שתף

לראות את האמת - ראיון עם דינאי רונה / עדן פלד

22.09.12

מהו הקשר בין רייקי ותהליכים רוחניים, מהו הקשר בין ראייה על חושית וריפוי, מהו הקשר בין דראמסלה ו'תודעה'- מרכז אלטרנטיבי רב תחומי בבאר שבע, ומהו הקשר בין בחור שגדל בקיבוץ על שפת הכנרת ועולם עשיר של אנרגיות ואור שנפתח והתממש להיות קריירה מצליחה. ובעיקר, מהי הדרך לפרום את כל הקשרים האלו בחיים?

דינאי רונה, 33, נשוי ואב לשני ילדים מקסימים, הוא מרפא ומורה לרייקי, הילינג והולותרפיה. נפגשנו לשוחח על הדרך שבה הוא מרפא, על סגנון חייו, ועל המסע שהוביל אותו משם ועד לכאן, לשבת בכיסא של אדם רואה, מרפא ומורה בחסד.

קורס רייקי מתנה ליום הולדת 17
"גדלתי בקיבוץ, סביב הטבע, כשהכול נמצא באיזושהי הרמוניה, סוג של חממה בלי תלונות וחולי רב מדי, בגיל 17 קיבלתי מתנה ליום ההולדת - קורס ללימודי רייקי מדודתי, מורה ליוגה ומדיטציה. כבר לפני כן התחלתי להתעניין בתחום הרוח, האנרגיה והריפוי, והאמת שנמצאת מאחורי הדברים, ונהגתי לקרוא ספרים בנושא. בסדנא הזו עברתי חוויה מאוד חזקה, כי בבת אחת נפתחתי להרגיש המון דברים, את רובד עולם האנרגיות שהפך להיות מאוד מוחשי. בעצם שם התחיל המסע לפחות בהקשר שלי כמרפא. "
"מאז המשכתי והתפתחתי בתחום, בהתחלה דרך הרייקי בעיקר, התחלתי לטפל בעצמי, בחברים קרובים ומשפחה. יותר ויותר נפתחתי לאפשרויות של הריפוי האנרגטי: להרגיש יותר, היכולת לפתח את יכולת החישה הזו להרגיש גוף של בנאדם, שעכשיו יש בו שיבוש ובמגע ובדו שיח אנרגטי עם המקום אפשר לפתוח אותו ולפרק אותו, ולהביא לריפוי. במקביל המשכתי לעשות כל מיני סדנאות בתחום הרייקי, גם בזמן הצבא."

תאונה שנגמרה בנס
"לקראת סוף הצבא נפצעתי קשה בתאונה, שהייתה 'בום' רציני, לשכב בבית חולים תקופה ארוכה בלי יכולת לעשות דבר. כשהשתחררתי , הייתי במצב שהרפואה הקונבנציונאלית לא יכלה לתת לו מענה, והרופאים אמרו לי שזה משהו שאצטרך ללמוד לחיות איתו. אפילו לרגע אחד, זה לא היה נראה לי כאפשרות שאני רוצה בה, והתחלתי לטפל בעצמי עם הרייקי. תוך שלושה חודשים חזרתי לתפקוד מלא ללא כאבים, מה שהיה נראה כנס, לפחות מנקודת המבט הקונבנציונאלית."


"המשכתי ללמוד רייקי והילינג אצל מורים מהארץ ומחו"ל, והתחלתי ללמוד קורס מורים של רייקי מאסטר. ארגנו קבוצה בצפון עם שני מורים נחשבים מירושלים, ולמדנו באופן אינטנסיבי, פעם בשבוע למשך הרבה שעות. הגענו למפגש האחד לפני האחרון, והייתי כבר אחרי שנים של תרגול ברייקי, וראיתי שלא הצלחנו לגעת ממש בדבר עצמו. הרגשתי שיש יותר, שאמנם קיבלנו הרבה כלים ומידע, והתמקצעות נוספת כמטפלים ומנחים של השיטה אבל היה חסר האור, המהות, חסרה האמת שנמצאת מאחורי השיטה. בעצם, הרייקי המסורתי בבסיסו מכוון לשם, והוא נולד כשיטה להתפתחות אישית ורוחנית שמכוונת לאור ולהארה, לשלמות עצמית ולריפוי ברמות השונות. ראיתי שאני לא מגיע לשם, שיש משהו מעבר ועל אף שקיבלתי המון, לא פרצתי מעטה כלשהו שהיה שם, לא פרצתי את תקרת הזכוכית של עולמי לאמת רחבה יותר. החלטתי ללמוד את השיטה בהודו, שגם שם יש לחפש את המורה המתאים, כי יש המון מורים שיש להם המון מה להציע אבל הם לא בהכרח מחזיקים את המהות ממש, וידעתי שיש שם גם מורים טובים. עזבתי את הקורס בפגישה האחרונה לפני הסוף, ונסעתי להודו."


