שתף

אל תאבדו את עצמכם לדיאט / נטע גולן

25.09.16

כולנו עושים דיאטות ומשמינים.. איך משנים את התיכנות הלא מודע ומסגלים התנהגות אכילה חדשה

 

כולם עושים דיאטות והתוצאות עגומות, מיליוני אנשים מחפשים פתרון. בתור אחת שניסתה הכל, חיפשתי דרך שלווה שתאפשר הרזיה. אני מאמינה שצריך לאהוב את הגוף שלנו כמו שהוא, יחד עם זאת אין לזה קשר לצורך לרזות. מי שסוחב קילוגרמים עודפים יודע עד כמה זה כבד ולא נעים, בעיקר כשזה מגיע עם מחשבות טורדניות מציקות ותחושת קבס בין הקיבה לגרון שכדי להעלימה דוחפים עוד אוכל. משקל נוח חשוב כחלק מאיכות חיים שמשרתת את הרצון הגבוה שלנו לחיים מלאים.

זה ש"דיאטה" זה אורח חיים כולנו מצטטים, אבל איך משנים חיים? ניסיתי תפריטים, התייאשתי, רכשתי כלים טיפוליים לעבודה רגשית, אך גם כשהחוויה הכללית מהחיים השתפרה עדיין אוטומטים ישנים תפסו פיקוד מול האוכל. חיפשתי דרך לשנות התניות, חשבתי שכמו שכשאני מריחה ריח של דלק (שאני אוהבת) אינני חושבת על אכילתו, אפשרי עבורי להרגיש כך גם לגבי ריח בורקס.

כדי לשנות את האופן שדברים מסודרים לנו במוח, צריכים שיטה שנכנסת לחיבורים הפנימיים שלנו ומשנה אותם. בשנות השבעים התפתחה שיטה שנקראת NLP ניתוב לשוני פיזיולוגי: דרך השפה מאתרים תבניות פנימיות של המוח ומנתבים אותם למקומות אחרים שמשרתים אותנו. כך אפשר לנתק רגשות ומחשבות מאכילה. השיטה ביסודה איננה שיטה להרזיה, אלא שיטה לתקשורת פנימית עם תת המודע. השיטה בודקת איזה רגש מנהל אותנו ,אילו מחשבות מפעילות אותנו ומלמדת את המוח לשנות את התגובה הריגשית לסיטואציה כך שההתנהגות משתנה. חישבו על עצמכם נכנסים הביתה בעצבים עם מחשבות כמו :”אני חייב לאכול משהו כדי להירגע ..." או נכנסים הביתה מלאי שמחה. הרי ברור שההתנהגות תשתנה. בחמש השנים האחרונות מתוך עבודה אינטנסיבית אישית וקבוצתית עם נשים בעודף משקל פיתחתי שיטה שמשתמשת ב NLP כדי לייצר שינוי משמעותי ולאורך זמן, תוך שינוי החשיבה והחוויה הריגשית שקשורה לאכילה.

לNLP בנק כלים המובילים את המוח שלנו מנקודה לנקודה תוך השתלת חוויות "מתוקנות" בתת מודע כך שכל הדיבור הפנימי שלנו משתנה. איך עושים את זה? בעזרת הדמיון.הפיזיולוגיה שלנו מגיבה לדמיון כמו למציאות וכשאנו מדמיינים חווית ילדות מתוקנת, אנו זורעים זרעים בלא מודע. זרעים שמשרתים אותנו . ובמקום משפטים כמו "איזו שמנה את", "את לא שווה", או "לא שייכת", שנשים אוספות במהלך חייהן מכניסים משפטי העצמה. זהו משחק פנימי עם תוצאות מרשימות.

מי שלא מצליח לרזות, אינו חסר כוח רצון . יש משהו ברמה הלא מודעת שמקשה. מדייאטים מספרים על חוויה פנימית חזקה ש"שולחת" אותם לאכול, למרות הרצון לפעול אחרת, מתחילה לטוס מבפנים רכבת שדים שמחייבת הרגעה. התהליך מאפשר לשדים להירגע בכך שמחזק משאבים כמו אהבה וחמלה.

