שתף

הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות - חלק ב' / איה הוד

19.06.16

לחלק א' של המאמר לחצו כאן

גורמים נוספים

הרעלת מתכות כבדות

מתכות כבדות רעילות כגון כספית, קדמיום, עופרת ואלומיניום מתחרות עם מתכות חיוניות וחשובות כגון אבץ, מגנזיום, מנגן וכרום, שלהן תפקיד חשוב מאוד בגוף. רמות נמוכות של אבץ מגבירות את הסיכון לפגיעה על ידי מתכות רעילות, אבץ חיוני לפעילות תקינה של מערכת ההגנה של הגוף. מתכות רעילות מביאות לחוסר במגנזיום, סידן וחומצות שומן חיוניות. המגנזיום עוזר להעביר פולסים חשמליים לשרירים והוא נחוץ לגידול תאי הגוף, חוסר בו עלול לדכא התפתחות תאי מוח ולגרום לעצבנות, עוויתות וכאבי ראש.
להרעלה כתוצאה ממתכות כבדות יש השפעה ישירה על ההתנהגות ועל מצבי חולי שונים.
הרעלת עופרת למשל, עלולה לגרום להתנהגות תוקפנית ולפגיעה בתהליכי חשיבה, למידה, תפיסה חושית, זיכרון ועוד. עופרת שואפים בקלות דרך האוויר, בייחוד ליד כבישים ראשיים.
לקויי למידה מאופיינים בדרך כלל ברמות כספית, עופרת ומנגן גבוהות.
רמות גבוהות של קדמיום, שהוא חומר רעיל, אף הן קשורות לבעיות מנטליות והתנהגותיות. את הקדמיום גם אפשר לשאוף מהאוויר והוא נמצא בין היתר גם בקוטלי חרקים, סיגריות, חומרי צבע ומזון מעובד. האלומיניום מגיע למזון מסירי האלומיניום בהם הוא בושל ומ "נייר הכסף" מהאלומיניום העוטף את המזון או תבניות בתנור.

הרעלה על ידי כימיקלים
חומרים כימיקלים וחומרי ריסוס והדברה המגיעים אל גופינו מהמזון, השתייה והאוויר מזיקים במיוחד להתפתחות תקינה של מערכת העצבים ופוגעים באוכלוסיית החיידקים הידידותיים שבמערכת העיכול. יש ילדים שמערכת סילוק הרעלים בגופם חלשה, דבר העלול לגרום להצטברותם בגוף. הרבה ילדים עם ADHD מקבלים תרופות שהעלולות לפגוע בתפקודי הכבד ולהחלישו והכבד הוא אחד מאברי סילוק הרעלים הגדול והחשוב בגוף.

מתח נפשי ופיזי

מצבים של מתחים נפשי ופיזיים גורמים להחמרת מצבו של כל אדם, על אחת כמה וכמה אצל ילדים.
הטיפול הקונבנציונלי
הטיפול הקונבנציונאלי המקובל הוא בדרך כלל ריטלין. והדעות לגביו הן חלוקות לא מאתמול.
זוהי תרופה ממשפחת האמפטמינים שמנגנון הפעולה שלה עדיין לא ברור לגמרי. היא מעוררת, ממריצה ומאפשרת בכך חידוד ריכוז וקשב ויכולת להתמקד בדברים. השפעתה היא גם מרגיעה ומאפשרת שליטה גדולה יותר בכך שהיא מעלה משמעותית את רמות הדופמין במוח. משך השפעת התרופה היא ארבע שעות, ריטלין בשחרור מושהה משפיע לזמן ארוך יותר.
מתילפנידייט, החומר הפעיל בריטלין, מוגדר בישראל כסם אסור, לכן חלים על ריטלין חוקים וכללים נוקשים, ועם זאת, מרשמים לריטלין ניתנים על ידי רופאים בתדירות הולכת וגוברת ובאופן בלתי נתפס. כמי שעבדה שנים בבית מקרחת אני יודעת שכל מכירה של ריטלין בבית מרקחת מחויבת ברישום מדויק של מספר הכדורים שנמכרו, פרטים מפורטים של הרוקח, הקונה, הרופא, המטופל , תאריכים ועוד. כדורים אלו נשמרים בכספת מיוחדת והמידע הזה שנרשם בפנקס הסמים של בית המרקחת מועבר לביקורת של משרד הבריאות.
הריטלין אינו נטול תופעות לוואי והוא אינו מתאים לאחוז גבוה מאוד של ילדים.

