שתף

ארבעה בנים בייעוץ זוגי / לימור בנדל

24.03.13

כועסים המון ? מריבות הן כבר חלק מהשיגרה? כל דבר קטן מעצבן אתכם?
בואו ללמוד מכל ארבעת הבנים באגדה של פסח איך להתמודד עם אתגרים זוגיים.

נתחיל בבן החכם, ששואל: "מה העדות, החוקים והמשפטים?". בתורה, המילה "חוקים" מתכוונת לחוקים שאין להם סיבה הגיונית נראית לעין. כשאנחנו בונים יחד מערכת זוגית חדשה אנחנו מביאים איתנו הרבה "חוקים" שחשובים עבורנו ולא תמיד ידועים או מוכרים לבן הזוג שלנו. חוסר תקשורת על הנושאים האלה יכולים להביא למריבות ולחשבונאות הודות למאבקי האגו הנוצרים. כשאנחנו מתנהגים בחוכמה אנו עוזבים את האגו שלנו ורואים את הדברים החשובים באמת. זהו הבן החכם, שרוצה להבין.

המלצה שלי : חזון זוגי. זוגות רבים נכנסים לשיגרה זוגית בלי לספר אחד לשניה מה באמת חשוב להם בזוגיות. אילו דברים יעשו להם טוב אם יהיו חלק מהקשר, מה מפריע להם בהתנהלות של האחר בזוגיות ואילו פשרות ניתן לעשות בידיעה שזה האדם שאני רוצה לחלוק איתו את חיי. חוסר הסכמה וחוסר תיאום מכניסים המון כעס לקשר כך שבני הזוג מאבדים את מהות שמחת החיים ועוצמת החיבור הזוגי. תקשרו את עצמכם. שבו יחד והחליטו יחד מה נכון עבור שניכם, ספרו זה לזו מה חשוב לכם כאינדיוידואלים בקשר וכבני הזוג שלהם ובזמן מריבה הזכירו זה לזו את הפשרה שהגעתם אליה בשותפות.

מה אומר הבן הרשע? הוא מקשה עלינו: "מה העבודה הזאת לכם? אני לא צריך את זה!" הוא מלגלג ולועג לכל מנהגי החג. הכול נתפס כבדיחה בעיניו ולא איכפת לו. הבן הרשע מייצג את המרירות שבחיים. לעיתים אגו במריבה מזמין לצידו את חוסר הכבוד והלגלוג. חוסר כבוד לזולתי מזמין חוסר כבוד אלי. אז מה טוב בו בבן הרשע? למה הוא קיים בכלל? אפילו אם הבן הרשע נלחם בנו, הוא לפחות משתתף בדיון ויש עם מי לדבר. הוא חושב, הוא עירני. אם מצליחים להוציא אותו מ'רשעותו', הוא יכול להפוך לבן החכם.

המלצה שלי : כבוד הדדי. לעולם אל תהיו רעים זה לזו. אף על פי שעליתם אחד לשניה על העצבים שימרו על כבוד הדדי. החליטו יחד שיש כללים למריבה נכונה. התעצבנתם על בן / בת הזוג – קחו 10 דק' הפסקה בחדר אחר. חשבו על הדברים. אל תעלו את הטונים לצעקות, דברו בצורה שקטה שמאפשרת דיון בגובה העיניים ולא "מי צועק יותר חזק הוא הצודק" (אגו). כבדו את השיחה ואל תקללו ותקטינו זה את זו. אל תשכחו שאת הקשר התחילה אהבה גדולה ולמרות שבן/ בת הזוג מוציאים מכם את ה"רשע" לפעמים – כל אחד מכם יכול להפוך להיות חכם. הכל עניין של החלטה.

הבן השלישי הוא התם. הוא שואל: "מה זאת? " ועונים לו: "בחוזק יד הוציאנו ה' ממצרים". מיהו הבן התם ? התם נתפס לעיתים כטיפש, שאינו מסוגל לחשוב בצורה הגיונית. אך למעשה, תם הוא אדם פשוט, יש לו לב טוב והוא רוצה להבין את הסיבה למנהגים. התם הוא המקור לשינוי. כדי שסקרנותו תתעורר וכדי שיקום ויעשה מעשה, צריך התם לראות את השינוי במו עיניו. הוא זה שתוהה "מהי מהות החיים?". השינוי הוא זה שגורם לו לחשוב.