"במשך תקופה הסתובבתי וחיפשתי את המורה שיוכל לפתוח לי את החלון למקום הזה שביקשתי. פגשתי מורים נחמדים ולבביים בתחום, אך כבר ידעתי לזהות את הרגשה שהייתה לי חסרה. בסופו של דבר הגעתי למורה לרייקי ומדיטציה בדראמסלה בשם אג'אי קאפור והוא היה אף האדם הראשון שפגשתי, שראה אור ממש.. היינו יושבים בשיעורים, והוא היה עוצם עיניים ומדבר את האור. נשארתי שם תקופה ארוכה. בהתחלה למדתי את קורס ה'רייקי מאסטר' מחדש. הלימודים היו רציניים למדי, הייתי קם מוקדם בבוקר ולומד ומתרגל במשך כל היום. בעצם, זה כל מה שהייתי עושה שם בתקופה ההיא. אחרי כמה חודשים התחלתי ללמד שם את הקורסים של המתחילים. "


"הייתי שם תקופה, ובשלב מסוים הרגשתי שהגיע הזמן לחזור לארץ. ישבתי יום אחד על הגג, הסתכלתי על ההרים המושלגים והיתה לי הרגשה שעכשיו כל מה שנשאר הוא לחזור לארץ ולהתחיל ללמד ולהעביר הלאה את מה שלמדתי. בזמן שהיתי שם הייתה לי חוויה מאוד חזקה שבה ממש נפתחתי לאור, חוויה שהשפיעה עלי רבות ושינתה את תפיסת המציאות שלי. החלטתי לחזור לארץ, למרות שמראש תכננתי להמשיך לטיבט. התחלתי ללמד ולטפל בצפון, וכמו כן הייתי מארגן אירועים בסופי שבוע, שבהם הזמנתי מורים מכל מיני תחומי רוח למפגש שבו ביקשנו לחוות את אותה הרגשה של מעבר."

מרכז האור ולימודי הראייה
"הייתי עוד תקופה בצפון וראיתי שקשה לי לעשות את זה לבד. לייצר את השינוי הזה, ולא היו לי שותפים לדרך. התחלתי להרגיש שהמציאות של הקיבוץ ואורח החיים שהיה שם לא תמך באורח חיים של התפתחות אישית וחקר. לא ידעתי מה לעשות ולאן להמשיך משם, אז החלטתי שאסע להמשיך ללמוד בהודו, מקום שהיה לי מוכר כמאוד מאפשר התמסרות לרוח, והיה לי כרטיס מוכן. שבוע לפני הטיסה פגשתי את מרכז האור בכנס. כשהגעתי הייתה לי הרגשה מאוד מאוד חזקה, קצת כמו שהגעתי למורה ההוא בהודו, כשפתאום הרגשתי שיש כאן אפשרות ללמוד משהו אחר, ממישהו שמדבר על הדבר עצמו מתוך חוויה ישירה ולא רק מסביר מתוך עצמו על תפיסות והבנות שהגיע אליהן. במרכז האור הרגשתי את זה אף הרבה יותר. ההרגשה שלי הייתה שזה מקום שאני חייב להגיע אליו וללמוד בו. "


"ביטלתי את הכרטיס להודו ונסעתי למרכז האור בבאר-שבע, שם זכיתי ללמוד את הראייה העל-חושית, מה שהתחבר לי מאוד עם העבודה שלי כמטפל, כי דרך הטיפולים פיתחתי את הרגישות לראות את גוף ונפש האדם, את הקשיים הגופניים והנפשיים, איך הם מוחזקים בגוף, איזו אנרגיה חסרה שם, ואיך אני כמטפל יכול לגעת בהם ולהשלים אותם. לאורך כל הזמן המשכתי ללמוד שיטות אחרות אך כמרפא עבדתי בעיקר עם הילינג אנרגטי, רייקי ופסיכותרפיה. הראייה עזרה לי מאוד בגלל שידעתי את החשיבות של הכוח לראות משהו, את הכח שנותן לך לעשות שינוי, היכולת לראות את הסיטואציה שאתה נמצא בה. תמיד לתוך הטיפולים היה נכנס חלק של מודעות, מתוך רצון לאפשר למטופל לקבל את הבהירות שהוא צריך והכח שהוא צריך כדי לעשות שינוי."