תרופה נוספת בשם ADDERAL אשר מורכבת ממספר מלחי אמפיטמין נותנים למי שלא מגיב טוב לריטלין.
תרופה נוספת שאושרה לשימוש בהפרעת קשב וריכוז נקראת סטראטרה (Straterra) או בשם אחר: אטומוקסטין (atomoxetine) והיא בעלת מנגנון פעולה שונה מריטלין. היא מעכבת ניצול חוזר של המעביר העיצבי נוראפינפרין במוח.

עדיין, השימוש הנפוץ ביותר הוא בריטלין!

ריטלין תופעות לוואי
ראשית אומר, שלאחר שדיברתי עם הורים רבים שילדיהם נוטלים ריטלין הבנתי שהורים רבים מוכנים "לשלם" את מחיר תופעות הלוואי ורק לא לחזור לאיך שהמצב היה. הרבה פעמים דברים אינם שחור או לבן וניתן לטפל בנטורופתיה ובדרכים טבעיות, גם במקביל ללקיחת הריטלין ולהשיג תוצאות מופלאות. אך יש לזכור תמיד לשים את טובת הילד קודם, כל הורה חייב לבדוק טוב עם עצמו ובכנות מירבית האם אין מאחורי מתן הריטלין צורך להקל את חייו שלו. התרופה היא הפתרון הקל, הזמין והמהיר ביותר שמאפשר השתלטות על הילד אך האם היא באמת פתרון או רק "כיבוי שריפה" כמו שאני נוהגת לכנות זאת?

חלק מהתופעות יכולות להיות כניסת הילד למצב אדיש ופאסיבי, דיווחים על כאבי ראש, איבוד תיאבון, הפרעות שינה, כאבי בטן וסחרחורות. אך רק אחוז קטן מפסיקים טיפול בריטלין בגלל תופעות לוואי אילו.
אני מאמינה שבטווח הרחוק, תופעות הלוואי הן הרבה יותר חמורות. תרופה המתערבת במנגנונים כימיים במוח בטווח הרחוק יכולה לגרום לנזק רב. מי יודע, אולי בעוד שנים רבות מעכשיו, יגלו עד כמה מזיקה באמת היתה התרופה.

הערה: הורים רבים נוהגים לתת ריטלין באופן קבוע לילד ואז לעשות בבת אחת הפסקה לסופשבוע או בזמן חופשות כשהילד לא צריך ללכת לבית הספר.
אני באופן אישי, לא מסכימה עם שיטה זו וחושבת שיש בה משום נזק עצום למערכת העצבים ולמערכות נוספות בגוף. דבר זה נכון מבחינתי לגבי כל תרופה שלוקחים על בסיס קבוע. צריך לזכור שהגוף מתרגל למשהו מסויים (גם אם הוא לא טוב) ואז כאשר מפסיקים אותו בבת אחת הוא נכנס לשוק. לא תמיד נראה את הביטוי של זה באופן המיידי אך הנזק קיים והגוף בסופו של דבר גובה מחיר.
כאשר מגיעים אליי הורים עם ילדים הנוטלים ריטלין והטיפול מראה סימני הצלחה, הם מיד רוצים להוריד את הריטלין ואני מזהירה אותם לא לעשות זאת! ראשית יש לגשת לרופא שנתן את המרשם (לקוות שזה רופא עם ראש פתוח לרפואה המשלימה) ולשאול האם ניתן להפחית נטילת ריטלין. רק אם הרופא מאשר זאת, אני ממליצה על הפחתה הדרגתית בלבד! לרופאים יש נטייה להוריד תרופות בבת אחת, וכן -מבחינת הגוף אפילו הורדה של חצי או רבע כדור נחשבת למהירה מאוד, או יום כן יום לא זה עדיין נחשב הורדה מהירה מידי. המערכת נכנסת לשוק והבעיה פורצת מחדש ונאלצים לחזור במהרה לתרופה. אך הפחתה הדרגתית וחכמה היא הדרך הנכונה. יש דרכים לעשות זאת בייחוד עם כדורים שלא ניתן לחצותם או לשבור לחלקים.

הסתכלות נטורופתית
מבט קצר על הגורמים ל- ADD/ADHD מאפשר הבנה עד כמה הולם, יעיל ומתאים כאן טיפול על ידי נטורופתיה. טיפול שאינו מדכא אלא מותאם אישית לכל ילד בנפרד, טיפול שאין בו תופעות לוואי, טיפול שאינו מטפל בבעיה אלא בילד עצמו. זהו בעצם טבעה של ההסתכלות ההוליסטית שבה ההתמקדות היא בילד ולא בסימפטומים שיכולים להיות שונים מאוד מילד אחד לילד אחר. היבטים נוספים שנלקחים בחשבון הם היסטוריה משפחתית, מצב והשפעה חברתית וסביבתית, מצב נפשי, פיזיולוגי ורוחני של הילד. כל אלה שונים אצל כל אחד והטיפול בהתאם יהיה ספציפי ואישי.

