שתף

המסיק בפתח / בת-אל

17.04.09

בצילו של עץ זית עב ומפותל גזע כרקדנית וותיקה נפרשת ארוחת הצהריים הצנועה. המאמא עבת הכרס פורשת מתוך הבד הקשור חמאה חבוצה, לבנה, טונה מקופסת שימורים, עגבניות ובצלים שמיד נחתכים לפלחים עבים ע"י בנותיה, פיתות טריות עבות וחמימות תוצרת בית וכמובן שמן וזיתים מהשנה שעברה.

סביב הארוחה הצנועה והמושלמת הזו נאספת חבורה מגוונת של פלסטינאים, אירופאים וישראלים, בלי הרבה מילים משותפות מתנהלת שיחה חמימה תוך כדי לעיסה.

חם ויבש בשעת צהריים זו. בבוקר דווקא ירדו כמה טיפות של סתיו והרוח השתוללה כמו שהיא יודעת לעשות בהרי יהודה המדבריים. כמה יפה פה בין כרמי הזיתים. כל מה שרואים בעין תמימה זה גבעות מדבריות מעוטרות עצי זית ועל ראש הגבעות מעט בתי אבן.

לכל חמולה יש את הדרך שלה למסוק את העצים הקדושים האלו. יש שמכים בהם כך שהזיתים יפלו במטר שוטף על היריעה הפרושה תחתם. יש המנסרים את הענפים, סביבם מתקבצות הנשים והילדים, ויש הנבלעים למעלה בין הענפים ו"חולבים" ידנית את העץ. כל הדרכים מקובלות ומותאמות לצרכי היום.

הזמן מוגבל וצריך לנצל את נוכחותינו התומכת ולהספיק למסוק את החלקה כולה. מחר נצטרף למשפחה אחרת והם ירגישו הרבה פחות בטוחים למסוק את אדמותיהם.

את כל הביחד והיופי הזה עוטפת הפוליטיקה בעצב ולעיתים גם בייאוש. במציאות המורכבת שלנו מעשה פשוט כמו מסיקת כרמי הזיתים עם תום צום הרמאדן ועיד אל פיטר איננו מעשה פשוט. משנת 2002 החלו ארגוני זכויות אזרח וארגוני שמאל שונים להציע עזרה לכפרים הפלסטינאים שאדמותיהם סמוכות להתנחלויות במסיקת הכרמים.

הצעת עזרה זו הגיעה כתגובה להתקפות אלימות על המשפחות היוצאות למסוק, לשריפת כרמים ולבזיזת שקי הזיתים בלילות.
גם העצים עצמם אינם שמחים כבעבר ואינם עשירים בפרי כמו העצים בחצר ביתי. כמו כולם גם עצי הזית זקוקים לטיפול, טיפול הנמנע מהם במהלך השנה.

בעלי הכרמים נמנעים מלבקר באדמתם. הם אינם גוזמים ומשקים את הכרמים מפחד מאלימות מצד המתנחלים. בשנתיים האחרונות הצטרפתי ככל יכולתי לימי המסיק המאורגנים בכפרים. לעיתים הימים שקטים ונעימים, אני נעלמת עמוק בין ענפי הזית הגבוהים או אוספת את הזיתים שנפלו על הארץ בין היריעות יחד עם הילדים והנשים ומתרגלת איתם את מעט הערבית שבפי.

בימים אחרים, השקטים פחות, אנחנו יורדים מהמיניבוס להצטרף למשפחה. הצבא, שרואה את המתנחלים שבדרך, מכריז על החלקה כשטח צבאי סגור במטרה למנוע עימותים. בכל רגע נתון יכול הצבא להכריז על כך אם זה רצונו ובכך למנוע כניסת אנשים לשטח מלבד המשפחה בעלת האדמות.

אריק אשרמן, האיש שמאחורי הארגון " שומרי משפט", בוחר במצבים אילו לא להתעמת ולהמשיך הלאה. ארגונו של אשרמן יוצא למסוק מדי יום לאורך כל עונת המסיק מלבד בשבת.

אשרמן, רב רפורמי בהכשרתו, הוא אחד האנשים היותר מעוררי השראה מבחינתי בארצנו. הוא מבלה את מרבית שעות הערות שלו במלחמה על זכויות אזרח שונות ברחבי הארץ, וביניהן זכויות האזרח הפלסטיני. כיום הוא כבר חלק מהנוף המקומי ברחבי יהודה ושומרון, עוף חריג. יהודי מאמין וחובש כיפה הבא לעזרת הפלסטינאים וזכויותיהם אינו דבר קל לעיכול בקרב המתנחלים.

בעודי כותבת אני מתלבטת ביני לבין עצמי מה לכתוב, איך להתנסח ואולי במיוחד איך לא לדבר פוליטיקה. אני מזמינה אתכם לבדוק עם עצמכם במהלך קריאת שורות אילו איפה התכווצתם, איפה התחילו מתרוצצות בראש מחשבות על "המצב" ואיפה פגשתם את הכאב האנושי.

לא תמיד קל לקחת חלק בפעילויות אילו. במיוחד לא בימים בהם חבורת בחורים צעירים, בני עמנו, מטיחה בנו קללות עסיסיות. גם את סיפורי הפלשתינאים על ההשפלה והכאב היום יומי לא קל לשמוע וגם לא תמיד להאמין.
למרות זאת ואולי לכן אני כותבת מילים אילו, ליידע, להזמין.
עם תום הרמאדן ועיד אל פיטר תתחיל העונה, ב-6/10.
השנה צפוי יבול רב יותר מבשנה שעברה, שהייתה חלשה ביבול, ולכן הצורך בעזרה גדול.
חגיגות תחילת המסיק הן יום מומלץ ושמח לחבור אליו.
לימי המסיק באמצע השבוע מגיעים לרוב פחות אנשים והמפגש עם המשפחות הוא אינטימי יותר. בשבתות בדרך כלל יוצאים שני אוטובוסים מלאים מרכבת צפון בתל אביב.
השבתות לרוב שקטות יותר ויכולות להיות זמן מתאים למי שמעוניין להציע עזרה ולהימנע ככל האפשר מהמפגש עם המתנחלים.

שנה טובה , מלאת אור, אהבה, שמחה וחופש 

בת אל

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©