שתף

קולון הידרותרפיה לניקוי וריענון הנפש / שחר ג'ויה-קולן

09.06.13

טיפולי ניקוי המעיים הפכו למקובלים יותר בשנים האחרונות, יש יותר הבנה לגבי הצורך של גופינו בשטיפה זו כשעם ההבנה באה גם הפתיחות.
קולון הידרותרפיה היא שטיפת המעי-הגס ע"י הזרמת זרם עדין של מים דרך פי הטבעת, ויציאת המים דרך צינור נוסף למכונה ומשם לביוב – כל התהליך מתבצע במעגל סגור ושמירה על הגיינה מרבית. במהלך הטיפול נעשה עיסוי, בעיקר בבטן, על מנת לעזור לפסולת להתפורר ולעזור לשרירים להרפות - תהליך המעודד התרוקנות.


בשל היותי גם מדריכת האתה יוגה, אני שמה דגש על הנשימה: מהי נשימה נכונה, באיזו דרך כדאי לנשום על מנת לעודד את שרירי המעיים להתחזק ולהביא ליציאות מלאות יותר. נשימה נכונה מעודדת את הגוף לניקוי רעלים, חוץ מאספקת חמצן ראויה והרגעת השרירים, היא גם משפרת את מחזור הדם ובכך מסייעת לחילוף חומרים בריא.


מרכיב חשוב ובלתי נפרד מניקוי זה היא הנפש שעם השנים אגרה פסולת נפשית כגון כעסים, דאגות, מתחים, לחצים, טראומות כאלו ואחרות שהשפיעו על דפוסי התנהגותנו והובילו אותנו להרגלים שאינם מטיבים איתנו. הרגלים אלו יכולים להתבטא גם בהזנה שאינה בריאה, או שההזנה הלקויה 'דוחפת' אותנו להרגלים לא טובים, כולל מחשבות שליליות, ומכאן מתקיימת התנהלות יומיומית שמשאירה אותנו בגלגל ההרס העצמי.


תקופת הניקוי הפיזי מתייחסת גם לתקופת ניקוי נפשי, כשעם התבוננות והבנה את המצבים הנפשיים שגרמו לתחושות קשות אנו לומדים להבין את הדפוסים הגורמים לנו להחזיק את הפסולת בפנים ואף לשכוח או להתנכר לעובדה שהיא שם. עם הטיפולים ושחרור הפסולת הפיזית רבים האנשים הנזכרים בדברים שפתאום עלו על פני השטח, לעיתים פשוט מדברים על משהו שלא סיפרו לאף אחד – כל אחד מסיבתו, לפעמים כעסים ישנים עולים, תחושות שהודחקו ויוצאות במשך הטיפול או אחריו, ועוד..


לעיתים בטיפולים ראשונים כמעט ולא יוצא כלום, כשלמעט היובש הקיים במעי הגס מפאת הזנה לקויה ומתחים ישנו גם אלמנט של קושי לשחרר את הישן אפילו שאינו מטיב עימנו ואף גורם לנזק. בתוכנו אנו יודעים זאת ולכן אנו באים לשטיפת המעי הגס על מנת לשפר את תברואת הגוף, אך בפועל עלינו ליישם בגוף את שהשכל כבר יודע, עלינו להביא את נפשנו לשחרר את האחיזה.

 

היות וגוף האדם הוא הבית הראשון שלנו, ברבים מהמקרים אני מבקשת ממטופל להתבונן בעיני רוחו בחדרי הבית ובארונות ולראות כמה דברים הוא אוגר ולא מוציא מהבית, ולא רק זה אלא גם שוכח שהם קיימים. מטאפורה זו נותנת כלי התמודדות נוסף לנקות את עצמנו ממצבים נפשיים המעקבים את התפתחותנו, לשחרור דפוסים שאינם מועילים לנו יותר, ולהקניית הרגלים המטיבים עם בריאותנו הפיזית והרוחנית.


