שתף

האם יש מחלות טובות? / ד"ר בועז רון

12.08.18

מהי מחלה כרונית, מה בינה לבין מחלה אקוטית ומה הקשר שלהן למקורות הרזרבה שלנו.

האם יש מחלות טובות?


מהי מחלה כרונית, מה בינה לבין מחלה אקוטית. ומה הקשר שלהן למקורות הרזרבה שלנו?

יעקב אבינו ביקש מאלוהים סימן על כך שמותו קרב, כך מסבירים החכמים, כדי שיוכל להקדים ולברך את בניו... ואלוהים נתן לו את המחלה כסימן.
אנו נוטים להתייחס לכל המחלות באופן שלילי ומנסים להימנע מהן, אבל כפי שברכב נורה שנדלקת בלוח השעונים מהווה איתות על בעיה כך גם בגוף שלנו משמשת המחלה כ"נורת אזהרה". סימן לכך שצריך לעצור, לבדוק ולתקן כדי לעלות על דרך הבריאות.

מהי מחלה כרונית?
כשהאנשים נשאלים לגבי מהות מחלה כרונית, רובם מתייחסים ליתר לחץ דם, סכרת, אלרגיה וכו' כאל מחלות כרוניות. רק מעטים מודעים לכך שההגדרה של מחלה כרונית היא כל דבר אשר מחליש ומכרסם ברזרבה שלנו, בשקט ומבלי שנשים לב.


נולדנו עם רזרבה אדירה של הגוף ושל הנפש, ברור לכולם שאכילת אוכל לא בריא פוגעת בכלי הדם, ששתיה חריפה פוגעת בכבד ושעישון פוגע בריאות. אך לא כולם מודעים לכך שגם בוס נוקשה, מערכת זוגית רעה, סטרס מתמשך או ביקורת עצמית קשה שייכים לאותה הקטגוריה.


השלמה איתם לאורך זמן תגרום נזק הולך וגדל, יעברו שבועות, חודשים או שנים עד שהנזק יתבטא במחלה, כזו שהרופאים יוכלו לקרוא לה בשם.
היתרון של הרזרבה ברור, אולם החיסרון שלה הוא שהיא מרדימה אותנו... מאפשרת לנו להמשיך באורח חיים שאינו בריא לנו ולהמשיך לפגוע ברזרבה - ללא סימנים מקדימים.


המאפיין של המחלה הכרונית היא שהיא "מתחת לגובה גילוי הרדאר", כלומר מתאפיינת בסימנים קלים, כמעט לא מורגשים שקל לפספס או להתעלם. וזאת בניגוד למחלה אקוטית שמתבטאת באיתותים חזקים, סוערים, שמחייבים לפעולה.

מהי מחלה אקוטית?
מחלה אקוטית היא אפיזודה סוערת, שיכולה לנבוע ממספר גורמים: מחלה ממקור חיצוני כמו טראומה (חבלה, ניתוח, נקע/ שבר, תאונה, נשיכת בע"ח וכו'), זיהום מקומי (קלקול קיבה, דלקת גרון, מחלת חום וכו'), מגיפות (שפעת, שלשולים, מחלות עור מדבקות וכו') או תגובה פיזית ונפשית לנסיבות מערערות (סטרס נפשי: פחד, בהלה, כעס. חשיפה לקור, לחות וכו').

בניגוד למחלה כרונית שהביטויים שלה שונים מהותית בין אדם אחד לשני, ומכאן שניתן ללמוד רבות דרכה על האדם, לאפיין אותו במדויק ולהתאים טיפול ספציפי - אינדיבידואלי. מחלה אקוטית ובמיוחד כזו המגיעה כטראומה או כמגיפה סוערת, כדוגמת השפעת, מאופיינת בתמונה (קלינית) דומה בין אלו הסובלים ממנה. על פי רוב, האדם מסוגל להתמודד עם מחלות אקוטיות בכוחות עצמו. יחד עם זאת, במחלות אקוטיות חזקות, בפרט כאלו שבאות כמגיפות, ההתמודדות עבור רבים היא קשה, גוזלת כוחות רבים ומלווה בהתאוששות ממושכת ומתישה.

דוגמא שכיחה למחלה כזו, היא מחלת השפעת. השפעת היא למעשה מגיפה אשר פוגעת ברזרבות שלנו מבלי שנפיק תועלת של למידה ממנה. השפעת אורכת בממוצע כשבוע ותקופת ההתאוששות ממנה כשבועיים נוספים. בנסיבות אלה ניתן לסייע לגוף בעזרת שימוש בתרופות אקוטיות כדוגמת "אוסילו", מיד עם התחלת המחלה או אף כמניעה ("כשהשפעת בשכונה"), התערבות זו יכולה לקצר את משך המחלה ולהפחית את הסבל הכרוך בה.

דוגמא נוספת היא "מגפת הטילים" שפקדה רבים מהאזרחים בחודשים האחרונים. סיטואציה קשה הגורמת לאנשים לחוש שהם בסכנת מוות ממשית. במקרה זה אין טעם לחקור את העבר ואת ההיסטוריה הרפואית שלו ורצוי לטפל בתכשירים אקוטיים כדוגמת ה'אקוניט'. המשפרים במקרים רבים את ההתמודדות הפיזית והנפשית של האדם במצב זה, ויכולים למנוע "מעבר של המחלה פנימה" והתפתחויות לא רצויות בעתיד, כדוגמת התפתחות מחלות כרוניות.

עם כל זאת, חשוב לזכור - שההכנה הכי טובה להתמודדות עם מצבים אקוטיים ולמנוע מחלות כרוניות היא חיזוק האדם. טיפול יעיל (המטפל באדם כמכלול) יכול לשפר את מצב בריאותו הפיזי והנפשי של האדם עם דגש על שיפור מערכת החיסון שלו. רפואה מניעתית של ממש.

המחלה כהזדמנות:
תפקידן של המחלות הוא להתריע, להעיר ולעודד לשינוי... הזדמנות לחזור לבריאות.
מי שבוחר לשמוע את "קריאת ההשכמה" ולנצל את ההזדמנות לריפוי, לא רק שיחלה פחות אם בכלל, אלא שיחווה את מתנת החיוניות, החוסן והשמחה שהבריאות, בריאות אמיתית, נושאת עימה.

שם הכותב: ד"ר בועז רון
אודות הכותב: ד"ר בועז רון הוא רופא M.D והומאופת בכיר RCHom, מרצה מזה למעלה מ16 שנה בתחומי הרפואה המערבית והמשלימה, בבריאות גוף ונפש. מומחה לטיפול הומאופתי בתינוקות וילדים, מרצה על חיסונים, בעיות גוף ונפש, חוקר ומפתח פתרונות טבעיים (כגון קנדידה) ועוד. מטפל במרפאות ברמת החייל (ת"א) וקיבוץ החותרים (במבואות חיפה).
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©