"לאט לאט הראייה נכנסה לכל הדברים שעשיתי, גם לקורסים של הרייקי ואחרים שלימדתי וגם לטיפולים. מתוך ההבנה שבלי הראייה אתה יכול להיות מאוד משמעותי וללמד הרבה ולהוסיף הרבה, אבל זה תמיד מוגבל. כמעט כמו שתנסה להסביר למישהו איך הוא נראה פיזית, ולא ראית אותו אף פעם.., תאמר לו "יש לך ראש, ראש זה ככה, ככה... אין לך דרך להגיד לו איך הוא נראה כשגם אתה לא רואה אותו. גם אם יש לך המון ידע, אתה יכול להסביר לו המון, שיש לו ראש, ידיים ורגליים, אבל זה לא יהיה אותו דבר כמו לשבת מולו, לראות אותו ולשים מולו מראה. הרגע של האמת הזו הוא בעל כוח רב, פורץ גבולות, מזכך."

תודעה – מרכז אלטרנטיבי רב תחומי
"היום אני מלמד רייקי במכללת רידמן בבאר שבע, ובאופן פרטי. השנה פתחנו מרכז חדש בבאר-שבע הנקרא "תודעה"- בית שמרכז גישות שונות ותורות שונות של התפתחות אישית, ריפוי וצמיחה, דרך מרכז ריפוי בו עובדים מטפלים, דרך קורסים וסדנאות שאפשר לבוא וללמוד, וגם דרך פרויקטים אחרים של תרומה לקהילה. אני מטפל ומלמד במקום וכן בקליניקה שלי בתל אביב בנוסף. מעבר לזה, אני מורה להילינג במגמת הולותרפיה במקום, ואחראי על התכנים של 'תודעה'. "


מה ההבדל בין רייקי להילינג? אני שואלת את דינאי והוא משיב בחיוך מקסים - "רייקי היא שיטה של הילינג, שבעיקר מבוססת על כך שהמטפל הופך את עצמו לערוץ פתוח של אנרגיה ואור, ומשתדל לאפשר למטופל דרך הערוץ הזה מפגש שיאפשר למקומות שחסרה בהם אנרגיה להתמלא, למקומות מכווצים וחסומים להשתחרר, ולמקומות שחסרה בהם איכות מסויימת לקבל את האנרגיה הדרושה להם. השיטה מאוד קשובה ולא אלימה, והמטפל לא מפעיל מניפולציות על המטופל אלא בעיקר מנסה להפוך את עצמו להיות ערוץ פתוח של אור. הרבה שיטות אחרות שעוסקות בריפוי אנרגטי והילינג משתמשות בכלים של השפעה אנרגטית, מריפוי דרך צבעים, טכניקות של העברת אנרגיה, דרך דיבור, תנועה ועוד. היום הילינג זה שם כללי למשהו שאף אחד לא יודע מה הגבולות שלו, ומכיל שיטות רבות של ריפוי אנרגטי."


"ההילינג שאני מלמד ומטפל באמצעותו, זאת שיטה שהתגבשה אצלי במשך השנים דרך התהליך שעברתי, והיא מאוד מבוססת על הראייה. הילינג זאת עבודה אנרגטית ואם אתה לא רואה מה אתה עושה, אתה משער. אתה יכול להתכוון לאיזושהי תוצאה רצויה, לרצות בה, אבל אתה לא יכול לראות את ההשפעה האנרגטית שעשית באופן ישיר. אתה יכול לראות בחומר שאתה, או המטופל, מרגיש טוב יותר וכו', אבל אתה לא יודע בוודאות. הראייה מכניסה המון דעת ופיכחון לעבודה האנרגטית."


"הראייה העל-חושית והחישה האנרגטית מאפשרת לדעת היכן הקושי יושב בגוף, מה מאפיין אותו, ומה יכול לאפשר לו להשתנות. הטיפול עוזר לך לגעת בקושי, לדבר איתו, ולשנות אותו. הראייה גם מאפשרת למטופל להיות שותף אמיתי בטיפול כי אני משתף אותו במה שאני רואה ועושה, במהלך הטיפול ובתוצאותיו. אחת הבעיות היא שאנשים הולכים לטיפול ולא באמת יודעים מה עשו להם, הם אינם יודעים בוודאות."


