שתף

מה לעשות עם השריטה בתקליט שלי? / ניר קראוזה

07.04.13

אתם זוכרים שפעם היו תקליטי וויניל, ולפעמים היתה בהם שריטה שגרמה להם לחזור שוב ושוב על אותו קטע?
גם לנו יש קטעים כאלה- קשיים, מחשבות, סיפורים, תחושות ורגשות שחוזרים אצלנו שוב ושוב, ומטרידים את מנוחתנו. לכל אחד יש בדרך כלל כמה להיטים, שחוזרים במיוחד, ותופסים נפח גדול ומעיק בתודעה שלנו.
הנה כמה להיטים לדוגמא:
אני לא בסדר ש....
הוא צריך לעשות ...
אין לי כח לכלום )-:
מחר אני אעשה מדיטציה בבוקר, ואז אני אלך לדואר, ואחר כך אני אעבוד על ...
בהמשך אלמד את התהליך שיש לעבור כדי לעבוד ולרפא קשיים שחוזרים שוב ושוב. אני גם אתן דוגמא מוחשית לדרך בה אני עברתי את התהליך הזה עם קושי שלי.

היום הופיע בי בעוצמה אחד הלהיטים האישיים שלי- אין לי כח לעשות כלום.
בבוקר, כשהתחלתי לעבוד היו לי הרבה דברים שרציתי לעשות. אבל אני הרגשתי מחוסר אנרגיה, ולא מסוגל לעשות אותם.

מתחילים בלזהות את הלהיטים שלנו. כמו תמיד, הזיהוי הוא השלב הראשון והכי חשוב. המדיטציה היא כלי נהדר לצורך זה. כשאנחנו יושבים בשקט מייד עולים כל הקשיים שלנו. כל המחשבות שמטרידות אותנו קופצות אחת אחרי השניה, וזו הזדמנות נהדרת לשים לב איזה מחשבות באמת חוזרות.

בתחילת היום, עשיתי כל מיני דברים לא מתוכננים, כל מיני ניקיונות וסידורים קטנים. תוך כדי הבחנתי שאני עושה אותם כדי להימנע ממה שבאמת חשוב לי לעשות, שקשה לי להתחיל, ושאני מרגיש מחוסר אנרגיה, חלש, לא מרוכז ולא מחובר. עצרתי, והתיישבתי לכמה דקות של מדיטציה...

בשלב הבא נרחיב את הקשב שלנו, וניתן עוד תשומת לב לקשיים שלנו. אנחנו חווים קושי מסויים בצורה מסויימת- מחשבות דואגות ומוגזמות, רגשות עצובים, או עייפות בגוף, אך מתחת לפרצוף הבולט והמציק יש רמה נוספת – תחושות גופניות, רגשות שהדחקנו, ואמונות שלא שמנו לב אליהן. כל אלה גורמים לקושי לחזור שוב ושוב. כן לשחרר את הקושי יש להרחיב את הקשב שלנו, לגלות את הרמות העמוקות יותר, ולהפנות אליהן תשומת לב.

במדיטציה עשיתי משהו מיוחד- בנוסף להתבוננות פנימה, מידי פעם עצרתי וכתבתי את מה שאני עובר. תחילה הפניתי את תשומת הלב לרגשות שאני מרגיש- חולשה, ניתוק, אנרגיה נמוכה. ואז העברתי את תשומת הלב לגוף- לשכמות תפוסות, ולרגליים הכבדות והעייפות. הרגשתי פעימה חזקה בעורף, וחלשה בשאר הגוף.

אחרי שאנחנו מרחיבים את תשומת הלב, הגיע הזמן לקבל את מה שעולה. בדרך כלל, אנחנו מתנגדים לרגשות הקשים- מתנגדים לתחושות החולשה והבדידות, מתנגדים לפחדים שלנו. כשאנחנו מקבלים אנחנו סוגרים את הרגשות. הם ממשים להסתובב בתוכנו תקועים, ומתחת לפני השטח מפעילים אותנו, וגורמים לקשיים לחזור שוב ושוב. לכן בשלב זה חשובה הקבלה- לקבל את כל מה שאני מרגיש. לקבל את המציאות כמו שהיא.

וגם אני בשלב זה קיבלתי- דרך המדיטציה ודרך הכתיבה, הסכמתי לקבל את כל מה שעולה. הקבלה פתחה עוד תחושות- פתאום התחיל לחץ בחזה- הפחד שלא אספיק את כל מה שרוצה וחשוב לי לעשות היום. הפחד שדברים לא יקרו כפי שאני רוצה. הסכמתי לזה וקיבלתי את זה. הסכמתי שדברים לא יקרו כמו שאני רוצה, והזכרתי לעצמי, שחיי לא תלויים בזה.

השלב האחרון הוא להיפתח דרך המרכז- להגיע למרכז הקושי, ללב ליבו, ולפתור את הפלונטר שם. כן, כל קושי הוא כמו פלונטר בו שלובים רגשות, זיכרונות ודימויים גופניים.
כשאנחנו מכוונים למרכז הפלונטר, אנחנו יכולים לשחרר את הכיווץ, ולהגיע לפתיחות ולרווחה.
נתחיל בלחוש את הגוף שלנו. פעמים רבות הקושי ירגיש כמו גוש או כדור. נשים לב לחומו, לצבע שלו ולמרקם שלו. הרבה פעמים תגיע בשלב זה תמונה או זכרון. ניתן להם להגיע, ונרגיש את כל הרגשות שעולים. נהיה איתם כמה זמן שצריך. לאט לאט נוכל לשים לב לאמונות שיצרנו סביב אותו זכרון. הראיה הבהירה של האמונה ונסיבות היווצרה יאפשרו לנו לראות את השקר שבה, להפיל את כל מגדל הקלפים שעומד עליה, וליצור לנו אמונה אחרת.

בשלב זה התחלתי לכתוב ברצף ובקצב. כתבתי כעסים ותסכולים שהחזקתי בתוכי ופתאום עלו. כתבתי על הבטחות שאני מבטיח לעצמי, ואני לא מצליח לקיים, ובסוף מתאכזב (ונמנעתי מלהבטיח לא להבטיח (-: ). ובסוף בסוף, גם הגיע הכאב של הילד הקטן שהייתי. ילד קטן שרצה לעשות כל כך הרבה, אך הוא היה עדיין קטן וחלש מול העולם, ופשוט לא יכל. הזכרתי לו שעכשיו אני גדול, וצעד צעד, אני גודל ועושה יותר ויותר עבור עצמי ועבור העולם.
תוך כדי הכתיבה הרגשתי את האנרגיה שלי עולה.
סיימתי את הכתיבה בכתיבת תודות- לי, לתהליך, לאנשים יקרים לי, למורים שלי ואפילו לאלוהים.
בסוף בסוף, רקדתי מכל הלב ועם כל הגוף ובהתלהבות רבה, ויצאתי לעשייה.
היום היה ממש טוב והספקתי הרבה.

שיהיה לכם המשך יום מקסים, 
באהבה,
ניר

שם הכותב: ניר קראוזה
אודות הכותב: יוצר ומנחה "בוקר של שקט". מנחה קבוצות ומאמן אישי במרכז ליאה ארד. מנחה "המסע אל עצמי". הולך בדרך המודעות כבר 22 שנים.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©