שתף

לחזור למשקל מאוזן / איה הוד

08.05.16

הקדמה
"דיאטה", אתם שומעים את המילה הזאת וכבר חושבים על מה יש במקרר. הרעב כבר מתחיל לבצבץ והבטן עושה סימני מצוקה. טוב נו ... ממחר ...

על פי הגישה שלי, כדי לאזן את המשקל ולהסיר את הקילוגרמים המיותרים צריך לאכול !!!

כאשר מגיע אלי אדם לצורך ירידה במשקל, אחת ההנחיות היותר חשובות שהוא מקבל זה לאכול כל שעה וחצי! ברוב המקרים אני מקבלת הבעה תמוהה ולא מבינה, אך התוצאות מדברות בעד עצמן וכמובן שאני מסבירה:

כאשר אוכלים כל שעה וחצי (גג שעתיים) קורים 3 דברים:

1. הגוף לומד לסמוך עליכם שהוא מקבל מזון באופן סדיר ועקבי ושאתם לא מרעיבים אותו וגורמים לו להכנס למצב הישרדותי של רעב שבו הוא נאלץ לאגור את מה שיש ולהוריד את המטבוליזם (=עלייה במשקל). כאשר הגוף מרגיש מספיק בטוח שהוא מקבל מכם את ההזנה הוא יכול ללמוד לשחרר את מה שאין לו בו צורך!

2. כאשר אוכלים כל שעה וחצי, הקיבה מתכווצת ויורדים במשקל: אם אוכלים כל שעה וחצי קשה מאוד לאכול ארוחות גדולות - מה שגורם לכמות המזון שנכנסת לגוף בכל ארוחה להצטמצם ולא להגדיל את הקיבולת ואת נפח הקיבה = ירידה במשקל!

3. כאשר אוכלים כל שעה וחצי את הדברים הנכונים - אין רעב! רמת הסוכר בדם נשארת מאוזנת והמשמעות של זה היא ירידה במשקל.

גישה זו עומדת בניגוד לכל מה שלמדתם עד כה! אך היא פשוט עובדת.

אז בתור דבר ראשון, בואו נפטר מהמילה הנוראית הזאת "דיאטה" ונתרגל "איזון משקל" מאחר וכך רואה הנטורופתיה בגישתה המיוחדת את תהליך הירידה במשקל.

הנטורופתיה, כאשר היא מסייעת לטפל במחלות, מעוניינת להפעיל את מערכת הריפוי הטבעית שבגוף ולהביא את הגוף להשגת איזון, כשחושבים על זה - אין שום סיבה בעולם, שגוף החוזר לאיזון, לא יאזן גם את משקלו !!!

לכל אדם יש משקל שבו גופו מרגיש הכי טוב. שימו לב: אין כאן כלל, עניין של טבלאות ואחוזים ואיפה "צריך" להיות. זה עניין של הגוף עם עצמו. כל גוף מאוזן יודע בדיוק באיזה משקל הוא רוצה ואמור להיות כדי להיות ויטאלי ובריא. אני מכירה גם אנשים שהרזו יותר מדי, ולאחר תקופה משקלם התאזן (הפעם כלפי מעלה), אך לא בצורה החולה והלא מאוזנת שקוראת עקב "דיאטות קסם" או דיאטות "בזק" מהירות ואינטנסיביות.

מהי אם כן, הדרך הנטורופתית לירידה במשקל? מה עושה אותה שונה? האם יש דבר כזה בכלל "דיאטה נכונה"? איזה צמחי מרפא יכולים לעזור כאן?

דיווחים מהשטח
במשך השנים, קרה לי לא מעט פעמים, שהגיעו אליי אנשים עם בעיית בריאות כלשהי שאינה קשורה במשקל ועם התקדמות הטיפול, הם חזרו ודיווחו על התרופפות הבגדים על גופם וירידה במשקל. בהתחלה, אני חייבת לציין, התעלמתי מכך שזה משהו שחוזר על עצמו, הייתי יותר מרוכזת בתחושת השמחה והסיפוק מכך שהצלחתי לסייע לאנשים להפוך בריאים ומאושרים יותר. בדיקות הדם השתפרו פלאים, סימפטומים נעלמו או התמתנו, העייפות השתפרה וגם מצב הרוח, הביטחון והמוטיבציה שלהם גדלו מאוד. אך כשהבחנתי שהתופעה של ירידה במשקל חוזרת שוב ושוב בהתמדה, לא יכולתי להמשיך להתעלם ממנה והבנתי שיש לי ביד כלי מדהים. השאלה הבאה שעלתה בי היתה - מה הנטורופתיה עושה שונה מדרכים אחרות לירידה במשקל? זה פשוט היה מוכח בשטח ומונח לי כל הזמן הזה מתחת לעיניים.

