שתף

ריפוי האדמה - ריפוי האהבה / סבינה ליכטנפלס (תמרה, פורטוגל)

22.10.13

ראיון עם סבינה ליכטנפלס לקראת ביקורה בארץ. מראיין: אורי אילון

ישנן יוזמות שלום רבות. מזה זמן רב שאנשים בכל העולם מחפשים שיטות חדשות להגיע לשלום. אולם האם אנו גם מוכנים לראות את ענייני האהבה הבלתי פתורים שבין המינים כעניין פוליטי? האם ייתכן כי אחת הסיבות להיווצרותן של מלחמות בעולם נעוצה בעובדה שהתרבות האנושית התרחקה זה מכבר מצורת חיים קהילתית התומכת ביצירת קשר אמיתי בין אנשים?

אלה השאלות שחוקרת מייסדת קהילת תמרה בפורטוגל ושותפה להקמת כפר לחקר שלום במזרח התיכון - סבינה ליכטנפלס. לאחר 30 שנות חיי חקר וקהילה סבינה מציעה מודל המשלב את חוכמת השבט העתיק יחד עם מבנים חברתיים חדשים. שילוב זה מהווה מעין חממה לאמת ולאמון המהווים בסיס לתרבות חדשה של שלום. לקראת ביקורה של סבינה בארץ, ערכתי ראיון מיוחד עם סבינה.

האם באמת יש קשר בין המלחמות שבין עמים ומדינות לאופי שבו אנו מנהלים את חיינו כאינדיבידואלים?
התבוננות אמיצה בדפוסינו תגלה כיצד אנו משחזרים בחיינו הפרטיים את הדרמה והטרגדיה של המלחמות הגדולות כאשר אנו הופכים את יחסי האהבה שלנו למאבק כוח בין צד "חזק" לצד "חלש", בין תוקפן לקורבן. זאת, מבלי לדעת שלמעשה כולנו קורבנות שווים של מבנה חברתי כפייתי המאלץ אותנו לחיות בהסתרה ובשקר. דפוסי המלחמה הבסיסיים שהשתרשו בהתנהגות האנושית באים לידי ביטוי בצורה האינטנסיבית והבולטת ביותר בתחום יחסי האהבה. תחום זה הוא "איזור המשבר" המרכזי באנושות כולה.

עבור רבים גם החיבור בין אהבה ומיניות לעבודה רוחנית מעורר אי נוחות, שכן רוחניות לפעמים נתפסת כסותרת זרימה חופשית של ארוס ואף כמעודדת התנזרות. מה יש לארוס ולרוח ללמוד אחת מהשנייה?
מיניות היא אחת האנרגיות הרוחניות הגבוהות ביותר אולם בדרך כלל אנו מתעלמים ממנה. מיניות היא החוכמה של בריאה וקבלה. אני מאמינה כי זו תהיה תרומה משמעותית לשלום ולריפוי של העולם אם נלמד לאזן את הכוחות הזכריים והנקביים הטמונים באחדות ההווייה. עליהם לממש את עיקרון ההשלמה במקום את עיקרון השליטה. אחת הסיבות לאלימות האנושית היא שהכוחות האלו איבדו את איזונם והם נלחמים זה בזה במקום לאהוב ולתת השראה זה לזה. הרעיונות של שליטה ושיעבוד נטמנו עמוק בתאי גופינו והם הותירו פצעים עמוקים. לפיכך עלינו לשאת בזהירות את ראשינו לעבר אורה של בריאה חדשה המתנשאת מעל לסיווגים האלו, משום שאנו תמיד נושאים את תוכנית היסוד של האהבה בתוכנו. כאשר אנו נכנסים לתוכנית הפנימית הזו, יהיה זה כאילו עברנו דרך שער למציאות חדשה. נהיה מאותגרים לצאת מרוח הפחד, הכעס והנקמה ולזהות מציאות שונה לגמרי. אז נוכל להותיר מאחורינו עלבונות ומשחקי כוח בין נשים לגברים משום שנראה את היופי והשלווה העמוקה בעובדה שהם למעשה משלימים זה את זה.

מדוע בחרת להיות מעורבת דווקא בישראל-פלסטין?
לפני תשע שנים כשקיבלנו בתמרה את החדשות על האינתיפאדה השנייה וראינו את כל הכאב והכעס בטלווויזיה הרגשנו חמלה כלפי מה שקורה. עשיתי מדיטציה בזמן הזה וקיבלתי כמה תמונות לגבי מה יכול להיות צעד לקראת סיום המלחמה במזרח התיכון. שלחנו את התמונות שקיבלתי במדיטציה וקיבלנו תגובות רבות והזמנות לשיתופי פעולה. מאז התחיל רומן פוליטי עם האיזור ועם אנשים רבים בו. במובן עמוק יותר אני כאישה גרמנייה מרגישה חיבור לעם היהודי ולאיזור הזה. אני מרגישה אחריות למה שהעם הגרמני עשה בהיסטוריה. היינו חלק מהבעיה ועכשיו אנו צריכים להיות חלק מהפתרון. ברמת האנרגיה של האדמה אני מרגישה את המזרח התיכון כנקודת אקיופנטצ'ר: אם מודל של שלום יוכל להתממש במלוא העומק והמורכבות כאן תהיה השפעה על כל הגוף האנרגטי של כדור הארץ.

האם למושג "אהבה חופשית" יש משמעות אחרת ביישומו בחברות מסורתיות יחסית כמו החברה היהודית והפלסטינית?
בחלק המרכזי של משמעות המושג זה אותו דבר בכל מקום בעולם. אהבה חופשית משמעותה אהבה ללא פחד. יש צורות רבות מאוד למימוש המושג הזה, כולל גם מונוגמיה, הומוסקסואליות או התנזרות, אבל זה הבסיס: להשתחרר מהפחדים שבדרך כלל חודרים לאהבה שבנו ולמשיכה שבנו.אם ננסה למצוא דרך חיים אחרת לחיים משותפים תמיד נמצא שאנו מאתגרים את הסביבה. צריך ללמוד להציג את הרעיון החדש בצורה שלא תיצור כעס ופחד. חזון חדש לחיים יוצר פחד בכל איזור על כדור הארץ בגלל המבנה החברתי הפטריארכי המבוסס על מלחמה ואלימות. כשרעיון חדש נכנס למבנה הזה זה נורמלי שאנשים ירגישו מותקפים וירצו להתגונן. אבל חזון חדש בתקופה המשברית הזו גם יוצר תקווה. פעיל שלום שעובד גם על הנושא של אהבה ומיניות חייב לפתח את עצמו להתגבר על הדפוסים של תגובתיות ולבנות חלל של אמון בכל מקום שבו הוא עובד. זה אומר לכבד את כל המסורות, לכבד אורחות חיים שונים ולפתח דפוס חברתי חדש שבו אמת יכולה להתפתח.


לפרטים נוספים על ביקורה של סבינה ליכטנפלס בארץ מוזמנים להכנס ללינק בתחתית העמוד

שם הכותב: אורי אילון
אודות הכותב: עיתונאי ופעיל שלום
אימייל: [email protected]  
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©