המלצה שלי : תקשורת בגוף "אני". בכדי לאפשר לאחר בזוגיות להיות במקום התמים והפשוט, שמקורו כמובן אהבה, אל תדברו ב"את/ה" כהאשמה – אתה עשית לי, את אמרת לי, אתה גרמת לי, בגללך!, תראי מה קרה בגללך.. כשמתקיפים מישהו הוא מתגונן ונכנסים למלחמה. בעת מריבה עצרו לרגע. שימו לב איך אתם מדברים. תאפשרו לאחר להכנס לנעליים שלכם, לראות בעיניים שלו מה עובר עליכם כרגע מולו ולא במה הוא לא בסדר. התחילו משפטים בגוף ראשון "אני" : "אני מרגיש ש.." "אני לא מצליחה להבין למה..". שיחה בגוף ראשון, תמים ופשוט, לשתף מה עובר עלי עכשיו, בגובה העיניים, לא ממקום מאשים תביא את המריבה לאיכות אחרת ולפתרון ממשי ומהיר. זכרו – אתם תמיד המקור לשינוי !!

הבן הרביעי, הוא זה 'שאינו יודע לשאול'. "את פתח לו. שנאמר: והגדת לבנך, ביום ההוא לאמור, בעבור זה שעה ה' לי בצאתי ממצרים". הבן הרביעי הוא אדיש. הוא לא חושב ולא איכפת לו. אנו עונים לו באותו המטבע בה ענינו לבן הרשע – אדישות יכולה בקלות להפוך לשנאה ודחייה. אם אינכם חלק מהפיתרון, אתם חלק מהבעיה. אך זה 'שאינו יודע לשאול' הוא עצל ויכול להימשך לכל כיוון. הוא יכול להשתנות, להפוך לאכפתי יותר.

המלצה שלי : אכפתיות ופרגון. זוגות רבים שחיים על אוטומט לא מעריכים יותר את הדברים הפשוטים של החיים. את העובדה שבן / בת הזוג נמצאים איתם וחולקים במטלות הבית והמשפחה. אני ממליצה לפרגן זה לזו על פעולות החיים: איזה כיף שסידרת את הבית, תודה שאספת היום את הילדים מהגן / בי"ס, איזה אוכל טעים בישלת, את נראית מעולה בג'ינס הזה, איזה חתיך אתה היום.. ועוד. חייכו זה לזו, תתעניינו איך עבר היום, תחבקו ותלטפו במגע אוהב כשאתם עוברים זה לצד זו בבית, תחליטו על יציאה משותפת שתשפר את הזוגיות שלכם. אכפתיות ופרגון יכולים להקפיץ את איכות החיים שלכם בכמה דרגות של שמחה ואושר ותוציא אתכם מאדישות האוטומטית היומיומית.

קחו את זה אישית
האמת היא, שכל אחד מאיתנו מורכב מכל אותם ארבעה בנים. במידה מסוימת, כולנו מחפשים משמעות, חוקרים ובודקים ממש כמו 'החכם'. אך לעתים אנו מתייחסים לחיים כאל בדיחה ומורדים, כמו 'הרשע'. לעתים אנו צריכים לסבול כדי שנתעורר, נחשוב ונשתנה, בדומה ל'תם'. ויש פעמים בהן אנו חשים אדישות, מהלכים מסביב בעיניים עצומות כמו 'ושאינו יודע לשאול'... החיים יזמנו לנו התמודדויות עם אתגרים מגוונים כל יום. היכולת שלנו ליצור שינוי בעשייה היא זו שתקבע אם נאכל מצה עם שוקולד או מרור.

חג פסח שמח !

שם הכותב: לימור בנדל
אודות הכותב: מנטורית לתשוקה יועצת זוגית וסקסולוגית מורת דרך למע' יחסים , אינטימיות ומיניות מעצימה
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©