שתף

כי האדם עץ השדה / אופיר עקיבא

08.04.18

כי האדם עץ השדה
בואו נביט רגע סביבנו על כל הצומח. הדבר המופלא הזה שמאכיל מיליוני ומיליארדי אנשים בעולם, נותן לנו נוי, יופי והכי חשוב - חמצן מכל העצים שמסביבנו. אם נביט נראה שלמעשה כל צמח, מהקטן ביותר ועד הגדול והחזק שבהם, מצליח להגשים את מלוא הפוטנציאל שלו. הוא לא עוצר את עצמו בשאלות של אולי, איפה, מדוע ולמה, איך וכמה... אלא יש לו מחזור חיים מתוכנן, בנוי בצורה טובה, בה כל שלב מביא לדבר הבא.

מהזרע הקטן שנובט באדמה ומחכה, לפעמים שנים. צמחים במדבר יכולים במשך שנים לשמור את הזרע ורק במידה ומרגיש הזרע, מתוך תכונה ותכנות פנימיים, שיש לו כמות מספקת של מים וחום כדי לצאת ולהתקיים ולהשלים את מלוא המחזור, רק אז הוא יתחיל את המסע.


והמסע הוא פנימי בעיקר. רוב הזמן רוב התהליכים קורים מתחת לפני השטח. השורשים של הצמחים גדלים ומעמיקים ויכולים על ידי כך לתת לנבט הקטן את הכוח האדיר הזה, לבקוע את האדמה ולצאת, ולשאוף תמיד להגיע אל הכי גבוה, חזק, רחוק שהוא יכול. כל צמח והתכונות שלו. הפרחים והעשבים הקטנים העונתיים יתזמנו את השיא שלהם, בהם הפרח יפה בצורה כזו שזה הזמן הנוח ביותר לדבורים המאביקות. הם יקראו בעוז צבעם וביופיים: רק בואו ונוחו עלי דבורה, פרפר, קחו מעט מהאבקנים שלי והעבירו לפרח אחר להגשים את חלומי, את יסוד קיומי. שרדתי את המשמרת שלי והנה אני מצליח להעמיד עוד דור אחרי. קמל לו הפרח אחר- כך. מתייבש ונסוג. אבל אפשר להגיד שהוא שלם ושמח בטובו.

והעץ, בואו נלמד מהחזק ביותר: עץ השיטה. גם במקרא מסופר לנו על השיטין, שהיו העצים ששימשו את שלמה המלך לבניית בית המקדש. השיטה מוזכרת פעמים רבות נוספות גם בתהילים ובפסוקים שיבואו בהמשך.
שיטה, מה היא ומה עוצמתה? נתחיל מכך שמה שאנו רואים מהשיטה הוא רק חלק קטן ממה שקיים. כי השורשים של השיטה הם פי שלוש מגודל העץ שאנו רואים בחוץ. מעין מארג ארוך ואדיר שיודע ללקט כל טיפה של לחות ומים מאגן גדול. זה נותן לשיטה את היכולת להיות העץ היחיד ששורד גם במדבריות הקשים ביותר. זה נותן לשיטה את העוצמה שלה. את האחיזה בקרקע גם בתנאים בלתי אפשריים כמעט. כי היא הולכת ומעמיקה. כך גם אדם. ראוי לו שידע שורשו, שידע את תוכנו האמיתי, את בריו, את תכונותיו, את אופיו, וילך ויעמיק וידע את מורשת משפחתו ומורשת אבותיו ועמו, ילך ויכביר את שורשיו פנימה עוד לעומק וילמד מהתורות הבסיסיות. כל זה ייתן לו הבנה ויכולת על עצם קיומו ועל זכותו להיות כפרט ולהיות חלק משרשרת של מורשת.

במסורת היהודית החל מאברהם אבינו, לפני יותר משלושת אלפים שבע מאות שנה, העברי הראשון, כל הצידוק לקיום של העם הוא במוסריות שלו, בדרך שהוא יודע לשמור על עצמו, מעבר להישרדות ולהתרבות, יש לו ערך נוסף וגבוה של עשיית טוב ומוסר שנותן לו תוקף וזכות. עובדה שהעם היהודי, כמו השיטה, הצליח בתנאים הכי קשים, לא רק לשרוד אלא לגדול ולהשפיע שפע חיובי על העולם. מספיק שתעיינו ברשימת ההמצאות של העשורים האחרונים וברשימת זוכי פרסי הנובל, (כמעט 30% הם יהודים. מספר אדיר בהתחשב בעובדה שהעם הוא רק 0.04% מהעולם). יש כאן משהו עמוק יותר שקשה להסביר אותו, אבל הבסיס נעוץ בערכיות שהאדם מבקש לעצמו, מעבר להיות כאן ועכשיו.

