שתף

לקראת הפסח - האם את/ה חולה/ת ניקיון? / ערן אינדיג

08.04.12
דוגמא למחלת הניקיון
רוית (שם בדוי) לא הייתה נותנת לאורחים להיכנס לדירה עם נעליים, הייתה שוטפת את הבית עם סמרטוט וספונג'ה כל יום, לא הייתה מוכנה להעסיק עוזרת למרות שמצבה הכלכלי איפשר זאת כי "אף אחת לא עושה את העבודה טוב", מכונת הכביסה הייתה עובדת כל היום והחדרים נראו כמו מוזיאון. הרתיעה מליכלוך הביאה אותה גם לסלידה מקיום יחסי מין, היא הרגישה מלוכלכת אחרי כל אקט מיני ולמרות שהנישואין היו מאושרים מכל אספקט אחר ולמרות מחאות בעלה האומלל החליטה שיחסי מין זה לא בשבילה.

מה גורם למחלת הניקיון?
כולנו מיוחדים, כל אדם שונה מחברו, אין דפוס שמתאים לכולם ומחלת הניקיון יכולה להיות תוצאה של המון גורמים, ניתן למנות כאן את העיקריים שבהם:
1 - חרדה לבריאות. כמו השיר של כוורת "בכל מקום בלי ניקיון יש חיידק פוטנציאלי". זהו חשש לבריאות שלנו ושל הקרובים לנו שמניע אותנו לנקות שוב ושוב ושוב.
2 - אובססיביות לסדר. זהו מאפיין שמתבטא גם בניקיון אבל לא רק. אנשים אלו צריכים לעשות כל דבר בצורה מושלמת, גם בעבודה, גם במשפחה וגם בבית, עבורם כל כתם או ליכלוך מהווים פגיעה במושלמות, דבר שהם לא מוכנים לסבול.
3 - הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. קשת רחבה של הפרעות מחשבתיות שגורמות לאדם לבצע ושוב אותה פעולה (כגון שטיפת ידיים).

האם אפשר פשוט לבקש מהחולה שיפסיק?
לא. זאת אומרת תמיד ניתן לבקש ובחלק מהמקרים זה יכול לעזור אבל חשוב להבין שהאובססיה לניקיון היא סימפטומים לבעיה עמוקה יותר. הרבה פעמים בכדי להשקיט את החרדה המטופל מתעסק בניקיונות. אם נכריח אותו להפסיק את העיסוק בניקיונות אנחנו עלולים לגרום להתפרצות של החרדה ביתר עוצמה. במקרה כזה אנחנו יכולים לחשוב שפתרנו כביכול את הבעיה אבל למעשה יצרנו בעיה גדולה יותר.

מהו הטיפול ההומאופתי?
במקרים קלים כאמור ניתן לנסות שיחות, גמילה הדרגתית או מציאה של עיסוק מקביל שירגיע את האדם. במקרים קשים יותר השיטות הללו לא עובדות וטיפול הומאופתי יכול לעזור על ידי ירידה לעומק הבעיה, בירור של ההיסטוריה הרפואית, האם ישנן סימפטומים נוספים, גם אם לכאורה לא קשורים ועל סמך כל אלו ניתן למצוא תרופה הומאופתית מתאימה שיכולה לעזור.

במקרה של רוית הטיפול ההומאופתי נמשך מספר חודשים והשיפור היה הדרגתי. לאחר חודשיים היא הצליחה לצמצם באופן משמעותי את שעות הניקיון שלה ולהקטין את תדירות הספונג'ה לפעמיים בשבוע. בהמשך היה שיפור גם בפרמטרים אחרים שעזר לשמר את הזוגיות.  

שם הכותב: ערן אינדיג
אודות הכותב: הומאופת קלאסי מוסמך
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן
שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©