שתף

מערכת היחסים האחת בחיינו / יעל פילוסוף

12.08.18

יש לנו מערכת יחסים אחת בחיים - עם עצמנו וכל שאר מערכות היחסים, הן השתקפות של זו.


ברוב המקרים, כאשר אני אומרת את המשפט הזה, התשובה הפופולארית היא "כן, אבל"... כאילו מדובר באיזושהי תיאוריה ידועה וברורה שעובדת, אבל... לא במקרה שלי. נורא ברור לנו איך זה עובד ועל מה זה מבוסס בחיים של אחרים, אך כשזה מגיע לחיים שלנו, זה כבר סיפור אחר.

כאשר אנחנו מעורבים רגשית, אנחנו נוטים לראות את הדברים דרך פילטרים ש"מעוותים" את ראייתנו ואז כל מה שעבד עד עכשיו בתיאוריה, מרגיש פתאום לא תקף עבורנו.
לדוגמא: דיברתי עם חברה, שסיפרה לי על איזשהו בחור שיצר איתה קשר ורצה להיפגש, בשעה שנראתה לה מאוחרת מדי. היא כל כך כעסה על עצם הפנייה שלו, שהיא זיכתה אותו במחמאות: אידיוט ולוזר. ניסינו לפרק את הדברים ולבדוק למה היא כל כך כועסת... הרי זה סיפור שקרה כבר לפני יומיים, למה הוא עדיין הולך איתה?

רציתי להבין מה היא שמעה במילים שלו, שלחץ כל כך חזק על ה"כפתורים" שלה וגילינו שבעצם היא פירשה את התנהגותו כחוצפה, חוסר כבוד וחוסר הערכה כלפיה. שאלתי אם קרה אי פעם שהיא התייחסה לעצמה בחוסר כבוד והערכה ותגובתה המיידית הייתה, "כמובן, יותר מפעם אחת".

בעצם אותו בחור שיקף בהתנהגותו את הדרך שבה היא מתנהגת לעצמה באופן קבוע. מכאן, שבעצם הוא נתן לה מתנה בכך שיצר הזדמנות שאפשרה לה לראות מה היא עושה לעצמה ולאן זה מוביל אותה. כמובן שהבחור לא עשה את זה במודע או בכוונה, אך החוכמה של היקום ידעה לזמן את הסיטואציה שתעזור לה לראות את זה.

כאשר אנחנו מודעים לכך שכל מי שקיים בחיינו, הוא בעצם מראה שבאה לשקף לנו משהו שקיים בתוכנו, אנחנו מפסיקים להאשים אחרים ומתחילים לקחת אחריות מלאה על חיינו וליצור את המציאות בה אנחנו חושקים.
ההזדמנות שיש לנו ללמוד מאחרים על עצמנו, נועדה לעזור לנו לפתח אהבה עצמית ואהבה עצמית היא המפתח לדלת האושר מכיוון שכאשר אנחנו אוהבים את עצמנו, מערכות היחסים שלנו לא מבוססות על תלות הדדית כי אם על אהבה, פרגון, אותנטיות וכבוד כלפי עצמנו, הצרכים שלנו והצרכים של הצד השני.

כאשר אנחנו אוהבים את עצמנו, יש לנו "עמוד שידרה" פנימי יציב וכל האהבה שאנחנו זוכים לה מאחרים, היא בונוס עבורנו ולא ההזנה הבסיסית שלנו.
אהבה עצמית עוזרת לנו לנוע קדימה מתוך ביטחון ולא מתוך פחד ולדעת שאנחנו יכולים לסמוך על עצמנו שנוכל להתמודד עם כל מה שבא.

לסיכום: ככל שנשקיע יותר ונבין יותר את מערכת היחסים שיש לנו עם עצמנו, כך נקבל את ההשתקפויות שמופיעות בחיינו, כמקור צמיחה וממקום של הכרת תודה.
לא אחרים אחראים לאיך שאנחנו מרגישים, כי אם ההתייחסות שלנו למה שהם אומרים ו/או עושים. לקיחת אחריות מלאה על חיינו משמעה לדאוג לכך שנרגיש טוב במקום לצפות מאחרים שידאגו לכך.

וטיפ קטן לסיום – כאשר אנחנו מפרשים את ההתנהגות של אחרים, זו רק הפרשנות שלנו, שמבוססת בדרך כלל על שיפוט, זה לא העובדות. אנשים מתנהגים איך שהם מתנהגים מהסיבות שלהם, התפקיד שלנו הוא לעשות בדק בית אצלנו, מה נכון לנו ומה לא, מה זה אומר עלינו ההמצאות בסיטואציה הזאת ואם אנחנו מוכנים ללמוד ממנה ולשחרר את מה שלא צריך.
אהבו את עצמכם ובכך תמשכו יותר אהבה לחייכם...

שם הכותב: יעל פילוסוף
אודות הכותב: יעל פילוסוף עוסקת באימון אישי רוחני משנת 2005. ב- 2008 בעקבות תוכנית הטלויזיה "מתחילות מחדש" היא נסעה לארה"ב, ללמוד במשך שנתיים אצל מאמנת התוכנית איאנלה ואנזאנט. יעל מאמינה שמערכת היחסים האמיתית היחידה בחיינו, היא זו שיש לנו עם עצמנו מכאן עבודתה מבוססת על היכרות, שיפור והעמקת מערכת יחסים זו ולמידת אהבה עצמית כדרך חיים וכמקור ליצירת החיים שאנחנו משתוקקים לחיות.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©