתיבה לריפוי, רפואה טבעית ואורח חיים בריא.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©