כל חלק במעי הגס אחראי על איזור מסוים בגוף (עד רמת התא), המשקף פן של נפשנו, וכפי שיש מרדיאנים (ערוצי אנרגיה לאורך הגוף), או נקודות בכף הרגל, כף היד, ובאזניים – כך גם במעי הגס קיימות נקודות אלו. לכן ברגע שחלק מסוים מתנקה ומבריא יתכן ונרגיש שיפור ניכר באזורים המסוימים בגוף. אותן נקודות על המעי הגס הן גם אזורי ספיגה של חומרים מסוימים (מינרלים, מלחים, נוזלים..). כשהמעי מלא בפסולת שנדבקת ומתייבשת לאורך השנים על הדפנות, נוצר מצב שאינו מאפשר ספיגה בריאה, מצב זה יוצר חסכים פיזיים ורגשיים כאחד, המוביל למתח גופני ורגשי.

 

היות ונפשנו אינה נפרדת, לאחר טיפול נחוש הקלה גם מבחינה מחשבתית, עומס רב שיורד, פחות מתוחים, תחושת הלחץ יורדת, התנהלותנו נהיית רגועה יותר במצבים שבדר"כ גורמים לאי נוחות, ובכללי הרבה יותר רגועים ונינוחים. מטופלים רבים מתוודעים לכך ששנתם יותר טובה, רצופה, רגועה, ויותר עירניים ביום יום.


אחד מלקוחותיי סיפר שלאחר סדרת הטיפולים, החליף את משקפיו כיוון שהמספר ירד אצלו ב1.5, כשאכן, המקום הרגיש אצלו היה האיזור שאחראי על העיניים. בראי הנפש עיניים רואות גם את הדברים שאין לנו רצון לראות, כהגנה הנפש בונה חומות שמופיעות גם בפיזי. במקרה הזה היה גודש ורגישות יתר באיזור האחראי על העיניים. כך שעם שחרור הפסולת, הוא הקנה לעצמו גם את הכלים להתמודד עם מצבים שבעבר התקשה להתמודד איתם.


ניתן לשייך בעיות מעיים לדפוסי התנהלות של אדם, כאן דוגמאות אלו מוצגות בהכללה, אך חשוב לבדוק עם מומחה לפני שקוראים לבעיה בשם:


• אדם ששומר בבטן יכול לחוות עצירויות או שלשולים. שלשול כרוני הוא סוג של עצירות, כיוון שדפנות המעיים מקורים בפסולת, אין כמעט איזור ספיגה ולכן הצואה מימית. (יש כמובן סוגים נוספים של שלשול – בגלל מזון מקולקל ועוד).
• מחלות מעיים כגון קרוהן וכוליטיס (דלקתיות של המעיים) נוצרים עקב שמירה של הלחצים בפנים, קושי להתמודד עם לחצים, יכול להיות גם השפעה של כעסים מודחקים. דלקת נחשבת לאלמנט של אש, כעס ולחצים משוייכים גם כן לאלמנט זה, וכשאין להם ביטוי כלפי חוץ, הפגיעה היא בפנים הגוף.
• מעי רגיז – כתוצאה מחוסר שקט כללי וקושי להסתגל או להתמודד עם מצבים חדשים או ישנים. הסימפטומים: גזים, שלשולים, קושי לעכל מזון.
• קנדידה – התפרצות קנדידה מתקיימת כשהגוף יוצא מאיזון בגלל טראומה או שינוי קשה נפשית ורגשית (או סיבה דומה אחרת).
• מערכת חיסון חלשה המאפשרת לפרזיטים להתמקם בגוף, יכולה להיגרם כתוצאה מתחושה של חוסר הגנה וחוסר אמון בתהליכי החיים.
חשוב שנזכור לשים לב לתחושותינו, אם קצת כואב, מרגיש עמוס וגדוש, רגיש. עם הזמן נלמד להבחין מהם הגורמים לתחושות האלו וכך נוכל לנקות הפרעות ודברים שעבר זמנם, ונוכל להתחיל לאסוף כלים שעוזרים לנו בהתמודדות. דרך ההקשבה פנימה לנפש, נלמד יותר על עצמנו וכך נוכל להקנות כלים להתמודדות בריאה ומאוזנת. 

שם הכותב: שחר ג'ויה-קולן
אודות הכותב: מאבחנת ע"פ מדעי השם למודעות והכוונה, מדריכת האתה יוגה, מטפלת בהידרוקולון, יוצרת תכשיטים מאבני חן וקריסטלים לתמיכה אנרגטית.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©