שתף

להרגיש קורבן - בחירה או גזירה משמיים? / יעל פילוסוף

21.01.18

דברים קורים בחיים ולא על כולם יש לנו שליטה, אך תמיד יש לנו שליטה על איך שאנחנו תופשים את הדברים ועל מה שאנחנו עושים איתם

 

תחום האימון האישי, עוסק הרבה בנושא של לקיחת אחריות על החיים שלנו, בהסתכלות על החלק שלנו בכל סיטואציה ואיך תרמנו למצב להיות כפי שהוא. למרות ריבוי המאמנים והשיחה הגלויה על כך, שאנחנו אלה שיוצרים את נוף חיינו, יש כל כך הרבה אנשים שמרגישים שהם סוג של קורבן.
קורבן של החיים, קורבן של אנשים שמנצלים אותם, קורבן של מצבים ועוד...

אני אתחיל בסיפור קטן:
לפני מס' שבועות, היתה לי שיחה עם בחורה צעירה ומקסימה. היא נמצאת תקופה קצרצרה לפני שחרור מהצבא, יש לה תוכניות ללמוד, להתפתח ובעיקר לפתח קריירה. היא כבר חושבת כמה צעדים קדימה, מתחילה לתכנן איך חייה ייראו. היא באה ממשפחה מאד תומכת, שמלווה אותה לאורך כל המסלול. הכל נראה טוב ויפה, פרט לדבר אחד... כל דבר שלא הולך לפי התוכנית, נשלט מבחינתה, על ידי גורמים חיצוניים, שלא קשורים אליה או לדרך ההתנהלות שלה.
לדוגמא:
אם יש לה יום רע בצבא, זה בגלל שמישהו עצבן אותה. היא לא מבררת על לימודים, למרות שהזמן דוחק, כי הצבא לוקח לה את כל המשאבים, היא ב"קצר" עם כמה חברים, כי הם לא מבינים אותה ולא עומדים בציפיות שלה, (שלא גבוהות בכלל, לטענתה) וכו'...

שאלתי אותה אם היא מרגישה קורבן, היא קצת נבהלה מהמילה ואמרה שלא, אך הסבירה לי למה היא מרגישה שהכל "דפוק" סביבה ושסתם אין לה מזל ואם האחרים ישתנו, יבינו אותה יותר, יתנהגו יותר יפה, הכל יהיה נהדר.

הסיפור הזה אמיתי, אך בדרך זו או אחרת, הוא שייך לחיים של רובנו. כמה פעמים אנחנו עוצרים את עצמנו, לא עושים את מה שאנחנו באמת רוצים, לא חווים את מה שהיינו רוצים לחוות או מרגישים את מה שהיינו רוצים להרגיש, רק בגלל שאנחנו מאמינים, שמה שאחרים עושים, גורם לנו להיות/להרגיש/לחוות/לעשות אחרת.
אנחנו חושבים בטעות, שמישהו מחוץ לעצמנו אחראי למצב בו אנחנו נמצאים, בלי לשים לב בכלל לכוח שאנחנו נותנים לאחרים, לעוצמה שלנו, עליה אנחנו מוותרים בכזאת קלות ולהתייחסות שלנו לעצמנו, שמשתקפת אלינו דרך האנשים סביבנו.
זה המקום שבו אנחנו הופכים לקורבנות, אך לא בגלל איך שאחרים מתייחסים אלינו, אלא בגלל איך שאנחנו מתייחסים לעצמנו.

כאשר אנחנו נותנים למצבים/לאנשים לנהל את חיינו, אנחנו בעצם בוחרים לחיות חיים המבוססים על ברירת מחדל, כאילו "זה מה יש" ובמקום לעשות בחירות מודעות שמשרתות את המטרות שלנו, אנחנו בוחרים בדרך של לא להתעמת, לא לעמוד על שלנו, לעשות דברים שפוגעים בנו, תחת הכותרת של "להתחשב" באחרים ובכך בעצם נותנים לדברים שמחוץ לנו, לנהל את חיינו. זה לא פרודוקטיבי להשגת המטרות שלנו ולהרגשה שלנו, אך יש בזה רווחים של אי לקיחת אחריות, של רחמים עצמיים, של שליטה ועוד...

הבחירה (גם אם היא לא מודעת), לראות את עצמנו כקורבן, מביאה לחיינו עוד התנסויות שגורמות לנו להרגיש קורבן ומחזקות את הדימוי העצמי הנמוך של מישהו חלש שאין לו יכולת להשפיע על חייו. לעומת זאת, כאשר אנחנו פועלים מתוך לקיחת אחריות, הדימוי העצמי שלנו מתחזק, כי אנחנו יודעים שלא חשוב מה קורה, אנחנו יכולים להתמודד עם זה, לסמוך על עצמנו ואף יותר מכך, ללמוד את השיעור שהיינו צריכים ללמוד ומכאן להתחזק.

דברים קורים בחיים ולא על כולם יש לנו שליטה, אך תמיד יש לנו שליטה על איך שאנחנו תופשים את הדברים ועל מה שאנחנו עושים איתם. ככל שאנחנו לוקחים יותר אחריות ובודקים מה המקרה/ האדם אומר לנו, מה הוא מלמד אותנו על עצמנו, איך הוא משקף לנו את מי שאנחנו, את הדרך בה אנחנו מתייחסים לעצמנו, אנחנו חיים יותר מתוך מקור של עוצמה פנימית וההישגים אליהם אנחנו מגיעים, נראים בהתאם.


לסיכום: אף אחד מאיתנו הוא לא קורבן של אף אחד ושל שום דבר, אלא אם כן אנחנו בוחרים להרגיש קורבן. הדרך להתעלות על התחושה הזאת היא לבחור בחיים המבוססים על לקיחת אחריות, ללמוד מההתנסויות ולהתאמן על התמקדות בחלק שלנו בכל סיטואציה ולא במה שעושים או לא עושים האחרים.

שם הכותב: יעל פילוסוף
אודות הכותב: יעל פילוסוף עוסקת באימון אישי רוחני משנת 2005. ב- 2008 בעקבות תוכנית הטלויזיה "מתחילות מחדש" היא נסעה לארה"ב, ללמוד במשך שנתיים אצל מאמנת התוכנית איאנלה ואנזאנט. יעל מאמינה שמערכת היחסים האמיתית היחידה בחיינו, היא זו שיש לנו עם עצמנו מכאן עבודתה מבוססת על היכרות, שיפור והעמקת מערכת יחסים זו ולמידת אהבה עצמית כדרך חיים וכמקור ליצירת החיים שאנחנו משתוקקים לחיות.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©