"זאת לא ביקורת, אני חושב שהרבה אנשים עושים דברים מדהימים ברפואה משלימה מתוך ידע שנאסף במשך אלפי שנים, אבל בסופו של דבר, זה התאפשר מכך שפעם מישהו ראה את זה. כמו שברפואה הסינית אנשים היום דוקרים בנקודות מסוימות, כי היום זה רשום בספר, אבל פעם מישהו ראה את הנקודה וההשפעה של הדקירה על המרידיאן שהוא איזור השפעה בגוף, ורשם זאת בספרים."

ראייה היא תופעת הלוואי של תהליך עידון התדר
"ראייה זה משהו שאפשר ללמוד אותו ולהיפתח אליו, זה מקום שצומחים אליו, לא כלי טכני. הראייה מתאפשרת מתוך תהליך עצמי של עידון התדר והרחבת התפיסה, לומדים להחזיק את האנרגיה נכון בגוף, לפתח רגישות קליטה, להכיר את המערך המורכב והמופלא של האדם, איך הוא עובד, איך המודעות עובדת, איך לשבת במצב תודעה שהוא יותר שלם המאפשר את הראייה. זהו תהליך של התפתחות אישית שתוצר הלוואי שלו הוא הראייה. ישנם דברים שאפשר לראות בלי זה, כמו שמסתכלים על אדם כשקיר לבן מאחוריו ורואים הילה בהירה מסביב לראשו, יש אנשים שרואים צבעים וכל מיני דברים באופן ספונטני, אך כדי לראות את האור ממש, התהליך הוא מחוייב. אנחנו זה המקלט, מכשיר הקליטה שיש לשפר כדי לקלוט דברים יותר עדינים."


"אני מאמין שיש באנשים חלק מהותי, עדין ורוחני, שנמשך באופן טבעי למקום שהכי טוב בשבילם, שבו יוכלו לתת מעצמם הכי הרבה ושבו יוכלו להתממש באופן הכי מירבי. ההשפעה של אורח וסביבת החיים שלנו, והשפעות פנימיות וחיצוניות שיש עלינו, מפריעות לנו להקשיב לקול הפנימי העדין הזה, ללכת איתו ולהאמין בו. ברגע כזה, עזרה של מישהו חיצוני שיכול לראות אותך ממש ואת החלקים העדינים שבך, את הפוטנציאל שבך, הייחודיות שלך, יכול לתת לך המון כוח ללכת למקום הזה, להגשים את עצמך, לראות את עצמך כטוב שאתה. אנחנו מאמינים פעמים רבות לקשיים שאנו חווים, למציאות עוטפת של ניכור, התמודדויות וקשיים וחושבים שזה אנחנו, שמשהו לא בסדר בנו, שאנחנו לא טובים.. זה נהיה בעייתי יותר בעולמנו כיום, כי אנחנו הולכים בסביבה ביקורתית, של אנשים שרובם עסוקים בהשרדות ולא הולכים בלב פתוח, אנשים כאלו לא רואים אתנו באמת, והשיקופים שאנו מקבלים מהמציאות הם לא חיוביים ולא אמיתיים. את החלקים העדינים שבנו, אנשים אחרים לא רואים ומשקפים לנו, ואז גם אנחנו לא רואים אותם בעצמנו, וזה משתקף בדימוי העצמי שלנו, בעבודה ובחברים שאנו בוחרים, במערכות יחסים שנשארות ברובד שטחי ולא מגיעות לאינטימיות, ובכל פינה בחיינו."

"דרך הטיפולים פגשתי המון סוגי התמודדויות נפשיות וגופניות, כמו בעיות פוריות, חרדות, מחלות שונות וכאבים ועוד.. ובהמון מקרים נוכחתי בתהליכי ריפוי מדהימים, המשותף בטיפולים הוא שבנאדם מגיע עם קושי ולא יודע איך להתמודד איתו באמת, מה הוא באמת צריך לעשות, לשנות, ולפעמים לאורך שנים. כשאפשר לראות את המקום באמת, ולטפל בהתאמה לדרכו הייחודית ולצרכיו של אותו אדם ספציפי, אפשר לסייע לו לעשות את הדרך אל השינוי והריפוי. התמיכה של המטפל הרואה יכולה לעשות את ההבדל בתהליכי שינוי, זוהי דרך שקשה הרבה יותר לעשותה לבד".

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר בכתובת האתר בתחתית העמוד.

שם הכותב: עדן פלד
אודות הכותב: הכותבת היא מרפאה בנטורופתיה, הולותרפיה, הרבליזם קליני וראייה. מנחת סדנאות התפתחות, אורח חיים בריא, ריפוי וכתיבה.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©