השיטה הולכת וגדלה ובעצם מחפשת, כמו כל עץ אחר, להגשים את עצמה. אם יש שמש, אם יש מים, היא תגדל עוד ועוד.
אם זכינו וידענו להשקות ולהפרות את האדמה ולהשביח אותה בכל מיני תרכובות מעשירות, כשהקרקע שלנו עשירה, כשהרקע שבו אנחנו גדלים הוא עשיר ורב יותר, אם זה מבחינה תרבותית או מבחינות אחרות, אנחנו יכולים להגיע רחוק יותר. וכל עוד יש אור, כל עוד יש מים, השיטה תמשיך לצמוח ולהגיע הכי רחוק שהיא יכולה.

יש לה שני "אוייבים", או שני דברים שהיא צריכה להתמודד מולם, והם א. תנאי מזג האוויר ב. בעלי חיים שיאכלו אותה. אגב, בהרבה מקרים צמחים יודעים להיעזר ולהפוך את החולשה הזאת לכוח. בעל חיים שאוכל צמח אוכל גם את הזרעים של הצמח ועל ידי זה שהוא מרחיק את הזרעים, היוצאים בגללים שלו כבר מועשרים, הצמח יכול לזרוע את עצמו שוב. החיסרון יכול להפוך גם ליתרון גדול מאוד. (אני למשל, עם ADHD וממנף את התכונה הזאת עד הסוף באמצעות הדרייב שלי לחדש, סקרנות, אהבת אדם ושטח. שימו אותי במשרד ותראו איך אני מטפס על קירות).


השיטה מגנה על עצמה מפני החום הכבד על - ידי כך שהעלים שלה קטנים, קטנים, כמעט ביישנים ומכונסים בצנעה. הענווה הזאת, שראויה לו לאדם, היא טובה. עוד עלה קטן, ועוד עלה קטן, ועוד מעשה טוב, בלי להכביר במילים. מצווה אחר מצווה ונוצר לנו מארג גדול, כמו השיטה שבצילה חסיתי פעמים רבות. ברכו על העץ הזה, שמצליח כנגד כל הסיכויים להחזיק מעמד ולתת לנו צל ביום חם ומחסה בלילה. ככה גם המצוות, כמו העלים הקטנים האלה, מצטרפים אחד לאחד, יוצרים לנו מארג מדהים שנותן חיים.

אחד הדברים המרתקים זה ההתמודדות השנייה של השיטה מול בעלי חיים. כדי שלא יאכלו אותה היא מפתחת קוצים חדים שמונעים מבעלי החיים לאכול ואם כבר חלק מעיזים, הם עושים זאת בעדינות, במתינות, בכמויות קטנות. ככה לא פוגעים ולא מפרקים את כל הצמח. השיטה מופלאה גם בכך שהיא יודעת לשדר מסרים של מצוקה לאחיותיה. אם יגיעו כבשים ועיזים ויתחילו לאכול מהשיטה, ג'ירפות או גמלים אשר ינסו לאכול ממנה, השיטה מיד משחררת לאוויר מעין חומר כמו סרטונין שמעביר מסר לכל שאר השיטין שבהמשך הנחל: "התחילו לגדל קוצים, התחילו להגן על עצמכם, אני כאן בהתקפה". אז עוד הרבה לפני שחלמו על האינטרנט הנה, יש לנו כאן מסר אל-חוטי, על-חושי ומעל הכול על-אלטרואיסטי, השיטה לא דואגת רק לעצמה אלא גם לחברותיה.

"כי האדם עץ השדה" אומר לנו המשפט הידוע. שבו ותחקרו את השורשים שלכם. תלמדו מאיפה אתם באים כדי שתוכלו לבנות לכם גזע יציב וחזק וצמרות השואפות להגיע גבוה בלי כל מיני הפחדות והתקלות והורדות שאנו עושים לעצמנו. הגשימו את מלוא הפוטנציאל שלכם ועשו זאת בדרך של ענווה, של שמחה והתמדה.

מוזמנים לכל שאלה באהבה 

שם הכותב: אופיר עקיבא
אודות הכותב: מורה דרך. להצלחה אישית ועיסקית בעזרת גאונות הטבע והמקורות. מדריך הישרדות, קצין חילוץ, אקדמאי, מנכ"ל דיונה, איש שטח ומסעות (כולל עם גמלים בסהרה) אשר ייעודו חיבור אנשים לטבע האמיתי שלהם בשמחה ושלום אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
28/01/13 02:44
28/01/13 17:12
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©