ישנה גישה שסוברת כי לילדים אלה אין כלל בעיה ושהבעיה היא החברה, המחנכים, המורים, הרופאים והמטפלים שמסווגים אותם ומצמידים להם כותרות וטיפולים סימפטומטיים מדכאים.
הם אלו שצריכים לעשות שינוי בגישה, בחינוך, בגידול ובהסתכלות שלהם על ילדים אלו. אומנם, יכול להיות מאוד קשה למחנך להתמודד כל יום עם 40 - 35 תלמידים שחלקם היפראקטיביים וחסרי מנוחה וריכוז, אך שינוי האופן בו הם נוהגים עושה הבדל גדול. מתן מרחב גדול יותר, פחות נוקשות, העונשים "המקובלים" אינם עובדים על הילדים של היום, יותר הקשבה ופתיחות, חיזוקים חיוביים, כבוד ודיבור בגובה העיניים במקום ציווי, איומי סרק, עונשים חסרי תכלית, צעקות וכיוצא בזה.

הנטורופתיה משלבת בטיפול כמה תחומים: תזונה - שהיא קריטית ביותר במצבים אלו, צמחי מרפא או תוספים במידה ויש צורך על מנת לאזן ולחזק ולתמוך במערכת העצבים ובמאזן הכימי העדין שבמוח, הדרכה וליווי לילד ובעיקר להורים. התמודדות עם הסימפטומים עצמם ובמקביל עבודה על סביבה תומכת ואוהבת ויצירת מרחב בטוח לילד לשהות בו מבלי שיפגע בעצמו או בסביבה.
התבוננות רוחנית

קיימת היום נטייה "אופנתית" לאבחן הפרעות קשב והיפראקטיביות כשהילד טיפה שונה מאחרים בגילו והמחנכים וההורים לא יודעים איך להתמודד איתו. חשוב להיזהר באבחנה ולדייק בה
ישנה סברה שבעיה זו נוצרה על ידי הילדים החדשים של היום כדי להראות לנו עד כמה קלוקל הממסד החינוכי כפי שהיה ב- 100 שנים האחרונות. הילדים של היום באו לשנות זאת. הם נקראים "שוברי מערכות" או ילדי האינדיגו ואחריהם הגיעו ילדי הקריסטל והקשת שהם דור חדש של ילדים שמביא איתו את העולם החדש המבוסס על אהבה, על אנרגיית הלב ולא על ממסד, קשיחות וקונפורמות. ילדי האינדיגו מתנגדים לסמכות מעצם תפקידם כאן ורוצים לעשות דברים בדרך שלהם.

מבוגרים שמתנגדים לשינוי ומעריכים ממסדיות, עשויים שלא להבין את רעיון ילדי האינדיגו ולעיתים קרובות הם מסווגים בטעות באבחנה פסיכיאטרית את הילדים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז. לצערי, כשניתנות לילדי האינדיגו תרופות, הם מאבדים את מתנת הרוחניות, הרגישות והיכולת להלחם בממסד כפי שבאו לכאן לעשות מתוקף תפקידם אותו הם בחרו. זה כואב לראות.

הורים לילדים החדשים שאינם אינדיגו בעצמם זקוקים לעיתים להנחיה איך להתמודד עם ילדים אלו ולאפשר להם את המרחב לעשות את מה שבאו לכאן לעשות ועם זאת לשמור על גבולות ברורים כפי שכל ילד זקוק להם. יש הורים שנותנים לילדיהם לעשות כל העולה על רוחם. דעתי היא שקיצוניות לכאן או לכאן אינה הולמת ויש למצוא את האיזון בין שתי הדרכים.
לא כל ילד המאובחן עם הפרעות קשב וריכוז הוא ילד אינדיגו ולא כל ילד אינדיגו סובל מהפרעות קשב וריכוז!

לסיכום

כל ילד הוא ישות מופלאה בפני עצמה, העקרונות המנחים אותי הם דומים אך את הטיפול אני מתאימה באופן אישי. זה נכון שהדרך הטבעית לא קלה כמו לקיחת כדור וזהו, אך אם היה בלקיחת כדור פתרון אמיתי וטוב אנשים לא היו פונים אל הרפואה המשלימה.
לא תמיד הדרך המהירה היא הטובה ביותר ולפעמים היא בכלל לא מטפלת בבעיה.
תתפלאו מה שינויים קטנים ואהבה יכולים לעשות.
 
שם הכותב: איה הוד
אודות הכותב: נטורופתית מוסמכת R.na. מתמחה בטיפול בבעיות ומחלות דרכי עיכול בשילוב הטיפולי של תזונה נכונה, צמחי מרפא, דמיון מודרך ו- EFT.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©