שתף

איך ללמד יוגה לילדים בכיף? / סיביל זוארץ

15.04.12

איך ללמד יוגה לילדים בכיף וגם שירצו לחזור ולתרגל?
שיעורי יוגה לילדים הינם הזדמנות "לשתול" זרעים לעתיד. למה הכוונה? ילד שנחשף לתרגול יוגה, למושגי יסוד, רעיונות כמו חשיבה חיובית, נשימה, איזון, הקשבה, התבוננות וכו' סביר שבבגרותו יימשך באופן טבעי לתכנים הללו, מכיוון שהם יהיו לו מוכרים.

זו בעצם הכוונה הראשונית שלי בבואי ללמד ילדים יוגה. יד ביד ישנה החוויה - יצירת מערכי שיעור מהנים, יצירתיים, מפתיעים, מעוררי עניין, מפתחי דמיון ומאתגרים.
קשת התרגילים מכוונת לתת לילדים הזדמנות להוציא אנרגיה עודפת, לשחק ולנוע, ללמוד על יציבה נכונה ולפתח קואורדינציה, ללמוד על הדרך על עולם הטבע ובע"ח (שהיווה את ההשראה הראשונית לתרגילי היוגה), לפתח את החשיבה והיכולת להתבונן, להתמקד ולפנות פנימה.

חשיבות רבה יש גם לתרגילים ושיטות להתמודדות עם עודף גירויים, קשיי קשב וריכוז, הכלת רגשות, שיטות רגיעה והרפיה. את כל אלה מומלץ לשלב יחד בשיעור זורם ולהתאים כמובן לגיל הילדים.
על מנת למשוך את תשומת ליבם ולאפשר להם ליהנות, כדאי לשלב משחק, תנועה, מגע, שיחה, סיפור, צבע וצלילים. לשלב אביזרים צבעוניים בתרגול, תמונות, וכל מה שעוזר לתרגל בהנאה.

דוגמא לתרגול כזה הוא למשל שילוב של כדור בתרגיל כמו ה"מגלשה" – יושבים בישיבה שלמה, רגליים ישרות, צמודות ומתוחות קדימה. מניחים כדור על הירכיים קרוב לבטן, כפות ידיים לצידי הגוף – דוחפות את הרצפה ומאפשרות לאגן לעלות וליצור את צורת המגלשה (ברכיים נעולות). הכדור מתגלגל בתגובה מטה וחוזרים על זה שוב הפוך – הפעם הרגליים עולות, הגב יורד מטה, שוכבים ונותנים לכדור לחזור אלינו (כך ניתן לתרגל הכנה לתרגיל ה"נר").

כדאי לשלב מוזיקה וניגון בכלי נגינה אם מתאפשר. ילדים מטבעם מאוד אוהבים מוזיקה וזה משתלב נהדר עם תרגול יוגה. השימוש בכל החושים מאפשר ויסות חושי, הנאה, תורם למיקוד ולהקשבה וכמובן גורם להם לרצות עוד..
ילד שתרגל בהנאה, ירצה לחזור ולתרגל, יהפוך את היוגה לחלק בלתי נפרד מחייו ויוכל להתמיד בתרגול גם באופן עצמאי לפי הצורך והרצון האישי.

הילדים לומדים תרגילים ומיישמים אותם בזמן הנכון להם - לדוגמא: ילדה בת 6 שלמדה באחד השיעורים שלי תרגיל הרפיה ורגיעה בשילוב דמיון מודרך והצבע הירוק, סיפרה לי בהתרגשות רבה בשבוע שלאחר מכן כי בדרך לרופא השיניים, בעת שחשה מתח ופחד מהטיפול הצפוי נזכרה בתרגיל ויישמה אותו בזמן נסיעה באוטו בדרך לרופא. היא אף יצרה תרגיל משלה, המשלב מספר כלים שנלמדו בשיעור ולימדה את שאר הילדים.
היא סיפרה שהתרגיל עזר לה להירגע ומאוד שמחה על ההזדמנות לשתף מניסיונה את חבריה.

תאומים בני 5 סיפרו לי שהם מאוד אוהבים לתרגל את הקוברה לפני השינה. "זה עוזר לנו להיכנס לשינה עם הרבה כוח ואומץ להילחם במפלצות" אמרו..
ילדה בת 4 מתרגלת עם אחיה בן השנה וחצי ויחד עם הוריה בכל ערב לפני השינה סדרת תרגילי יוגה. לאחר מספר חודשי תרגול בחוג שבועי ביקשו ממני ההורים לבנות להם תכנית תרגול משפחתית לשעת השינה.. ואלו רק קמצוץ מהדוגמאות.

הילדים הופכים ל"שגרירי יוגה" – מלמדים ומדגימים להורים, אחיהם וסביהם. הם מתרגלים תוך כדי משחק, בבית, בגינה, לפני השינה, בבוקר, בחופשות ובכל הזדמנות.
לא צריך לבקש מהם והתרגול אינו דבר שהם חייבים לעשות. הרצון שבא מבפנים, מניע אותם וזו הדרך הטובה ביותר להטמיע חומר חדש.

ילדים מטבעם אוהבים לחקות – בעת תרגול משותף ההורים, הגננת והמורה יכולים לשמש כמדריכים ולהדגים להם תרגילים שונים – לא רק יוגה, כל פעילות גופנית הנלמדת מגיל צעיר הופכת לפעילות טבעית, מוכרת ואהובה וכך כשיגדלו לא יאלצו "להכריח" עצמם ללכת לחדר כושר או לצאת להליכות ולהיות פעילים – הם יעשו זאת בשמחה ובכיף כחלק בלתי נפרד מסדר היום.

מחקרים רבים שבדקו את השפעת תרגול היוגה לילדים הראו שהילד המתרגל חווה שיפור גופני, שיפור בהגמשת וחיזוק המפרקים, השרירים והשלד, שיפור קוגניטיבי, יצירת קישורים עצביים חדשים, שיפור שיווי המשקל, המיקוד והריכוז. דווח על מסגרות בהן אובחנה הפחתת אלימות, שיפור התקשורת והסבלנות, הקלה במקרים של בעיות נשימה, קשיי שינה, בטחון עצמי ירוד ועוד ועוד..
לסיכום – מומלץ לחשוף את הילדים לתרגול יוגה כבר מגיל צעיר, להפוך זאת גם לתרגול משפחתי והכי חשוב – לעשות זאת בהנאה, בטבעיות ובשמחה!

שם הכותב: סיבל זוארץ - פרחי יוגה - יוגה יצירתית לילדים
אודות הכותב: מפתחת שיטת "פרחי יוגה" - מורה מוסמכת ליוגה בעלת נסיון רב ומגוון בהדרכת ילדים. מלמדת ילדים משנת 2000 (גילאי 2.5-14) מעבירה חוגים, פעילויות הורים וילדים, סדנאות לימוד וחוויה לגננות בגן וסדנאות השתלמות בשיטה לאנשי חינוך.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
17/04/12 07:02
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©