כשהתשובה הגיעה, הכל היה ברור פתאום:
• היתה הבנה מעמיקה יותר שלי, לגבי המשמעות של חזרה לאיזון באמצעות הנטורופתיה.
גוף מאוזן = משקל מאוזן! וכשאני כותבת "משקל מאוזן" אני לא מתכוונת לכך שאדם שמן נשאר שמן על אותו משקל קבוע, אלא על איזון שבו אם קיים עודף, הגוף מתחיל להוריד אותו כדי לחזור לאיזון, לחזור למקום שבו הוא מרגיש טוב, בריא ומאוזן. הקצב אומנם משתנה בין אדם לאדם, אך העובדה היא אחת: המשקל מתאזן!
• דבר נוסף שהבנתי הוא, שאדם המגיע אליי במצוקה עקב בעיית בריאות, רמת המוטיבציה שלו להקפיד על הדרך והטיפול הנטורופתי היא גדולה.
מוטיבציה וסיבה טובה = התמדה ותוצאות!
המסקנה היתה ברורה:
השילוב של הדרך הנכונה (איזון דרך הנטורופתיה) עם סיבה מספיק חזקה ורצון, הוא מנצח!

עקרונות התזונה הנטורופתית
לא אלאה אתכם במאמר קצר זה בכל הפרטים, בכימיה ובהרכבי מזונות והשפעתם על משקל הגוף. באופן כללי חשוב לדעת, שעל פי עקרונות התזונה הנטורופתית ישנם דברים שצריך להימנע מהם, אך אין הגבלה קלורית בשום צורה שהיא. ספירה, מדידה והשוואת קלוריות אינה עוזרת או ממתנת את רמת הרעב שלנו והצורך לאכול, היא גורמת להתעסקות אובססיבית בכמה קלוריות יש בכל דבר ומכניסה אנשים ל'סרטים' של חישובים והתחשבנויות - לכן לא רבים מצליחים להתמיד. ובנוסף, שיטת הקלוריות עלולה בקלות להביא אדם למצב הישרדותי של הורדת רמת המטבוליזם בשל רעב של הגוף והתאים.

רעב = הורדת מטבוליזם = השמנה / אי יכולת לרדת המשקל.

מדוע לא להישקל?
על פי אחד העקרונות שאני עובדת על פיהם, אני ממליצה בחום להימנע מלהישקל. אם הפיתוי הוא גדול מידי ולא עומדים בו, אני ממש מבקשת מאנשים להוציא את המשקל מהבית. בסוף התהליך, אם זה עושה טוב לאדם לבדוק כמה ירד זה בהחלט מובן.

אחת הסיבות היא, שהתעסקות עם משקלים ומספרים, כמה משקל ירד וכמה לא, הופך את הדרך ואת אורח החיים הבריא שאדם אימץ ל 'דיאטה", ודיאטות, בואו נהיה כנים - ברוב המקרים סופן להיכשל. על פי הנתונים מסקרים עדכניים שנעשו, אחוז מאוד קטן מהאוכלוסיה מצליח גם לרזות וגם בסופו של דבר, לשמור על המשקל החדש! ואני חושבת שנתונים אלו מדברים בעד עצמם.

לכל מי שטוען, שאדם מקבל מוטיבציה להמשיך ולהתמיד כשהוא רואה כמה הוא ירד על המאזניים, עובדה שהשיטה הזו לא הוכיחה את עצמה, אולי היא היתה יעילה בשביל ההתחלה, אך לאורך זמן, גם אם דיאטה כלשהי צלחה, היה קשה לשמור על המשקל החדש והמספרים על המאזניים החלו לעלות שוב ואיתם ללא ספק גם התסכול.

לפעמים, ההישקלות זה כמו לירות לעצמך כדור ברגל, כי עצם ההישקלות גורמת לאנשים לוותר מהר, להתייאש ולהרים ידיים מאחר והם מטילים את כל יהבם על המאזניים ומודדים את ההצלחה או הכישלון שלהם במספר הקילוגרמים שירדו או לא ירדו. ואז, אם יורדים מעט או פחות ממה שציפו - מאוכזבים ועשויים לשבור את הדיאטה, אם לא יורדים בכלל - מיואשים, כועסים ושוברים את הדיאטה ואם עולים - מאבדים את העשתונות ושוברים את הדיאטה. נראה שבכל מקרה הדיאטה בסופו של דבר היא משהו שלא מחזיקים בו לאורך זמן והמשקל רק עוזר להרים ידיים מהר יותר מתוך פרץ אמוציונלי של כעסים, תחושת כישלון, אכזבה, הלקאה עצמית וכדומה.

