שתף

המלצה על סרט - "סיפור סיני" / מירב שני

20.01.13

נתחיל מגילוי נאות – יש לי חולשה לכל מה שהוא ארגנטינאי. חייתי בארגנטינה שלוש שנים, מהיפות בחיי, אבי ארגנטינאי, אחותי גרה שם בעשרים שנה האחרונות והחבר הראשון שלי היה ארגנטינאי - שמעתי מישהו מדבר ספרדית מאחורי והתאהבתי בו עוד לפני שהספקתי להסתובב אליו ולראות איך הוא נראה.

ולכן – כשמגיע לאקרנים סרט ארגנטינאי אני מיד רצה לראות. וכך היה השבוע, כשלסינמטק ראש פינה הגיע הסרט החדש בכיכובו של כוכב הקולנוע הארגנטינאי ריקרדו דארין. לסרט קוראים בעברית "סיני טייק אוויי" (בעצם, זה לא ממש עברית לא?). אבל בספרדית קוראים לו "סיפור סיני". שזה משחק מילים נחמד כי גיבור המשנה של הסרט הוא סיני, ובספרדית הביטוי "סיפור סיני" מתכוון לומר - משהו שלא יכול להיות.

ואכן הסרט מבוסס על סיפור אמיתי שהיה ב-1997, שמוכיח מעל לכל ספק שהמציאות עולה על כל דמיון: חבורה של חיילים רוסים גנבו כמה פרות והעלו אותן על מטוס, כשעלה המטוס לאוויר החלו הפרות להשתולל והחיילים נאלצו לזרוק אותן. כך קרה שפרה אחת נפלה מהשמיים ופגעה בסירת דיג יפנית וכמעט גרמה למותם של הדייגים שהיו עליה.

הידיעה הזו גרמה כנראה לתסריטאי הארגנטינאי לסיעור מוחין רציני מאוד, כי הוא כתב תסריט מטורף אך אפשרי שבעצם מעלה לאוויר כמה שאלות מהותיות שהעיקרית בהם היא האם לחיים יש משמעות או שהכל אבסורדי וחסר ערך. ובמשך תשעים ושלוש דקות הוא מלהטט עם השאלה הזו על ידי סיפור אנושי קטן ומטורף, מצחיק ונוגע ללב. ולדעתי הוא גם נותן תשובה. אבל אני אגיע אליה מאוחר יותר.

הסצינה הראשונה בסרט מראה זוג סינים יפים השטים בסירת דייג קטנה במרכזו של אגם רוגע ושליו, מסביבו הרים וצמחייה. בדיוק ברגע בו הגבר עומד להציע נישואין לאישה נופלת עליהם פרה משמיים ומטביעה את האישה. הסצנה השנייה מתרחשת במעין 'טמבורייה' ארגנטינית קטנה. בעל החנות (אותו ריקרדו דארין המדובר) עומד וסופר ברגים מתוך קופסא עליה כתוב "300 ברגי פיליפס" ומגלה שיש רק 294 ברגים. הוא מתקשר בחמת זעם לסיטונאי שמוכר לו ומקלל נמרצות, בטענה שאין שום הבדל בין שש לששת אלפים. (בכלל – לאורך כל הסרט הוא מנבל את פיו בצורה שאותי הצחיקה עד דמעות, אבל לעומתי, אחותי שגרה בארגנטינה טענה שהקללות האלו והמירמור הם מכת מדינה רצינית וזה כל כך נכון שזה לא מצחיק בכלל).

כך אנו מתוודעים לגבר לא צעיר, ערירי ובודד, שחי לבדו בשגרת חיים קבועה מבלי לבוא במגע עם איש, חוץ מלקוחות החנות והסיטונאים שמוכרים לו סחורה, שברגע שהספרות בשעון הדיגיטלי שליד מיטתו מתחלפות מ 22:59 ל 23:00 הוא מכבה את האור ונרדם. עד לרגע בו הסיפורים משתלבים ומתחילה השתלשלות מקרים מסובכת ומענגת.

אני לא רוצה להמשיך ולתאר כי אז אני אהרוס לכם את כל ההפתעות. אבל מתי שהוא אנחנו מתחילים להבין את הדמות הכאילו מיזנטרופית הזו שחיה כדי להוכיח כי החיים חסרי משמעות ושהכול אבסורדי ומטופש. הבית והחצר שלו מלאים בג'אנק מיותר, לארוחת הבוקר הוא אוכל את החלק הרך מתוך פיסת באגט ליד כוס תה, הוא דוחה כל ניסיונות קירבה של אנשים סביבו, עובר בכל ערב על ערימת עיתונים מן העולם כולו, ומחפש ידיעות אבסורדיות. כשהוא מוצא אותן הוא מדביק אותן במחברת מיוחדת שהיא כל כולה שיר לעג ומירמור לחיים. עד ש... טוב, נו. אני לא אספר לכם. אני רק ארמוז שהוא מוצא את עצמו בעל כורחו קרוב מדי למישהו, בלי היכולת להתנתק ממנו. המישהו הזה מאמין כי לכל דבר יש משמעות, וכשהגיבור שלנו מנסה להוכיח לו את ההיפך הוא מגלה כמה עובדות שהופכות עליו את עולמו.

בצורה מאוד פשוטה, בלי הרבה הסברים, מגלה לנו התסריטאי המוכשר הזה את כל הזעזוע והשעשוע שגרמה לו הידיעה הרוסית מ-1997. אפשר לומר שהוא "עף" על זרם האסוציאציות שהידיעה הזו יצרה אצלו, והוא משתולל עם סיפור שלם ומסועף שנולד ממנה. כבר תענוג כשלעצמו.

אבל כשהגיבור שלנו מתחיל להבין כמה דברים, הוא כמובן מגיע למשמעות היחידה שיש לחיים בעולם הבאמת אבסורדי הזה שלנו. המשמעות שבלעדיה באמת הכל חסר ערך. המשמעות שהיא הקלישאה הגדולה של כל הזמנים ולכן גם הנכונה ביותר. המשמעות שהיא כל כך בנאלית שממש לא נוח לי לכתוב אותה, אבל מצד שני – הסרט מתאר אותה בצורה כל כך חמודה ולא פשטנית שאין ברירה אלא לומר אותה: שאין לחיים שום ערך ללא אהבה וקירבה.
זהו. אמרתי.
ועכשיו – פשוט לכו לראות את הסרט ואני מקווה שתיהנו ממנו כמוני, גם אם אין לכם חולשה לארגנטינאיות.

 שם הכותב: מירב שני
אודות הכותב: מנחת קבוצות ויחידים בדרך האקולוגיה ההוליסטית, מלווה הריון ולידה, כותבת ועורכת, אם לשלושה ורעיה לאחד
אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
24/01/13 13:40
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©