הסדנאות ייחודיות בתפיסתן ההוליסטית: עבודה מול האוכל בשילוב עבודה ריגשית, עבודת תיכנות מחשבה ועבודה רוחנית אנרגטית. כלומר, משלבות המלצות תזונתיות, שקילות ותרגול פנימי בכלים של NLP ודמיון מודרך. יש לנו ידע וכלים שמנטרלים התנגדות פנימית מאד מוכרת שמעלה כעס רב: "מי את שתגידי לי מה לעשות" . ניתן לזהות טיפוסים שמפחדים מחוסר שליטה ולכן מתאפקים כל היום ובערב מתנפלים על האוכל, וטיפוסים שמתנגדים לשליטה "אף אחד לא יגיד לי מה לעשות", התהליך מאפשר לגשת אל המזון מתוך בחירה. חוזים פנימיים משתחררים והשינוי מתאפשר. יש נשים שלא אוכלות ירקות כי בילדותן הוכרחו. הסירוב לאכול בריא היתה דרכה של הילדה להחזיר את השליטה. ניתן לחזור לאכול ירקות ופירות תוך פגישה אחת או שתיים. הסדנאות מדגישות את החוויה הריגשית שעוברת האישה בתוך התהליך ונותנות ביטוי לכל תחושה קשה מתוך ההבנה כי לתחושות שעולות יש כוונה חיובית. התחושה רוצה להגיד משהו דרכו נוכל להתקדם. דרך האוכל מטפלים בסיפור הפנימי. כשנותנים מקום לתיסכול מהמשקל עולים סיפורים הקשורים לתחושות קשות בחיים בכלל. עם עיבוד התחושה הפנימית ויצירת שינוי בהתייחסות לסיטואציה נוכל לייצר שינוי אמיתי.

כדי לרדת במשקל ולשמור עליו אנו רוצים לרצות לאכול מזון בריא, זה אולי נשמע מובן מאליו, אך רוב האנשים שלא מצליחים לרדת במשקל לא באמת מקבלים את זה ברמה הריגשית, יש הבנה של הראש שמופרדת מההבנה וההסכמה הריגשית. יש לחבר בין ראש לרגש וגם ללמד את המוח לאהוב ולרצות רק את המזונות שמקדמים אותו, בסדנאות אנו לומדים לבחור את המזונות הבריאים מתוך תפיסת מנהיגות שפע ואהבה.

השינוי יישמר כשנהיה קרובות לעצמנו. אחת הנשים שרצתה לרזות רצתה בעצם להגשים חלום ולטייל, מתחילת התהליך התחילה לצאת לטיולים, האישה הזאת ירדה 54 ק"ג ומממשת את עצמה.
ובאשר לשימור ההישג, התנהלות פיננסית דומה להתנהלות עם המשקל. שומעים סיפורים על אנשים שהגרילו מיליונים ותוך זמן מה חזרו להיות מרוששים. ברגע שתת המודע אוחז בתודעה של חסר וחוסר הצלחה, האדם שמקבל את המיליונים יחזור למצב חסר, ברגע שאנו לא מאמינים שמגיע לנו שפע לא נוכל לשמר את השינוי, כך אדם שירד במשקל במהירות, ולא עשה שינוי פנימי משמעותי יעלה חזרה. כדי לשמור על המשקל אנו חייבים ללמד את המוח שלנו שאנחנו בשפע, ושאנו ראויים להרגיש יפים קלילים ומאושרים.

עם נגישות הידע בעולם, אנו רואים יותר ויותר סיפורים על אנשים שהצליחו לרדת במשקל ולשמור עליו. חשוב להאמין שזה אפשרי גם עבורנו, בסדנאות האמונה ביכולת להצליח מתגברת. יש כאלה הטוענים שהגוף לא יכול לרדת במשקל מעבר לרמה מסוימת. יש מחקרים שאומרים שכולם חוזרים אחורה במשקל שאי אפשר לרדת במשקל ולשמור עליו, המחקרים האלה לא מנעו ממני ומעשרות לקוחות שלי להצליח לשנות. מחקרים לא הובילו אותי לשום מקום. אמונה בעצמי, בשפע של היקום, עזרו לי לעשות שינוי אדיר בהתייחסות שלי לאוכל, אם הייתי מסתכלת על המחקרים הייתי מתייאשת. אני בוחרת לראות רק את מה שמקדם אותי ומחזק את אמונתי. ממשיכה להסתכל ורואה כל הזמן אנשים משתנים. כל אחד יכול.

שם הכותב: נטע גולן
אודות הכותב: נטע גולן דיאטנית קלינית NLP טריינר. מטפלת ומרצה במכללת "רטר" להתנהגות אכילה, מומחית במתן פתרונות לירידה במשקל
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©