שתף

תנוחת הסירה: תשוטו בבטחה על פני מים סוערים / נוגה שלו

16.09.12

תנוחת הסירה בתרגול היוגה עוזרת לנו לצוף במים סוערים כמו בחיים ולהישאר ממוקדים בכל מצב

 

ביוגה יש תנוחה שנקראת "הסירה".
כשאנו נכנסים לתנוחה לאחר הכנה נכונה של הגוף אפשר להרגיש כאילו אנו שטים בביטחה אל עבר האופק הידוע. אכן תנוחה זו מעלה את הביטחון ואת תחושת הייציבות בים סוער, ים החיים :)

נתחיל בסיפור הלקוח מהמיתולוגיה ההודית:
פעם חי בארץ הודו מלך חכם ושמו מאנו. יום אחד, כשהתרחץ בנהר, דגיג קטן חיפש מקלט בכפות ידיו. "הצל אותי" לחש, "יום אחד אני אעזור לך". המלך המופתע, אסף את הדג והניחו בקערת מים. בין-לילה גדל הדג ומאנו העבירו לבאר. כהרף עין גדל הדג ומאנו העביר אותו לאגם, אך הדג גדל וגדל וגדל לממדי ענק, אז מאנו העביר אותו לנהר הגנגס, ובכל זאת הדג המשיך לגדול. הבין מאנו החכם שבדג מתגלם האל וישנו, שנמצא בכל מקום, והעבירו לאוקיינוס. הדג הזהיר את המלך מפני המבול המתקרב, והציע לו לבנות ספינת עץ גדולה וחזקה, שאותה ימלא בזרעי צמחים, ביצי חרקים עופות ויונקים, ובכלל בכל יצור אשר חי על פני האדמה. מאנו בחכמתו, מילא אחר עצת הדג.


ואכן, הגיע המבול ושטף את פני כדור הארץ. דבר לא נשאר. רק פסגות הרי ההימליה הציצו מעל המים וגשמים כבדים ירדו ואיימו להטביע את הספינה. אבל אז הדג (האל וישנו ליתר דיוק) הופיע שוב וקשר את הספינה לפסגה הגבוהה ביותר שנראתה מעל למים, ומאז, נקראת פסגה זו 'נאו-בנדהנא-סרינגא', שזה 'הפסגה-שאליה-נקשרה-הספינה'.


העלילה המקבילה היהודית של הסיפור מופיעה בסיפור המבול ספר בראשית פרקים ו' ז' ח'' :
 (יד) עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי גֹפֶר ... (יז) וַאֲנִי הִנְנִי מֵבִיא אֶת הַמַּבּוּל מַיִם עַל הָאָרֶץ לְשַׁחֵת כָּל בָּשָׂר אֲשֶׁר בּוֹ רוּחַ חַיִּים מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר בָּאָרֶץ יִגְוָע: (יח) וַהֲקִמֹתִי אֶת בְּרִיתִי אִתָּךְ וּבָאתָ אֶל הַתֵּבָה אַתָּה וּבָנֶיךָ וְאִשְׁתְּךָ וּנְשֵׁי בָנֶיךָ אִתָּךְ: (יט) וּמִכָּל הָחַי מִכָּל בָּשָׂר שְׁנַיִם מִכֹּל תָּבִיא אֶל הַתֵּבָה לְהַחֲיֹת אִתָּךְ זָכָר וּנְקֵבָה יִהְיוּ:... וַיַּעַשׂ נֹחַ כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה אֹתוֹ אֱלֹהִים כֵּן עָשָׂה:

הסירה בשני הסיפורים היא הצעה לשפיות זמנית בים החיים, אי של שקט בתוך ים של רעשים חיצוניים וכמו סירה השטה על פני מים כך נשאף לצוף על פני החוויות שסוחפות אותנו ביום יום. אפשר ללמוד מהאסנה כיצד לחיות באמת את הרגע למרות הכל.
התנוחה מסמלת יציבות בים של אי יציבות , כמו לשוט לכיוון היבשה, או לכיוון הרפתקה חדשה... החיים.

פרוש שם האסנה (התנוחה)פריפורנה:
שלם או מלא, נאווה: סירה. התנוחה נראית כמו סירה עם משוטים, הידיים מאוזנות כמשוטים המייצבים אותנו בזמן השייט ואנחנו שטים מאוזנים. לא שוקעים עם מרכז גוף הסירה (האגן) הימה, לא נוטים עם התורן (הגב שלנו) לצדדים, לא זזים מקו האופק ולא קורסים (הריאות והלב נפתחים).