אנשים רבים הפסיקו לסמוך על עצמם, על התחושות שלהם, התרחקו מהגוף שלהם, הפסיקו להקשיב לו. אנשים רבים זקוקים למשהו החיצוני הזה, כמו המשקל, שיגיד להם אם הם "בסדר" או "לא בסדר"... וכאן מתחיל בעצם הטיפול הנטורופתי האמיתי.

כשאדם עסוק במספרים ומשקלי-יעד, באותו הרגע הוא בעצם מפסיק להנות מהדרך והופך את הכל למרדף. וגם אם שיטות יספרו שהדרך קלה וזורמת ואפשר לאכול מה שרוצים ולרזות - בפועל זה לא בהכרח נכון. העובדה היא: כשלא נהנים מהדרך, יהיה קשה יותר להשיג ובייחוד לשמור על תוצאות! בנוסף, אם אנו זוכרים שהצלחנו להשיג משהו אך סבלנו בדרך, יהיה קשה לעשות זאת שוב, במידה והפעם הראשונה נכשלה (מה שקורה בדרך כלל בדיאטות).

הנטורופתיה מעוניינת להביא אדם להנות מהדרך, בלי לחץ, בלי זמנים, בלי להישקל, בלי לספור ולהשוות קלוריות, בלי כל ההתעסקות הזו סביב האוכל. הנטורופתיה מעוניינת לעזור להביא אדם להפוך את זה באמת לאורח חיים ולא רק לטפח את המונח - אין דרך אחרת. חשוב להנות מהשינוי באורח החיים, מהשינוי בהרגשה בבגדים, מאיך קמים בבוקר, איך התחושה הכללית והבריאותית, איך מצב הרוח, הביטחון והדימוי העצמי...
כשלא נשקלים, הופכים מדדים אחרים לחשובים יותר - אין היתפסות למשהו באופן אובססיבי ואפשר באופן הזה באמת להפוך את הדרך לאורח חיים נכון ולהביא את המשקל לאיזון.

קיימות סיבות נוספות למה לא להישקל, אך השורה התחתונה לפי הגישה שלי:
רוצים להרזות? תתחילו בלהפסיק להישקל! - זה פשוט מוכיח את עצמו בכל פעם מחדש.

גוף-נפש
הנטורופתיה מביטה באדם באופן הוליסטי, זה אומר שגם החלקים הנפשיים והמנטליים נלקחים בחשבון. הקשר בין גוף לנפש, בייחוד בנושא האכילה והרגלי האכילה, הוא ממשי ומצריך התייחסות ראויה. אם באמת נלמד ונבין לעומק את השילוב הבלתי נפרד בין גוף לנפש, ולא רק בנושא האכילה והמשקל, הרבה דברים יהפכו קלים יותר כשנדע איך להתמודד ולטפל בהם. למה אנו אוכלים בגלל מצבים רגשיים? למה אנו בוחרים באוכל כמפלט? למה אנו אוכלים שלא מתוך רעב?

לרדת במשקל בראי הנטורופותה דומה ל 'אימון'

הגדירו את החזון שלכם לגבי המשקל שלכם (לא במספרים). איך אתם רוצים להיראות ולהרגיש?
אילו דברים תעשו כשתשילו את הקילוגרמים העודפים ותחזרו לאיזון? ראו זאת בעיני רוחכם, תרגישו זאת בליבכם כאילו הדבר כבר הושג.

שבו והגדירו מה הסיבות שלכם לרדת במשקל? מה מונע מכם להגשים את המטרה? מה הכשיל אתכם בניסיונות קודמים? אילו דפוסי מחשבה ואמונות מעכבות אתכם? איך אורח חייכם, עבודתכם, מצבכם הנפשי והחשיבתי, הקשרים האישיים והחברתיים שלכם תורמים למצב גופכם ולמשקלכם?

כשדברים אלו יהיו ברורים יותר, שום דבר לא יעמוד בדרככם להגשים את המטרה והחזון שלכם לגביי משקלכם, בריאותכם וחייכם.

