שתף

כמה מילים על החיים, על חולי ועל ריפוי / ד"ר בועז רון

07.01.18

התפיסה הרווחת היום - רואה את מקור החולי/ הרע בגורם החיצוני לנו (החיידק, הוירוס, חיזבאללה, החותנת, בת/ בן הזוג, הבוס וכו') בעוד שהאדם נתפס לא פעם כקורבן, הסובל מאותו גורם חיצוני.
מקור תפיסה זו המעבירה את הכוח של האדם החוצה ומוסרת איתו גם את האחריות למצב, הוא אופן חשיבה ילדותי- פשטני המעמיד את "הטוב המוחלט" מול "הרע המוחלט", כדוגמת משחקי האינדיאנים מול קאובויים וכו'.
הדבר בולט במיוחד ברפואה המערבית הרואה במזהמים (וירוס, חיידק, פטריה וכו') את מקור המחלה - ובהתאמה מתארגנת למלחמה. בראש הכוח מובילות חברות תרופות, היוצאות בקמפיין נגד הגורם המזהם התורן. את המלחמה מנהלים באמצעות ייצור המוני של "תרופות מלחמה"- "תרופות אנטי" (אנטי- וירלי, אנטי- חיידקי, אנטי- פטרייתי, אנטי- ביוטיקה וכו') שנטילתן "תציל את המצב".

הגישה ההוליסטית רואה את הגורם הראשוני למחלה - בחולשה/ ירידה בחוסן/ בעמידות האדם עצמו. חולשה המאפשרת לגורם החיצוני (חיידק, וירוס וכו' ) לנצל הזדמנות ולחדור פנימה, בגדר "לפתח חטט רובץ".
דוגמא תומכת בהבנה זו - שאם נבדוק את ילדי הגן, נמצא שהם נושאים בריריות אפם מיליוני מזהמים מגוונים. שהרי לפי תיאורית "הגורם החיצוני האשם"- הילדים היו צריכים להיות חולים רוב הזמן במיני מחלות, אך למזלנו לא כך פני הדברים. אותם הילדים עם עמידות חיסונית נמוכה הם אלו שיחלו לעיתים תכופות, בעוד שאחרים יחלו באופן קל מאוד אם בכלל.

על פי גישה זו - סימפטומים של מחלה בכל רמה: פיזי (אסטמה, אלרגיה, דלקות חוזרות, כאבים), רגשי (פחדים, רגשי אשמה) או שכלי (בלבול, חוסר ביטחון, הססנות, ביקורת עצמית) מהווים בסה"כ "איתות", מעין "נורת אזהרה" או "לוח מודעות".

הטיפול הנכון, אם כן, מתמקד בחיזוק הכוחות הפנימיים, הטבעיים, "להחזיר את האדם לבריאות". ובמקביל לריפוי הפנימי, השורשי - הסימפטומים שמהווים "איתותים" ילכו ויחלשו עד להיעלמותם.
הדבר דומה - לנורת אזהרה שנדלקת ברכב. קיימת אפשרות "לטפל בנורה" לשלוף אותה החוצה, ולמראית עין, נראה שהמצב השתפר (אין שום אור מהבהב). אולם ברור לכל בר דעת שהנורה היא לא מקור הבעיה אלא רק הסימפטום, ושהבעיה לא נפתרה אלא הולכת ומחמירה עד שיופיע הסימפטום הבא (עשן מהמנוע, השבתת הרכב וכו'). ההתייחסות הנכונה תהיה - לעצור בצד, לבדוק את המנוע, לטפל במקור הבעיה ולהמשיך הנסיעה. וראה זה פלא הנורית תכבה לבד, שכן סיימה את תפקידה.

כשנוקטים בגישת טיפול המתמקדת בהעלמת הסימפטומים בלבד, יש ומבצעים "דיכוי" - כלומר דוחקים את המחלה חזרה פנימה. וכעבור זמן החולי ישוב ויתבטא... אלא שלרוב בדרגת חומרה גדולה יותר.
כדוגמת תרופות כימיות שוב "אנטי" אלא שהפעם מכריזות מלחמה על ביטויי המחלה - הסימפטומים (אנטי-דיכאון, אנטי-חרדה, אנטי- נדודי שינה, אנטי- דלקת, אנטי- כאב, אנטי- חום ועוד), כאשר "הצלחת הטיפול" מוגדרת בהיעלמותם המהירה ככול הניתן.

אם תעקבו אחר המטופל, תשימו לב שעם ה"הטבה" שחלה בסימפטום - משהו אחר החמיר, כולל בהיבט הנפשי, מצב בריאותו הכללי ועוד.
מפתיע הדבר שעובדה זו חומקת מעיני רבים- ובפרט אלו שאמונים על שמירת הבריאות. להלן תסריט אפשרי (ושכיח):
הפריחה שהופיע בעור הילד תטופל ע"י רופא עור (דרמטולוג) שיגדיר את היעלמותה כ"הצלחה" וכעבור... שבועות, חודשים תופיע אסטמה, שבעקבותיה יפנו ההורים לרופא נשימה (פולמונולוג) שייתן תרופה שתביא הקלה במצב כעבור זמן... תהייה החמרה נוספת בדמות סימפטומים אחרים.

הדבר נכון גם לגבי הפרעות ריכוז/ התנהגות/ היפראקטיביות וכו' שיגרמו לגננת/ המורה למהר ולהפנות את ההורים המודאגים לרופא עצבים (נוירולוג) שימליץ על טיפול בריטלין או דומיו. או לחרדות, בלבול, דיכאון וכדומה שיופנו לטיפול רופא הנפש (הפסיכיאטר)?... שימהר להציל את המצב עם פרוזק, סרוקסט וכו'.

יהיו שיתפלאו על תרשים הזרימה הזה... יתמהו לגבי הקשר בין העור, הנשימה, הפרעות ההתנהגות והמצב הנפשי?... תסתכלו טוב.... - הקשר הוא הילד/ האדם עצמו. הסימפטומים פשוט עולים בחומרת הביטוי והמצב הכללי מחמיר...
"כפי שאחדות מייצגת חיים, כך פירוד ונפרדות מייצגים את ההיפך".
התפיסה ההוליסטית- מייצגת את תפיסת האחדות הרואה את המקומי- כאחד עם המכלול, את הזמני- כאחד עם הרצף. את הפיזי, הנפשי, האנרגטי והרוחני - כביטויים של מהות אחת, את הבריאות כחלק ממצב טבעי, את האדם- כאחד עם הסביבה, עם העולם ועם האל.

המטרה הגבוהה ביותר היא "להחזיר את האדם לבריאות"- ברמת החוסן הנפשי, המערך החיסוני, התפקודי ובמכלול האדם. בכל גיל (מתינוקות רכים עד גיל מבוגר), ובכל מצב (בעיות פיזיות ונפשיות, כרוניות או אקוטיות).

* אין במאמר זה כדי להטיל דופי ברפואה הקונבנציונלית, יתרונותיה רבים וחשובים. כמו כן אין במאמר זה להנחות על הפסקה, שינוי במינון או הימנעות משימוש בתרופות כלשהן אלא בייעוץ רופא.

שם הכותב: ד"ר בועז רון
אודות הכותב: רופא M.D והומאופת RCHom מטפל בתל אביב, מבואות חיפה וישובי הערבה.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©