שתף

תעלומת המיינד ושיטת ג'יירו-קינטיקס / אלכס קרטן

29.04.12

שאלות :

1. מדוע חשוב להבין שהמוח הוא ישות אוטונומית (ריבונית) ?
2. לשם מה עלינו להבין כיצד הוא בנוי ומהן היכולות שלו ?
3. האם יש ביכולתנו לשלוט על הבריאות והאושר שלנו ?

תשובות :

1. חשוב להבין כי המוח הוא ישות אוטונומית הפועלת באופן טבעי לאזן את עצמה לחיוביות, אושר ובריאות. המוח מיוצג על ידי מערכת העצבים האוטונומית (ANS), המתפקדת בדרך הטובה ביותר כאשר שני הקטבים שלה, המערכת הסימפטטית והמערכת הפראסימפטטית, הם במצב הומיאוסטטי. תופעה זו של הטבע הביאה ללידתה של פילוסופיית היין-יינג.
קשה להכיר בכך ש-90% מחיינו מנוהלים על ידי התנהגויות אוטונומיות, ושביכולתנו "לחוש" מתי אנו מתנהלים בהרמוניה (או "מכוונים היטב") ומתי אנו מתנהלים בדיסהרמוניה ("מזייפים") – נשימה, קצב הלב, תנועה,עייפות, כאב, כעס, פחד,חוסר אונים ועוד, איזון-חוזר נפשי או פיזיולוגי.

10% הנותרים הם המודעות לפוטנציאל שלנו אשר מתורגם למילים, שהפכו למבקר הפנימי שלנו, המושפע מהתקשורת הפנימית בין המערכות הפיזיולוגיות השונות לבין השפעות העולם החיצון. התעלומה אותה אנו מכנים- "האגו".
האגו עבר מהפך חברתי , ובמקרים קיצוניים לקח על עצמו את השליטה על הגוף, והפך את הפוטנציאל האוטונומי שלו לאיזון וסיפוק (להיות מאושרים עם מה שיש לנו ועם מי שאנחנו), לדרישה קיצונית של חוסר סיפוק.
הצלחתו של האגו היא ביכולתו להשפיע על גופנו באמצעות תחושות שליליות. בפועל, האגו נמצא בדיסהרמוניה עם הפוטנציאל של מערכת העצבים האוטונומית.

2. חשוב להבין את הסדרים השונים של מערכת זו- "המוח". הבנה זו חשובה לפחות כמו הבנת כללי הדקדוק של שפה, הבנת התיאוריה במוסיקה, הבנת הכלי המוסיקלי, אמנויות הציור ואמנויות התנועה, או הבנת 'התעלומה של המיינד' ( המוח החושב ).
החשיבות טמונה בהכרה בכך שכשמדובר ב 'אמנויות המיינד', אנו נוטים לחשיבה שלילית. אנו משחקים עם האגו, נכנסים לתעלומה הזו דרך אינטראקציות שליליות ולכן תגובתנו הראשונית היא "רגשות" שליליים, ועם רגשות אלו איננו יודעים כיצד להתמודד.
ב 'זן' (Zen) עלינו ללמוד כיצד "להפסיק לחשוב" (להשקיט את האגו) ולהיות נוכחים בעכשיו (בהוה), זאת על מנת להיות מודעים לכך שאנחנו עושים כל שביכולתנו להביא את המיינד הנהדר הזה שלנו להיות ולפעול ב'דיסהרמוניה'.

3. עלינו ללמוד לשלוט בהתנהגויות הגופניות שלנו, במידה שאנו מודעים למצבנו הפיזיולוגי ומבינים כי יש לו השפעה מכרעת על התפקוד הביוכימי (הורמונאלי) שלנו. עלינו להבין שמערכת העצבים האוטונומית אחראית על רווחתנו ( Well-being) ושהמודעות לנוסחא ה'פסיכו- ביו- פיזיולוגית' שלנו ( P B P ) מאפשרת לנו 'לכוון' את עצמנו מחדש.
מערכת העצבים האוטונומית שולטת על איזון הרווחה הגופנית שלנו (טמפרטורה, נשימה, קצב הלב, מחזור השינה והבריאות ).

'ההתנהגות הפיזיולוגית' שלנו קשורה באופן ישיר לחוקי ההומיאוסטזיס: לאיזון, חשיבה חיובית, בריאות, יין-יינג, מדיטציה, זן, ושימוש בהיר בדקדוק ובאוצר מילים חיוביות.
נסיבות חברתיות אובייקטיביות הביאו לפנייה חדה של האגו לעבר התמקדות בשליליות, חוסר- סיפוק, תחרותיות, פחד, כעס, תסכול וכתוצאה מכך – ל 'בנייה של מחלה'.

מה עלינו לעשות ?
עלינו להיכנס ל 'תודעת זן' וללמוד כיצד ליהנות מהיצירתיות המדהימה והפוטנציאל של המיינד!

מהי האחריות שלנו ?
עלינו לנגן על הכלי הזה באופן אינטואיטיבי אם ברצוננו לנגן בו בצורה נכונה, כמו שליטה בשפה, בריקוד- אמנויות התנועה, או באמנויות הריפוי-העצמי !
עלינו לחולל שינויים שיובילו אותנו למודעות חיובית: לעבור מ 'מצב חולני' לאינטראקציה בריאה בין הגוף לנפש (למיינד).
הטבע דורש מאיתנו להיות 'מי שאנחנו ', ולחיות את העכשיו בהומאוסטזיס.

שם הכותב: אלכס קרטן
אודות הכותב: מייסד את שיטת ג'ירו קינטקיס. אלכס קרטן נולד בישראל בשנת 1945, מוזיקאי מגיל צעיר, מוסמך באומנויות לחימה ובאומנויות תנועה בונה. אלכס חקר את פיזיולוגית ההתנהגות ואת השפעתה של המוזיקה על המוח. אלכס החל לתרגם את הידע הנרחב שלו על יכולותיו הפיזיות של הגוף ועל השפעתה של המוזיקה כגרוי לבניית הרשתות העצביות במוח. יתר על כן, הוא יישם את החוויות ואת הטכניקות החדשות הללו לטיפול יעיל במטופלים הסובלים מליקויי תנועה, בעיות יציבה, בעיות נשימה וריכוז ובמהלך הזמן גם במטופלים שסובלים מנוירופתולוגיות. הטכניקות היעילות האלה התפתחו בהדרגה לשיטת טיפול מקיפה אותה כינה ג'יירו-קינטיקס. ג'יירו נגזרה מהמילה ג'יירוסקופ – מכשיר השומר על איזון במרחב, וקינטיקה במשמעות תנועתיות. ג'יירו-קינטיקס = איזון בתנועה
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©