לימודים!
הקדישו זמן ללמוד איך גופכם עובד מבפנים. קחו קורס או סדנא אם צריך. הבנה לעומק, תאפשר לדברים להיעשות באופן פחות אוטומטי ויותר ממקום של ידע, וידע הוא כוח!
למדו על תפקיד האינסולין, התגובה הגליקמית והעומס הגליקמי. כשתבינו כמה הם קובעים את במידה רבה את מצב הרעב שלנו ואת המשקל שלנו, תוכלו לעשות את הצעד הראשון לעבר השלת הקילוגרמים העודפים ממקום של ידע. הידעתם שאכילת מזונות מסויימים יכולה לגרום לנו להיות מורעבים זמן קצר אחרי שאכלנו? ישנם בהחלט מזונות המכניסים אותנו למעגל קסמים של צורך כמעט בלתי נשלט לאכול.

לו רק אנשים היו מבינים כמה הידע הזה שווה להם...

צמחי מרפא
אדם המגיע אליי לירידה במשקל, עשוי לקבל מיצוי מצמחי מרפא באם יורגש בכך הצורך.
בין הצמחים המצויים בפורמולה ניתן למצוא את צמח הג'ימנמה ואת התמר ההינדי המכונה גרסיניה (Garcinia-cambogia), יחד עם צמחים נוספים המגבירים באופן טבעי את הפעילות המטאבולית ומשפרים את תפקוד מערכת העיכול.

אם קיימת בעיה או נטייה לעצירות המפריעה לירידה במשקל, יוכנסו צמחים שיסייעו לפעילות הכבד, יגבירו את הפרשת מיצי המרה ויסייעו לעיכול ויציאות תקינות - למשל צמח שן הארי.

כל הצמחים בפורמולה הם צמחים יחודיים, בעלי איכות גבוהה, מותאמים אישית למצב ולאדם, צמחים שנחקרו רבות בהקשר הירידה במשקל, בטוחים לשימוש ובעלי תוצאות בשטח.
• הג'ימנמה - בעל השפעה היפוגליקמית בזכות יכולתו לאזן רמות סוכר בגוף ולקלוט אינסולין, מפחית את התאבון ואת הצורך במתוקים ופחמימות, מסייע להרזייה ותומך בתהליך הירידה במשקל.
• תמר הינדי - גרסיניה - צמח שנחקר רבות בהקשר של טיפול בעודף משקל. מסייע לירידה במשקל, ממריץ חילוף חומרים של שומן, מסייע לפעילות תקינה של מערכת העיכול, מפחית תיאבון, כמיהה למתוקים ופחמימות, מפחית רמת שומנים בדם. (
לסיכום
מאבקים במשקל ודיאטות למיניהן מותירים אנשים רבים במצוקה נפשית וגופנית, פתרונות מהירים אכן קורצים, הם קולעים בול למקום שהכי כואב לנו, שאותו אנחנו כמהים לשנות. הדיאטה הבאה כבר הופכת קשה יותר, הגוף עלול לחוות חסרים תזונתיים, הורדת המטבוליזם והתגוננות על ידי צבירת שומן.

הגישה הנטורופתית להרזיה אינה "דיאטת רצח" אלא תהליך המשלב גוף ונפש בו רוכשים כלים שיסייעו לכם לחזור למשקל שגופכם מרגיש בו נפלא, קליל, בריא, חזק, מאושר ומאוזן. ירידה במשקל על פי הגישה הנטורופתית אינה מושתתת על אכילה מופחתת, אלא על דגש של אכילה על פי עקרונות התזונה הנטורופתית.

בדרך זו אין תחושת רעב, היא אינה כוללת ספירת קלוריות, מדידת כמויות או מתן ציונים לאוכל שאנו אוכלים. ישנה למידה והקשבה אמיתית לגוף, חיבור לצרכים האמיתיים.

הטיפול משלב שינוי בהרגלי חיים היכולים להשפיע ישירות על המשקל (אפילו ברמת הרגלי השינה)) שינוי הרגלי אכילה, הבנת התגובה והעומס הגליקמיים ותפקידם בהשפעה על הכמות ועל סוג המזון שנאכל, טיפולי גוף-נפש ושינוי חשיבתי. באופן הזה יתאפשר לשמור על המשקל שהושג ולא לעלות הכל מחדש.

להשיל את הקילוגרמים המיותרים בקלות ובהרמוניה עם גוף ונפש בריאים

שם הכותב: איה הוד
אודות הכותב: נטורופתית מוסמכת R.na. מתמחה בטיפול בבעיות ומחלות דרכי עיכול בשילוב הטיפולי של תזונה, צמחי מרפא, דמיון מודרך ו- EFT.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©