יתרונות האסנה :
התנוחה עוזרת להפחתת גזים, פועלת על בלוטת התריס והערמונית, מרגיעה, מחזקת את כופפי הירך, מחזקת כליות וטונוס שרירי בטן. על מנת להגיע לתנוחה יש לחזק את שרירי הגב התחתון והבטן.
הבטן על איבריה תופעל על ידי המשכיות הנשימה ולא על ידי עצירת נשימה. אם נעצור את הנשימה נפעיל רק את שרירי הבטן אך אם נמשיך בנשימה יופעלו גם איברי הבטן הפנימיים, האסנה תהייה שלמה ואז נהייה ביוגה. גב חזק יתבטא ביציבות האסנה, לחיזוק הגב נוכל להוסיף גם פיתול בשהייה במידת האפשר.


האגן כמרכז הכובד מתייצב על עצמות האגן ונוצר חום וניקוי איברים פנימיים, בנשימה, ובכלי הדם, בכבד ובכליות.

הנחיות לביצוע האסנה נאוואסנה:
לפי איינגר מתחילים בדנדה אסנה ומשם שרירי הבטן פועלים בנשיפה בהרמת הרגליים ישרות ב- 60 מעלות צמודות , כפות הרגליים בפלקס, אצבעות כפות הידיים מופנות כלפי הרגליים, הגוף נשען על הישבנים ועמוד השדרה ישר ולא נוגע ברצפה.
כמובן שלא חייבים להגיע ל- 60 מעלות .. אפשר גם ב- 40 או להיכן שיכולים להגיע..
אפשר גם לבצע את התנוחה בשניים כאשר הידיים וכפות הרגליים נפגשות, יש לתאם בין שני בני הזוג למניעת מתיחות מיותרות, מתאים מאוד בשעורי יוגה לילדים.


חשוב להרפות את הכתפיים ולשמור את הסנטר למטה ללא מתיחת עורף במבט מעלה.

וורסייה לנאוואסנה - ארדה נאוואסנה:חצי סירה:
מתחילים בדנדה אסנה כפות ידיים משולבות מתחת לבסיסי הגולגולת ורגליים ישרות עולות צמודות ל-30 מעלות, ממשיכים נשימה.

הקלות ואתגור לאסנה:
1.להתחיל בדנדה אסנה אותו הדבר וממשיכים בברכיים מקופלות וידיים אוחזות, הגב עדיין ישר.
2.להתחיל בישיבה מזרחית, ולהמשיך עם רגל אחת ישרה בסירה ורגל אחת מקופלת כף רגל על הרצפה.
3.אם לא נוח בישיבה על עצמות האגן, לאחר לידה או כל בעיה אחרת, ניתן לשים שמיכה מקופלת מתחת לאגן ולרכך את הישיבה והמגע עם הקרקע.
4.שימוש בחגורה שמחזיקה את כפות הרגליים וכאשר עולים נעזרים בחגורה.
5. לבעיות צוואר אפשר להישען על הקיר עם הגב והראש.
6.לאתגור וחיזוק שרירי הבטן אפשר לפתל את הגב בצורת חתירה מדומה במשוטים או פיתול גב עליון לצדדים עם ידיים מאחורי העורף או כמו באסנה המלאה.

הכנה ואיזון לאסנה:
כלב מביט מטה, הצבת, הרמת רגליים ישרות ממצב של שכיבה על הגב במשך כמה פעמים עם ידיים מתחת לאגן או לאתגור – ידיים על הרצפה.
לתנוחה מאזנת: הקורה בישיבה על כיסא או על מזרן או תנוחת הגווייה.
מתי אין לבצע את האסנה:
אין לבצע במצבים כגון: אסטמה, הריון, בעיות לב, שלשול, לחץ דם נמוך, כאב ראש ומחזור.

לסיכום:
נאוואסנה, תנוחה המוגדרת כשיא מבחינת יכולת גופנית ומנטלית, אי של שקט ומסביב לו מים סוערים. הפסקה משאון החיים. כדאי להיות מוכנים אליה מבחינה מנטלית ולהתבונן בה ואולי באמת לצוף בעזרתה..

ביבליוגרפיה:
אור על היוגה/בקס איינגר - לב היוגה/ט.ק.וו. דסיקשר - בראשית פרק ו'
Yoga journalמאמר של קלאודיה קומינס - המיתולוגיה ההודית
 
שם הכותב: נוגה שלו
אודות הכותב: עוסקת ביוגה מזה 10 שנים ומלמדת ברעננה וברמות השבים, מתרגלת מדיטציה ושמחה. אם ורעיה אשר שמחה בחלקה.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©