שתף

יוגה ברגעים הקשים / ליאת מנדל

04.12.16

מטרת היוגה היא להאיר את המציאות שלנו כדי שנראה אותה בבהירות ובמיוחד ברגעים הקשים שלנו

כשאנשים שומעים את המילה
יוגה, היא בדרך כלל מתקשרת אצלם אסוציאטיבית עם רוגע, יופי, בריאות ושמחה. היוגה אכן מקדמת ומעוררת בתוך האדם את כל אלה, אבל כוחה הגדול במיוחד מתגלה דווקא במצבים הקשים בחיים שיש בהם קושי גדול, כאב או מחלה.

יוגה זה מרגיע?

כן, בוודאי, אני עונה בכל עשרות הפעמים שנשאלתי את השאלה הזו. "וזה עובד גם אם אני ממש לא גמיש? גם אם אני לא יכול להתרכז לרגע? גם אם אני מאוד לחוצה?" (שאלה שנשאלת הרבה פעמים), ואני חושבת בראשי על כל תלמידי המדהימים שיש להם בעיות לב קשות, מחלות ריאה איומות, שמתמודדים עם סרטן ועם ניוון שרירים ועונה: כן, זה עובד במיוחד כשאת מאוד לחוצה.

הרבה כלים - מעט חוקים

כמו בכל תאוריה טובה, גם ביוגה יש מעט חוקי יסוד שחלים על כל התורה.
לפעמים אנשים שעוברים תקופה קשה, מתמודדים עם מחלה או סובלים ממוגבלות מרגישים אכזבה מעצמם ומגופם ומסתובבים בעולם בתחושה של חוסר יכולת וחוסר תועלת.
הם חשים על בשרם ועל בסיס יומיומי את הקושי לתפקד כמו שהיו רוצים ואת חוסר המסוגלות שלהם לבצע הרבה מהדברים שהם רוצים.

גם אני, בתחילת דרכי כמורה לפני כעשור, כשפגשתי לראשונה אנשים המתמודדים עם קושי גדול בחיים, לא הייתי בטוחה לגמרי איך לעבוד איתם.
אחרי הכל, אף אחד לא הכין אותי לתרגול יוגה עם אדם בטיפולים כימותרפיים שמתמודד עם בחילות הקאות וחולשה איומה, או עם אנשים עם פריצת דיסק, מיניסקוס קרוע בברך או הסובלים מדיכאון וחרדה.

מה שהיה ברור הוא, שהאנשים האלה הגיעו אל היוגה ואלי, אחרי שעברו דרך ארוכה וניסו כל טיפול ותרופה שיכלו ועכשיו הם כאן, אין להם מה להפסיד, ואני לא יכולה להשיב אותם ריקם.

מה שגיליתי להפתעתי הרבה הוא, שעולם היוגה אמנם כולל בתוכו כל כך הרבה כלים ודגשים, אבל המהות שלו היא אחת ויש לה מעט חוקים שחלים על מי שמתרגל אותה ויוצרים בו שינוי אדיר: 
להביא לשחרור מהסבל או לפחות להפחתה משמעותית בו, לקדם את האדם למצב של אהבה וקבלה עצמית ולבסס בתוכו תחושה של שלמות עם עצמו ועם העולם סביבו.

המרחב שבו אני "כן יכולה"

מכיוון שאנשים רבים שסובלים מבעיות שונות חווים רוב הזמן את מה שהם "לא יכולים" לעשות בחיי השגרה שלהם, תרגול היוגה הוא בדיוק המקום שמתמקד בדברים שהם "כן יכולים" לעשות.
לפעמים, בתחילת הדרך, נדמה שהם מעטים כל כך ולא משמעותיים: 

לשבת בגב זקוף על כיסא, להאריך את הקודקוד אל התקרה, להקשיב לנשימה, ליצור תנועה עדינה ולאפשר מרחבים פנימיים קטנים וחדשים בגוף - אבל כשנכנסים ומתעמקים בהם מתגלים עוד ועוד מצבים שבהם המתרגל "כן יכול" לעשות, "כן יכול" להרגיש ובעיקר "כן יכול" להשפיע לטובה על החיים שלו.

עם הזמן, מצטברות שעות התרגול ללא מעט רגעים ומצבים שבהם נוצר עבור המתרגל מרחב שלם של יכולת עצמית, ומתחדדת ההבנה שמהות היוגה עוברת כחוט השני לאורכו והוא לא נופל בעצמתו מכל שיעור יוגה אחר: ביכולת להשקיט את התודעה, בהפניית הקשב והמבט פנימה, בקבלת הקיים ובחיפוש האיזון בין עשיה לבין הרפיה. 

אותו מרחב של יכולת עצמית הוא השלב הראשון בתהליך, שכן אם אפשר להיכנס אליו ולחוות אותו בשיעורי היוגה, מדוע לא בחיים? 
הבשורה הגדולה באמת היא שפתאום נוצרת אלטרנטיבה למצב הקשה, למגבלות: להתמקד ולשהות בתוך אותו מרחב שבו אני יכולה, בתוך סיטואציית חיים שלפעמים נדמה שאין בה ברירות. 

ואם יש ברירה, הרי יש גם יכולת בחירה וכוח שחוזר לידיים של המתרגל - עבור אנשים שמרגישים ש"זכות הבחירה" נשללה מהם זו ה-מתנה האמיתית.

מקור של כח שלא תלוי בדבר

השינוי מתחיל בגוף הפיזי: הגוף מרגיש חזק יותר, משוחרר יותר, פחות כואב וההרגשה הכללית משתפרת. בהמשך מחלחלים השינויים גם אל הרבדים הנפשיים והמנטליים: מתפתחת קבלה עצמית, חוסן פנימי, אופטימיות ואפילו אושר אמיתי מעצם העובדה שיש משהו שמיטיב איתי ואני היא זאת שאחראית לדבר.

היוגה מכוונת אותנו לחדד את המודעות ולהאיר את המציאות שלנו כדי שנוכל לראות אותה בבהירות ובאופן צלול, אבל נראה שדווקא מצבים של קושי ומצוקה בחיים שלנו מהווים כר פורה להתנעת התהליכים הפנימיים הללו.

כוחה של היוגה מתבטא ביכולת לכוון זרקור ולהאיר במקומות שנראה שאין בהם מוצא, תקווה או דרך ודווקא שם למצוא קצה של חוט להתקדמות. 
מעבר לזאת נראה שהמסר המשמעותי ביותר שמביאה איתה היוגה הוא שבכל מצב או שלב בחיים יש משהו שהאדם יכול לעשות כדי להשפיע לטובה על חייו.

ויותר מהכל, מלמדת היוגה את האדם להבחין במקור פנימי של כוח, חיות ושמחה שאינו תלוי בשום דבר חיצוני מלבד קיומו שלו.

שם הכותב: ליאת מנדל
אודות הכותב: ליאת מנדל, מורה בכירה ליוגה. מלמדת בקבוצות ובאופן פרטי באזור השרון והמרכז. מלמדת ומנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ולמדיטציה ברעננה. מתמחה בעבודה עם אנשים עם צרכים מיוחדים כגון: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©