שתף

קונג פו - אמנות היכולת הגופנית והפנימית / אסף קמחי

10.06.12

אצל מרבית האנשים כאשר הם חושבים על קונג פו, עולות אסוציאציות מתוך סרטי אמנויות לחימה. זה החל בסרטים של ברוס לי בשנות השבעים של המאה הקודמת, המשיך עם סרטי הפעלולים של ג'קי צ'אנג והתקדם לסרטים מעניינים יותר
כמו נמר דרקון וגיבור ועד סדרת סרטי המחווה של טרנטינו לקונג פו, סרטי קיל ביל.

אבל קונג פו זה הרבה יותר מאמנות לחימה סינית, בה שואלים את תנועות החיות לתנועות של הגנה והתקפה. הסימניה הסינית קונג 功 , מיצגת יכולת ברמה גבוהה מאוד. משהו שעושים ברמת אמן. הסימנייה הסינית פו夫, מתייחסת לאדם. כלומר אם הגעת לרמה שאתה הפכת מאסטר בתחומך, למשל שף שלמד ועמל שנים רבות, בשלב מסוים הופך להיות אמן קונג פו בבישול.
להיות אמן קונג פו זה בעצם אומר לשכלל את היכולות הפנימיות, הרוחניות והגופניות לרמות מעוררות השראה. ישנם מורים רבים לקונג פו המתמקדים בעיקר בחלק התנועתי, הכולל את היכולת להגן על עצמנו ולהשתמש בגוף ככלי עוצמתי, חזק גמיש וקטלני.

דבר מיוחד נוסף הוא שבמקרים רבים מורים לאמנויות הלחימה הסיניות מלמדים לצד העבודה העוצמתית של הקונג פו הלחימתי, גם את סגנונות התנועה והלחימה העדינים והבריאותיים יותר. אלו הם הצ'י קונג, הטאי צ'י, השינג אי והבא גווה. סגנונות תנועה אלו לוקחים את עקרונות הרפואה הסינית והטאואיזם כמו: צ'י, יין ויאנג, חמשת היסודות, מרידיאנים ומרכזי אנרגיה ועובדים איתם בעזרת תנועה איטית, באופן יחסי לקונג פו הלחימתי, במטרה לחזק, להבריא ואף לרפא את הגוף. (לצד שיפור של יכולות הגנה עצמית).

ישנם גם מורים המלמדים את המסלול השלם של הקונג פו. זהו מסלול שנותן לצד העבודה הגופנית גם זמן מכובד לעבודה שהינה עבודה של התפתחות ייחודית מאוד. בארץ, ידוע סגנון הלאו חו (טגריס, או נמר זקן) כשיטה המשלבת בין העבודה הפנימית לעבודה הגופנית. שיטה זו מלמדת גם את החלק המעניין של קונג פו כאמנות יכולת. דרך למידה בה מקבלים כלים רבים העוזרים לשכלל יכולות מגוונות בכל תחומי החיים.

שכלול יכולות: למשל, סריגה, שירה, אמנויות לחימה, הנאה מכל וכל, להגיע בזמן למקומות, סדר וארגון, יחסים בין אנשים ולמעשה כל יכולת שנרצה לרכוש.

הגשמת חלומות: טכניקות ותרגילים שמיועדים לחשוף בפנינו את השאיפות, הפנטזיות והחלומות שלנו וכיצד ניתן להגשים אותם.

אמנות המדיטציה: תרגול של עבודות פנימיות, קרי, מדיטציות מכוונות מטרה, אותן מתרגלים בישיבה, הליכה, סוגים שונים של תנועה ובשכיבה.

שיפור המערכת: אדם הינו יצור מורכב וייחודי. ניתן להתייחס אל אדם כמערכת עילאית המכילה תתי מערכות שאותן משכללים במהלך הלימודים, יכולות אלו כוללות יכולות פיזיות, יכולות שכליות ויכולות רגשיות, ביינן ניתן למצוא גם: זיכרון, ריכוז, דמיון, בהירות, שלווה, בריאות, אושר, הכרה של דפוסי התנהגות, נשימה, יציבה, התמודדות עם ביקורת, הנאה, אהבה, עוצמה פנימית, למידה, חישת הגוף, חיזוק והגמשת הגוף, נוכחות בהווה, חידוד החושים, חופש, עבודה עם קבלה, עבודה עם סוגי הדרכה מגוונים.... 

שם הכותב: אסף קמחי
אודות הכותב: מורה לקונג פו, צ'י קונג ומדיטציות. מקים בית הספר צ'י קונג פו במרכז תל אביב
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©