שתף

פרם באבא – מפגש עם גורו אמיתי / תומר וייס

03.06.12
אני יושב בחדר מלא אנשים, על גדות נהר הגנגס ברישיקש, קבוצת אנשים ישובה על הרצפה, חלקם עם כלי נגינה וכולם שרים מנטרות הודיות, ואנו מחכים. סיפרו לי עליו כבר כמה פעמים, על ה"גורו הברזילאי עם המוזיקה הטובה". כיום זה מצחיק אותי שככה הציגו אותו בפני. אם אני הייתי זה המציג, הייתי מתאר אותו כ: "מבט כל-כך אוהב שהלב נמס מיד", או: "מילים שחודרות כל-כך עמוק ללב שאין מנוס מהאמת שבהן". כנראה שזה מה שהייתי צריך לשמוע אז, "הגורו הברזילאי עם המוזיקה הטובה". ואכן זו באמת מוזיקה טובה, יש בה משהו מיוחד, ניחוח של עולם אחר, של מציאות אחרת. ואף זה סוג של "אנדר-סטייטמנט" מוחלט, ולא מתקרב לתאר את מה שקורה בחדר.

פרם באבא נולד בברזיל, וכבר בגיל צעיר התחיל לחפש אחרי תשובות לשאלות שחזרו ונשנו בו. הוא נחנך והפך לשמאן במסורת האמזונס של ברזיל, למד פסיכולוגיה ועסק בהתקדמות רוחנית דרך עבודה על הנפש. אבל על אף כל ההתקדמות שהשיג, ורבים סביבו טענו בפניו כי הוא השיג התקדמות - אחדים אף חשבו שהוא מואר, הוא הרגיש כי את האמת שלימד ורצה להשיג עבור כולם – החיים מתוך האושר, הוא עצמו לא הצליח עדיין ליישם. ולכן בגיל שלושים-ושלוש בעקבות קריאה פנימית הוא יצא להודו למפגש ששינה את חייו ואת חיי.

אומרים שכשהתלמיד מוכן המורה מופיע, וכך היה, בגיל שלושים-ושלוש פרם באבא נסע להודו ופגש את הגורו שלו, שְֹרִי סָאצָ'ה בָּאבָּא מָאהָארָאגִ'י. במשך שלוש שנים, כך הוא מתאר, הוא נאבק בשאריות האגו שלו, עד שלבסוף ויתר עליו לרגלי הגורו שלו, ואימץ את השם- פְּרֶם בָּאבָּא, שמשמעותו בסנסקריט: "אבי האהבה".

דרוכי ציפייה אנחנו יושבים בחדר כשלוש-מאות איש ואישה, ואז הוא מגיע, הוא מתיישב על הכסא ועוצם את עיניו. כעבור מספר דקות הנגנים מפסיקים לנגן ופרם באבא מתחיל לדבר. יש מין ביטוי כזה ברוחניות, שכל אחד שומע את מה שהוא צריך לשמוע. האמת שתמיד חשבתי שזה קורה פשוט בגלל שאנחנו כל כך אגואיסטים שאנחנו תמיד בטוחים שמדברים עלינו, אבל פה היה נדמה לי שמתרחש משהוא אחר, כמו שיעור בהבנת הנקרא, או הבנת הנמדט במקרה הזה, הוא מדבר לאט, ומסביר, דברים פשוטים למדי, לא אזוטריים, לא דברים מוזרים.

הוא מסביר את החיים, הוא מסביר את המציאות, הוא מסביר למה יש אגו, ולמה אנחנו חושבים שהאגו הוא מי שאנחנו. הוא מסביר מה זו רוחניות, ומה זו הארה. המילים שלו פשוטות, אבל ברורות יותר מכל מה שנתקלתי בו אי-פעם. פתאום זה מסתדר, הדרך מתבהרת, נראה ברור – גם אם לא מובן – מה אני עושה פה, ומה אני מחפש, ומה אני צריך לעשות כדי להגיע לשם... לכאן בעצם, איך להגיע לכאן, אל תוך הלב שלי, שהוא הלב שלך, שהוא הלב של כולנו.

אני יושב ומקשיב, ואז, אז זה קורה, פתאום אני מבין שכל המילים שהוא מדבר, עד כמה שהן מדהימות הן אפילו לא קצה הקרחון, יש משהו אחר, עתיק ועמוק וחזק הרבה יותר מהמילים. וכאן כבר אין לי מילים, אני יכול לקרוא לזה נוכחות, שהיא כל כך חזקה שנדמה כשהוא מסתכל עליך שהוא ממש קורא אותך כמו ספר, אני יכול לקרוא לזה אמת, או אני יכול לקרוא לזה "אהבה". האמת שלא היה ברור לי אף פעם למה כל המיסטיקנים, המוארים, והיוגים למיניהם אומרים שכל מה שיש בעולם זו אהבה.

אני עדיין לא יודע. אבל מה שכן ברור לי הוא שהיה בחדר ההוא משהו, יותר מוחשי מהרצפה, מהאוויר שנשמתי, או מהאנשים שהיו סביבי, משהו שהציף אותי, שחלחל לכל מקום, ואין לי שום שם אחר לתת זה מלבד "אהבה". משהו שתמיד היה שם, אבל לא שמתי אליו לב.

פרם באבא מלמד אמת מאוד פשוטה, המציאות הרוחנית נמצאת ממש כאן ועכשיו, אבל משום מה האגו שלנו מסרב להכיר בה, השכל שלנו (המיינד) ממשיך להאמין במציאות דמיונית שהוא יוצר בעצמו. עד כאן אין חדש, שמעתי זאת אין-ספור פעמים. אבל פרם באבא גם מסביר בצורה הכי ברורה שמצאתי מדוע השכל שלנו אינו רוצה להכיר במציאות הרוחנית ומייצר לעצמו עולם דמיוני חליפי.

הוא מלמד אותנו כיצד לגלות מה בתוכנו מתנגד לקיום הרוחני, לחיים מתוך אושר, לשפע ולשגשוג. ואז הוא מלמד אותנו כיצד להתמודד עם החלק הזה, להבין אותו, לאהוב אותו ולהתמיר אותו. כיצד להפוך אשלייה לאמת, כיצד להפוך סבל לאושר. הוא מלמד אותנו כיצד להיחשף למציאות הרוחנית, לא בנסיונות ליצור מצבי תודעה מיוחדים, כיוון שאלו מגיעים מעצמם בדיוק מתי שהם צריכים, לא בניסיונות לברוח ולדחוק צד אחד של עצמנו שמתישהו למדנו שהוא "שלילי", ורק לחוות צד אחר שלנו שאנו מבינים כ"חיובי". פרם באבא מלמד אותנו להתמודד עם כל פנינו, עם כל השכבות שצברנו מאז היוולדנו לעולם, לראות את עצמינו עם כל מה שאנו, ללא פחד, וכך ליצור בסיס הבנוי על יסודות איתנים של בטחון עצמי אמיתי.

ב 14.6 יתקיים סאטסנג (הרצאה) עם פרם באבא בת"א

שם הכותב: תומר וייס
אודות הכותב: מתרגל מזה 10 שנים בארץ ובחו"ל שיטות יוגה ומדיטציה מגוונות. לומד ומתרגל את שיטתו של פרם באבא ב 3 שנים האחרונות.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן
שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©